„Panevėžį“ iš krizės trauks Amerikos lietuvis

2007-08-25 10:14
Dainius Ruževičius, Čikaga

Rugpjūčio 29 d. (trečiadienį) vyks vykdomasis LKL vadovybės posėdis, kuriame galutinai paaiškės ar bus leista „Panevėžio“ komandai dalyvauti lygos varžybose, 2007-2008 metų sezone.

Siekdamas atgaivinti „Panevėžio“ krepšinio klubą, į gimtinę iš JAV grįžo vienas žymiausių Čikagos sporto veikėjų Aurimas Matulevičius. Jis ryžosi atgaivinti jau myriop pasmerktą „Panevėžio“ krepšinio klubą.

Tačiau dabar viskas priklausys nuo LKL vykdomojo komiteto sprendimo. Lygos vadovai reikalauja, kad naujai įsteigtas krepšinio klubas „Techasas“ prisiimtų įsipareigojimą padengti įsiskolinimus buvusiems komandoms žaidėjams, o tai yra 217 tūkstančius litų.

[image=7875 left]Dar 600 tūkst. litų reiktų sudaryti minimalų LKL komandai reikalaujamą biudžetą. Pasak Matulevičiaus, šiuos pinigus, su miesto valdžios bei rėmėjų pagalba jau praktiškai pavyko surinkti ir komanda bus pasirengusi artėjančiam LKL sezonui.

LKL aikštelė nėra svetima

Miesto valdžios atstovams bei potencialiems rėmėjams išdėstęs savo numatomos veiklos strategiją bei būsimojo klubo viziją, Matulevičius netrukus buvo paskirtas naujai įsteigto Panevėžio krepšinio klubo vyr. treneriu. Šiame poste jis bus jauniausias krepšinio strategas visoje Lietuvos krepšinio lygoje (LKL).

Matulevičiui LKL aikštelė nėra svetima. Dar besimokydamas vidurinėje mokykloje jis, būsimasis abiturientas, tuometinio trenerio Vidmanto Paškausko buvo pakviestas įsilieti į Panevėžio „Lietkabelio“ komandos gretas ir čia spėjo pasižymėti taikliais metimais.

Nepavykus visiškai įsitvirtinti profesionalioje komandoje, Aurimas išvyko mokytis į Klaipėdą, kur pabaigęs studijas, 1999 metais įgijo aukštojo mokslo pedagoginį išsilavinimą. Po metų, uostamiestyje dar spėjęs padirbėti kūno kultūros mokytoju, jaunas specialistas išvyko gyventi ir mokytis į JAV ir apsistojo Čikagos mieste. Čia jis atrado save ten, kur labiausiai jį ir traukė – darbui su krepšinio jis nesiskyrė visus aštuonerius Amerikoje pragyventus metus.

Rugpjūčio 12 d. Čikagoje su Aurimu gan liūdnai atsisveikino gausus būrys jo treniruojamų ir mylimų „Lituanicos“ krepšinio klubo vaikų, jų tėvų bei dar gausesnis būrys jo draugų ir bendraminčių, su kuriais jį siejo labai geranoriški santykiai.

Kas paskatino šį jauną ir energingą vyrą po aštuonerių veiklos metų Čikagoje sugrįžti į Lietuvą? Apie tai mes kalbėjomės prieš pat jo išvyką į gimtąjį miestą – Panevėžį. 

[image=7874 right]Pasirengęs priimti naujus iššūkius

– Kas nulėmė tavo pasirinkimą Ameriką iškeisti į Lietuvą?
– Gyvendamas ir dirbdamas Amerikoje sukaupiau didelę patirtį, kuria noriu pasidalinti grįžęs į Lietuvą. Treniruojant „Lituanicos“ krepšinio klubo vaikus, „Baltijos“ moterų krepšinio komandą bei stipriausią išeivijoje Čikagos „Žalgirio“ klubą tobulėjo ne tik sportininkai, bet ir aš pats. Praėjusiais metais su Amerikos lietuvių studentų komanda Panevėžyje vykusioje Tautinėje Olimpiadoje iškovojome antrąją vietą, o su „Žalgiriu“ JAV sostinėje Vašingtone tapome čempionais.

Pamačiau, kad esu pasiruošęs dirbti ir siekti aukštesnių tikslų. Dar kovo mėnesį viešint Lietuvoje bendraujant su Panevėžio krepšinio federacijos vadovais sulaukiau pakvietimo atvykti vadovauti LKL čempionate dalyvaujančiam ir ne pačius geriausius laikus išgyvenančiam „Panevėžio“ krepšinio klubui.

Niekaip negalėjau įsivaizduoti, kad labai gilias krepšinio tradicijas turintis Panevėžio miestas gali likti be šio žaidimo. Po ilgų pamąstymų ryžausi priimti pasiūlymą ir nutariau išbandyti save kaip trenerį profesionaliame krepšinyje. Jau ankščiau esu pagalvojęs apie trenerio darbą Europoje, nebūtinai Lietuvoje. Pasitaikius galimybei, jos neatsisakiau. Manau, esu tam pasirengęs.

Panevėžio sporto centro direktoriui Broniui Pliavgai bei komandai padėti pasiryžusiam „Techaso“ parduotuvių tinklo savininkui Dariui Gaudiešiui mano pravestos treniruotės trumpos viešnagės Lietuvoje metu bei idėjos suteikė optimizmo vėl atgaivinti Panevėžio krepšinio klubą. Per trumpą laiką visi kartu priėjome vieningos nuomonės, radome bendrų siekių ir interesų. Tokiu būdu man buvo pasiūlyta prisijungti prie komandos štabo.

Mano idėjas taip pat palaikė į Panevėžį atvykę Lietuvos krepšinio federacijos prezidentas Vladas Garastas bei LKF generalinis sekretorius Mindaugas Balčiūnas. Abu jie, gerai pažinodami mano siekius ir ambicijas, rekomendavo mane užimti trenerio postą.

Krepšinio sirgaliai neatleistų, jei Panevėžio miestas liktų be šio žaidimo ir išnyktų iš LKL žemėlapio. Tai būtų nedovanotina klaida.

– Ar esi pasiruošęs priimti naujus iššūkius, kurie tavo, kaip komandos vyriausiojo trenerio, pečius užgrius vadovaujamai komandai LKL varžybose rungiantis su stipriausiais Lietuvos klubais?
– Šiokį tokį nerimą jaučiu, kadangi komandą teks burti iš naujo, be to ir laiko iki čempionato pradžios liko visiškai nedaug. Visos LKL čempionate dalyvaujančios komandos jau pradėjo pasiruošimą naujam sezonui, o mums darbų dar begalės – 2007-2008 m. LKL čempionatas turėtų prasidėti spalio pradžioje. Iki to laiko būtina ne tik pilnai sukomplektuoti komandą, bet ir suderinti žaidėjų veiksmus prieš atsakingas čempionato dvikovas.

[image=7877 left]Visos LKL čempionate dalyvaujančios komandos jau praktiškai sukomplektuotos, o mano pasirinktus žaidėjus į „Panevėžio“ klubą reiks surinkti ir čempionato kovoms paruošti per labai trumpą laiką. Be to, klubą slegia nemažos skolos buvusiems komandos žaidėjams (virš 200 tūkst. litų), kurias, norint dalyvauti LKL, reiks padengti. Tikiuosi, kad klubui padės privatūs rėmėjai, įmonės ar organizacijos.

Visgi nebijau prisiimti šios didelės atsakomybės bei man mesto naujo iššūkio. Nemažos patirties sukaupiau treniruodamas ne tik vaikų komandas, bet dirbdamas treneriu – vadybininku „DuPage“ bei Ilinojaus (UIC) universitetuose.

Esu maksimalistas ir, manau, jau esu pasiruošęs dirbti tokiame lygyje, LKL čempionate. O kaip pasiseks, parodys laikas.

Skaudžiausia palikti treniruojamus vaikus 

– Kas skaudžiausia buvo po aštuonerių metų paliekant Ameriką? 
– Iki šiol jaučiu didelę atsakomybę ir tuo pačiu gailestį savo treniruojamiems vaikams. Treniravau 3-4 grupes vaikų, apie 60 krepšininkų,  ir kiekvienam iš jų jaučiu didelius sentimentus. Mano įdėtas darbas nenuėjo veltui – mačiau, kaip vaikai augo ir tobulėjo. Malonu, kad dauguma iš jų pateko į savo mokyklų rinktinių komandas, kur toliau ugdo savo meistriškumą.

Esu labai dėkingas ir vaikų tėveliams, kurie nuolat palaikė mano siekius ir idėjas. Buvo labai gaila skirtis su vaikais, tačiau jie neliks be treniruočių ir su jais dirbs kiti treneriai.

– Prieš ketverius metus Čikagoje, tavo iniciatyva buvo sukurta Čikagos lietuvių krepšinio lyga (ČLKL), kuri greitai įgavo pagreitį ir tapo populiariausiu sportiniu renginiu tarp išeivijos lietuvių. ČLKL tu vadovavai bei pats rungtyniavai aikštelėje iki pat artėjančio 5–ojo, jubiliejinio, sezono pradžios.
– Vadovaujant ČLKL darbo buvo išties nemažai – visi savaitgaliai buvo paaukoti krepšiniui.

Praėjusiame sezone lygoje rungtyniavo 11 komandų. Dar 5 išeivijos lietuvių komandos rungėsi senjorų čempionate. Tai rodo, kad ČLKL yra būtent ta vieta, kur pasportuoti bei praleisti laisvalaikį mėgsta dauguma Čikagoje ir jos apylinkėse gyvenančių lietuvių. Manau mano pradėtą darbą taip pat sėkmingai sugebės tęsti mano bendraminčiai.

Apie ČLKL vykdomas varžybas nemaži atgarsiai pasiekė ir Lietuvą. ČLKL pilnateisiu nariu yra priimta į Lietuvos krepšinio federaciją. Tai laibai džiugu.

Sieks išgyventi finansinę krizę

Kiek ilgai esi įsipareigojęs dirbti Lietuvoje. Ar pasibaigus sutarčiai neplanuoji vėl sugrįžti į Čikagą?
– Kontraktą su „Panevėžio“ klubu pasirašiau vienam sezonui. O kaip bus ateityje, priklausys nuo daugelio faktorių ir, žinoma, nuo komandos rezultatų. Jei pavyks įgyvendinti visus savo siekius, po kelių metų tikiuosi išvesti „Panevėžio“ komandą dalyvauti  Europos taurės turnyruose.

Galiu drąsiai prisipažinti, kad užimdamas vyr. trenerio vietą, būsiu mažiausiai apmokamas treneris visoje LKL. Tačiau ne tai šiuo metu svarbiausia: norisi išvesti klubą iš gilios krizės, o tuo pačiu ir įvertinti savo galimybes.

[image=7879 right]– „Panevėžio“ klubą slegia ne tik didelės skolos bei kaip niekad opi yra žaidėjų problema. Iš ko tikiesi suburti komandą? Kas jai atstovaus LKL čempionate?
Norėčiau remtis mano gimtajame mieste Panevėžyje išugdytais krepšininkais, tačiau nemažai iš jų jau sudarė sutartis su kitomis komandomis ir šį sezoną komandą teks lipdyti iš naujo. Visgi manau pavyks surinkti šaunų ir darbštų kolektyvą.

Jau šį pirmadienį Panevėžyje turėtų pasirodyti amerikiečiai: du juodaodžiai krepšininkai – įžaidėjas Christopheris Hillas, atakuojantis gynėjas Mike‘as Smithas bei kartu su jais atskrendantis 212 cm ūgio vidurio puolėjas Kerry Gibsonas. Prieš pat mano atvykimą į Lietuvą, visi jie dalyvavo treniruočių peržiūroje Čikagoje ir paliko gan neblogą įspūdį.

Kartu su komanda naujajam LKL sezonui ruošiasi Paulius Staškūnas, Audrius Stašaitis, Darius Griškėnas, Lukas Brazdauskis, Tomas Petrošaitis ir kiti Lietuvos krepšininkai, tarp kurių yra krepšinio visuomenei žinomų krepšininkų. Jų kol kas nenorėčiau įvardinti.

Kadangi komandą LKL kovoms stengiamasi suburti per labai trumpą laiką, didesnių tikslų jai nebus keliama. Pagrindinis tikslas – išgyventi finansinę krizę. Žinoma, tikėtis įveikti „Žalgirio“ ar „Lietuvos ryto“ komandas yra nerealu, tačiau su kitomis komandomis stengsimės kovoti dėl pergalių. Paskutiniais likti tikrai nesinorėtų.

– Ar į Lietuvą siekti naujų aukštumų atvykai kartu su šeima?
– Sužadėtinė Joana nelabai norėjo skirtis su Amerika. Šios šalies gyvenimo būdas ją visiškai tenkino, tačiau greitai, sulaukusi Amerikos pilietybės, ji atvyks pas mane. Žinoma, kartu keliaus ir 1,5 metukų dukrytė Viktorija. Tikiuosi, kad šeima padės man sunkiausiais momentais.

Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (15)
respect daugiau tokiu treneriu paneveziui,nes arena statoma ir reikia geros komandos
2007-08-26
+1
Atsakyti
gaudiešius pradėjęs nuo buto aukštaičių gt nori savo techasą padaryti tipo elektromarkt ar topo centru
2007-08-26
Atsakyti
galetu Pauliu Degeni is panevezio antros komandos paimt :D:D:D sekmes paneweziui :)
2007-08-26
+1
Atsakyti
Jeigu jiems leis dalyvauti LKL tai deja jie pasmerkti paskutiniai vietai siais metais..
2007-08-25
-3
Atsakyti
sekmes pnvz.
2007-08-25
-3
Atsakyti
kagi tikekimes kad paneveziui gerai seksis lkl..beje nezinote kaip bus del perzaidimo su nkl?
2007-08-25
+3
Atsakyti
[SaRaS]

Susirink per google ir sužinosi kur jie ankčiau žaidė. Tada tas tavo pasakymas „iš gatvės“ irgi juokingai skambės. Visi jei buvę NCAA žaidėjai.
2007-08-25
Atsakyti
bl susimaisiau. bent 4 o ne 8. Buvau visai pamirses kad bus tik 2 ratai
2007-08-25
+6
Atsakyti
lb paveluota, bet vis geriau nei nieko. Man asmeniskai nesvarbu kas bus paskutiniai: Panevezys, Suduva, Atletas ar dar kas nors. tik noretusi kad paskutine komanda turetu kokias 8 pergales
2007-08-25
+1
Atsakyti
West> legionieriai negirdeti... :) Juokingai skamba. O tu zinai, kad daug JAV is gatves paimtu krepsininku butu puikus zaidejai LKL? Ten yra tokiu talentu, kad net sunku isivaizduoti.
2007-08-25
+6
Atsakyti
MAnau jie liks paskutinej bet gerai kad kuo daugeu komandu lkl . ;]]
2007-08-25
-1
Atsakyti
Sėkmės !
2007-08-25
-4
Atsakyti
Tegul nusiperka Adomaitį su Giedraičiu. Yra tų krepšininkų, tik finansai viską gadina. Legionierai aišku visai negirdėti, bet galima tikėtis gero jų žaidimo.
2007-08-25
-7
Atsakyti
Ale tai dar visiškai nemiršta Panevėžys jeigu net trys legionieriai žais...
2007-08-25
-6
Atsakyti
nu tikiuosi siam lietuvos patriotui pavyks atgaivinti panevezio kluba legionieriai tikiuosi bus neblogi o dar ekipa papildys ir keli lietuviai is uzsienio klubu to labai tikiuosi
2007-08-25
+2
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 15

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.