Žurnalistas ir politikos apžvalgininkas Paulius Gritėnas yra didelis krepšinio gerbėjas. Iš Panevėžio kilęs vyras šią savaitę lankėsi „BasketNews.lt“ ir „Žinių radijo“ organizuojamoje laidoje, kur bendravo su laidos vedėju Ryčiu Vyšniausku.

– Pauliau, esate didelis krepšinio entziastas, o politika – jūsų kasdienybė. Kokį ryšį matote tarp krepšinio ir politikos?
– Toks filosofinis klausimas. Politika Lietuvoje neišvengiamai yra siejama su krepšiniu tuo, kad dažnai politikos žmonės apdovanojimų metu išeina ir būna nušvilpiami, dažniausiai tai būna Premjeras arba Seimo Pirmininkas, bet realiai kalbant politika su krepšiniu siejasi ir tuo, kad yra skiriamas labai didelis dėmesys. Manau, sunku surasti alternatyvų, bet mūsų šalyje krepšinis yra įvaizdžio dalis ir ne tik valstybės, tačiau ir atskirų rajonų, miestų. Krepšinis kaip žaidimas politikams yra pakankamai simpatiškas. Tas pats buvęs JAV prezidentas Barackas Obama buvo didelis Čikagos „Bulls“ fanas, Lietuvoje taip pat yra nemažai politikų, pavyzdžiui, Eugenijus Gentvilas dažnai būna Klaipėdos „Neptūno“ rungtynėse. Netiesioginio ryšio yra labai nemažai, o tiesioginis ryšys pasijaučia per tai, ko patys klubai pradeda prašyti iš politikų arba kaip veikia mūsų klubų finansavimo sistema.  

– Kokia yra jūsų nuomonė dėl rėmimo sistemos, kada savivaldybės remia privačius sporto klubus?
– Tai yra tokia problema, kurioje nėra taip arba ne atsakymo. Jeigu mes visiškai nukirstume valdžios ir krepšinio ryšį per finansavimą, tai manau, kad krepšinis Lietuvos labai greitai subyrėtų ir po metų turėtume keturių komandų lygą. Tuo pačiu aš kaip liberalių pažiūrų žmogus matau problemą tame, kad komandų siekis yra toks ne visuomeninis interesas, jos siekia pergalių, komercinės sėkmės ir, galų gale, jei turi jaunus talentus, juos parduoti brangiau ir kažkiek užsidirbti arba tokiu kaip Kauno „Žalgirio“ atveju, yra siekis galiausiai panaikinti skolas po to, kai atsiranda vienas savininkas ir pridaro eibių. Šituo požiūriu reikėtų atsargiai žiūrėti į finansavimą ir manau, kad Lietuvoje krepšinis ir politika labiausiai susisieja per tai, kad krepšinis yra įvaizdžio dalis. Tą kartoja visi miestai ar tai būtų Kaunas, ar Vilnius, ar Panevėžys. Krepšinis pritraukia žmonės, tai yra tam tikra šventė, tam tikras pavyzdys jaunimui, tad šituo yra pateisinama, bet visgi iš principo klubai turėtų siekti, kad kuo labiau išsilaikytų iš privačių rėmėjų.

– Visuomenėje galima girdėti nusiskundimų, kad visas dėmesys yra krepšiniui. Ar įžvelgiate čia problemą?
– Problemą galima įžvelgti, bet reiktų labai gerai argumentuoti. Yra sporto šakos, kurios tikrai turi galimybę užfiksuoti kažkokius pasiekimus. Tas pats irklavimas Lietuvoje yra labai nuvertinta sporto šaka, nepaisant to, kad ji labai nemažai olimpinių medalių yra atnešusi. Arba plaukimas, kur yra Rūta Meilutytė, buvo tas skandalingas atvejis, kad net nėra baseinų. Žiūrint į tai, krepšinis atrodo privilegijuotas, nes kiekvienas miestas turi sporto salę, sporto mokyklą, krepšinio komandą, bet kitas dalykas, pažiūrėkime į krepšinį taip, kaip į valstybės įvaizdžio dalį. Ar krepšinis nėra tai, į ką mes investavome labai daug sakydamai 1995 metais arba ta pati Barselonoje vykusi olimpiada, kai aplink krepšininkus buvo sukamas visas Lietuvos įvaizdis ir apskritai nepriklausomybės idėja. 

Buvo filmas apie „Antrąją svajonių komandą“, kuris labai gerai išreiškė, kodėl krepšinis mums yra toks svarbus, nes mes tam tikru laiku, tam tikrais istorijos momentais, tarkime, „Žalgiris“ prieš Maskvos CSKA, Lietuva prieš Serbiją, Lietuva prieš „Svajonių komandą“, mes kažkaip būtent krepšinio būdu geriausiai susivienydavome ir jis būdavo ta mūsų mentaliteto dalis. Deja, kitose sporto šakose tos vienybės nėra. Tas pats futbolas yra pavyzdys, kai klubai turi ištikimų sirgalių būrius, bet tai nėra taip, kad kiekvieno futbolo čempionato metu visi lietuviai turėtų nuomonę, kas turi žaisti rinktinėje, dažnu atveju, manau, 80 procentų lietuvių net nežino, kas žaidžia futbolo rinktinėje. Su krepšinio rinktine tai žino net geriau nei treneris, kas turėtų žaisti. 

– Kaip Lietuvai pavyko pasirodyti prieš Europą per 2011 metais rengtą čempionatą?
– Aš prisimenu tai dalinai, nes pačioje iš pradžių buvau Panevėžyje ir mačiau, kaip vyko pasiruošimas. Tokio atsigavusio ir aktyvaus Panevėžio aš neprisimenu niekada, turbūt tomis dienomis Panevėžyje apsilankė apie 130 užsieniečių, kas yra visų laikų Panevėžio rekordas (juokiasi). Galų gale, Lietuvos rinktinė žaidė Panevėžyje, tai buvo toks visai didelis įvykis, bet bendrai mums derėtų suvokti, kad krepšinis yra svarbus mums, o ne visai likusiai Europai. Reikėtų tai blaiviai vertinti, surengti krepšinio čempionatą buvo garbės reikalas.

Tai buvo savotiškas istorijos užtvirtinimas, kad mes lyg ir krepšinio šalis. Kiek jis davė naudos? Krepšinio arenos pastatytos, bet nežinau ar visos jos teisingai pastatytos. Tarkime, Panevėžio arena yra sukergta su dviračių treko trasa ir kiek man teko būti krepšinio rungtynės, tai pakankamai sunku kažką matyti iš antrų eilių. Sakyčiau, jog mums reikėtų blaiviau vertinti viską ir negalvoti ar surengti čempionatą, ar laimėti jį, iš tikrųjų, yra tikroji mūsų esmė. Krepšinis – toks mentaliteto dalykas. Svarbiau, kad mes daugiau profesionalumo turėtume krepšinio supratime.

Nuotr. Fotodiena.lt/M.Baranauskas
– Koks būtų jūsų startinis penketas, sudarytas iš Seimo narių?
– Pradėkime nuo įžaidėjo, kuris yra kūrėjas, žmogus, kurio rankose yra žaidimo gijos. Lietuvos Seime tai neabejotinai būtų Ramūnas Karbauskis. Toks standartinis, klasikinis, nedidelio ūgio – iki 180 cm žaidėjas. Dalina kamuolius, nurodinėja, kaip žaisti, valdo įvykius aikštėje, bet tuo pačiu ir pats toks nepastebimas, daug taškų nepelno, gal ir nulį kartais įridena, bet turi rezultatyvių perdavimų, daug perimtų kamuolių, yra piktas, labai mėgsta ginčytis su teisėjais.

Atakuojanti gynėja – Aušrinė Armonaitė iš Liberalų sajūdžio, ji tokia pakankamai drąsiai besireiškianti, mėgstanti veržtis, pasisakyti ir išreikšti save. Tokia debiutantė, bet turinti parako.

Lengvąjį krašto puolėją įsivaizduoju tokį arogantišką, turi mėgti dažnai dėti iš viršaus, būti atletiškas, tai toks – Gabrielius Landsbergis. Arogantiškiausias Lietuvos politikas, krepšinio gurmanams sakyčiau, jog tai – tarsi Darius Millesas. Įmesti gal neįmes, bet pasistengs įkrauti ir surinkti trigubą dublį. 

Sunkiojo krašto puolėjas dėl sunkumo ir pomėgio šlitiniuoti aikštėje – Bronius Bradauskas, jeigu jis grįš į Seimą. Broniaus sugrįžimas dar nėra patvirtintas, bet manau, kad jis sukeltų daugiau vėjo nei Michaelo Jordano sugrįžimas. 

Centro pozicijoje – Saulius Skvernelis. Tai yra tas žmogus, kuris iš įžaidėjo laukia kamuolio, bet kartais juo nepasidalija Karbauskis. Skvernelis būtų toks mobilus, nedidelio ūgio, bet tvirtai sudėtas centras.


Rodyti komentarus
2017-04-02 14:09
Beviltiškai
kaip ir politikoj.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-03-30 17:06
djgaffer
Jovaiša juk yra-senas lapinas dar pasvaidytų trajakų.Ir Maldeikienę galėtų įtraukt-ta ten visus ištaškytų. :-)

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-03-30 16:21
AI NE BENDRAI
UZ SOKEJIA
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-03-30 16:21
AI NE BENDRAI
UZ SOKEJIA
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-03-30 16:21
AI NE BENDRAI
UZ SOKEJIA
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-03-30 16:21
AI NE BENDRAI
UZ SOKEJIA
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-03-30 16:21
AI NE BENDRAI
UZ SOKEJIA
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-03-30 16:21
AI NE BENDRAI
UZ SOKEJIA
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-03-30 16:20
O GRETULE KILDISIENE
UZ TRENIARIA
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-03-30 16:19
UZ TRENIARIA
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-03-30 16:00
To ...
Dekui! smulkiai ir aiskiai, ir skaityt straipsnio nereik
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-03-30 12:56
....
PG-Karbauskis, SG- Landsbergis, SF-Simasius, PF-Grybauskaie, C-Skvernelis
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 12

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
Rodyti visas naujienas