\n


2015-11-27 21:16

Skaitytojo laiškas: „Žalgiriui“ reikia šviežio oro gūsio

Nuotr. Sputnik - Scanpix
Vaizdas, kurį pamatėme rungtynėse su „Lokomotiv“ nebuvo kažkas naujo – „Žalgirio“ fanai prie panašių rungtynių jau buvo pripratinti dar praėjusiame dešimtmetyje. To paties Gintaro Krapiko ar Rimanto Grigo vadovaujamos komandos ne kartą važiavo į varžovų arenas ne siekti pergalės, o pamėginti garbingai pasipriešinti.  

Tačiau seni pralaimėjimai pasimiršta greitai, o pastarieji metai suteikė nemažai vilties – komanda stabiliai mažino skolas, organizacija nuo komandos vadovų iki pat krepšinio akademijos buvo suderinta puikiai, jautėsi aiški komandos kryptis.

Šiemet garsiai išreikštas tikslas kovoti dėl vietos tarp aštuonių stipriausių Europos komandų taip pat nuteikė optimistiškai – surinkta pajėgi sudėtis, kurios kone pusę sudaro esami ar buvę Lietuvos rinktinės nariai bei keli individualiai stiprūs legionieriai, sudarė įspūdį komandos, kuri pasirengusi žengti tą žingsnį.

Ir nepaisant to, stebint rungtynes šį vakarą tapo labiau nei akivaizdu, jog dabartinis treneris nėra pajėgus vesti šios komandos į pergales. Lygiai tas pačias išvadas buvo galima padaryti ir po rungtynių Atėnuose, tačiau jas dauguma fanų praleido pro akis, nurašant prastą pasirodymą „juodai dienai“.

Tačiau struktūrinės problemos, nulėmusios pralaimėjimus, buvo tos pačios. Jos ir yra pagrindinė priežastis, kodėl kovojant su aukšto lygio komandomis „Žalgiris“ paprasčiausiai neturi ką pastatyti. Ir kadangi už šias problemas yra atsakingas treneris, tik jo pakeitimas gali pradėti sprendimų paieškas.

Žinoma, lengva kaltinti trenerį, nepasiūlant konkrečių sprendimų, tad štai trys priežastys, dėl kurių Gintaras Krapikas turi trauktis iš vyriausio trenerio posto:

1.     Žaidimo braižas – Lietuvos rinktinė 2.0

Remtis Jono Kazlausko labai sėkmingu rinktinės žaidimo braižu iš pirmo žvilgsnio atrodo logiškas sprendimas – Nacionalinės komandos rezultatai jos vairą perėmus Jonui Kazlauskui nekelia abejonių niekam, o gynybinis, klampus krepšinis, nors ir nemalonus akiai, tapo tikru galvos skausmu net ir stipriausioms žemyno bei viso pasaulio rinktinėms.

Puolime išnaudojant Jonus Mačiulį ir Valančiūną, varžovai yra priversti naudoti dvigubą gynybą, kas atriša rankas mūsų mažiau kūrybingiems, bet pataikyti ar laiku įkirsti galintiems antros linijos žaidėjams.

„Žalgiryje“ problemos atsiranda bandant tą pačią taktiką naudoti su I. Vogiouku ir E. Ulanovu. Jei pirmasis kol kas pateisina lūkesčius ir sugeba efektyviai rinkti taškus arčiau krepšio, bandymai ieškoti Ulanovo po krepšiu žaidimui nugara paverčia Žalgirio žaidimą statišku, kas lemia priverstinius skubotus metimus baigiantis atakos laikui. Edgaras, nors ir turėdamas daug potencialo, tiesiog nėra pakankamai didelė grėsmė puolime Eurolygoje, kad sulauktų didesnio varžovų dėmesio.

2.     Neišnaudojama dinamiška gynėjų rotacija

Tai, kas dar praėjusį sezoną buvo kone silpniausia Žalgirio grandis, šiemet turėjo tapti pagrindine komandos jėga. Ekipą papildžius rinktinės starto penketo gynėjų duetui, Mantui Kalniečiui ir Renaldui Seibučiui, bei prisidėjus Martynui Pociui ir didelio individualaus meistriškumo „combo“ gynėjui O. Hanlanui, komanda turi kaip niekad daug variantų skirtingiems taktiniams sprendimams antroje linijoje.

Pridėkime jaunus, bet per ribotas minutes naudingais galinčius būti Luką Lekavičių ir Kasparą Vecvagarą ir turime gynėjų grandį, kuri turėtų ką pastatyti prieš beveik bet kokią gynybą.

Žinoma, Artūro Milaknio praradimas yra skaudus smūgis, jau net nekalbant apie J. Andersoną. bet jų netektis galima kompensuoti, išnaudojant komandos naujokų stipriąsias puses.

Deja, kone didžiausia kritikos strėlė Gintarui Krapikui tenka dėl nesugebėjimo sukurti progų gynėjams. Jei pernai matydavome derinius, skirtus specialiai Artūrui Milakniui ar J. Andersonui, šiemet visi derinai dažniausiai baigiasi bandymais įkišti kamuolį aukštaūgiui ar E. Ulanovui po krepšiu, arba žaidimu du prieš du su Mantu Kalniečiu.

Dirbtinis tempo mažinimas taip pat neša daugiau žalos, nei naudos. Komanda gali bėgti, ypatingai turint tokius mobilius aukštaūgius kaip Motumas ar Jankūnas, tačiau dabartinis žaidimo braižas yra visiškai nepritaikytas kūrybingiems ir individualiai stipriems antros linijos žaidėjams.

3.     Du prieš du gynyba – žemiau kritikos ribos

Jei yra vienas vaizdas, kuris, nepaisant varžovo, gali nuvaryti į neviltį bet kurį Žalgirio faną, tai rungtynės iš rungtynių nesikeičianti gynyba du prieš du. Net Lietuvos krepšinio lygoje dažnai matome Žalgirio aukštaūgius beviltiškai nespėjančius paskui varžovų gynėją, kurie kiekvienoje atakoje po užtvaros gali išmesti laisvą metimą, kai tuo tarpu pagalba prie besileidžiančio žmogaus taip pat dažnai būna pavėluota.

Susidūrus su rimtomis ir gerai organizuotomis komandomis kaip „Barca“, „Panathinaikos“ ar „Lokomotiv“, šios problemos tampa nebeužglaistomos.

Ginant Gintarą Krapiką galima pasakyti, jog Ianas Vogioukas, nepaisant savo  talento puolime, yra labai nemobilus aukštaūgis, kuriam bet kokia gynyba už baudos aikštelės ribų yra problematiška. Visgi, Europoje yra ne vienas ir ne du tokie centrai, tačiau yra sprendimų, kurie padeda spręsti šias problemas. Ne visi centrai gali būti Javtokai, kurie sugeba ne tik spėti paskui savo žmogų, bet ir pagelbėti gynėjui tvarkantis su savo žmogumi.

Dar neteko matyti „Žalgirio“ mėginant dvigubinti gynėją prie tritaškio po žaidimo du prieš du (angl. blitz), bei siunčiant pagalbą stabdyti įkertantį aukštaūgį. Šiuo metu dažniausiai matome gynėjo vadinamą „zoninę“ du prieš du gynybą, kuomet aukštas žmogus lieka žemai ir bando neleisti nei gynėjui prasiveržti. Problema, jog tokiu būdu gynėjas kone kiekvienoje atakoje gali mesti laisvas iš vidutinio nuotolio, o dažnai tai sukuria situacijas, kuomet aukštas žmogus lieka vienas prieš du varžovus.

Nebandant sakyti, kad vienas ar kitas du prieš du gynybos modelis „Žalgiriui“ būtų tinkamesnis, esminė problema yra įvairovės trūkumas. Dabartinė gynyba kelia labai daug klaustukų, o jokių kitų variantų paprasčiausiai nėra bandoma. 

Net ir atmetus taktines klaidas, kurias galima įžvelgti „Žalgirio“ žaidime, jau vien kaip klubas, patekęs į Europos išrinktųjų draugiją ir sudaręs ilgalaikę sutartį su Eurolyga, negali sau leisti patirti dviejų iš eilės tokių gėdingų pralaimėjimų svečiuose.

„Žalgiriui“ reikia šviežio oro gūsio už komandos vairo. Žmogaus, kuris sugebėtų įkvėpti komandai tikėjimą savimi svečiuose, kaip tai padarydavo J. Plaza. O ar tas žmogus yra Š. Jasikevičius, J. Kazlauskas ar kas nors kitas, tai yra klausimas, į kurį atsakymą rasti turi Žalgirio vadovybė.


„BasketNews.lt“ redakcijos nuomonė nebūtinai sutampa su skaitytojo nuomone. Savo laiškus ar komentarus galite siųsti info@basketnews.lt.

Komentarai

2015-11-28 12:50
akivaizdu,kad truksta tikro lyderio,gryzus lipkeviciui viskas susitvarkys ir bus lyderis kuris galkes imtis iniciatyvos sunkiais momentais
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2015-11-28 10:16
BPN
Gaila, kad anonimas pasirašės straipsnį, na juk Motiejūnas nepaskirs Noshufuru treneriu, bet pagal "analizę" ir "krepšinio supratimą" geriausias kandidatas! Vaikinas ko gero tokio amžius, kad yra girdėjęs apie praėjusime dešimtmetyje treniravusius Krapiką ir Grigą bei nutarė išlieti apmaudą, kad komanda žaidžia prastai. Gerai, kad yra internetas, nes kitu atveju jis gal gatvėj ką nors iškoneveiktų.

Žaidimo braižas Lietuvos rinktinė? Na, jei pastebėjot, Žalgirio branduolys yra rinktinės pagrindas. Tik rinktinė žaidžia dviejų savaičių turnyre, o Žalgiris 9nių mėnesių. Norėti iš Krapiko, kad Kalnietis, Seibutis, Pocius, Jankūnas Žalgiry žaistų kitaip negu rinktinėj rimtos pretenzijos. Štai kad ir Seibutis - jis rinktinėj turėjo tyčia nepataikyti arba nesistengti, nes niekaip nepataikydavo tolimų - SAVO! - metimų. Nepataiko jų ir Žalgiry. Iš čia ir dinamiška rotacija gynėjų grandy. (beje, pamenate, kaip Sireika, po to Zouras buvo kalami prie sienos, kad keičia gerai žaidžiančius ir perdinamiškai rotuoja? :)) Ką tu iš rotuosi, jei Kalnietis, Pocius, Seibutis, Vecvagaras yra karjeros gaivinimo, o Hanlanas kūrimo stadijoj? Jie komandoje tam, kad įsižaistų ir kitąmet, galbūt... Juk 1+1 turbūt ne Žalgirio pozicija sudarinėjant sutartis su keleto pastarųjų metų rinktinės žaidėjais? :) Žalgiris rinktinė Nr.2? Taigi ir žaidė ta rinktinė taip - latviai, estai, belgai, ukrainiečiai, gruzinai - viskas vos vos - trijų Jonų traukiami. O ar bent vienas iš tų Jonų yra ir ar galėtų būt Žalgiry, kuris tik bando vaduotis iš skolų - čia klausimas. Kazlauskas neina nei pas zydus, nei pas rusus, nei pas graikus - manot mažai siūlo? Tad... Jeigu ką ir reikia atleidinėt, tai REalui savo trenerį, kad turėdamas Mačiulį grupės dugne sėdi. :) O mums svarbiausia dabar galvoti, kaip į TOP 16 patekti ir Kleizai radioprogramoje siųst linkėjimus "Linkime pasveikti" ir prisidėt prie Žalgirio. Reikia lyderio - štai jums lyderis. Tik su juo irgi reikia susitvarkyti, kad komanda nesubyrėtų! KANTRYBĖS DRAUGAI ir BLAIVAUS PROTO!
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2015-11-28 01:39
[quote]„BasketNews.lt“ vartotojas noshufuru„Žalgiriui“ reikia šviežio oro gūsio už komandos vairo. Žmogaus, kuris sugebėtų įkvėpti komandai tikėjimą savimi svečiuose, kaip tai padarydavo J. Plaza. O ar tas žmogus yra Š. Jasikevičius, J. Kazlauskas ar kas nors kitas, tai yra klausimas, į kurį atsakymą rasti turi Žalgirio vadovybė [quote]

Bazaras. Fanai nebenori matyti antikrepšinio, fanai nori matyti gražų krepšinį ir pergales, tokias kaip Strasbourg, Zvezda, Bambergo laimėtos. Ar fanai nori Kazlausko? Taigi tai tas pats kas Gintaras. Tos pačios schemos. Jei atimsi iš Kazlo Valančiūną, Mačiulį, Kuzminską tai tą patį matysi ką prie Krapiko matom. Pabandyti reikia Jasikevičių. Fanai jam duos laiko ir nereikalaus pergalių šį sezoną suprasdami, kad pas jį yra perspektyvos tapti elitiniu treneriu. Aš už Jasikevičių ir naujo žaidėjo įsigyjimą.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2015-11-28 00:50
krapikas gal ir geras zmogus bet treneris is jo tikrai nekoks. antru reneriu jis gal ir gerai, bet cia jau ir baigiasi jo galimybes. jau atrodo nepasimokem pirma kart, kai vyriausiu buvo , tuose paciuose kedainiuose menesi isbuvo ir vel zalgiris ir vel panasiai komanda be dvasios... vyrams dekoju... vyrams pizdako reik duot o ne dekot:)) kiek gali but tas tikslas kad ryta nugalet ir i top16 papult. jei tikslas toks tai ir krapikas ir brazys tinka. bet jei norisi daugiau reikalingas ir treneris atitinkamas. tas pats jaska jau geriau butu dirbes su begalia auksciausio lygio treneriu...
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2015-11-28 00:24
viskas cia normalia yra. Turim 3 pergales ir visus sansus patekt i kita etapa. Jei Z keist treneri, tai realui tada visus reik keist iskaitant masazistus ))). Tik ka buve EU cempionais nukrito iki visisko dugno grupeje. pane tai labiausiai sendei pralinksmino komentatorius. eina trecias kelinys i pabaiga, rezas kazkur - 35 taskai minuse. Saki leistu daba iki galo pazaist Pociui, Lekaviciui, nebekankint Kalno... ir priduria, na nebent Krapikas dar galvoja apie pergale. Vos nesusilydziau )))
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2015-11-27 23:47
ko noret, chebra, nusipirko ahuenus grajokus kalnieti, pociu, kurie po praeito sezono dar negyvi ir, neaisku, ar isvis zais, kaip kazkada zaide, jei tiket skaiciais, tai 600k jie zaliems kainuoja, uz tokius pinigus daug geresni grajokai is vasaros lygos ar nba ateitu sezonui verte pasikelt, kaltint krapika nera del ko, ne jis tikriausiai liepia kalnieciui smau kytis su kamuoliu 19 atakos sekudziu ir tada sugalvot eiline begalviska nesamone.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2015-11-27 23:11
gero trnerio zalgiris neipirks,o keisti krapika vien tam kad pakeist yra gryna nesamone.paziurekit kokie zaidejai losia pas rusus,praktiskai visi ju starto penketo zaidejai Zalgiryje butu RYSKIAUSIA zvaigzde,rusai tuo paciu Kalnieciu atsikrate nes ju netenkino jo forma.cia statyk nors ir Greg Popovic ar David Blat,rezultatas bus panasus kadangi tie kas turejo tempti komanda i prieki(Kalnietis, Seibutis, Pocius ir Jankunas),karts nuo karto suzaidzia tik Jankunas.tuo tarpu visi kiti yra tuscia vieta EL.klaidos yra KOMPLEKTACIJOJE!uz tuos pinigus kurie mokami Kalnieciui ir Pociui buvo galima nusipirkt kazka panasaus i Anderson,o izaidinet galima buvo palikt Lekaviciu,Vecvagars ir Hanlan.tuos pinigus kurie mokami motumui ir javtokui buvo galima nuspirkt viena padoresni C/PF.ir viskas.o dabar kruva vidutinioku ir nei vieno galincio patempt i prieki
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2015-11-27 22:37
Zalgiryje yra susiformaves vidutinioku mentalitetas. Nugaleti Lryta ir patekti i TOP16, tai tapo siekiamybe. Daugiau pasiekti atrodo nebeimanoma, nebent butu imtasi radikaliu permainu. Krapikas tikrai nera tas treneris kuris darytu stebuklus, parengtu komanda, nuteiktu ja psichologiskai ir pan. Tol kol bus perkami karjeros dugne esantys Lietuviai ir tol kol uz komandos vairo sedes net Neveziui nebuves reikalingas Krapikas, tol mes nieko daugiau ir nepasieksim. Zaideju neismesi taip lengvai, bet bent jau nuo trenerio pradeti butu pats laikas.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2015-11-27 22:28
A2B
Pritariu staripsnio autoriui. Pries rungtynes Berzininkaitis kalbejo, kad reiks Delaney ir kitus snaiperius dengti is arciau ir taip rizikuojant leisti jiems verztis. Bet kur tau! Pirmos 3 atakos paneige sita is karto, nes pirmi du tritaskiai buvo metami visiskai laisvi!!! Kam isvis sneket, jei daryt aikstej priesingai? O gal nelabai kas to berzininkaicio ir klauso patarimu...

Kas del pralaimejimu nuolatiniu ir vaziavimo tik ''garbingai'' sulost, tai cia lietuvio mentalitetas... Sedi koks Jankunas su Kalnu gaudami i menesi virs 40 000 euru, galvoja kam cia draskytis pries koki panathinaikos ar lokomotiv isvykoje, vistiek niekas neteis jei pralosi ir be to jie nera tiesioginiai konkurentai del patekimo i top 16. Zalgirio zaideju tikslas - patekt i top 16. Nera nei vieno komandoj, ko gero, kuris turetu savigarbos ir nugaletojo mentaliteta ir nenoretu leistis zeminamas tokiu ''grandu'' kaipo lokomotiv. Galit pykt, bet tiesa yra tokia.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2015-11-27 22:28
Ką duotų kitas treneris? Išmokytų žaidėjus pataikyti? Lyderis atsirastų? Iš kur tas lyderis jei nei vienas žaidėjas nebuvo kažkada lyderis. Nėra pinigų, nėra ir gerų žaidėjų, žaidžia taip kaip išeina, aišku su Panathinaikos ir šiandien, galėjo ir geriau sužaisti, bet apie pergalę nelabai galima buvo galvot.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2015-11-27 21:58
Pigus nusivylusio gyvenimu fano rasinelis arba tiesiog kazkurio zurnalisto sapaliones prisidengiant neva skaitytoju. Ka turejo Milaknis, Andersonas ko neturi kiti? Turejo mirtinus metimus is tritaskio. Andersonas dar labai gera individualu meistriskuma, o Milaknis mokejo graziai trintis ties tritaskiu ir susikurti situacija metimui. Kas dabar panasaus yra ? Atsakymas - nieko panasaus nebeturim.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2015-11-27 21:40
HI
n_28jei ne Krapikas tai zalioji eurolygos siuksle dar graudziau nei rytas atrodytu


uz ryta graudizau atrodyti neimanoma, bent vienoje vietoje rytas nepralenkiamas
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2015-11-27 21:39
su Lietuvos rinktinės braižu turėtume patekt į finalą :)))
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2015-11-27 21:35
jei ne Krapikas tai zalioji eurolygos siuksle dar graudziau nei rytas atrodytu
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2015-11-27 21:31
tikiuosi visu maldas pray for Zalgiris isgirs..:DD krapikas out tikrai..
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Komentarus rašyti gali tik registruoti ir prisijungę vartotojai.

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.