Nuotr.: D.Lukšta
Nuotr. D.Lukšta

Marijampolė pastaruosius dvejus metus gyvena pergalingu krepšiniu. Dabartiniai Nacionalinės krepšinio lygos (Mezon-NKL) čempionai „Sūduvos-Mantingos“ krepšininkai vėl kovoja pirmenybių finale, o Baltijos krepšinio lygos čempionės „Sūduvos“ krepšininkės siekia pirmą kartą laimėti LMKL čempionatą.

Nors abi komandos savo finaluose turi sunkumų ir abiejų serijų rezultatai šiuo metu yra lygūs, Marijampolės krepšinio pajėgumas abejonių nekelia. „Sūduva-Mantinga“ reguliariojo NKL sezono nugalėtoja tapo gerokai atsiplėšusi nuo visų konkurentų, o „Sūduva“ reguliariajame LMKL sezone triumfavo patyrusi vos dvi nesėkmes.

Taigi, gausiai finansuojamas Marijampolės krepšinis išgyvena gerus laikus, tačiau judėti į priekį jam trukdo vienas neišsprendžiamas klausimas. Net jei „Sūduva-Mantinga“ vėl triumfuos NKL čempionate, ji ateinantį sezoną į LKL nepateks. Nepatektų ko gero ir kitais metais laimėjusi NKL trečią kartą iš eilės, o to priežastis – žaisti nėra kur.

Nors apie naujos arenos poreikį kalbama ilgai, Marijampolės krepšinio komandos teberungtyniauja vos 600 sirgalių talpinančioje Žaidimų sporto mokyklos salėje, kuri nė iš tolo neatitinka LKL keliamų reikalavimų. Perspektyvų artimiausiu metu Marijampolėje rungtyniauti kitur nėra – naujoji arena vis dar yra iš mirties taško nepajudanti vizija.

Klubai susitaikę su realybe

„Sūduvos-Mantingos“ komanda nori žaisti stipriausiame šalies krepšinio divizione, tačiau atsižvelgdama į arenos situaciją, vilčių į tai kol kas nededa. Klubo direktorius Vytautas Skučas sako, jog dar vieno triumfo NKL atveju, su valdžia bus kalbamasi apie galimybes, bet gana akivaizdu, jog neturint tinkamos arenos jokių galimybių nėra.

„Jeigu laimėsime NKL, tuomet kalbėsime su miesto valdžia. Šiuo metu tiksliai pasakyti negaliu, tačiau panašu, kad LKL kitą sezoną nežaisime. Niekam dėl to nepriekaištaujame, yra kaip yra“, – sakė Skučas, patikinęs, jog komandos santykiai su miesto valdžia yra puikūs.

Nors Marijampolės krepšinis yra gausiai finansuojamas, dėl arenos nebuvimo į miestą negrįžta ne tik aukšto lygio vyrų, bet ir moterų kovos. Jei iš stipriausios NKL komandos yra tikimasi dalyvavimo LKL čempionate, iš vienos stipriausių LMKL komandų yra tikimasi dalyvavimo Europos taurėje, tačiau tam taip pat reikalinga nauja arena.

Vis dėlto viskas priklauso ne nuo pačių komandų, o nuo miesto valdžios, kuri spręsdama arenos statybų klausimą nuolat susiduria su įvairiomis problemomis. Marijampolės krepšinio atstovai susitaikė su esama situacija bei kantriai laukia dienos, kuomet problemų galiausiai nebeliks.

Problematiškas sklypas

Bene visi Marijampolės savivaldybės tarybos nariai sutinka su tuo, jog arena yra reikalinga, tačiau jau maždaug 12 metų aptarinėjamas jos projektas stringa. Pagrindinė problema – arenos statyboms numatytas sklypas, kuriame stovi nenaudojama pradžios mokykla. Tarpukariu pastatytą mokyklą yra norima nugriauti, tačiau ji yra įtraukta į kultūros paveldo objektų sąrašą.

„Kai paskelbėme konkursą statyti daugiafunkcinį centrą, sklype stovintis pastatas, anksčiau buvęs kultūros paveldo objektų sąraše, jau buvo iš to sąrašo išbrauktas, todėl sąlygose numatėme tą pastatą griauti, kad atrinktas partneris galėtų išnaudoti visą sklypą. Pastatas buvo išbrauktas todėl, nes tyrimais įrodyta, jog vertingos saugotinos jo savybės yra prarastos, todėl atrodė, kad tikrai negali būti jokių kliūčių.

Įvyko visos procedūros, atrinktas partneris, kuris imtųsi statybos. Tuomet mums pranešė, jog pradėta procedūra to pastato įtraukimui į kultūros vertybių sąrašą, todėl sklype negalima atlikinėti jokių veiksmų, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ pasakojo Marijampolės vicemeras bei valdančiųjų socialdemokratų lyderis Povilas Isoda.

Politikas tikina, jog tokių strategiškai tinkamoje vietoje esančio sklypo pasirinkimo pasekmių numatyti nebuvo galima. Anot jo, niekas negalėjo numatyti, kad Kultūros paveldo departamentas pastato apsaugos klausimą gali svarstyti iš naujo. Miesto valdantieji dabar tikisi, kad pastatas paveldui grąžintas nebus, todėl jį nugriovus bus galima pradėti arenos statybas.

Pasak Isodos, kitu atveju arenai reikės ieškoti naujo sklypo, o tuomet procesas dar labiau užsitęs, nes teks iš naujo atlikinėti statybų konkursus. Anksčiau buvo svarstomas architektų pasiūlytas mokyklos pastato integravimas į naująją areną, taip apeinant jo paveldosaugos problemą. Vis dėlto dabar valdantieji tokios daugelį miestiečių sužavėjusios idėjos atsisako.

„Sutvarkyti tą pastatą kainuotų pusę arenos kainos, jis funkciškai nepatrauklus. Privatiems investuotojams buvo siūlyta imtis įrengti kavinę, viešbutį ar sporto klubą, bet niekas nesidomi, investicijos neadekvačios būsimai naudai. Galų gale, tas pastatas su arena viename sklype būti vis tiek negali, nes užgožtų paveldo objektą, tą patvirtino kultūros paveldo centro specialistė“, – teigė vicemeras.

Kultūros paveldo departamento sprendimas dėl mokyklos pastato apsaugos turėtų paaiškėti per artimiausias dvi savaites.

Besiblaškanti savivaldybės administracija

Kitokią nuomonę turi savivaldybės tarybos opozicijos atstovas Andrius Vyšniauskas, dėl susiklosčiusios situacijos metantis akmenį į keistais žaidimais užsiimančios savivaldybės administracijos daržą. Pasak konservatoriaus, Kultūros paveldo departamento sprendimas nėra netikėtas, nes į mokyklos pastato griovimo idėją visada buvo žiūrima skeptiškai, o tai žinoję socialdemokratai pastato apsaugos panaikinimo siekė žadėdami jo negriauti.

„Savivaldybės administracija, pasinaudodama įstatymo spraga, pati sukūrė specialią paveldo statuso vertinimo komisiją ir panaikino minėto pastato paveldinį apsaugos statusą. Tada savivaldybės vadovai dievagojosi, kad vertingas mokyklos pastatas nebus griaunamas. Prisiekinėta, kad paveldinio statuso panaikinimas reikalingas sovietinų priestatų griovimui bei naujo pastato toje teritorijoje statymui, o ne senosios mokyklos griovimui.

Šioje vietoje pabrėžiu, kad Kultūros paveldo departamentas nuo pat pradžių buvo skeptiškas dėl senosios mokyklos paveldinio statuso naikinimo. Tačiau, kiek man yra žinoma, nesiėmė konkretesnių veiksmų dėl to statuso sugrąžinimo tol, kol nepradėjo aiškėti savivaldybės vadovų užmojai pastatą griauti“, – dėstė Vyšniauskas.

Vyšniauskas teigia, jog arenos projekto keistenybės prasidėjo iškart po 2015 metais vykusių miesto savivaldybės tarybos rinkimų. Iš pradžių mokyklos pastato integravimui į areną pritarę valdantieji socialdemokratai netrukus persimainė, o dėl jų blaškymosi ir administracijos dokumentuose daromų klaidų projektas pradėjo strigti.

„Socialdemokratai būsimos arenos vizualizacijas netgi naudojo savo rinkiminiuose lankstinukuose, pristatė kaip būsimą svarbiausią naujos kadencijos darbą. Jie laimėjo, bet rinkiminiai pažadai buvo pamiršti ir būtent tai kelia daugiausiai neramumų šiandien. Dar 2015 metų rudenį taryboje pradėję svarstyti konkursui būtiną dokumentaciją pastebėjome, kad iš savivaldybės administracijos pusės yra didžiulis blaškymasis.

Susidūrėme su situacija, kai savivaldybės administracija bent tris kartus teikė tarybai svarstyti ir vis atnaujindavo konkurso dokumentaciją. Sudėtinguose dokumentuose buvo prirašoma įvairių nesąmonių, jų likę iki šiol, pavyzdžiui, kad ties 2027 metais Marijampolėje staiga padaugės gyventojų. Taip pat buvo sumaišomi paties projekto pavadinimai ar paliekamos kitos klaidos. Galiausiai pradėta abejoti, ar projektas gali būti vykdomas koncesijos būdu, ar reikalingas kitoks viešojo pirkimo tipas.

Jeigu jau vien dokumentacijos ruošimo metu stebėjome neįtikėtiną administracijos nekompetenciją ir neišmanymą, tai abejonės dėl projekto skaidrumo toliau tik didėjo. Galiausiai viskas pradėjo rimtai strigti per pastaruosius du mėnesius. Vasarį savivaldybės administracija paskelbė viešąjį pirkimą mokyklos griovimui. Apie pirkimą nebuvo skelbiama viešai, nes šie griovimo darbai prilyginti mažos vertės pirkimui. Įdomus niuansas – laimėjusio pasiūlymo vertė 144 800 eurų, o įstatymo nustatyta riba, nuo kurios prasideda jau didelės vertės pirkimai ir vieši konkursai, yra 145 000 eurų.

Kovo 17 dieną pasirašyta sutartis dėl mokyklos griovimo, tačiau administracija tik po pirkimo ir sutarties pasirašymo „apsižiūrėjo”, kad mokyklos griovimui buvo būtinas savivaldybės tarybos pritarimas. Nesant tarybos sprendimo griauti – mokyklos griovimo konkursas ir pasirašyta sutartis, mano nuomone, yra neteisėti. Ar senoji mokykla iš kultūros paveldo objektų sąrašo buvo išbraukta teisėtai, dabar svarsto ir pasipiktinusių Marijampolės gyventojų parašus gavęs Kultūros departamentas“, – kalbėjo Vyšniauskas.

Prarastos progos

Valdančiuosius socialdemokratus kritikuojantis konservatorius Vyšniauskas teigia, jog arenos neturėjimas Marijampolės bendruomenėje išsivystė į savotišką nepilnavertiškumo kompleksą, o to buvo galima išvengti dar prieš dešimtmetį, kuomet mieste buvo statomas futbolo stadionas.

„Mūsų savivaldybė praleido progą pasistatyti didelį ir modernų, tikrai daugiafunkcinį, sporto kompleksą 2007-2008 metais. Su futbolo arena ir maniežu galėjome tame pačiame komplekse įkurdinti ir krepšinio areną. Būtent tuo metu turėjome galimybę tokio didelio objekto statybai pritraukti Europos Sąjungos paramą, o ir savivaldybės skolinimosi galimybės tada buvo geresnės nei yra šiuo metu.

Jeigu norime pavyzdžio, kaip tai galėjo atrodyti, pažvelkime į Ventspilį. Tai yra panašaus dydžio miestas kaip Marijampolė, tačiau turi Olimpinį centrą, kuriame yra modernios futbolo, krepšinio ir ledo ritulio arenos, teniso kortai, vandens pramogų parkas ir dar daug visko.

Kodėl Marijampolė nežengė panašiu keliu? Kas dėl to kaltas? Žvelkite, kas visą šią painiavą mezgė nuo pat pradžių. Žmonės ir politinės jėgos tada, prieš dešimtmetį, ir dabar yra tos pačios“, – sakė Vyšniauskas, primindamas, jog socialdemokratai Marijampolei vadovauja jau daugybę metų.

Iššvaistytas laikas

Savivaldybės administracijos darbą kvestionuoja ir kitas savivaldybės tarybos narys istorikas Benjaminas Mašalaitis. Artimiausiu metu arenos mieste nebesitikintis liberalas laiką švaistančius valdančiųjų sprendimus vadina lietuviškų procedūrų bala.

„Savivaldybės administracija, neturėdama arenos statybų darbo patirties, per viešuosius pirkimus pasitelkė konsultacinės įmonės iš Vilniaus paslaugas. Deja, pati administracija turėjo konsultuoti nevykėlę „konsultantę”: pinigai jai nebuvo „ištaškyti“, bet prarasta daugiau kaip pusė metų. Vėliau atėjo nurodymas keisti statinio pavadinimą, kuriame būtinai turėjo atsirasti žodžiai „daugiafunkcinė arena“.  Tarybai priėmus tokį vos ne redakcinio pobūdžio sprendimą, daugelio procedūrų skaitliukai įsijungė iš naujo.

Net neabejoju, kad daugiafunkcinės arenos nebus 2018 metų vasario šešioliktąją, tai jau kartą sakiau. Optimistai galėtų džiaugtis, jei į tviskančius rūmus įžengs prieš pat tų metų Šv. Kalėdas. Aš, matydamas šią labai lietuviškų procedūrų balą, nieko neprognozuoju, nes kai žmonės planuoja, kažkas aukštai juokiasi“, – sakė Mašalaitis, pridūręs, jog dar neprasidėjusios arenos statybos turėtų trukti kiek mažiau nei dvejus metus.


Rodyti komentarus
1 2  »
2017-04-19 12:08
Juokinga
Su tuo paveldu tai tikrai juokinga. Kazkokia nebeveikianti ir niekam neidomi mokykla tiesiog stovi be jokios naudos. Tai gal lauks kol ji pati sugrius, tada jau pajudetu reikalai. Tada dar ir ta kauno vaiduokli prie akropolio galejo itraukt i pavelda
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-04-19 11:05
djgaffer
Totalus balaganas ir visiška gėda ten vyksta.Per tiek metų nerast kito sklypo yra kažkokia parodija.Sėdi seni krienai valdžioj ir nieko nedaro,nes tingi smegenis pakrutint.Žmonės ir geri-renka tuos pačius ir nori naujovių.Bet nesupranta,kad sena perrinkta valdžia ir darys tuos pačius senus dalykus.Išdūrė eilinį kartą politikieriai žmones ir špygas dabar rodo.Ko norėjot,tą ir turit.Todėl nesistebėkit.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-04-19 09:01
Salia prienai alytus
Bet ar tau suvalkietis isleis kapeika del to. Nera pinigieliu kelionems o dar nuoma. Geriau dar viena video susuks kaip ruosiasi rungtynems. #demesyssauvarzovems

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-04-18 22:34
meh..
O tai šalia kokio normalaus miesto nėra, kur žaist galėtų?

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-04-18 21:55
Vilkaviškis
Kur tik socialdemokratai valdo miestą dešimtmečius ten arenų ir nesugeba pastatyti. Vilkaviškyje ir tas pas nuo nepriklausomybės laikų kaip pradėjo statyti naują sporto salę, taip ir iki šiol stovi griuvėsiai. Svolačiai Vilkaviškio ir Marijampolės savivaldybėj sėdi, todėl ir arenų nesugaba pastatyti. Vagys tik sau naudingus nutarimus priima, kad toliau jų įmonės klestėtų, o kad naują areną pastatytų jiems dzin. Stadijonas futbolo tragiškas Vilkaviškyje, Kybartuose taip pat, nors Kybartų "Sveikata" futbolo klubas minės kitais metais 100 metų jubiliejų, bet niekas nieko nedaro.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-04-18 21:17
turiu reikalu visose LT savivaldybese, tai tokios nekompetentingos ir aiskiai korumpuotos administracijos jau desimt metu niekur nesutinku. Vilniui toli iki Marijampoles tevonijos vaduku. pradedant miesto architektu ir baigiant visais kitais.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-04-18 19:08
Harbos
Vagys ten sedi toj marijampoles valdzioje,jeigu butu noreje, tai jau senai arena gyvuotu

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-04-18 18:01
Kodel marijiempole megsta mersus
Nes anie turi tik 1 valytuva. Śuduva geriau isleis 2 lemonus ant abejotinu komandu nei skirs centa arenai. Geriau but formulej pirmam rate pirmu nei antram rate antru :)))

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-04-18 17:45
ko noret
sitiems raudonosiams politikieriams juk patogiau pavaidint komandu remejus nei kazkokia arena statyt. dalis arenos pinigu eina komandoms, kita dalis lieka pas socdemus ir jiems pavaldzias imoneles. arenos nera, visi patenkinti, niekas nesiskundzia....
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-04-18 17:37
Architektas
Gėda miesto gyventojams už tai, kad senus komunistus prie valdžios prileidžia. Kol tokie dalykai vyks, jokia ten ne Marijampolė. Tikrų tikriausias Kapsukas. Tfu.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-04-18 15:58
duobe
Nu tai paiimtu ir kitoj vietoj pastatytu jai tos mokyklos griaut negali! Taip gražiai miestas susitvarkes ir stadionas ir miesto centras vienas is gražiausiu lietuvoj o arenos niekaip nepastato... Tuo labiau kad komandas yra kam remti

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-04-18 13:46
taigi
o tai marijampolė turi sporto valdžią, ką jie veikė šitiek metų, kur jų balsas, jų indėlis į miesto sportą, aūūūū....sporto vadai....nesimato nieko, šauk nešaukęs....
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-04-18 13:45
a
Kvailiai verti to ką turi-ir daugiau jie nieko neturės...

Miestas lavonas...seniai dvokia.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-04-18 13:04
Apsileideliai
Viska ant mokykleles vercia lyg nebutu vietos Mariampoleje kur statyti, tegu stovi ta mokykla jeigu ji yra saugoma kaip paveldas, yra pilna sklipų kur statyti. Gal Mariampolės savivaldybe niekaip neparengia sesėlinio plano kaip pasidaryti kelis milionus is statybu todel ir nepajuda darbai? Butu nuodeme nepasidaryti miliono is tokio objekto.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-04-18 12:36
asas
Geda Marijampolei , geda Tauragei, geda Mazeikiams, geda Siauliams geda visai lietuvai..Eurolygos transliaciju nerodo nemokama televizija jau 100metu..krepsinio aiksteles kiemuose visos suluzusios, duobetos, be tinkliuku ir su nulinkusiais krepsiais..Kad krepsinis nebera pagrindine sporto saka lietuvoje jau senai aisku..o kad valdzia yra vagys ir amerikonams subines laizo dar aiskiau..
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-04-18 11:55
Kapsukas
Gėda Marijampolės valdžios vyrams.Net mažiausi LT miestai turi naujas arenas,per ta 12 metu galima buvo 3 arenas pastatyti,kodėl butinai šioje vietoje norima statyti arena ( kur mokykla ) Šita arena tokia sena,jai sulyginti tai,kaip pvz: Moskvičius ( rusiškas senas automobilis ) Dar Marijampolė šitoje arenoje žaidė LKL,kai dar žaide Chomičius,bet dabar RKL klubai kai kurie geresnese arenose žaidžia.Nesuprantu tik vieno,kam komplektuoti LKL lygio sudeti,žinodamas tai,kad tu LKL ne žaisi ? Na laimės NKL ir ka ? Ir vėl kita sezona rinks LKL lygio komanda ir vėl LKL nežais
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-04-18 11:36
dsd
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=... Tikroji Situacija Marijampolėje.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-04-18 11:35
As
Speju tik lietuvoje visus apgriuvusius pastatus i paveldo sarasa iteaukia

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-04-18 11:25
▪▪▪
O taip didžiavosi Marijampolės gyventojao savo miesto valdžia ir meru. Bet reiškias totalūs šūdmaliai išrinkti sėdi eilę metų. Didžiuokitės dabar savo gėda lūzeriai:-D:-D:-D:-D:-D

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-04-18 11:23
ilgas straipsnis
Ir nieko naujo nematyt

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.
1 2  »

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 21

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
Rodyti visas naujienas