Šiandien Lietuvos krepšinis mini 80-ąsias auksinės pergalės metines Europos čempionate.

Būtent 1937 metais žaidžiančio trenerio Felikso Kriaučiūno vadovaujama Lietuvos rinktinė laimėjo visas penkerias rungtynes ir triumfavo Latvijoje vykusiose Senojo žemyno pirmenybėse.

Pirmuoju Europos čempionato auksu Lietuvos istorijoje pasidabino Artūras Andrulis, Leonas Baltrūnas, Pranas Talzūnas, Leopoldas Kepalas, Pranas Mažeika, Eugenijus Nikolskis, Leonas Petrauskas, Zenonas Puzinauskas, Stasys Sačkus, Juozas Žukas, Česlovas Daukša ir Kriaučiūnas.

Iki šių auksinių metų Lietuvos rinktinė tarptautiniame fronte buvo iškovojusi tik vieną pergalę, o į Rygą atvyko būdami autsaideriais.

A grupės varžybose lietuviai nugalėjo krepšininkus iš Italijos, Estijos ir Egipto.

Pusfinalyje Kriaučiūno auklėtiniai 31:25 sėkmingai įveikė lenkų barjerą, o finale mūsiškiai dar kartą susikovė su italais bei laimėjo tik vieno taško skirtumu – 24:23.

Laimėjusi čempionatą, Lietuva įgijo teisę rengti Senojo žemyno pirmenybes, kurios po dvejų metų buvo suorganizuotos Kaune.

Tuomet aštuonių komandų turnyre dominavusi Lietuvos rinktinė iškovojo visas septynias pergales ir antrą kartą iš eilės tapo stipriausia rinktine Europoje.

Vėliau tik kartą lietuviams buvo pavykę pasidabinti Europos čempionato auksu – 2003 metais Švedijoje.

Žvelgiant į šalių pasiekimus, Lietuva – viena daugiausiai aukso medalių savo sąskaitoje turinčių šalių.

Pirmoje vietoje užtikrintai yra įsitvirtinusi jau nebeegzistuojanti Sovietų Sąjunga su 14 aukso medalių, o antroje – Jugoslavija, kurios sąskaitoje 8 aukso komplektai.

Tuo metu lietuviai kartu su ispanais Senojo žemyno pirmenybėse yra triumfavusi po tris sykius. Žemiau jų – po dukart Europos čempionatą laimėjusi Italija ir Graikija.