\n


Aikščių dinozaurai: vyriausi pasaulio krepšininkai-profesionalai

Per visą NBA istoriją peržengę 40-mečio ribą profesionalų karjerą tęsė 17 krepšininkų. Tarp jų – ir tikros lygos legendos: Michaelas Jordanas, Kareemas Abdul-Jabbaras, Johnas Stocktonas bei Karlas Malone. Tačiau pasaulyje būta atvejų, kai iš profesionalaus krepšinio žaidėjai pasitraukė tik įkopę į… šeštą dešimtį.

 Vienų rungtynių faktorius

Pasakojimą apie aikščių dinozaurus derėtų pradėti nuo oficialiai paties vyriausio pasaulio krepšininko-profesionalo. Tai – italas Pierluigi Marzorati. 1952 m. gimęs sportininkas visą savo karjerą praleido Kantu miesto ekipoje, šiuo metu žinomoje „Bennet“ vardu. Klubą jis paliko būdamas 39-erių (1991 m.), po 22 metus trukusios karjeros, tačiau į aikštelę per Italijos čempionato rungtynes vėl išbėgo būdamas 54-erių. Tai nutiko 2006 m., per pirmąjį šalies čempionato turą, kuomet „Bennet“ namie žaidė su Trevizo „Benetton“ komanda. Tą dieną Kantu komanda minėjo savo 70-metį, o Marzorati pasirodymas aikštėje tebuvo simbolinis (per dvi minutes veteranas nė karto nemetė į krepšį), tačiau tokiu būdu Pierluigi pateko į lygos istoriją, kaip vyriausias žaidėjas ir vienintelis krepšininkas, bent po vienas oficialias rungtynes sužaidęs per penkis dešimtmečius iš eilės.

 Pierluigi Marzorati - vyriausias pasaulio krepšininkas-profesionalas. Po penkiolikos metų pertraukos sugrįžęs į aikštę jis vėl iš karto išgarsėjo Italijoje ir už jos ribų.
Pierluigi Marzorati - vyriausias pasaulio krepšininkas-profesionalas. Po penkiolikos metų pertraukos sugrįžęs į aikštę jis vėl iš karto išgarsėjo Italijoje ir už jos ribų.

Kaip ir Marzaroti, kiek anekdotiškai atrodo ir dar vieno veterano sugrįžimas. Amerikietis Natas Hickey (1902-1979) į aikštelę po pertraukos išbėgo būdamas 46-erių. Tai nutiko dar 1948 m., kuomet Hickey dirbo vyriausiuoju Providenso Steamrollers“ ekipos treneriu. Tragiškas komandos pasirodymas (4 pergalės/25 pralaimėjimai) tuometinėje BAA lygoje (Basketball Association of America; po metų pavadinimas pakeistas į NBA) Hickey įkvėpė apsivilkti ekipos marškinėlius ir išbėgti į aikštelę per oficialias rungtynes. Deja, įžaidėjo sugrįžimas nebuvo sėkmingas. Jis prametė visus šešis metimus „iš žaidimo“, užsidirbo penkias pražangas ir vienintelius savo taškus pelnė pataikydmas dvi mestas baudas. Nepaisant to, Hickey iki šiol priklauso oficialiai vyriausio NBA lygos žaidėjo rekordas – jis žaidė būdamas 46-erių metų ir 363-jų dienų amžiaus.

Žaidė kartu su sūnumis

Visiškai kitokia Filipinų legendos – Roberto Jaworskio (g. 1946) istorija. Šis krepšininkas karjerą aukščiausioje savo šalies profesionalų lygoje baigė būdamas 52-ejų metų, kaip žaidžiantisGinebra San Miguel“ ekipos strategas. Skirtingai nei Marzorati ar Hickey, Jaworskio veteraniškas krepšinis buvo labai kokybiškas ir naudingas komandai. Būdamas 40-ies šis įžaidėjas išrinktas į geriausių lygos krepšininkų penketuką, o būdamas 42-ejų jis laimėjo savo vienintelį čempionatą, per lemiamas rungtynes pelnydamas 28 taškus. 49-erių Jaworskis netgi žaidė vienoje komandoje su savo sūnumi Robertu jaunesniuoju.

Filipinų krepšinio legendai Robertui Jaworskiui vienoje komandoje teko pažaisti kartu su savo sūnumi
Filipinų krepšinio legendai Robertui Jaworskiui vienoje komandoje teko pažaisti kartu su savo sūnumi

Kartu su savo sūnumi yra žaidęs ir legendinis italas Dino Meneghinas (g. 1950), iš profesionalaus krepšinio pasitraukęs 45-erių. Po garsiausių Europos arenų krepšiais Dino dominuoti pradėjo būdamas vos 16-os, o karjerą baigė tik po 29-erių metų, vilkėdamas Milano „Olimpia“ marškinėlius.

45-erių – 44 taškai!

Paminėtina ir kultinio brazilų snaiperio Oscaro Schmidto (g. 1958) istorija. Šis veteranas savo varžovus taikliais metimais terorizavo iki pat savo profesionalo karjeros pabaigos – 45-erių metų. Savo pasitraukimo metais jis aštuntą kartą iš eilės tapo rezultatyviausiu Brazilijos čempionato žaidėju ir su Rio de Žaneiro „Flamengo“ ekipa tapo šalies čempionu. Per lemiamas finalo rungtynes Schmidtas pelnė 44 taškus!

Auksinė brazilo Oscaro Schmidto rankelė neužsikirsdama veikė krepšininkui įpusėjus ir penktą dešimtį
Auksinė brazilo Oscaro Schmidto rankelė neužsikirsdama veikė krepšininkui įpusėjus ir penktą dešimtį

Ispanijoje iki 43 metų sėkmingai rungtyniavo įžaidėjas Joanas (Chichi) Creusas (g. 1956). Būdamas 40-metis, Creusas atvedė kuklią Manresos TDK ekipą iki Ispanijos čempionto nugalėtojos titulo (1998 m.), o 1996 m. taiklus jo tritaškis atnešė Manresos ekipai pergalę šalies Karaliaus taurės turnyre. Visgi, kalbant apie Ispaniją, negalime pamiršti šioje šalyje iki šiol rungtyniaujančio veteranų veterano. Tai – 46-erių amerikietis Darrylas Middletonas, iki šiol profesionaliai žaidžiantis II-oje pagal pajėgumą šalies lygoje. Plačiau apie Middletoną galite pasiskaityti čia.

Jordano fenomenas

Grįžkime į NBA frontą. Nors vyriausio lygos krepšininko vardas priklauso ir, turbūt, dar ilgai priklausys minėtajam Hickey, pats garsiausias iš visų aikščių dinozaurų neabejotinai yra Michaelas Jordanas. 2003 m. vasario 21 d. jis tapo pirmuoju lygos istorijoje vyresniu nei 40-ies krepšininku, per rungtynes pelniusiu 40 ir daugiau taškų. Tai nutiko per Vašingtono „Wizards“ ir Naujojo Džersio „Nets“ ekipų akistatą – Jordanas pelnė 43 taškus. Su profesionalų krepšiniu Michaelas galutinai atsisveikino būdamas 40 metų ir 58 dienų amžiaus.

Geriausiu pasaulio krepšininku tituluojamo Michaelas Jordanas varžovams tikru galvos skausmu išliko net ir sulaukęs 40-ies
Geriausiu pasaulio krepšininku tituluojamo Michaelas Jordanas varžovams tikru galvos skausmu išliko net ir sulaukęs 40-ies
Nuotr. AP-Scanpix

Kitas krepšininkas, sugebėjęs aikšėje dominuoti net ir sulaukęs keturiasdešimties, buvo Karlas Malone. Jis iki šiol yra vienintelis NBA žaidėjas, kuris „trigubą dublį“ atliko jau įkopęs į penktą dešimtį. Tai „Paštininkas“ padarė paskuriniais savo karjeros metais, jau būdamas Los Andželo „Lakers“ nariu. Per mačą su San Antonijaus „Spurs“ Malone pelnė 10 taškų, atkovojo 11 kamuolių ir atliko 10 rezultatyvių perdavimų. Kuomet baigė karjerą, Malone buvo 40 metų ir 325 dienų amžiaus. Visai neseniai su NBA buvo atsisveikinęs ir kitas legendinis veteranas – Johnas Stocktonas: ilgametis Malone‘s bendražygis Jutos „Jazz“ gretose, po kurio perdavimų „Paštininkas“ pelnė daugumą iš savo 36 928 taškų NBA lygoje. Stocktonas paskutines rungtynes sužaidė būdamas 41 metų ir 35 dienų amžiaus.

Būdama 42 karjerą NBA baigė ir dar viena krepšinio legenda – Kareemas Abdul-Jabbaras. Sulaukęs keturiasdešimties jis dar pasižymėdavo „dvigubais dubliais“, du kartus su Los Andželo „Lakers“ ekipa iškopė į lygos finalą iš kurių vieną laimėjo. Paskutiniais savo metais, kuomet NBA atsirado naujų fiziškai pajėgių vidurio puolėjų, Abdul-Jabbaras atsitraukė tuoliau nuo krepšio ir dažniausiai atakuodavo savo „skyhook“ kabliu, duodavusiu naudos iki paskutinės karjeros dienos. Lygą jis paliko sulaukęs 42-ejų.

Šiuo metu vyriausias NBA lygos žaidėjas yra Niujorko „Knicks“ komandai priklausantis Kurtas Thomasas. 206 cm ūgio vidurio puolėjas spalio 4 d. švęs savo 40-metį. Jam „ant kulnų lipa“ ir Los Andželo „Clippers“ veteranas Grantas Hillas, 40-ies metų jubiliejų minėsiantis viena diena vėliau.

Lietuvoje vyriausias – Mačiulaitis

Ilgiausiai iš visų lietuvių krepšinį profesionaliai žaidė Rolandas Mačiulaitis. Su Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL) rungtyniavusia „Druskininkų“ ekipa puolėjas atsisveikino būdamas 43, o vėliau dar keletą metų atstovavo Regionų krepšinio lygoje (RKL) besigrumiančiai Šakių „Zanavyko“ ekipai. Karjerą Mačiulaitis užbaigė sulaukęs 46-erių metų.

Būdamas 40-ies profesionalo karjerą užbaigė vienas tituluočiausių Lietuvos krepšininkų Gintaras Einikis. Paskutiniais savo karjeros metais jis ėjo tuo metu NKL lygoje rungtyniavusios Palangos „Naglio-Adakrio“ ekipos žaidžiančiojo trenerio pareigas. Tuo metu Lietuvos krepšinio lygoje (LKL) ilgiausiai – iki 40-ies – žaidė Valdemaras Chomičius. Karjerą jis baigė 1999-aisiais, kaip Marijampolės „Kraitenės“ komandos žaidžiantis treneris. Ateinantį sezoną vyriausiu LKL žaidėju bus Vilniaus „Sakalų“ puolėjas Rolandas Matulis. Spalio 10 d. jam sueis 39-eri metai.

Ateinantį LKL sezoną vyriausiu lygos krepšininku bus Rolandas Matulis (kairėje), spalį minėsiantis 39-ąjį gimtadienį
Ateinantį LKL sezoną vyriausiu lygos krepšininku bus Rolandas Matulis (kairėje), spalį minėsiantis 39-ąjį gimtadienį
Nuotr. Fotodiena/R.Dačkus

Ilgiausiai profesionaliai žaidę užsienio krepšininkai:

Žaidėjas Tautybė Pozicija Amžius    Lyga
Pierluigi Marzorati* Italas Įžaidėjas 54 Italijos
Robertas Jaworski Filipinietis Įžaidėjas 52 Filipinų
Natas Hickey* Amerikietis Atakuojantis gynėjas 46 BAA (NBA)
Darrylas Middletonas** Amerikietis Sunkusis krašto puolėjas 46 Ispanijos II
Oscaras Schmidtas Brazilas Krašto puolėjas 45 Brazilijos
Dino Meneghinas Italas Vidurio puolėjas 45 Italijos
Danas Gay'us Amerikietis Vidurio puolėjas 45 Italijos
Andre Turneris Amerikietis Įžaidėjas 45 Ispanijos II
Kevinas Willisas Amerikietis Sunkusis krašto puolėjas 44 NBA
Juanas Alberto Espilis Argentinietis Atakuojantis gynėjas 44 Argentinos
Joanas (Chichi) Creusas Ispanijos  Įžaidėjas 43 Ispanijos
Robertas Parishas Amerikietis Vidurio puolėjas 43 NBA
Mike'as Higginsas Amerikietis Vidurio puolėjas 43 Ispanijos
Larry Lewisas Amerikietis Sunkusis krašto puolėjas 43 Argentinos
Piculinas Ortizas Puertorikietis Vidurio puolėjas 43 Puerto Riko
Dikembe Mutombo Kongietis Vidurio puolėjas 42 NBA
Antonello Riva Italas Krašto puolėjas 42 Italijos II
Kareemas Abdul-Jabbaras Amerikietis Vidurio puolėjas 42 NBA

* pažymėti krepšininkai būdami tokio amžiaus sužaidė tik vienas rungtynes;

** pažymėti krepšininkai dar tęsia profesionalų karjeras.

Komentarai

2012-09-05 12:43
palangiskis
EINIKIS??? Stombergas lose uz Adakri, Einikis buvo registruotas, bet nesulose nei vienu rungtyniu, ir juolab jokiu treneriu nebuvo.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2012-09-05 09:29
Dar norvegas
Kur Zalgiry yra žaidęs, Torganas Brynas lygtais, žaidė ar žaidzia iki šiol Norvegijo su sūnum

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2012-09-04 23:06
ZAL
Čia kalbama apie 40- mečius, o Sabas paskutinį mačą žaidė 39 ir 6 mėn, po to jau nebežaidė ir apie 40-tą jubiliejų gruodį paskelbė apie karjeros pabaigą. Tačiau yra toks faktas, kad 39-erių jis valdė Europą, todėl galima jį paminėt vien iš pagarbos, o galima ir neminėt, čia jau autoriaus asmeninis reikalas.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2012-09-04 23:03
Anonimas
Sabas paskutines rungtynes sužaidė 39 metų ir panašiai 6 męnesių o karjeros pabaigą paskelbė panašiai per 40-tą jubiliejų.

Taigi jis 40-ies nedažaidė, bet 39 valdė europą todėl galima buvo jį paminėt galima ir neminėt, tai autoriaus asmeninis reikalas.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2012-09-04 22:42
keistas straipsnis (Alfredas)
Labai daug netikslumų. Rašydamas šį straipsnį, net nepasidomėjo autorius Lietuvos krepšinio istorija. Vienas iš tokių pavyzdžių būtu, kad buvęs Lietuvos krepšinio prezidentas Algimantas Pavilionis Už Alytaus SAVY žaidė eidamas 43-uosius metus.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2012-09-04 21:41
Jonukas
Kad Sabo nėra šitam šąraše, tai mažų mažiausia nepagarba jam. Būdamas 40 metų tapo Eurolygos MVP
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2012-09-04 18:36
Suslikas
Gerai kad ne iki šimto ;)
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2012-09-04 17:43
Dan Gay Scavolini zaide iki 47m.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2012-09-04 17:03
klaida
Jam „ant kulnų lipa“ ir Los Andželo „Lakers“ veteranas Grantas Hillas, 40-ies metų jubiliejų minėsiantis viena diena vėliau.

Clippers o ne Lakers.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2012-09-04 16:41
jonas
http://www.nba.com/2012/news/features/jo...

stai jonas jau su raptors maike:)
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2012-09-04 16:14
Laimenzas
o,Sabas keliu baige karjera?
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2012-09-04 15:41
Geras
Maciulaitis :DDD
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2012-09-04 15:35
Matulis!
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2012-09-04 15:23
Anonimas
Robertas Jaworski
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2012-09-04 14:56
Anonimas
Realiai Middletonas yra vyriausias profesionalas, nes jis zaidzia pastoviai, o ne kaip klaunas isbega viena karta i aikste keliom minutem.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 15

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.