Nuotr.: BasketNews.lt/V.Mikaitis
Nuotr. BasketNews.lt/V.Mikaitis

Prieš penkerius metus Belgrado „Crvena Zvezda“ buvo atsidūrusi ant tokios ribos, kai ne tik žaidimas europinėse varžybose, bet ir net dalyvavimas Adrijos lygoje buvo pakibęs ant plauko.

Raudonosios žvaigždės klubas žengė dešimtoje vietoje Adrijos lygoje, o tai reiškė, kad kitą sezoną nekvepėjo ne tik žaidimu Eurolygoje, bet ir Europos taurėje. Ne ką geresnė situacija buvo ir Serbijos lygoje, kurioje „Crvena Zvezda“ užėmė penktąją vietą. Tokios pozicijos jai net neužtektų išlikti Adrijos lygoje – vietas joje gauna 4 Serbijos komandos.

Prasti rezultatai aikštelėje nebuvo visos bėdos. „Crvena Zvezda“ slėgė 15 mln. eurų skolos žaidėjams, treneriams ir įvairioms organizacijoms ir ši kilpa vis labiau veržė vieno garsiausių Serbijos klubų kaklą.

Galiausiai buvo nuspręsta – gana. Dugnas pasiektas, laikas atsispirti ir kilti viršų.

„Crvena Zvezda“ valdyba ryžosi atleisti tuometinius klubo vadovus, susijungti su pavyzdingai dirbusiu, tačiau tokios gilios istorijos neturėjusiu Železniko FMP klubu, ir pastarojo vadovybei patikėti gelbėti garsios komandos vardą.

Po penkerių metų „Crvena Zvezda“ nebeturi skolų, žaidžia didžiausioje ir triukšmingiausioje Eurolygos arenoje, kurioje dažniau nei rečiau krenta galingiausios Europos komandos, ir ruošiasi priimti 2018 metų Eurolygos finalo ketverto varžybas.

Tai – šuolis ir sėkmės istorija, kurios galėtų pavydėti ne vienas. Bet visa tai buvo pasiekta tik sunkiai dirbant.

„Negaliu atsakyti, kokia yra sėkmės priežastis, – sako „Crvena Zvezda“ generalinis direktorius Davoras Ristovičius. – Turime labai sunkiai dirbantį prezidentą, daug sunkiai dirbančių jo padėjėjų. Be to, Serbijoje mes labai mylime krepšinį. Visoje Europoje futbolas yra numeris vienas. Mes turime gilias krepšinio tradicijas, galbūt dėl to mums čia taip gerai sekasi.“

Istorija pulsuoja visa „Crvena Zvezda“ aplinka. Su Davoru kalbėjomės klubo biure, kuris įsikūręs visai šalia Belgrado tvirtovės. Per savo kabineto langus Ristovičius mato dvi krepšinio aikšteles, kuriose po antrojo pasaulinio karo, 1945 metais, Serbijoje prasidėjo krepšinio bumas.

„Crvena Zvezda“ direktorius nežino, kas būtent lėmė tokį krepšinio fenomeną Serbijoje, tačiau iš jo biure kabančių nuotraukų akivaizdu, kad ši sporto šaka šiame Balkanų regione greitai rado savo vietą. Nuotraukose užfiksuota šalia forto sienos įrengta aikštelė, kurioje rungtynes po atviru dangumi stebi šimtai žmonių.

„Crvena Zvezda“ paskutinius 4 sezonus
Sezonas Lyga Pasiekimas
2015/2016 Eurolyga Ketvirtfinalis (0-3 nusileista CSKA)
2014/2015  Eurolyga „Top 16“ (10-14)
2013/2014  Eurolyga  Grupių etapas (4-6)
2012/2013  Europos taurė „Top 16“ (7-5)
Tą pačią aikštelę Ristovičius dabar mato per savo langus. Iš kitos biuro pusės – dar kelios lauko krepšinio aikštelės.

„Kai geras oras, jos būna pilnutėlės“, – sako „Crvena Zvezda“ vadovas ir jo žodžiais įsitikiname kitą dieną, kai, vos išlindus saulei, du jaunuoliai atėjo pamėtyti į krepšį. Tai buvo gruodžio 3 diena, temperatūra lauke siekė kokius 5 laipsnius, tačiau serbai į krepšį mėto tada, kai nori.

Serbija užaugina tiek krepšinio talentų, kad „Crvena Zvezda“ komandai tai yra pagrindinis būdas išlikti. Jauni žaidėjai nekainuoja tiek daug, kiek kainuotų stiprus patyręs krepšininkas, o po to dar ir tampa papildomų pajamų šaltiniu, jeigu pavyksta jį pelningai parduoti.

Ristovičius tokį modelį atsinešė iš FMP komandos, kuri per kelis metus išugdė ir pelningai pardavė ne vieną krepšininką.

„Su FMP nuo 2003 iki 2009 pardavėme daug gerų žaidėjų. 2007 metais Pirėjo „Olympiakos“ komandai už 1,3 mln. eurų pardavėme Zoraną Ercegą. Po metų už 1,2 mln. eurų pardavėme Milošą Teodosičių. Prieš tai pardavėme daug žaidėjų už 500-700 tūkst. eurų. Į Maskvą, Kazanę, Žeroną, Stambulą“, – vardija Ristovičius.

Davoras Ristovičius
Davoras Ristovičius
Nuotr. BasketNews.lt/V.Mikaitis
Pernai „Crvena Zvezda“ Stambulo „Fenerbahce“ klubui pardavė Nikolą Kaliničių. Sandorio vertė – 1 mln. eurų.

Kad uždirbtų tokias sumas, Belgrado klubas turi daug investuoti į jaunimą. „Crvena Zvezda“ turi dublerių komanda (ji FMP vardu žaidžia Adrijos lygoje), o taip pat U18, U16 ir U14 komandas. Šias ekipas vienija apie 60 žaidėjų.

Šie krepšininkai kartu gyvena bendrabutyje, ten pat valgo ir sportuoja, jiems suteikiama visa medicininė priežiūra.

Dar apie 400 vaikų yra U12 kategorijoje, krepšinio mokykloje, kur treneriai gludina būsimus krepšinio perlus.

Visa tai išlaikyti kainuoja, tačiau galiausiai tai atsiperka.

„Kai mūsų išauginti krepšininkai pasiekia pagrindinę komandą, jų atlyginimai yra mažesni nei „Real“, „Barcelonos“, ar „Olympiakos“ krepšininkų algos. Kai kurie šių komandų dešimti-vienuolikti žaidėjai uždirba 300-400 tūkst. eurų. Mūsų klube yra žaidėjų, kurie uždirba 50 tūkst. per sezoną. Už tokius pinigus Eurolygos žaidėjo nenusipirksi. Bet jeigu investuosi į žaidėją ir jis žinos, kad po poros metų turės galimybę žaisti Eurolygoje, jis tobulės. Tada 22-24 metų išvyks kažkur kitur. „Crvena Zvezda“ komandoje jis žais už mažesnius pinigus, bet žinos, kad turės galimybę išvykti kitur“, – sėkmės receptą aiškino „Crvena Zvezda“ direktorius.

Iš tokių „Crvena Zvezda“ sistemoje išaugintų krepšininkų – Marko Guduričius, Boriša Simaničius, Branko Lažičius.

Pajamos iš parduotų žaidėjų tampa svaria „Crvena Zvezda“ biudžeto dalimi. Ristovičius skaičiuoja, kad šiemetinis klubo biudžetas siekia apie 5 mln. eurų, iš kurių 2,8 mln. skiriama žaidėjų atlyginimams, o apie 0,7 mln. – visų trenerių (įskaitant jaunimo komandų) algoms.

Palyginimui, šio sezono „Žalgirio“ biudžetas yra 8,4 mln. eurų.

Praėjusį sezoną „Crvena Zvezda“ 1,4 mln. eurų uždirbo iš bilietų pardavimo. Kai žaidžia „Kombank“ arenoje ir joje rungtynes stebi maksimalus skaičius žmonių (18-20 tūkst.), tai yra didelė paspirtis klubui.

„Mums tai – tikrai geri skaičiai, bet nėra gerai, jeigu normaliam darbui turi parduoti daug bilietų. Turėtų būti didesnis indėlis iš miesto ar vyriausybės ir Eurolygos“, – pagrindinius trūkumus įvardija Ristovičius.

Iš Belgrado savivaldybės „Crvena Zvezda“ gauna vos 200 tūkst. eurų. Tai – 10 kartų mažiau nei „Žalgiris“ gauna iš Kauno ar „Cibona“ – iš Zagrebo.

Belgrado klubo vadovai nėra patenkinti ir iš Eurolygos gaunamais pinigais. Už televizijų transliacijų teises jiems sumokama 200 tūkst. eurų, o likusius pinigus klubas susirinks kaip premijas už pergales – kiekvienas laimėjimas Eurolygoje šiemet įvertintas beveik 40 tūkst. eurų.

„Tikiuosi, kad ateityje klubai iš Eurolygos gaus daugiau pinigų, – tęsia Ristovičius. – Dabar gauni pinigus už gerus rezultatus, bet nebus gerų rezultatų, jeigu neturėsi pinigų. „Daruššafaka“ turi 30 mln. eurų biudžetą, mes žaidėjams išleidžiame apie 3 mln. Nėra normalu, kad žaidi su jais lygiai, ar pirmoje mačo dalyje pirmauji 15 taškų skirtumu. Arba nėra normalu nugalėti „Barceloną“. Arba nugalėti „Emporio Armani“. Arba „Galatasaray“ Stambule.“

„Dabar turtingi klubai yra čia, – ranka parodo aukštai, – o mes – čia, – parodo žemiau. – Bijau, kad ateityje tas skirtumas bus tik dar didesnis.“

Klupdyti stiprius varžovus „Crvena Zvezda“ komandai padeda ne tik užsispyręs serbų charakteris, bet ir triukšmingi fanai. Apie tai atvirai kalba ir Ristovičius.

Anot jo, bent kelias pergales per sezoną „Crvena Zvezda“ iškovoja, nes sirgaliai sugeba įbauginti net rimčiausius varžovus.

„Visą gyvenimą prisiminsiu Madrido „Real“ žaidėjų veidus, kai pernai žaidėme su jais „Pionir“ arenoje, – pasakojimą pradeda Ristovičius. – Kalbame apie tikrai patyrusius žaidėjus kaip Fernandezas, Llullas, Reyesas, jie čia daug kartų žaidė, todėl tikrai negali jų išgąsdinti. Bet tas rungtynes „Real“ pradėjo pralaimėdami 2:15. Trečio kėlinio viduryje treneris Dejanas Radonjičius išsiuntė Stefaną Jovičių į rūbinę, nes po keitimo jis šveitė į žemę vandens butelį. Todėl iki rungtynių pabaigos žaidėme su Nikola Rebičiumi, mūsų trečiu įžaidėju, ir sugebėjome laimėti prieš „Real“. Nebūtume laimėję niekur kitur nei „Pionir“. Kitose rungtynėse nugalėjome „Chimki“. Čia pralaimėjo ir „Panathinaikos“, „Lokomotiv“. Be fanų mes negalėtume laimėti.“

„Crvena Zvezda“ Belgrade žaidžia dvejose arenose. „Kombank“ arena talpina apie 20 tūkst. sirgalių, „Pionir“ – apie 7 tūkst. Žodis „apie“, kai kalbama apie tikslius skaičius, vartojamas dėl to, kad čia linkstama į tribūnas įleisti daugiau sirgalių nei jos oficialiai turi vietų.

Serbijos čempionai šiemet daugiausiai žiūrovų – virš 18 tūkst. – sutraukė į dvikovą su „Barcelona“. Ją šeimininkai laimėjo 76:65, o juokingiausias epizodas įvyko dar prieš rungtynes.

Komandų starto penketams sustojus aikštės viduryje prieš pat rungtynes, „Crvena Zvezda“ fanai itin triukšmingai užgožė Eurolygos himną. Taip jie daro nuolat po to, kai prieš porą sezonų Stambule žuvo „Crvena Zvezda“ sirgalius, o „Galatasaray“ klubui, anot serbų klubo fanų, buvo skirta per menka bausmė.

Kai Eurolygos himnas baigė groti, o „Crvena Zvezda“ fanai toliau triukšmingai dainavo, „Barcelonos“ žaidėjai patraukė iš savo vietų, kad pasisveikintų su mačo arbitrais. Patraukė visi, išskyrus Antę Tomičių, kuris toliau liko stovėti ir susižavėjęs žiūrėjo į tribūnas.

Kitą dieną socialiniuose tinkluose Belgrado klubo fanai juokėsi, kad Tomičius vis dar stovi arenoje ir kažko laukia.

Krepšinis Belgrade išties taip mylimas, kad kartais atima žadą.

Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (10)
Nikas
Pagarba sitai komandai, musu gaidziu komandelei is kauno iki jos dar toli.
2016-12-12
+4
Atsakyti
tai
Tai Antic ar Tomicius liko laukti, Taip ir nesupratau

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2016-12-12
-3
Atsakyti
Pagarba Crvenos visai organizacijai. Sedejo didziuleje skoloje kaip ir Zalgiris, bet irgi sekmingai susitvarke ir lipa is dugno.
2016-12-12
+1
Atsakyti
djgaffer
Pagarbos verta Zvezdos organizacija.Sugeba su jaunais žaidėjais nugalėti Europos grandus.Tie jaunuoliai taip atsidėkoja už parodytą pasitikėjimą jais ir atsiduoda klubui visa širdim.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2016-12-12
-3
Atsakyti
Nicos
Cia ir yra skirtumas tarp rimtu organizaciju, kurios kuria ilgalaike strategija ir bando konkuruoti su galingiausiais bei piniguociausiais Europos klubais. Zvezda ugdo jaunima, Zalgiris - tai pat. Neveltui serbiska bei lietuviska krepsinio mokykla turi didziule verte Europoje. Cia ne vienadieniai klubeliai kaip koks Prokom, Sassari ar rytas, kurie gyvena sia diena. Lenkai degradavo, o tokie kaip rytas realiai neturi savo krepsinio mokyklos ir bando supirkti zaidejus ir kitur. Siemet degradacija pasieke pati dugna kai psichinis treneris, suvokdamas savo apgailetina kaip trenerio lygi, nutare uzsipirkti juoduku begalviu gauja ir tikisi kazkokio rezultato. Like lietuviai surinkti is kitu lkl komandu. Paskui dar stebisi kodel Vilnius nusispjauti ant sitos komandos. Apie palaikyma cia isvis kalba apgailetina. Kas kada vertino ar minejo kazkoki palaikyma siemenso kiaulideje. Visi zino kas daro Belgrade, visi atvaziave i Kauna bauginanciai kalba apie nerealia atmosfera, net rusu komentatoriai su neslepianciu susizavejimu nutyli kai Zalgirio arenoje skamba Lietuvos himnas. Va cia tai tikros komandos su rimta organizacija, ilgalaike strategija bei siuolaikiniu poziuriu i vyraujancias pasaulines tendencijas krepsinio pasaulyje.
2016-12-11
Atsakyti
to Dragao
siaip jau Kuzminska pamirsti.. Begiciu savo laiku gerai pardave.. yra tu zaideju isauganciu, aisku ne tiek daug kaip pas serbus...
2016-12-11
+5
Atsakyti
Anonimas
Nebejuokinkit su ta zvezda komentatoriai. Paskutines 3 varzybos Zalgiris-Zvezda 3-0. Tai uzsiknisa jie su tais savo per rankas metanciais talentais. Andersonas,Weems,Lawson,o ka Zvezda gero turejo?Demarcus Nelson ar ta kazkoki ten ciuva,kur siemet losia.scoutingas ir talentai,prajuokinot

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2016-12-11
+2
Atsakyti
Dragao
Zvezdos ir zalgirio biudzetai pansus, bet pajegumas akivaizdiziai skiriasi i serbu puse. Skautingas. Zvezdos skautai sugeba atkasti gerus ir pigius zaidejus. Zalgirio taip vadinami skautai lieka patenkinti zaideju jeigu jis treniruoteje pvz pataiko du tritaskius is eiles.Akademijus skiriasi kaip diena ir naktis. Zvezdoj kiekviena sezona is komandos i granda isvykta bent vienas jauniklis. Kada is zalgirio paskutini karta i europos granda isvyko koks jaunas zaidejas? Aplamai kad ir koks karjeros pike esantis zaidejas? Vienintelis Maciulis i Reala. Visas zalgiro jaunimas paragves tokios mokyklos bastosi po lenkijas, vengrijas, bulgarijas
2016-12-11
-4
Atsakyti
AYATOLA
Pavyzdys žalgirui butu kaip tvarkytis su pinigais

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2016-12-11
+4
Atsakyti
heh
stebuklas, kad moneylyga juos prieme tarp 16 klubu. Kazkoki laseli morales dar turi bortalemejus ir kiti saraskinai, kurie padare is sporto niekam neidomias pinigu svaistymo varzybas.

Vokieciu Alba jau isgirdom,nesuvokia, kaip galima isleisti desimtis kartu daugiau nei uzdirbama, girdejom ir rusu cska tie verkia, kad NBA kyla algos, tai jiems del to daugiau reikes svaistyti pinigu.. Idomu butu, kad pasireikstu ispanu, graiku, turku klubai, kokios priezastys juos vercia svaistyti klubu neuzdirbamus pinigus??

Slysksti is visos savo esybes dabartine moneylyga su nesuvokiamai skirtumais ir finansines drausmes nebuvimu.
2016-12-11
+2
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.