Jubiliejinį LKL sezoną – permainos ir iššūkiai

2007-09-25 08:08
Gediminas Reklaitis, „Kauno diena“

Šis LKL sezonas – jubiliejinis, 15-asis. Todėl turbūt simboliška, kad po aštuonerių metų pertraukos čempionate vėl kovos apvalus skaičius – 10 – komandų.

Per du reguliariojo sezono ratus jos sužais po 18 rungtynių, bet varžybų, pasak lygos vadovų, neturėtų pristigti. Mat visos LKL komandos žais ir Baltijos krepšinio lygos (BBL) čempionate.

Šiandien „Kauno diena“ apžvelgia svar­biausias LKL klubų permainas vasarą ir jau prasidėjusio sezono intrigas.

Didžiausios intrigos

Kauno „Žalgiris“ prieš Vilniaus „Lietuvos rytą“. Pats svarbiausias sezono klausimas nesikeičia jau nuo 1998 m. Būtent tada prasidėjo Kauno ir Vilniaus klubų nuolatinės akistatos LKL finaluose. Kol kas jose 5:3 pirmauja „Žalgiris“, šiemet ginsiantis čempiono titulą.

Svarbiausias dviejų Lietuvos superkomandų mūšis dėl LKL čempionų žiedų vyks tik gegužę, bet iki tol aistruoliai pamatys ir kelis apšilimus – tarpusavio kovas LKL ir BBL reguliariuosiuose sezonuose bei tikriausiai, Baltijos lygos ir Lietuvos krepšinio federacijos taurės finaluose. Būtent LKL ir federacijos taurės varžybos turėtų būti svarbiausios abiem klubams, nes jose kovojama ir dėl Eurolygos reitingo taškų.

Robertas Kuncaitis prieš Aloyzą Rudį. Praėjusio sezono pabaigoje „Šiaulius“ treniravęs Rudys mažajame finale pranoko „Neptūno“ strategą Kuncaitį, tačiau šis atsigriebė vasarą. Šilutiškį pakvietė „Šiauliai“, o su Lietuvos rinktine jis, kaip trenerio asistentas, iškovojo Europos čempionato bronzą (o per sutiktuvės visus sužavėjo vokaliniais sugebėjimais).

„Šiaulių“ išskaičiavimai pasikviečiant Kuncaitį aiškūs – šis treneris jau turi ir Eurolygos patirties (buvo „Lietuvos ryto“ trenerio asistentas), o šiauliečiai šiemet debiutuoja ULEB taurės varžybose. Tačiau į „Neptūną“ išėjusiam Rudžiui dvikovos su „Šiauliais“ nuo šiol bus principinės. Kartu tai gali tapti ir kova dėl LKL bronzos, į kurią taip pat gali įsijungti „Nevėžis“, „Aisčiai–Atletas“ ir „Sakalai“.

Kas kovos su NKL čempionu. Šiemet LKL vadovai dar suteikė „vardinį kvietimą“ į čempionatą Alytaus klubui, bet kartu nusprendė atgaivinti daugelyje šalių įprastą sportinį principą. Jau nuspręsta, kad sezono pabaigoje 10-oji LKL komanda sužais dvejas ar trejas rungtynes su Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) čempionu. NKL čempionai, jei pavyks įveikti aukštesnės lygos autsaiderius ir atitikti lygos reikalavimus, jau kitą sezoną galės debiutuoti LKL. Kas taps tuo nelaiminguoju 10-uoju?

Kol kas spėti sunku. Rimtą paraišką davė atsinaujinęs Panevėžio klubas, čempionato starte net 35 taškais pralaimėjęs „Aisčiams–Atletui“. Bet komandų pajėgumas leidžia spręsti, kad turnyro lentelės viduryje ir apačioje tradiciškai virs žūtbūtinė kova, o finiše pozicijas lems kelios pergalės arba net tarpusavio rungtynių rezultatai.

Netikėti sugrįžimai

„Alytus“. Šeštojo pagal dydį Lietuvos miesto komanda – šio sezono naujokė. Tiesa, naujoke ją galima vadinti tik sąlyginai, nes jos pirmtakė „Alita“ 1995–2004 m. jau žaidė LKL čempionate ir 2002-aisiais bei 2003-iaisiais iškovojo bronzos medalius. Buvusių „Alitos“ žaidėjų yra ir naujajame klube, o sėkmingiausiu alytiškių vasaros sandoriu derėtų laikyti Mariaus Janišiaus įsigijimą. Rezultatyviausias praėjusio sezono žaidėjas ir geriausias kovotojas dėl kamuolių į Alytų persikėlė iš „Sūduvos“. Tarpsezoniu įvykusios permainos leidžia Alytaus sirgaliams tikėtis solidaus sugrįžimo į LKL.

Dainius Šalenga. „Imu ilgėtis Lietuvos, ir pinigai tada nevaidina svarbiausio vaidmens. „Žalgiris“ – man pažįstama komanda, Eurolygos senbuvė, kurioje subrendau kaip krepšininkas“, – vasaros pradžioje, vos padėjęs parašą ant dvejų metų sutarties su Kauno klubu, „Kauno dienai“ sakė Šalenga. 30-metis 197 cm ūgio gynėjas į „Žalgirį“ sugrįžo po dviejų sezonų Žeronos „Akasvayu“ (Ispanija) ekipoje. „Žalgirio“ treneriai tikisi, kad rekordinio dėjimo atsispyrus nuo baudos metimų linijos autorius, kaip ir prieš išvykimą, bus vienu komandos lyderių.

Saulius Kuzminskas. Baltapūkis vidurio puolėjas grįžta į „Šiaulius“, kuriuose prieš ketverius metus ir atsiskleidė kaip vienas perspektyviausių Lietuvos aukštaūgių. Ir nors 2002–2003 m. sezoną Kuzminskas demonstravo labai solidžius rezultatus, o aikštėje neretai pranokdavo net Tanoką Beardą ar Robertą Javtoką, vėliau kairiarankis centras tarsi sustojo. Dveji nesėkmingi metai „Lietuvos ryte“, neįspūdingas žaidimas Prancūzijoje ir nesibaigiančios bėdos dėl nemokamų atlyginimų Liublianoje – taip po „Šiaulių“ gyveno 25 metų 210 cm ūgio Kuzminskas. Dabar jis grįžta į Šiaulius ir vėl bandys blykstelėti šioje ekipoje.

Geriausi pirkiniai

Marcusas Brownas. Į Lietuvą tikrai ne kasdien atvyksta antras pagal rezultatyvumą visų laikų Eurolygos krepšininkas. Dar prieš pirmąsias oficialias rungtynes „Žalgirio“ naujokas iš JAV jau tituluojamas garsiausiu LKL legionieriumi. Bet ar taps geriausias? 193 cm ūgio snaiperis jau sulaukė Kristaus amžiaus, o didžiąją dalį praėjusio sezono gydėsi paslaptingą kojos traumą. Vis dėlto jau per pirmąsias draugiškas rungtynes Brownas pradėjo rikiuotis rezultatyviausių žalgiriečių viršūnėje, taip tarsi paneigdamas visų skeptikų prognozes.

Chuckas Eidsonas. „Tai yra pagrindinis mūsų sezono pirkinys. Manau, kad jis galėtų tapti komandos lyderiu“, – taip apie 27 metų 201 cm ūgio Eidsoną atsiliepė „Lietuvos ryto“ direktorius Jonas Vainauskas. Kairiarankis baltaodis puolėjas iš tikro įpratęs būti savo komandų vedliu – taip buvo ir Gyseno „46ers“ (Vokietija), ir Strasbūro SIG (Prancūzija) ekipose. Tačiau šiemet amerikiečio laukia nauja aukštuma – debiutas Eurolygoje ir mūšiai su „Žalgiriu“. Apie pastaruosius Eidsonui gali išsamiai papasakoti Marijonas Petravičius, nes šie puolėjai pažįstami dar nuo studijų Pietų Karolinos universitete laikų.

Donatas Zavackas. Vienas didžiausių Lietuvos krepšinio klajoklių galės prisiminti sėslesnį gyvenimą. Per pastaruosius sezonus Zavackas kartais sugebėdavo pakeisti net po tris komandas, bet „Šiauliai“ nusiteikę kovingąjį puolėją išlaikyti visą sezoną. Kietu ir agresyviu žaidimo stiliumi garsėjančiam 203 cm ūgio klaipėdiečiui numatytas vieno šiauliečių lyderių vaidmuo tiek LKL ir BBL čempionatuose, tiek ULEB taurės varžybose.

Skaudžiausi praradimai

Lorenas Woodsas. „Žalgirio“ „planas A“ šią vasarą buvo išlaikyti tik praėjusį kovą prie komandos prisijungusį, bet ypač reikšmingą vaidmenį pergalingoje LKL finalo serijoje suvaidinusį Woodsą. Tačiau amerikietis, rinkdavęs dvigubą dublį LKL čempionate (14,2 tšk. ir 11,2 atk. kam.), pasirinko didesnius Turkijos aludarių „Efes Pilsen“ pinigus, o kauniečiams teko pereiti prie „plano B“ – slovėno Gorano Jurako ir Eurelijaus Žukausko.

Kareemas Rushas. Bet ar tikrai tai didelis nuostolis „Lietuvos rytui“? Snaiperis iš JAV, galima sakyti, pramiegojo LKL finalo seriją, o gynyboje išvis nerodė jokių pastangų. Tiesa, bent jau Eurolygoje vilniečiams gali pritrūkti taiklių Rusho tolimų bombų, bet į NBA sugrįžusio amerikiečio taškus turėtų kompensuoti Eidsonas ir Hollisas Price'as bei sparčiai tobulėjantis Lietuvos jaunių rinktinės lyderis Martynas Gecevičius.

Arvydas Čepulis. Pernai mažajame finale žibėjęs „Šiaulių“ snaiperis LKL iškeitė į Rumunijos lygą, Plojesčio „Asesoft“ komandą. Su šiauliečiais Čepulis atsisveikino (ar visam?) labai jausmingu pranešimu spaudai, tačiau nenuilstančiam „Šiaulių“ vadovui Adomui Klimavičiui teko spręsti, kaip pakeisti nenuilstančią tritaškių mašiną. Sprendimas buvo paprastas – į pagalbą Mantui Ruikiui ir kapitonui Vaidui Pauliukėnui pakviestas geriausias praėjusio sezono snaiperis lietuvis BBL varžybose Tomas Rinkevičius iš Kėdainių „Nevėžio“.

Įdomiausios rokiruotės

Eurelijus Žukauskas. Po nusivylimais ir suolo šildymu „Lietuvos ryte“ pažymėto sezono 34-erių veteranas grįžta į „Žalgirį“. Komandą, kurioje tapo Europos taurės laimėtoju ir Eurolygos čempionu. Kaune 2003 m. Europos čempionas vėl bandys įrodyti, kad dar turi užtektinai parako aukščiausio lygio varžyboms. „Europoje tokio ūgio didelę patirtį turintys žaidėjai nesimėto. Mums Eurelijus įtiks“, – neabejoja „Žalgirio“ trenerio asistentas Darius Maskoliūnas.

Michailas Anisimovas. Pasaulio jaunimo ir universiados čempionas uostą iškeitė į sostinę. Pernai ryškiu „Neptūno“ lyderiu (16,5 tšk., 8,4 atk. kam.) buvęs 22 metų 216 cm ūgio centras „Lietuvos ryte“ neabejotinai turės pasitenkinti mažesniu vaidmeniu, nes treneris Aleksandras Trifunovičius savo dispozicijoje turi dar keturis labiau patyrusius aukštaūgius. Įdomu, ar Anisimovas netaps dar viena Vilniaus klubo jaunų aukštaūgių brandinimo projektų nesėkme? Čia tereikia prisiminti Kuzminsko ir Povilo Čukino pavyzdžius.

Tomas Delininkaitis, Kenanas Bajramovičius. Europoje, kitaip nei NBA, komandų mainų tradicijos nėra. Bet šiuo atveju žaidėjų pasikeitimą galima pavadinti ir mainais. Ilgametis vilniečių gynėjas Delininkaitis atsisakė Eurolygos ir dėl didesnių pinigų pasuko į Mariupolio „Azovmaš“, o iš lietuvio Rimo Girskio treniruojamos Ukrainos komandos vilniečiai nusipirko vieną geriausių Bosnijos ir Hercegovinos puolėjų Bajramovičių.

Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (3)
Kažkokia painiava:

1. Autorius: Gediminas Reklaitis, „Kauno diena“

2. "Šiandien „Klaipėda“ apžvelgia svar­biausias LKL klubų permainas vasarą ir jau prasidėjusio sezono intrigas."

3. Straipsnio gale: "BasketNews.lt"

Kita nesąmonė: " „Žalgirio“ „planas A“ šią vasarą buvo išlaikyti tik praėjusį rugsėjį prie komandos prisijungusį, bet ypač reikšmingą vaidmenį pergalingoje LKL finalo serijoje suvaidinusį Woodsą".

Woodsas tikrai ne praėjusiį rugsėjį prisijungė... Vasarį gal.. tiksliai nepamenu.
2007-09-25
-3
Atsakyti
šrys Kriščiūnas-Tynta nusprendė išbandyti save dar vienu amplua: nuo šiol jis vadovauja krepšinio komandos rinkodaros strategijai.

„Nori išgirsti mano naujas pareigas? Nepatikėsi, esu Kauno krepšinio klubo „Aisčiai-Atletas“ rinkodaros strategijos vadovas. Ką darysiu? Nė pats gerai nežinau. Juokauju, iš tiesų užsiimu reklama, vadyba bei kitais organizaciniais reikalais“, – kaip visuomet gero ūpo nestokojantis juokėsi Kauno tarybos narys A.Kriščiūnas-Tynta.

Jau antrą savaitę 39 metų vyras eina šias pareigas. Inžinieriaus išsilavinimą turintis Tynta juokavo galų gale esąs legalus darbuotojas, gaunantis socialines garantijas ir dabar net turintis teisę gydytis nemokamai.

Darbą jam pasiūlė klubo vadovas Mindaugas Puidokas. Į klausimą, kodėl būtent jam, Tynta nerimtai atsakė, jog tikriausiai mieste kompetentingesnių nerado. A.Kriščiūnas taip pat tikino, jog jam nesvarbu, kokį atlyginimą gaus, nes šis darbas – prie širdies. A.Kriščiūnui būti krepšinio komandos rinkodaros strategu neatrodo keista.

„Aš ne mužikas, kad imčiausi keistų darbų“, – juokavo jis, bet netrukus prisiminė, kad dar studijuodamas kelis mėnesius dirbo sanitaru.

Tuo tarpu M.Puidokas dienraščiui „L.T.“ sakė, jog Tynta yra puikus šoumenas, turintis renginių, skirtų jaunimui, organizavimo patirties. Jis taip pat juokavo, kad ateityje galbūt išvysime komandos žaidėjus, šokančius garsųjį Tyntos šokį, bet šio reklaminio triuko teks palaukti.
2007-09-25
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.