Bostono „Celtics“ ekipa šiuo metu rikiuojasi antroje Rytų konferencijos vietoje ir sirgaliai vis garsiau kalba apie keltų galimybes prasibrauti į konferencijos finalą. Nors ši „Celtics“ komanda jau dabar vadinama kaip viena greičiausiai ir sėkmingiausiai perstatymo laikotarpį išgyvenusių ekipų lygos istorijoje, tačiau klubo generalinis vadybininkas Danny Ainge'as rankovėje dar turi keletą tūzų.
2013-ųjų metų NBA sezonas „Celtics“ sirgaliams buvo kupinas sukrėtimų ir permainų. Rajonas Rondo sezono viduryje nusitraukė kryžminius kelio raiščius ir dėl šios traumos nerungtyniavo metus laiko, o senstantys komandos lyderiai jau pirmajame atkrintamųjų varžybų etape pripažino Carmelo Anthony vedamos Niujorko „Knicks“ komandos pranašumą.
Rytų konferencijos viršūnėje įsitvirtinantis Majamio „Heat“ klubas ir karjeros saulėlydį pasitinkantys „Celtics“ lyderiai buvo pagrindinės priežastys, kodėl Ainge‘as nusprendė imtis griežtų permainų. Ši ekipa tiesiog nebeturėjo resursų kėsintis į trofėjų.
Praėjus kiek daugiau nei mėnesiui nuo pralaimėtos serijos prieš „Knicks“, Ainge‘as išmainė vyriausiąjį ekipos strategą Docą Riversą į Los Andželo „Clippers“, mainais gaudamas pirmojo rato šaukimą.
Po kelių dienų klubas paskelbė apie šešerių metų 22 mln. dolerių sutartį su perspektyviuoju Butlerio universiteto strategu Bradu Stevensu.
Į stipriausią pasaulio lygą Stevensas atėjo būdamas 36-erių metų amžiaus bei turėdamas perspektyvaus trenerio etiketę. Strategas Butlerio universitetą 2010-aisiais ir 2011-aisiais nuvedė iki NCAA finalo ketverto, tačiau abu kartus finale turėjo pripažinti varžovų pranašumą.

Jaunasis „Celtics“ vairininkas greitai apšilo kojas NBA lygoje. Per pirmąjį sezoną Stevensas pasiekė 25 pergales, per antrąjį – 40, trečiąjį – 48, šiemet per 60 rungtynių jau yra laimėjęs 38 dvikovas ir tikriausiai pagerins praeitų metų pergalių rekordą.
Boston Celtics / Tvarkaraštis
Stevenso darbą vertina ir giria kiti lygos strategai, o ypatingai ji mėgsta kiekvieno šiuolaikinio trenerio etalonas – Greggas Popovichius.
„Jis yra jaunas treneris su puikiu charakteriu. Jis jau dabar vienas geriausių lygos trenerių, – komplimentų kolegai negailėjo Popovichius – Aš vis dar žiūriu įrašus, kuomet jis treniravo Butlerio universitetą. Jei atvirai, tai stengiuosi iš jo kai ką išmokti.“
Atlikus rokiruotę vyriausiojo trenerio pozicijoje, Ainge‘as ėmėsi perstatyti visą ekipos branduolį. Klubo vadovas išsiuntė 37-erių Keviną Garnettą, 35-erių Paulą Pierce‘ą ir 35-erių Jasoną Terry į Bruklino „Nets“ ir tai buvo esminis Bostono ekipos perstatymo momentas.
Mainais „Celtics“ gavo keletą vidutinių žaidėjų su besibaigiančiais kontraktais bei 2014-ųjų, 2016-ųjų bei 2018-ųjų NBA naujokų biržų pirmojo rato šaukimus bei teisę 2017-aisiais apsikeisti šaukimu su „Nets“ klubu.
Tuo metu Garnettas su ekipa dar turėjo dvejų metų kontraktą, o Pierce‘as – vienerių. Bendra abiejų krepšininkų atlyginimų suma – beveik 27 mln. dolerių. Lyginant su prieš keturis sezonus buvusiomis atlyginimų tendencijomis lygoje, tai tikrai didžiulė pinigų suma. Ėjimas suprantamas – „Celtics“ siekia blogesnių rezultatų ir aukštesnio naujokų biržos šaukimų bei tuo pačiu išsivalo klubo atlyginimus.
Ainge‘as nėra tas vadovas, kuris senstančiai ekipos žvaigždei išrašytų dvejų metų 50 mln. dolerių vertės sutartį vien tik už praeities nuopelnus, kaip tai padarė Dalaso „Mavericks“ su Dirku Nowitzki.
Jis taipogi neįteiks dvejų metų 48,5 mln. dolerių vertės kontrakto 35-erių metų Achilo sausgyslės traumą patyrusiam krepšininkui bei neorganizuos šiai žvaigždei sezono trukmės atsisveikinimo turo, kaip tai padarė Los Andželo „Lakers“ su Kobe Bryantu.
„Prekybininkas Danny“ – būtent tokią pravardę NBA lygoje turi „Celtics“ generalinis vadybininkas Danny Ainge‘as. Nuo 2013-ųjų metu vasaros, kuomet ekipos vairą patikėjo Stevensui, Ainge‘as atliko net 19 mainų sandorių.
Ainge‘o veiksmai valdant klubą yra gerai apgalvoti ir pasverti. Ėjimai daromi nesivadovaujant emocijomis, o tiesiog siekiant kuo greičiau ekipą grąžinti į čempionišką lygmenį.

Bostoną dar vieni mainai sudrebino 2014-ųjų sausį, kuomet klubas neteko paskutinio 2008-ųjų NBA čempiono – Rajono Rondo. „Celtics“ žvaigždei iki kontrakto pabaigos buvo likęs tik pusmetis, tad klubas, neturėdamas jokių garantijų, kad įžaidėjas liks komandoje, išsiuntė jį į Dalaso „Mavericks“.
Ainge‘as mainais iš Dalaso išsireikalavo maksimaliai gero paketo. „Celtics“ gavo dabar ryškų vaidmenį komandoje užimantį Jae Crowderį, Jameerą Nelsoną, Brandaną Wrightą, 2015-ųjų metų naujokų biržos pirmojo rato bei 2016-ųjų antrojo rato šaukimus.
2015-ųjų naujokų biržoje Bostonas savo šaukimu pakvietė gynybos specialistą Marcusą Smartą, o 2016-aisiais, panaudoję trečiuoju šaukimu, gautu iš „Nets“, jie pasirinko perspektyvųjį Jayleną Browną.
Nors Browno statistiniai rodikliai debiutiniame sezone yra kuklūs, tačiau šio gynybinio pobūdžio krepšininko nurašyti dar nereikėtų. Retas naujokas užima svarbų vaidmenį laiminčioje komandoje. Natūralu, kad tam reikia laiko.
Nuolat rinką stebintys „Celtics“ praėjus dviems mėnesiams po Rondo išvykimo sulaukė gardaus kąsnelio. Fynikso „Suns“ projektas su trimis aukšto lygio įžaidėjais ekipoje neišdegė ir 175 cm ūgio mažylis Isaiah Thomasas atsirado mainų skelbimuose.
Mainų sąlygos atrodo kaip vagystė. Bostonas Thomasą įsigijo už Marcusą Thorntoną bei 2016-ųjų metų naujokų biržos pirmo rato šaukimą.
„Celtics“ greitai pamilo savo naująjį dievuką. Šį sezoną Thomasas pelno po beveik 30 taškų, o jo dabartinis atlyginimas atrodo tik dar labiau neatitinkantis realybės. Įžaidėjas dar turi sutartį iki kito sezono pabaigos, o metinis jo atlygis siekia kiek daugiau nei 6 mln. dolerių. Tai yra 1 mln. dolerių daugiau nei šiuometinis atlyginimų vidurkis lygoje.
Tarp visų 30-ies lygos startinių įžaidėjų pagal atlyginimą Thomasas rikiuojasi 24-oje vietoje. Už jį mažiau šiemet uždirba tik Dennisas Schroderis, Emmanuelis Mudiay, D‘Angelo Russellas, Elfridas Paytonas, T.J. McConnellis ir Darrenas Collisonas. Ir tik pastarieji du žaidžia ne su naujoko kontraktais.

2016-ųjų vasarą keltai pridėjo dar vieną didelę čempioniškos dėlionės dalį – įsigijo laisvąjį agentą Alą Horfordą. Vidurio puolėjas su ekipa pasirašė maksimalų 4 metų 113 mln. dolerių kontraktą.
Nepaisant didelio Horfordo kontrakto, „Celtics“ šį sezoną pagal atlyginimus lygoje vis tiek užima tik 22-ąją vietą. Kitam sezonui klubas turi pasirašęs sutarčių už 70 mln. dolerių ir tik Fynikso „Suns“, Filadelfijos „76ers“ ir Bruklino „Nets“ ekipų kontraktų su žaidėjais suma yra mažesnė.
Ką tai reiškia? Klubas, kuris jau šį sezoną realiai pretenduoja į Rytų konferencijos finalą, vis dar yra perstatymo periode. „Celtics“ turi daugybę lėšų pasirašyti naujus kontraktus. „Celtics“ algų kepurėję turi vietos pasikviesti dar vieną žvaigždę. „Celtics“ turi žaidėjų, kurie mainų būdu domintų kitus klubus ir „Celtics“ vis dar turi dvejų artėjančių NBA naujokų biržų šaukimus iš Bruklino.
Trumpai tariant, Ainge'as turi veiksmų ir pasirinkimų laisvę bei visus įmanomus įrankius grąžinti „Celtics“ į lygos olimpą.
Artėjanti naujokų birža, pasak NBA lygos ekspertų, bus stipriausia per pastarąjį dešimtmetį, o tragiškas „Nets“ pasirodymas šiame sezone garantuoja, kad Bostono komanda gaus mažiausiai ketvirtąjį biržos šaukimą.
„Visi žino, kokia stipri šiemet bus naujokų birža. Privalome žengti teisingus žingsnius ir pasinaudoti palankia situacija“, – sakė Ainge‘as.
„Celtics“ šioje šachmatų partijoje žingsniuoja be priekaištų, o partijos pabaigoje, atlikus paskutinius teisingus ėjimus, galime įžvelgti, kaip didžiosios pergalės grįžta į Bostoną.
Patinka, ką darome? Paremkite mus tapdami BN+ nariais.