„Trys milijonai trenerių“: kaip Lietuvoje tampama krepšinio teisėju?

Rytis Vyšniauskas
Rytis Vyšniauskas
„BasketNews.lt“
2017-04-06 09:30

Viena labiausiai kvestionuojamų profesijų Lietuvoje – krepšinio arbitrų darbas. Nepriklausomai nuo rungtynių baigties, oranžinio kamuoliai sirgaliai nesibodi leisti kritikos strėles į teisėjų pusę. Visgi aukščiausio lygio teisėjai neleidžia, kad spaudimas iš šalies paveiktų jų darbą.

Nors Lietuvos krepšinio padangėje nebėra tokių teisėjavimo žvaigždžių kaip Romualdas Brazauskas, tačiau arbitrų lygis vertinamas, kaip neblogas, o jauni kylantys teisėjai, leidžia manyti, kad ateities švilpukai atsidurs gerose rankose.

Apie karjeros pradžią, teisėjų darbo specifiką bei įvairius šiose specialybės niuansus kalbėjo „BasketNews.lt“ rengiamoje „Žinių radijo“ laidoje apsilankęs FIBA kategorijos teisėjas Tomas Jasevičius.

– Kaip Lietuvoje tampama krepšinio teisėju, koks buvo jūsų kelias link šios profesijos?
– Kaip kažkada yra pajuokavęs Lietuvos moterų rinktinės treneris Algirdas Paulauskas, tai treneriais ir teisėjais tampa nenusisekę žaidėjai. Panašiai buvo ir man. Lankiau krepšinį Vilniaus krepšinio mokykloje, kartu su Rimantu Kaukėnu, Klemensu Patiejūnu. Man buvo 15 ar 16 metų ir į mūsų rungtynes neatėjo vienas iš dviejų teisėjų. Nebuvau vienas iš komandos lyderių, tad pasiskolinau švilpuką ir pamėginau teisėjauti. Neblogai sekėsi, po mačo pakvietė pabandyti dirbti toliau. Bandžiau, bandžiau iki kol atsiradau čia. Nėra specialių kursų universitetuose. Krepšinio federacijos teisėjų asociacija organizuoja seminarus. Viską mokaisi savo iniciatyva, padedant kolegoms, krepšinio bendruomenei.

– Kodėl vieni teisėjai pakyla iki tarptautinio lygio, o kiti lieka žemesniame?
– Visų pirma, šis darbas turi patikti. Žinoma, reikia turėti talento, supratimą. Mano nuomone, privalai būti žaidęs krepšinį, kad suprastumei ir galėtumei vertinti situacijas, kontaktus aikštelėje. Viskas priklauso nuo noro, darbo, talento. Jei visa tai sukrenta, tai galima pasiekti gerų rezultatų.

– Ar pamenate pirmąsias teisėjautas rungtynes?
– Žinoma. Tuomet žaidė „Sakalai“ su „Lietuvos rytu“. Teisėjavau su Aleksu Zakiu ir, jeigu neklystu, tai buvo 1998-ieji metai. Buvo daug jaudulio, prieš kiekvienas rungtynes nerimauji, nes apmąstai ir galvoji, kaip bus. Prieš svarbias rungtynes jauti jaudulį, o tai buvo pirmasis LKL mačas, tai gal dėl to ir kokia naktis nemiegota buvo.

– Kaip vyksta teisėjų pasirengimas rungtynėms ir mačo analizė?
– Kadangi LKL atstumai yra nedideli, tai mums nereikia iš vakaro atvažiuoti į miestą kur vyks rungtynės. Susirenkame likus pusantros valandos iki rungtynių. Kiekvienas turime savo ritualus, pasiruošimą. Turime rungtynių pasitarimą, nes žinome ekipas, jas matome. Aptariame komandas, žaidėjus, įvarius aspektus, kaip gali klostytis rungtynės. Nustatome kriterijus, pražangų ir panašiai. Turime tam tikrą pasitarimą ir rungtynių gaires. Fizinis apšilimas yra pakankamai svarbus. Visa tai užtrunka apie valandą, o pagal taisykles, 20 min. iki rungtynių turime atsirasti aikštelėje. Privalome patikrinti video peržiūrų aparatūrą, ar ji veikia gerai.

Po rungtynių visada su inspektoriumi aptariame rungtynių eigą, kaip kas vyko. Pasišnekame apie ginčytinus momentus. Susidarome tam tikrą nuomonę. Rungtynes dar kartą peržiūrime ir per dvi dienas nusiunčiame ataskaitą į Lietuvos krepšinio lygą, teisėjų direktoriui Algimantui Paviloniui. Prieš kitą turą gauname praeito turo analizę, ką buvome geriau ar blogiau padarę.

– Kiekvienoje komandoje yra specifinių, nešvarių žaidėjų. Kiek tam skiriate dėmesio?
– Visi mes žmonės esame skirtingi ir visų emocijos yra skirtingos, tačiau noriu pabrėžti, kad su visais santykiai išlieka darbiniai. Pasišnekame apie tam tikrus žaidėjus, bet to neakcentuojame. Jei kažkuris krepšininkas vaidino trejose rungtynes iš eilės, tai nereiškia, kad jis vaidins ir artėjančiame mače. Negali taip mąstyti. Mes analizuojame, tai normalu, bet vertiname situacijas, kurios vyksta čia ir dabar.

Nuotr. Fotodiena.lt
– Kaip ir pagal ką Lietuvoje yra reitinguojami teisėjai?
– Pas mus yra du reitingai. Vienas tarpinis, kuris yra sausio pradžioje, bet jis nėra skelbiamas. Kitas reitingas yra pasibaigus sezonui. Šio reitingo sudedamos dalys yra inspektorių bendras reitingas, komandų vertinamas bei rungtynių vidurkis. Už teisėjautą mačą mes gauname balus, o sezono gale išvedamas vidurkis. Šios trys sudedamos dalys sudaro Lietuvoje teisėjų reitingą. Kiekvienoje šalyje yra sava specifika, kitur komandos nereitinguoja teisėjų ar panašiai, tai priklauso nuo lygos.

– Ar Lietuvoje netrūksta aukšto lygio teisėjų?
– Fiziškai teisėjų Lietuvoje galėtų būti daugiau. Pradėsiu nuo to, kad čia nėra pats maloniausias ir dėkingiausias darbas. Turi pradėti dirbti nuo jaunų dienų, atlaikyti psichologinį krūvį. Norint pasiekti LKL lygį, reikia teisėjauti apie 7 metus. Kalbant apie aukšto lygio teisėjus, tai tokių žvaigždžių kaip Romualdas Brazauskas dabar neturime. Tikiuosi, kad turėsime, nes yra jaunų gerų teisėjų. Bendras teisėjų lygis Lietuvoje yra pakankamai neblogas.

– Ar sunku tvarkytis su įtampa, sirgalių daromu spaudimu?
– Tai ateina su patirtimi, kiek tu klausai ir kaip tu priimi spaudimą. Kas yra jautresnės sielos, tiems sunkiau. Bet kas teisėjauja LKL, tie turi atlaikyti įtampą. Tarptautinės kategorijos teisėjai, kuriems tenka dirbti Serbijoje, Turkijoje, Graikijoje ar Ispanijoje, jie yra prie to įpratę. Šiauriečių sirgaliai dar yra kiek ramesni. Tai nėra tas faktorius, kuris mus išmuštų iš vėžių.

– Prie teisėjų darbo prisidėjo peržiūrų sistema. Žmonės ne visada žino, kada galima naudotis šia technologija. Ką galima peržiūrėti?
– Galima peržiūrėti, jeigu rungtynėse kažkas atsitiko su laiku ar 24 sekundžių laikmačiu. Pagal taisykles, mes galime žiūrėti tik paskutines 2 minutes ketvirtame kėlinyje ar pratęsime. Ar užminta linija metant tritaškį – galime peržiūrėti visas rungtynes. Paskutiniai metimai kėlinio ar rungtynių pabaigoje – galime peržiūrėti visada. Net jeigu neabejojome, kad sprendimas pakankami aiškus, tačiau vis tiek epizodą peržiūrime, kad nebūtų ginčų.


Rodyti komentarus
2017-04-06 13:13
kawns
Nėra specialių kursų universitetuose. Krepšinio federacijos teisėjų asociacija organizuoja seminarus. Viską mokaisi savo iniciatyva, padedant kolegoms, krepšinio bendruomenei.

todel ir svilpia nesamones pastoviai ....
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 1

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
Rodyti visas naujienas