Krepšinio agentams tradicinių dienų nebūna

Rytis Vyšniauskas
Rytis Vyšniauskas
„BasketNews.lt“
2016-12-25 12:15
Nuotr.: BasketNews.lt/M.Gailiūnas
Nuotr. BasketNews.lt/M.Gailiūnas

Tadas Bulotas yra vienas svarbiausių krepšinio agentų Lietuvoje. Tarp jo klientų – stipriausiuose šalies klubuose žaidžiantys Paulius Jankūnas, Robertas Javtokas, Artūras Gudaitis ir kiti.

Pastaruoju metu jis iš arti stebėjo ir kito savo kliento – Donato Motiejūno – kontrakto dramą Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV). Motiejūnas galiausiai tapo laisvuoju agentu ir šiuo metu ieško naujos komandos.

Apie Motiejūno situaciją ir agento darbą Bulotas kalbėjo pirmoje „BasketNews.lt“ rengiamoje ir „Žinių radijo“ bangomis transliuotoje laidoje „Trys milijonai trenerių“.

– Donatas Motiejūnas šiuo metu yra laisvasis agentas be jokių apribojimų. Ar pasiekėte tai, ko norėjote, ar situacija netikėta ir jums patiems?
– Tai, kad Donatas dabar yra laisvasis agentas, manau, yra geras dalykas. Ar pasiekėme, ko norėjome, vertinti yra sunku. Manau, kad situacija ne pati blogiausia. Gal ir ne geriausia, bet ji yra nebloga. Donatas laisvas ir gali rinktis iš daugiau nei vieno varianto, o tai teigiamas dalykas, išskyrus tai, kad jis iki šios dienos dar nežaidžia.

– Liepą, kuomet buvo „Rockets“ kvalifikacinis pasiūlymas, greičiausiai visi tikėjosi, kad jis lyg ir liks Hjustone. Tuo metu buvo įmanoma tikėtis, kad viskas tęsis iki naujų metų?
– Sunku to tikėtis, nes tai nėra standartinė situacija. Pirmoji galbūt tokia NBA istorijoje. Sunku tikėtis, bet tikrai manau, kad su Hjustono komanda buvo galima tikėtis, kad viskas spręsis kiek vėliau ir jie laikysis savo pozicijos. Nepasakyčiau, kad tikėjomės, kad liepą viskas bus išspręsta. Norėjome to, bet turėjome mintyse, kad viskas gali užtrukti. Kažin, ar kažkas tikėjosi, kad viskas truks iki gruodžio pabaigos.

– Jo situacija kol kas neaiški, bet kaip manote, kiek realu, kad Donatas vasarą prisijungtų prie Lietuvos rinktinės?
– Priklausys nuo kontrakto. Sakyčiau, kad jei Donatas sutiks ir pasirašys sutartį su kuria komanda bent jau dvejiems metams, tada yra realu. Jis niekada nebėgo nuo rinktinės, tikrai nori žaisti už Lietuvą. Viskas priklausys nuo sutarties, tačiau jei sutartis bus metų trukmės, situacija bus kitokia. Jei dvejų, ar daugiau metų – jis bus užtikrintesnis ir tada be problemų.

– Ar kaip planas B buvo svarstoma Europa?
–  Buvo svarstomi visi variantai. Esmė tame, kad jis parodytų, jog jis yra sveikas ir galintis žaisti sportininkas. Tik Kinija ar Europa nebuvo smarkiai svarstoma. Nebuvo griežto „ne“, tai buvo šiek tiek svarstoma, tačiau nelabai rimtai.

– Bet įrodymų, kad Donatas gali žaisti, greičiau reikia klubams, o ne sau.
– Būtent. Kad žmonės, kurie dvejoja, kad jų dvejonės būtų išmestos matant jį žaidžiant ir tai darant gerai.

– Pakalbėkime apie jus. Nuo ko prasideda standartinė krepšinio agento diena?
– Standartinių dienų nebūna. Labai sunku pasakyti, iš tikrųjų, skiriasi vasaros ir sezono laikotarpis. Vasarą – mažiau ofiso, daugiau kelionių, bendravimo su klubais. Sezono metu diena prasideda apie 9 val., nes dauguma krepšinio pasaulio žmonių nepradeda dienos 7 ryto. Ryte pasidarau namų darbus, ryte mažiau bendravimo, o labiau pasiruošimas dienai. Nuo pietų būna problemų sprendimai, jei yra einamieji klausimai su žaidėjais, tenka bendrauti ir su teisininkais ar tiesiog žemiškesnių problemų sprendimai, kaip automobilių draudimai. Link vakaro labiau kalbiesi su žaidėjais krepšinio temomis, kaip jiems sekasi, kas yra gerai ar blogai. 

– Kokie rūpesčiai tenka sezono metu rūpinantis žaidėjais? 
– Sudėtingiausias klausimas tokiu atveju, kai žaidėjas nežaidžia ar klubas juo nėra patenkintas. Žaidėjui reikia rasti kitą tinkamą vietą ir sprendimą su tuometine komanda. Kiti dalykai būna kaip algų nemokėjimas, vėlavimai, reklaminiai dalykai, mokestiniai klausimai ir panašiai.

– Toks klausimas kaip algų nemokėjimas NBA yra, ko gero, nesuprantamas. Kaip pavyksta su tuo susitvarkyti Europoje?
– Greičiausiai, kad tokių komandų mažėja arba bent jau mes su stengiamės su jomis mažiau dirbti. Būna vėlavimų, būna žmogiškų vėlavimų, kur žaidėjai nenori skambinti klubams ir kalbėti su oficialiais atstovais bei prašo to agentų. Reikia vesti pokalbį, kada bus atsiskaityta, kartais išauga iki konfliktinės situacijos, kuomet žadama, bet niekas nevyksta. Tada jau rašome įspėjamuosius laiškus, peržiūrime sutartis, konsultuojamės su teisininkais. Tai būna retai, bet tai reikia fiksuoti ir kovoti už savo klientus.

– Daug tiesos yra pasakyme, kad agentas yra antrasis tėtis ar antroji mama?
– Yra. Priklauso nuo to, koks klientas ir žmogus bei ko jam reikia, ką jis gyvenime turi ir kokia yra jo aplinka. Tikrai yra taip, kad su kai kuriais yra ne tik profesinis, bet ir draugiškas ar kartais globėjiškas santykis, ypač kalbant apie jaunus žaidėjus. Tai yra vienas iš aspektų, kas yra susijęs su mūsų darbu.

– Ar tai, kad telefoninis skambutis gali pažadinti viduryje nakties, yra mitas ar tiesa?
– Visiška tiesa. Būna taip ir tokia jau dalia. 

– Atrodo, kad streso yra labai daug. Kaip su tuo pavyksta susitvarkyti?
– Kuo toliau, tuo labiau atsiriboji, nesijaudini dėl visko taip, kaip būtų mano paties gyvenimas, nes kartais gyveni kliento gyvenimą. Būna vien stresas, nes jei vienam sekasi, tai kitam nesiseka. Bet ilgainiui stengiesi mokytis, labiau neimti į galvą, profesionaliau pažiūrėti ir nuraminti klientą. Sudėtinga, bet kartais pavyksta.

– Ar pavyksta nuo krepšinio atitrūkti laisvalaikiu?
– Stengiuosi, bet tai sudėtinga. Darbas gana apgaulingas, nes, atrodo, nėra darbo valandų ar rėmų, bet yra taip, kad maišosi su laisvalaikiu ir darbo valandomis, o tai sudėtinga mano aplinkai. Stengiuosi pailsėti, kai keliauju su darbu. Tai – vienintelis būdas rasti poilsio. Neprisimenu, kada turėjau vasarą kaip daugumos žmonių. Jei yra laisvos dienos, vis tiek visada yra įtampa ar nebaigti darbai. Žinai, kad kažkoks žmogus iš dalies priklauso nuo to, kiek tu dirbi, kaip jam pasiseks, koks bus kontraktas ir kaip jis jausis visą artėjantį sezoną.

– Tai nėra paklausi profesija, kurioje būtų labai daug atstovų. Koks yra kelias ir nuo ko viskas prasideda, einant link krepšinio agento karjeros?
– Kelias formaliai nesudėtingas, bet funkcionuoti tikrai sudėtinga ir viskas prasideda nuo to, kad tau reikia rasti talentą, kuris bus tavo etiketė ir padės pritraukti kitus žmones. Atrodo paprasta, bet iš tikrųjų tai sudėtinga, nes patikėti žmogumi, kuris neturi nieko, kiekvienam vaikui ar sportininkui yra sudėtnga, bet tai nėra neįmanoma. Ne vienas agentas taip pradėjo ir turi sėkmingas karjeras. Tai yra noro ir pasiaukojimo klausimas.

– Ar konkurencija šioje srityje yra sveika ar kartais peržengianti ribas?
– Visokių būna. Su dauguma yra sveika konkurencija. Viskas priklauso nuo žmogaus būdo ir su kokiais žmonėmis konkuruoji. Negaliu vienareikšmiškai teigti, kad vyksta tik sveika konkurencija arba vien tik iškreipta, nes jos taip pat pasitaiko.

– Galbūt esate matę kokių labai įsiminusių kontraktų sąlygų?
– Net standartinės sąlygos daugeliui žmonių nėra žinomos ir kartais atrodo juokingos. Čia daug niuansų, daug išlygų iki klubo turto sugadinimo, jei įspirtumei į, tarkime, švieslentę ar kažką tokio, reikėtų padengti žalą. Taip pat yra, kad sportininkai negali važinėti riedučiais, slidinėti ar ką nors, kas gali sužeisti. Taip pat kontraktuose mačiau minučių skaičių, kiek kiekvienoje lygoje žaidžiama. Nežinau, ar tokių kontraktų daug, nes tai nėra standartas. Ko tik nemačiau… Mačiau, kad agentas gauna didelius pinigus už tiesiog kontrakto pasirašymą. Kartais net didesnius pinigus nei gauna pats žaidėjas. Tokių įvairių įdomių sąlygų yra.

– Kokios yra svarbiausios asmeninės savybės, kad būtumei geras krepšinio agentas?
– Manau, nuoširdumas, nes dauguma klientų nori realios situacijos. Žinoma, turi būti geri derybiniai įgūdžiai. Kalbos, kuo daugiau jų. Taip pat reikia turėti patirties. Čia pagrindiniai dalykai, kuriuos ir aš pats po truputį stengiuosi gerinti ir matau bei jaučiu, kad kai kurie dalykai yra vis svarbesni.


Laidą „Trys milijonai trenerių“ nuo sausio 3 dienos klausykite „Žinių radijo“ eteryje nuo 16.35 val.


Rodyti komentarus
2016-12-25 22:38
Anonimas
"Kokios svarbiausios asmenines savybes reikalingos agentui?" - tureti gera teva :D

Kodel nepaklauset kaip ten Bulotai sudirbo su Javtoko, Jankuno kontrakteliais ir pralostom baudom Capicioniui? :))

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2016-12-25 22:14
Hkjhv
Jis uz dmo lietuvoje atsakingas

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2016-12-25 17:52
Geras interviu. Paaisi8nkit kaip Bulotas gali buti Dmo agentas tuo paciu metu kaip ir B.J. Armstrongas ir kas cia per situacija. Ve to jo tevas buvo garsiausias lt agentas, kainstaiga vietoj Virginijaus taponTadas. Ar daugiau niekas nenorejo erimt estafetes ar cia toks kaip viduramziais budavonpavelsimas titulas?

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2016-12-25 17:15
djgaffer
Jaunas,talentingas agentas,todėl ir pakalbintas.Vienas beje žinomiausių Lietuvoje.Geras interviu su išsamiais atsakymais.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2016-12-25 16:16
45654645
Svogeris kokia jus cia bl atsiprasant matot reklama? Ka cia pareklamavo? Visi jauni zaidejai dabar puls po kojom sitam agentui? Paprastas interviu ir tiek.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2016-12-25 15:27
svogeris
del pazinciu tik turi darba, neiko gero is jo. Jankunas gereu nei kaune niekur nesuras , gudaitis - klausimas ar lrytas jam gera vieta, javtokas - lavonas jau kaip pora metu, del d-mo -tikrai jis nejo agentas juokdarys :) dmo kaip ir daugelis nba krepsininku turi usa agentus. pacanas vaidina labia rimta agenta nors be tevo 0 butu. staipsnis - uzsakyta reklama ir vsio, bjauru kad b-news uzsiema tuom popsu
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2016-12-25 15:12
Zikupukuke
Ne nu jus asilai

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2016-12-25 15:05
...
Bulotas ar bj armstrongas agentas jo tada? Vienur viena raso kitur kita

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2016-12-25 14:16
45654645
O kur cia kokia reklama? Labai puiku kad agenta pakalbino. Krepsininku interviu pilna o cia kazkiek idomiau.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2016-12-25 13:34
spyglys
mazinasi, kad ne jo kalte del motiejuno ir toliau piarinasi dumdamas akis perspektyviam jaunimui. geriausi agentai nesireklamuoja i menesi po kelis kartus uzsakinedami straipsnius. loser
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 10

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
Rodyti visas naujienas