Nuotr.: Zalgiris.lt
Nuotr. Zalgiris.lt

Visos Lietuvos krepšinio lygos (LKL) komandos ir didžioji dauguma Eurolygos klubų savo trenerių štabe turi po vieną fizinio rengimo trenerį. Kauno „Žalgiris“ šiam tradiciniam variantui yra išimtis, kadangi klubo krepšininkus fizinio rengimo treniruotėse gainioja na vienas, o du treneriai.

Tritaškiai

39%
8,3
Pataiko: 8,3
Taiklumas: 39,3%
Vieta lygoje: 4
Geriausias pasiekimas: 16
Blogiausias pasiekimas: 4
Naudingiausias: Artūras Milaknis

Nerijaus Navicko ir Justino Grainio tandemas kartu dirba jau penktąjį sezoną, o „Žalgirio“ sistemoje šie specialistai darbuojasi dar ilgiau.

Vienas iš jų, treneris Navickas, laikinosios sostinės klubo sistemoje dirba jau aštuonerius metus. Tiesa, jeigu du fizinio rengimo treneriai vienoje komandoje kam nors gali nuskambėti painiai, čia viskas yra itin kruopščiai suplanuota.

34-erių metų fizinio rengimo specialistas Navickas koncentruojasi į darbą treniruoklių salėje, kur daugiausiai pluša tokie „Žalgirio“ stipruoliai kaip Robertas Javtokas ar komandos kapitonas Paulius Jankūnas. Tuo metu Grainys orientuojasi ties darbu ištvermės ir greičio pratybose.

Su tinklalapiu „BasketNews.lt“ bendravęs Navickas per penkerius savo darbo „Žalgirio“ komandoje metus jau matė daug stiprių vyrukų, tačiau treneris atskleidė, kad visus jo darbo Kaune metus „Žalgirio“ arenos treniruoklių salėje madas diktuoja tik vienas vyrukas.

„Kol aš dirbu čia ir kol „Žalgiryje“ yra Robertas Javtokas, treniruoklių salėje būtent jis yra nepralenkiamas. Tiesa, čia labai neblogai atrodo ir Paulius Jankūnas bei Antanas Kavaliauskas. Visgi manau, kad Javtoką ir vidury nakties galima prikelti, bet jis vis tiek be problemų iškels 130 kg svarmenį“, – šyptelėjo Navickas.

„Žalgirio“ senbuvis su tinklalapiu „BasketNews.lt“ pasidalijo mintimis apie savo darbo ypatybes, Luko Lekavičiaus charakterį ir šio sezono komandos privalumus. 

– Nerijau, „Žalgirio“ sistemoje dirbate jau ne vienerius metus. Kuo skyrėsi fizinis pasirengimas šiam sezonui nuo ankstesnių metų?
– Negaliu pasakyti, kad šis pasiruošimas kažkuo skyrėsi nuo kitų, nes turime savo sistemą. Žinome, ką daryti tiek per pasiruošimą sezonui, tiek ir jo metu bei vasarą. Laikydamiesi savo sistemos mes ir dirbame, todėl viskas vyksta kryptingai.

– Skirtingai nuo ankstesnių dvejų metų, vyriausiasis komandos treneris šįmet treniruočių stovykloje buvo nuo pat jos pradžios. Ar jūsų darbui tai turi įtakos?
– Mūsų darbo tai greičiausiai nekeičia niekuo. Greičiau atsiranda nuolatinės treniruotės, kai patiems treneriams geriau, nes jie būna viso pasirengimo metu ir mato tiek fizinio pasirengimo treniruotes, tiek ir patys dirba su žaidėjais.

– Po vasarų kai kuriems rinktinės žaidėjams į klubinį sezoną įsivažiuoti sekasi sunkiai. Kokios to prižastys?
– Taip, jiems būna sunkiau įsivažiuoti, bet šį sezoną mes labai džiaugiamės, kad jie atvyko pakankamai anksti, todėl buvo laiko padirbėti pagal individualias programas. Tai nėra krepšinio dalykai, bet jų padedami žaidėjai galėjo įsivažiuoti po rinktinės darbo.

Fizinį pasirengimą jie praeina rinktinėje, todėl grįžę į klubą jie būna šiek tiek pavargę tiek fiziškai, tiek ir nuo krepšinio. Dėl to ir sudarome individualias programas, kad nuovargis būtų kuo mažesnis. Šįmet pastebėjome, kad rinktinės žaidėjai įsivažiavo visai neblogai. Paulius Jankūnas, Antanas Kavaliauskas ir kiti rodo gerus rezultatus ir apskritai gerai įsivažiavo į klubinį darbą.

– Lukas Lekavičius taip pat atrodo gerokai šviežesnis nei tokiu pačiu laikotarpiu prieš metus.
– Taip, Luko rinktinėje šįmet nebuvo, todėl su juo vasarą dirbome asmeniškai, jam buvo sustatytos programos su krepšinio planu ir fizinio rengimo treniruotėmis su manimi. Vasarą jis atliko gerą darbą, net nebuvo taip, kad jis nesportuotų. Jis tolygiai ilsėjosi ir atliko darbą. Manau, kad toks šio sezono pradžioje jis yra todėl, kad minėtus dalykus vasarą atliko puikiai.

Su Luku esu daug dirbęs ir galiu pasakyti, kad jis labai atsiduoda darbui. Jis palieka visą save tiek krepšinio, tiek ir fizinio rengimo treniruotėse. Lukas dirba labai daug, o kartais net ir pernelyg daug. Dėl to mes jį kiek pristabdome, sudarome jam individualius planus, stebime, kaip jis tobulėja, kaip atrodo per rungtynes ir treniruotes, neleisdami jam persitempti, nes Lukas yra iš tų, kurie dirba labai daug.

– Komandoje be jūsų dirba ir kitas fizinio rengimo treneris – Justinas Grainys. Kaip dirbdami dviese jūs skirstotės darbus?
– Standartiškai Lietuvoje ir galbūt Europoje komandoje dirba vienas fizinio rengimo treneris, o mes su Justinu dirbame dviese. Kaip duetas dirbame jau penktą sezoną ir sėkmingai skirstomės darbus. Mes esame skirtingų sporto šakų atstovai – Justinas daugiau yra lengvosios atletikos, o aš dvikovinių sporto šakų astovas.

Visgi mes vienas kitą, manau, gerai papildome. Aš esu atsakingas už jėgos pratimus treniruoklių salėje. Justinas labiau atsakingas už žaidėjų ištvermę, galingumą ir treniruočių intensyvumą. 

– Bet Lietuvoje du fizinio rengimo treneriai nėra įprasta praktika, o ir patiems pirmaisiais darbo kartu metais tai greičiausiai buvo nauja patirtis, tiesa?
– Dar prieš pradedant darbą pagrindinėje „Žalgirio“ komandoje, mes po vieną dirbome dublerių komandoje ir tuometinėje Kauno „Baltų“ ekipoje.

Visgi vėliau pradėjome darbą dviese, todėl, aišku, pradžioje buvo keista dalintis darbais, juolab, kad esame skirtingų sporto šakų atstovai. Bet dabar praėjo penkeri metai ir manau, kad mes puikiai susidirbome. Esame neblogas tandemas, kuriuo, manau, džiaugiasi tiek žaidėjai, tiek klubo vadovybė.

– Tenka pastebėti, kad į Eurolygos mačus abu nevykstate. Kaip vyksta jūsų kelionių eiliškumas?
– Labai paprasta – skirstomės kas antrą kelionę. Į vieną aš, kitą – jis.

– Jums abiems tenka padirbėti ir su „Žalgirio“ dublerių ekipa. Kaip vyksta darbas su jaunimu?
–„Žalgirio“ sistemoje dubleriams mes skiriame ypač didelį dėmesį. Tiek bendram fiziniui pasirengimui, tiek ir individualiam darbui, o su Justinu abu ir pagrindinę, ir dublerių komandą prižiūrime nuo praėjusio sezono pradžios.

Mes suprantame, kad į dublerių komandą daugiausiai ateina žaidėjai, kurie nėra gerai fiziškai pasirengę aukštesnio lygio žaidimui. Žaidėjams būna sunku pereiti iš jaunimo į vyrų krepšinį, taigi dėl šios priežasties bendram fiziniam pasirengimui skiriame itin didelį dėmesį: vedame bendras programas, vyksta testavimai, stebime, ar žaidėjai kyla, ar stovi vietoje. 

– Šį sezoną dublerių ekipoje Gytis Masiulis ir Laurynas Birutis tiesiog siautėja, tačiau akivaizdu, kad tarp NKL ir LKL pirmenybių yra lygių skirtumas. Jūsų nuomone, kurie dublerių komandos žaidėjai pagal savo fizinį pasirengimą jau dabar galėtų žengti į LKL?
– Manau, kad dabar ten yra tokių. Laurynas Birutis, Gytis Masiulis ir Kristupas Žemaitis pagal savo fizines savybes drąsiai galėtų žengti į LKL. Kalbant apie Birutį, kuomet praėjusį sezoną pradėjome su juo dirbti, jo situacija buvo viena, tačiau mums su Justinu padirbėjus, Lauryno fizinė padėtis ženkliai pagerėjo. Tai galime palyginti ir matydami jo statistiką – pagerėjo tiek jo pelnomų taškų, tiek ir atkovotų kamuolių rodikliai.

– „Žalgiryje“ dirbate ne vienerius metus. Kuo skiriasi ši komanda nuo ankstesniųjų?
– Šių metų komanda yra greitesnė, vikresnė. Greitesni yra ir gynėjai, o žaidimas – spartesnis. Centrai lygiai taip pat – Augusto Lima ir Antanas Kavaliauskas yra mobilesni vidurio puolėjai.

– Ar jums prisitaikymas prie krepšininko poreikių yra svarbi darbo dalis?
– Mes stengiamės analizuoti krepšininkus ir prisitaikyti prie kiekvieno žaidėjo. Pas mane į treniruoklių salę daugiau ateina didesni žaidėjai – vidurio puolėjai, sunkieji ir lengvieji krašto puolėjai. Jie mėgsta labiau jėgos pratimus, todėl su jais daugiau dirbu aš, o su judresniais gynėjais daugiau darbuojasi Justinas. Derinamės ir analizuojamės visų žaidėjų silpnąsias vietas ir siekiame jas pastiprinti. 

– Ne vienas užsienio specialistas praeityje yra minėjęs, kad tokių fizinių duomenų krepšininkas kaip Javtokas nėra dažnas. Pritariate tam?
– Taip, galėčiau tam pritarti. Kaip tokio sudėjimo krepšininkas, jis ne tik turi daug jėgos, bet ir gana greitai bėga.

– Jums teko dirbti ir su broliais Lavrinovičiais, kurie taip pat buvo treniruoklių salės mėgėjai...
– Taip, Broliai šiuo klausimu buvo įdomūs žmonės. Jie taip pat galėjo iškelti didelius svorius, bet jie nebuvo iš tų, kurie keldavo maksimaliai sunkius svarmenis ir norėdavo kažką įrodyti. Jie turėdavo optimalius svorius, su kuriais dirbdavo.

– Jeigu yra neabejotinai stipriausias, ko gero „Žalgiris“ turi ir greičiausią žaidėją.
– Priklauso nuo to, kokia bus distancija. Jeigu tai būtų trumpas nuotolis, manau, kad greičiausias būtų Kevinas Pangosas.

– Jus nustebinti greičiausiai yra sunku, tačiau ar per pastaruosius metus buvo tokių žaidėjų, kurių fizinės galimybės jums būtų netikėtos?
– Kiekvieną sezoną kažkuris žaidėjas mane nustebina, nors jei atvirai, tai padaryti tikrai sunku. Nepaisant to, galiu pasakyti, kad šį sezoną treniruoklių salėje nustebino Leo Westermannas. Jis yra gerų duomenų žaidėjas, kuris jėgos tikrai turi ir lenkia ne vieną mūsų žaidėją. Tarp gynėjų Leo mūsų komandoje yra stipriausias.

Tiesa, nuo jo nedaug atsilieka Pangosas. Praėjusiais metais tarp mažesnių krepšininkų fiziškai stiprus buvo Olivier Hanlanas. Sezoną jis baigė blankiau, bet tam daugiau įtakos turėjo psichologiniai veiksniai. Iš fizinės pusės jo galimybės buvo tikrai neblogos 

Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (8)
heh
"Šių metų komanda yra greitesnė, vikresnė." Tuscioj saleje jie turetu buti greiti, vikrus, bet rungtyniu metu greitu ataku nera, ikirtimu nera, tai kur tas greiteis ir vikrumas pasimato pas zadejus??

Kodel nelavinat Ulanovo vikrumo? Ule kaip malka verziasi tiesia linija, ilipa i medi, nemaciau, kad gebetu keisti judejimo krypti mazoj erdvej ir susikurti proga normaliam metimui, tas pats Pangos teoriskai yra vikrus, staigus, bet prasiverzimo metu nieko protingo nesusikuria, pasibaigia beveik visus savo reidus balionais, per varzovu rankas.

Auksti zmones, tai isvis praeito amziaus lygis, klausimas, kodel nera taip islavintu, kaip NBA laksto dideli: Davis, KAT, Porzingis, Greek freak?? Jankunas su gynejo ugiu juda, kaip 220cm ir bene visa karjera ji Zalgirio sistemoje!
2016-12-18
Atsakyti
Nenuorama
No video? F*** you, neskaitysiu.
2016-12-17
+5
Atsakyti
kunigas
Straipsnio pavadinimas atspindi kaip neturi ka rasyt apie krepsini,o rasyt yra ka tik truksta suvokimo,nebent copint nba straipsnius ir tai su vertimu bedos.o javtokas beveik visa karjera buvo mvp shtangineje

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2016-12-17
+4
Atsakyti
djgaffer
Lekavičiaus vasaros įdirbis tikrai matosi.Nors ir mažo ūgio,bet pasistumdyt jau gali su aukštesniais įžaidėjais.Pavyzdys-blokas Drew,kuris bandė sulaužyt Lukui čiurnas,bet nepavykus pats gavo stogą.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2016-12-17
-1
Atsakyti
33
o gyneju fizines formos tai apgailetinos galetu pasportuot truputi neatrodo kad net sportininkai butu o ta jega tai isvis kam ji reikalinga kad is ranku kamuolius luptu tokiu stituacijos retai buna.jegos daug bet nemoka jos naudoti kad krepsiniu butu geriau zaist tiek ginyboj tiek puolime dabar laksto pagaliai po aikste viena dar vos nuo zemes atsokes trumparankis tai kur tau toks apsigins nuo pasportavusio zaidejo petuku pasimusa ir darbas padarytas tegul ima pavyzdi is lekaviciaus genetisku duomenu neturi bet nors salej atidirba ir neatrodo taip juokingai
2016-12-17
-3
Atsakyti
Chamberlenas
Idomu kaip tuos svorius matuoja. Cia neseniai rase, kad Wiltas Chamberlenas budmas 58 metu stume 215kg svori, kai Shaqo riba buvo 210kg. Idomu kiek Javtokas stumia maximuma nuo krutines.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2016-12-17
+3
Atsakyti
gal tas javtokas turi superini fizini pasiruosima,bet tiesa tokia,kad metai is metu zalgirio zaidejai buna pasiruose silpniausiai is visos eurolygos...nes kiekviena kart pralaimejus,aiskina kad pavargo gale ir t.t.tokiu atmazkiu dar negirdejas is nej vienos ekipos isskyrus zlagiri
2016-12-17
-3
Atsakyti
33
Kas is to vistiek krepsini jau ji nereikalinga seniau ja puikiai naudojosi ir gerai sekesi zaist dabar net ginyboj i toki tvirta zaideja atsimusus svilps prazanga..
2016-12-17
-6
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.