\n


2015-06-01 09:11

NBA pasaulis Lietuvos reperių akimis

Ekscentriškos šukuosenos, tatuiruotės, arogantiška povyza ir skambūs pasisakymai duodant interviu. Apibrėžimas, prieš gerą dvidešimtmetį neabejotinai tikęs nemažai daliai dviejų socialinių grupių JAV gyventojų – hip-hop‘o atlikėjams ir NBA krepšininkams.

Ir nors būtent tais laikais kultūrinės sienos tarp šių sąvokų beveik visiškai išnyko (Alleno Iversono, Shaquille‘o O‘Nealo repo albumai), antrajame dvidešimt pirmojo amžiaus dešimtmetyje šie barjerai nėra atstatinėjami.

Negana to, hip-hop‘o kultūra turi didelę tiesioginę įtaką NBA pasauliui, neapsiribojančią vien aprangos stiliumi ar slengu. Lance‘as Stephensonas, Imanas Shumpertas, Damianas Lillardas ir Lou Williamsas – šiuos krepšininkus sieja ne tik jų tiesioginė darbovietė, bet ir jiems gėdos nedarantys bandymai įrašinėti hip-hop‘o muziką.

Lygiai taip pat ir stipriausioji planetos krepšinio lyga diktuoja tendencijas, temas bei tarpusavio brolybę ar neapykantą hip-hop‘o atstovams. Bruklino „Nets“ ir Toronto „Raptors“ priešprieša neapsieina be Jay-Z ir Drake‘o pasikandžiojimų viešojoje erdvėje, o šių atlikėjų gerbėjai nekantriai laukia kada jų keliai susikirs ir įtampa sprogs diss‘ais – vienas kitą pašiepiančiais muzikiniais kūriniais.

Ne paslaptis, jog tokio įvykių scenarijaus tikisi ir NBA lyga, kuriai tai atneštų dar didesnį populiarumą. Hip-hop‘as ir NBA kaip du vijokliai susipynė į vieną bendrą organizmą, o tokio artimo bendradarbiavimo savotiškas jo pradininkas Kurtis Blow, Harlemo reperis, 1984-ais įrašęs kūrinį „Basketball“, negalėjo net susapnuoti.

LeBronas Jamesas ir NAS
LeBronas Jamesas ir NAS

„Lošia kašį su kiemo banda / bet svajoja žaist už NBA komandą“. Šią eilutę 1993-iais įrašęs tuomet-dar-reperis Egidijus Dragūnas turbūt taip pat net nesapnavo, jog ji vieną dieną bus panaudota lietuviškojo hip-hop‘o ir NBA lygos sąsajų kontekste. Tačiau „Sport1“ televizijai po nepelnytai ilgos pertraukos grąžinus tiesiogines NBA transliacijas į Lietuvos TV programų tinklelį, diskusijos apie stipriausią pasaulio krepšinio lygą su trenksmu grįžo ir į repo vakarėlius.

69-tajam sezonui priartėjus prie finišo tiesiosios, skaitytojams pateikiame mūsų šalies hip-hop‘o pasaulio atstovų pasakojimus apie pirmąją pažintį su NBA, įsimintiniausią iki šiol superfinalo seriją bei „Warriors“ ir „Cavaliers“ mūšio pabaigos prognozes. 

„Kigidi Karma“: NBA pradėjau domėtis kažkur nuo 9 metų, nors pačių rungtynių nežiūrėdavau, nes nebuvo galimybių. Labai patiko žurnalas ,,Krepšinis’’, kurį skaitydavau, klijuodavau plakatus ant sienos. Su kaimynu mėgstamiausias žaidimas su ,,SEGA’’ buvo NBA. Po keletos metų gavau visokių ,,nba top 10’’ video, kuriuos pražiūrėjau begalę kartų. Sunku atsiminti ir išskirti kažkurį finalą, bet kaip pirma asociacija atmintyje man iškyla ,,Lakers‘‘ komanda su Shaqu ir Kobe. O šiais metais manau ir tikiuosi, kad laimės „Warriors“, nes Curry užbombarduos tritaškiais.

Julius-Mitas („Omerta“): NBA pradėjau domėtis 1994-ais metais ir esu tos kartos vaikis, kuris keldavosi 3-ią valandą ryto stebėti varžybų tiesiogiai! Buvau didžiulis „Bulls” fanas, todėl man labiausiai ir įsiminė bulių finalai, ypač 1998 metais prieš Jutos „Jazz”! Kalbant apie šių metų finalus, abi komandos išalkusios ir nori trofėjaus, bet sergu už Klivlandą, laikas švesti pergalę ten.

Domas MOG: Kada pradėjau žiūrėti tikslių metų nepasakysiu, bet man NBA žiūrėjimo pradžia asocijuojasi su Kobes NBA karjeros pradžia. Pamenu, turėjau jo plakatą, kur jis plikai nusiskutęs, dar prieš afro laikus. Ir visus metus ištikimai palaikiau savo dievaitį, iki šiol manau, kad jis yra geriausias NBA krepšininkas. Žinoma, ateina ir geriausių eros pabaiga, bet tuo, žinoma, mano NBA stebėjimas nesibaigs. Tiesiog smagu žinoti, kad augau būtent tuo metu, kai aikštelėje karaliavo šitas žmogus.

Isimintiniausi finalai? Finalų serijos kai Jordanas, Rodmanas, Pippenas ir kiti grūmėsi mūšio lauke prieš Stocktoną, Malone’ą ir likusią Jutos „Jazz”. Pamenu kaip brolis keldavosi naktimis ir žiūrėdavo virtuvėje per mažą “Šilelio” ekraną, keldavausi ir aš. O kas laimės šį finalą? Tikrai žaviuosi abiem karvedžiais, bet, manau, šiais metais didesnė LeBrono patirtis ir neblogas užnagaris atneš žiedus „Cavs”. Visiem gero finalo!

Karoona: NBA pradėjau domėtis 1996-tais, kai man buvo 10 metu. Pats lankiau krepšinį ir tai buvo natūralu. Ryškiausias finalas – 1998, Utah „Jazz“ prieš Chicago „Bulls”. Šiais metais – „Cavs” 4 : „GSW“ 2.

Lilas: NBA domėtis pradėjau maždaug nuo tada kai pradėjau kažką suvokt. Spėčiau tai 95 metai, Jordano sugrįžimo sezonas. Ryškiausiai įsiminė 1996, „Bulls“ – „Jazz“, o šiais metais labai tikiuosi „Warriors“ pergalės, 4-3 būtų gražu.

ADE: Tikslios datos nepasakysiu, bet tai buvo laikai, kai atsirado kompiuterinės ir NBA lipdukų kolekcionavimas. Žodžiu, žila vaikystė pradinėse klasėse, Alleno Iversono era. Mirsiu nepamiršiu 2004-ųjų finalo – Detroitas prieš Los Andželą (4-1). Niekada nemėgau Kobe, o Detroitas su dviem Wallace’ais priešaky tuo metu privertė neit į pirmas pamokas:) word! Jei atvirai, labai stipriai neseku šiemet atkrintamųjų, nes mano komanda Oklahoma liko už borto, bet logiškiausia būtų jei šiemet laimėtų „Cavaliers”, mano galva.

MTW („Shiaure“): NBA žavėjo nuo pat mažų dienų, kai dar skaitydavau Lryto leidžiamą žurnalą "Krepšinis", bet labiau sekti žaidėjus ir komandas pradėjau kokiais 2007-tais. Labiausiai įsiminusi finalo serija vyko 2010-tais, „Lakers” vs „Celtics”. Tuomet palaikiau „Celtics”, kur žaidė Ray’us Allenas, Paulas Pierce’as ir Kevinas Garnettas. Norėjau, jog laimėtų Bostonas, bet deja... Šių metų finale susitinka dvi geros komandos, bet manau, kad 4-3 laimės „Warriors”, nes jų komandoje gražiau juda kamuolys, o „Cavaliers” komandoje neatsiras žaidėjų, kurie sugebėtų nugesinti Stephą Curry.

Cheka („Tavo Tėvas“): Pirmą kartą apie NBA sužinojau kažkur tarp 1998-2000 metų, tuo metu Lietuvoje pasirodė pirmieji katalogai į kuriuos buvo klijuojami lipdukai su lygos žaidėjų atvaizdais. Būdamas daugiausiai 10 metų vaikas su kiemo draugais negalėjau atsispirti pagundai spaudos kioskeliuose pirkti tikrai gana brangius lipdukus ir kolekcionuoti juos į katalogą. Kai kurie lipdukai būdavo itin reti, todėl mainydavomės, kad užpildytume tušcius žurnalų langelius. Taip prasidėjo visas gilinimasis į NBA lygą ir jos žaidėjus.

Nors turbūt norėtųsi teigti, kad ryškiausi finalai įvyko tuo laikotarpiu, kai Jordanas vedė „Bulls” ekipą, bet aš tam buvau dar šiek tiek per jaunas, todėl ryškiausiai atmintyje dabar šviečiasi 2004-ųjų superfinalas tarp Los Andželo „Lakers” ir Detroito „Pistons”. Ir nors nuo vaikystės jaučiau simpatijas „Lakers” ekipai, man visada patiko komandos, kurios nustebina, o „Pistons” tais metais nustebino su kaupu. Dauguma favoritais laikė „Lakers”, bet Beno Wallace’o gynyba ir Chauncey Billupso serijos MVP titulas sukalbėjo patys už save. Beje, dar ir dabar kartais užsimetu Beno Wallace’o krepšinio marškinėlius (šypsosi).

Bijau net spėlioti kiek rungtynių gali prireikti šiam superfinalui, bet, mano nuomone, "Warriors" ims žiedus. Vienas iš faktoriu – „GSW“ jau kelis sezonus yra susižaidusi beveik tokia pačia sudėtimi, kai "Cavs" kartu dar tik pirmajį sezoną, todėl vien patekimas į finalą yra jau didelis nuveiktas darbas. Be to, „Warriors“ turi geriausios formos ir sezono MVP Stephą Curry, Klay Thompsoną ir puikiai besiginantį Draymondą Greeną. Dvi puolimo mašinos ir gynybos specialistas prieš "one man army" LeBroną - net karaliui, kuris tempia komandą, tai yra per didelis kąsnis.

Kastetas („G&G Sindikatas“, „Dogma“): NBA pradėjau domėtis kažkur 98-99 metais, kai savo įrašų studijoje susiinstaliavom NBA live žaidimą. Kadangi jį galima buvo žaisti dviese, su Donciavu pastoviai kaldavom. Būdavo net iki muštynių. Tuo metu žinojau visus alei vieno NBA žaidėjus, ir būdavo keista, kad žaidime kietai varantys (mano virtualioje komandoje) kokie nors Bob Sura ar Wesley Personas tokių triukų ar pataikymo procento nerodydavo aikštelėje. Finalo negalėčiau išskirti, bet konferencijų finalą galiu, tai LAL prieš „Blazers”. Man atrodo paskutinis ar vienas iš paskutinių Sabo sezonų, ir dar dabar akyse sovi, kaip likus keletui minučių atrodo septintų varžybų „Blazers“ pirmaujant solidžiai, Sabas užmeta Rasheedui alley-oop'ą ir anas nepagauna. Tai buvo lemiamas momentas, Bleizeriai gavo, Sabas važiavo namo... Buvo labai, labai liūdna.

Vėliau sekdavau rezultatus, bet šitaip stipriai nebeįsitraukiau niekada. O kalbant apie šiuos metus – nesu statistikos žinovas, nežinau ar šios komandos kada per 50 metų yra iškovojusios titulą. Visgi jeigu kalbėt apie simpatijas, turbūt atiduočiau „Cavaliers“, manau dėl marškinėlių, kabančių arenoje. Kita vertus, labai gražu būtų ir Golden State pergalė, nes prieš sezoną, nežinau kaip kiti bet bent jau aš iš jų tokio rezultato nesitikėjau. Visgi statyčiau, kad po atkaklios kovos laimės Rytai.

Kamy („Dee&Kamy“): Turbūt mano pažintis su NBA pirmenybėmis įvyko Shaqo ir Kobės „Lakers” eros metu. Greičiausiai nuo to laiko ir atsirado didesnis susidomėjimas ne tik NBA lyga, tačiau ir šiuo sportu iš esmės. Gal ir keistai nuskambės, bet ryškiausias mano finalas… tai šis tuoj įvyksiantis! Kodėl? Todėl, kad jame žaidzia mano visų laikų mėgstamiausia komanda GSW. Tai yra fantastinę sudėtį turinti ekipa, kaip, beje, ir jų būsimi priešininkai. Man tai bus kaip antrą kartą į metus vyksiančios visų žvaigždžių rungtynės! Dėl jų baigties, manau, kad labiausiai superfinaluose žaidžia patirtis. Šiuo atveju psichologinį pranašumą turi „Cavaliers” ekipa, tačiau psichologinį pranašumą galima labai greitai palaužti - svarbu stengtis smogti pirmiems. Fiziškai ir reitinguose, komandų žaidėjai yra visiškai lygūs, dėl to mūsų visų laukia nenumaldomai artėjantys įsimintiniausi dešimtmečio superfinalai.

NBA finalų grafikas:

Birželio 4/5 diena, 04:00 Lietuvos laiku: „Warriors” – „Cavaliers”;
Birželio 7/8 diena, 03:00 Lietuvos laiku: „Warriors” – „Cavaliers”;
Birželio 9/10 diena, 04:00 Lietuvos laiku: „Cavaliers” – „Warriors”;
Birželio 11/12 diena, 04:00 Lietuvos laiku: „Cavaliers” – „Warriors”;
Birželio 14/15 diena, 03:00 Lietuvos laiku: „Warriors” – „Cavaliers” (jei prireiks);
Birželio 16/17 diena, 04:00 Lietuvos laiku: „Cavaliers” – „Warriors” (jei prireiks);
Birželio 19/20 diena, 04:00 Lietuvos laiku: „Warriors” – „Cavaliers” (jei prireiks).

Visų rungtynių tiesioginės transliacijos per „Sport1” televiziją.

Komentarai

2015-06-01 20:38
zLoRyuzaki, tapk reperiu, sukur koki kurini apie F1 ir tada galesi isdestyti savo meile F1 triju tomu apimties intervju :)O siaip nera cia jokio sabloniskumo visi kas yra ~83-88 gimimo turejo tapati t.y. keldavosi 3 nakties kada paziureti Jordono, lauke antradienio kad pasikabinti ant Iversono, Kobes ar Edney plakata ir tai buvo didziausia laime nereikejo Iphonu ir Ipaidu :), kas budavo is Vilniaus ar Klaipedos pirkdavo lenkiskus NBA zurnalus, nieko nesuprasdavai kas parasyta budavo bet plakatas su Kobe ar Garnett, didziu per visas duris atpirkdavo tai :), visi turejo juoda *sudrozta MJ *majke is Urmo bazes, Gariunu ar turgaus, kuri budavo laiminga ir su ja losdavai kase kaip MJ :) tai yra galedavai *!p!sti lemiama tritaski per rankas kieme ar mokyklos fizinio saleje, visi rinkdavo NBA veliau Zalgirio po EU pergales lipdukus, mainydavaisi mokykloje ar vaziuodavai i knygu pardavimo/supirkimo vieta pries buvusi Merkuriju Kaune kur galedavai nusipirkti retesnius lipdukus ( nezinau kaip ten budavo kituose miestuose), kas buvo laimingas ir turejo PC losdavo NBA 98, maziau laimingi NBA 97 ant Segos, kiti NBA 99 ant PSone kompiuterinese, visi turejo caps`a su su buliumi is Bulls ar sirse is Hornets, visi ziurejo NBA apzvalga sekmadieni pradzioje su Radzevicium veliau su Kunigeliu, kas turejo VHS grotuva su galimybe irasyti vaizda, irasynejo tas apzvalgas, visi rinkdavosi Sprite nes ji reklamavo Grantas Hillas, bunant pazadintam 3 nakties sunku buvo prisiminti matematikos ar fizikos kokia nors formule bet be problemu isvardintum Detroito Psitons ir Dalaso Mavericks sudeti :) Visiems pazistamas tas jausmas is sweet 90s ir 00 pradzios :)


Tai as nieko nesakau, bet pasisakymai kaikuriu galejo but idomesni :) sutinku, pats '89 tik as skirtingai nei tu ar dauguma lietuviu rinkdavau ne NBA lipdukus, o formules, taip ir formuojasi pomegiai kasis niekad man nebuvo #1 pirmi nba playoffs kuriuos gerai pamenu, tai 2004 Minesota vs Sacramento. Tada Sirgaus uz Kings, nes Chris Weber labiau imponavo nei KG. o is seniau pamenu dar Raptos Carterio ir T-Mac laikais bet per migla, nes kaip sakiau kasis niekada labai netrauke. Uztat gerai pamenu 98-00 laiku F-1 sezonus. O pirmaji greiti ir isiute ziuredavau vos ne kiekviena diena.

Bet kiek ir tu prirasiai galejo prirasyt ir jie, o ne tik numest: krepsiniu susidomejau MJ laikais, o siemet tikiuosi laimes Warriors. Jei ima interviu tai duok ji padoriai, kad bent butu idomiai skaityt.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2015-06-01 19:36
zLo
Ryuzaki, tapk reperiu, sukur koki kurini apie F1 ir tada galesi isdestyti savo meile F1 triju tomu apimties intervju :)

O siaip nera cia jokio sabloniskumo visi kas yra ~83-88 gimimo turejo tapati t.y. keldavosi 3 nakties kada paziureti Jordono, lauke antradienio kad pasikabinti ant Iversono, Kobes ar Edney plakata ir tai buvo didziausia laime nereikejo Iphonu ir Ipaidu :), kas budavo is Vilniaus ar Klaipedos pirkdavo lenkiskus NBA zurnalus, nieko nesuprasdavai kas parasyta budavo bet plakatas su Kobe ar Garnett, didziu per visas duris atpirkdavo tai :), visi turejo juoda *sudrozta MJ *majke is Urmo bazes, Gariunu ar turgaus, kuri budavo laiminga ir su ja losdavai kase kaip MJ :) tai yra galedavai *!p!sti lemiama tritaski per rankas kieme ar mokyklos fizinio saleje, visi rinkdavo NBA veliau Zalgirio po EU pergales lipdukus, mainydavaisi mokykloje ar vaziuodavai i knygu pardavimo/supirkimo vieta pries buvusi Merkuriju Kaune kur galedavai nusipirkti retesnius lipdukus ( nezinau kaip ten budavo kituose miestuose), kas buvo laimingas ir turejo PC losdavo NBA 98, maziau laimingi NBA 97 ant Segos, kiti NBA 99 ant PSone kompiuterinese, visi turejo caps`a su su buliumi is Bulls ar sirse is Hornets, visi ziurejo NBA apzvalga sekmadieni pradzioje su Radzevicium veliau su Kunigeliu, kas turejo VHS grotuva su galimybe irasyti vaizda, irasynejo tas apzvalgas, visi rinkdavosi Sprite nes ji reklamavo Grantas Hillas, bunant pazadintam 3 nakties sunku buvo prisiminti matematikos ar fizikos kokia nors formule bet be problemu isvardintum Detroito Psitons ir Dalaso Mavericks sudeti :) Visiems pazistamas tas jausmas is sweet 90s ir 00 pradzios :)
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2015-06-01 14:34
tomas93lillard gerai duoda :D


neblogai...o lance tai grybas krepsini grybas ir rape,jai kopijuoja kitus
Įvertinimas:
-1
(vertina tik prisijungę)
2015-06-01 13:39
Susidvejino postas kazkaip, bet nieko :)

Dar beje noriu papildyt, tarkim as labai domiuosi F-1 ir jei mane kalbintu, tureciau kuom pasidalint ir per kur maciau pirmaji GP, nuo kada pradejau dometis, kas patinka dabartineje F-1 ir kas nepatinka, BE ir Arabai gerai/blogai formulei? ir t.t. o salia manes butu toks kita ekspertas kuris numestu:

Formule susidomejau nezinau kazkur 2004m Michaelio Schumacherio ir Ferrari laikais. O siemet nezinau, Mercedes fovaritai kartu su Hamiltonu, bet tikiuosi kas nors pasipriesins

Ir idomi butu tokia nuomone be izvalgu kuria pasakys, net nesidomintis? Taip ir sitame straipsnyje. 1-3 pasisakymai idomus, kiti siaip pasneketa bele pasneket :)
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2015-06-01 13:29
AnonimasPonas "ieskau prie ko prisikabint" ir toliau siaucia. Atsakymai kaip atsakymai, rodo, kad bent kiek yra susipazine su NBA zmones.


Neieskau, o issakiau nuomone kas ir yra daroma komentaruose. Istiesu net neidomu skaityt kaikuriuos pasisakymus nes jie grynai kaip sakiau sabloniski. Va pasakymas, esu is Jordano kartos, keliausi 3val ziuret serijos su JAZZ. Gal ir kelesi, nieko nesakau, bet taipogi 90% malatku noredami pritrint, kad afigieni ekspertai istraukia ta pacia "korta" Keliausi ziuret bulls vs jazz 3h Supranti?

Va Kasteto pastraipa kaip sakiau idomi buvo, net teko paguglint
AnonimasPonas "ieskau prie ko prisikabint" ir toliau siaucia. Atsakymai kaip atsakymai, rodo, kad bent kiek yra susipazine su NBA zmones.


Neieskau, o issakiau nuomone kas ir yra daroma komentaruose. Istiesu net neidomu skaityt kaikuriuos pasisakymus nes jie grynai kaip sakiau sabloniski. Va pasakymas, esu is Jordano kartos, keliausi 3val ziuret serijos su JAZZ. Gal ir kelesi, nieko nesakau, bet taipogi 90% malatku noredami pritrint, kad afigieni ekspertai istraukia ta pacia "korta" Keliausi ziuret bulls vs jazz 3h Supranti?

Va Kasteto pastraipa kaip sakiau idomi buvo, net teko paguglint Wesley Persona, nes man negirdetas buvo, kiti jei kelesi irgi galejo kokiais ispudingais epizodais pasidalint, arba dar "Cheka" idomiai pasnekejo. o tarkim

Lilas:

Lilas: NBA domėtis pradėjau maždaug nuo tada kai pradėjau kažką suvokt. Spėčiau tai 95 metai, Jordano sugrįžimo sezonas. Ryškiausiai įsiminė 1996, „Bulls“ – „Jazz“, o šiais metais labai tikiuosi „Warriors“ pergalės, 4-3 būtų gražu.

Du sakiniai 100% sablono.

Kas isimine? Kodel? Per kur ziurejai? ar irasinejai i VHS ir t.t.. ne tiesiog numesiu sakini ir sueis :)
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2015-06-01 12:38
Anonimas
Ponas "ieskau prie ko prisikabint" ir toliau siaucia. Atsakymai kaip atsakymai, rodo, kad bent kiek yra susipazine su NBA zmones.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2015-06-01 12:07
Manau kaikurie "reperiai" is cia pakalbintu net nesidomi NBA, o tik pasinaudojo proga straipsniui, nes atsakymai jau tokie sabloniski, kad mano mama lygiai ta pati pasakytu. "Kastetas" is G&G sindikato, tai nors bob sura paminejo, matos tikrai pliekdavo, dar budavo ant ps2 (jei nesumelavau) nba 3x3 zaidimas kazkoks, tai visad budavo blazers: sabas, walace, stoudmire vs Lakers Shaq, kobe, fisher. Tai pagrinde per ta valanda kompiuterineje buvo zaidziami trys zaidimai sita kase, dbz ir kazkoks su masinom kur vazinedavai ir saudydavai, carmagedon atrodo, ech laikai :)

O va kitu "reperiu" atsakymai tai sablonas iki negalejimo, turbut pries pati interviu 30min permete info internete ir tiek :)
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2015-06-01 11:56
lillard gerai duoda :D
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2015-06-01 10:18
mad
:):)

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 9

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.