Nuotr.: LaPresse – Scanpix
Nuotr. LaPresse – Scanpix

Kelionės yra vienas didžiausių gyvenimo malonumų. Kai tos kelionės dar susijusios su krepšiniu, negali būti nieko geriau.

Tinklalapio „BasketNews.lt“ žurnalistai šiemet su Kauno „Žalgiriu“ keliavo į visas 15 Eurolygos išvykų ir tai buvo pirmas toks atvejis Lietuvos žiniasklaidos istorijoje. Iš karto po rungtynių savo skaitytojams pateikdavome dar karštus trenerio Šarūno Jasikevičiaus ir žaidėjų komentarus, taip pat dalijomės kelionių akimirkomis, bendravome su svetur žaidžiančiais lietuviais ir pan.

Keliaujant į 11 skirtingų miestų, matant 14 skirtingų arenų ir 15 klubų darbą, susidarai nuomonę, kaip Eurolygos rungtynės atrodo svetur. Kokia per jas tvyro atmosfera, kaip atrodo aplinka, kurioje žaidžia komandos, galiausiai – kokie tai miestai. Visa tai nejučiomis lyginame su tuo, ką matome ir turime Kaune. 

Kelionėse matant ne vieną „Žalgirį“ palaikyti atvykusį tautietį, mintyse pradėjau dėliotis reitingą, kuriame komandas lyginau pagal tai, kurias verta pamatyti išvykose. Jeigu planuojate kelionę į Eurolygos rungtynes išvykoje, tikriausiai pirmiausia galvojate apie tai, koks tai miestas ir su kuo žaidžiama. Todėl reitinguojant komandas išskyriau tris aspektus – miestą, areną ir atmosferą. Pastarieji du labai siejasi, bet tuo pačiu ir yra skirtingi. Geroje arenoje nebūtinai bus gera atmosfera ir atvirkščiai.

Kiekviena kategorija buvo vertinama nuo 1 iki 5 balų, suteikiant galimybę rašyti ir „pusinį“ balą (2,5, 3,5 ir pan.). Du miestai gavo maksimalius įvertinimus, o arena ir atmosfera 5 balais įvertinta po kartą. 

Kiekvienu atveju vertinimas yra labai subjektyvus. Miestai aprašomi taip, kaip juos mačiau per tas dvi dienas juose arba kokią nuomonę apie juos buvau susidaręs iš ankstesnių vizitų. Be abejo, kiekvienas iš mūsų domisi skirtingais dalykais, todėl diskutuojant apie miestus greičiausiai bus daugiausiai mano nuomonei prieštaraujančių skaitytojų.

Kur kas paprasčiau buvo vertinti arenas. Aplankius visas Eurolygos komandų bazes, akivaizdu, kad „Žalgirio“ arena yra geriausia. Ne veltui tą patį galvoja ir Eurolygos klubų vadovai, Nemuno salos statinį įvertinantys ne pirmus metus. Apskritai Europoje yra kelios geresnės arenos (pvz. Berlyne ar Londone), bet Eurolygos klubai jose nežaidžia. Todėl nors „Žalgiris“ ir Kaunas šiame reitinge nefigūruoja, tačiau „Žalgirio“ areną įvertinau maksimaliais 5 balais, o aukščiausias kitas balas buvo 4,5.

Taip pat ir su atmosfera. Neabejotinai įspūdingiausias reginys buvo Belgrade ir jam niekas kitas negalėjo prilygti. Todėl „Crvena Zvezda“ rungtynių atmosfera įvertinta 5 balais, o kitos – žemesniais, pradedant nuo 4,5.

Iš visų aprašytų arenų nesilankiau tik „Daruššafaka“ namų rungtynėse, jas įvertinti padėjo ten viešėjęs kolega Vilius Stalgaitis.

Taigi, kur geriausia keliauti, jeigu norite pamatyti „Žalgirio“ rungtynes išvykoje? Šiandien pateikiu 9-15 reitingo vietas, o rytoj – 1-8 vietas.

15. Kazanės UNIKS (6 iš 15 balų)

Miestas: 2 iš 5

Kazanė man pasirodė tuščiausias matytas milijoninis miestas. Jame gyvena 1,1 mln. gyventojų, todėl turėtumei gatvėse sutikti daug žmonių, ar ne? Vietoje to centrinėje miesto pėsčiųjų gatvėje buvo tuščiau nei Kauno Laisvės alėjoje. Aišku, oras neviliojo – kovo viduryje vis dar snigo, bet vis tiek kilo klausimas, ką veikia šio miesto žmonės.

Klimatas yra tai, dėl ko į šį miestą krepšinio sezono metu nesinori važiuoti. Žiemos čia ilgos, o niekas nedega noru lankyti šaltų miestų.

Kazanės Kremlius yra pagrindinė miesto turistinė atrakcija ir nieko keisto, kad jis įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą. Didžiulės teritorijos viduryje esanti mėlyna mečetė tikrai yra įspūdingas reginys.

Kitur – daug kičo. Pavyzdžiui, netoli to paties Kremliaus stovi piramidė. Kazanėje. Piramidė. Dar už kelių šimtų metrų – cirkas. Centrinėje pėsčiųjų gatvėje yra įdomi kavinė – lyg „Bernelių užeigos“ ir „Hooters“ meilės vaisius. Įsivaizduokite ant sienų kabančias briedžių galvas su ragais ir padavėjas, kurių kūnus vos dengia rūbai. Įdomi vieta.

Susisiekimas: jungiamasis skrydis per Maskvą.

Arena: 3 iš 5

Kazanės krepšinio halė per televizorių man visada atrodydavo viena baisesnių arenų Europoje. Realybėje ji visgi nėra tokia jau bloga.

Pastatyta 2003 metais, ji yra praktiškai miesto centre (tai – didelis pliusas), o iš išorės atrodo netgi moderniai. Viduje irgi nėra taip blogai, kaip atrodo per transliacijas. Gal tik kiek komiškai atrodo centrinė ložė, kurioje stovi trys didžiuliai krėslai. Jie priklauso klubo prezidentui Jevgenijui Bogačiovui, kuris, matyt, turi kažkokių karališkų ar bent kunigaikštiškų aspiracijų.

Jeigu aikštė ir jos aplinka yra gana gera, tai arenos koridoriai – slegiantys. Visi įeinantieji yra tikrinami specialiais metalo detektoriais, o vos už poros metrų nuo detektorių kažkas žaidžia stalo tenisą. Dar už kelių metrų pardavinėjama kava, kurią pilsto ant tokio laikino staliuko, kuris, atrodo, bet kada gali sugriūti. Maistas pardavinėjamas jį šildant specialiomis kaitinėmis lempomis.

Tai nėra bloga arena, bent jau ne tokia bloga, kaip atrodė iki tol, bet rusiškos kultūros jai taip pat netrūksta.

Atmosfera: 1 iš 5

Kartu su „Anadolu Efes“ – neabejotinai blogiausia atmosfera Eurolygoje. Oficialus protokolas skelbė, kad mačą stebėjo 3611 žiūrovų, o tai reikštų pusę užpildytų vietų. Mačo pradžioje suskaičiavau, kad antrajame arenos aukšte sėdėjo 11 žmonių, todėl išvadas pasidarykite patys.

Per komandų pristatymą arena buvo tokia tuščia, kad tiesiog negalėjau patikėti, jog čia vyksta Eurolygos rungtynės. Komanda turi rezultatyviausią Eurolygos krepšininką, Keithą Langfordą, moka jam didžiulius pinigus, bet niekas neateina jo pasižiūrėti. Koks tada tikslas tokiai komandai egzistuoti? 

Apie specialią sceną viename aikštės gale ir ant jos rungtynių metų besistaipančias šokėjas net nenoriu išsiplėsti. Tiesiog nesupratau, kas ten vyko.

14. Maskvos CSKA (8 iš 15 balų)

Miestas: 4 iš 5

Maskva turi savo grožybių. Raudonoji aikštė yra didinga, o Šv. Vasilijaus katedra man asmeniškai yra vienas gražiausių architektūros kūrinių Europoje. Bet kai į Maskvą atvyksti lapkričio viduryje, visa tai menkai rūpi. Rūpi tik tai, kad čia šalta, anksti temsta, o sniegas tirpdomas kažkokia chemija, kuri greitai išpurvina batus ir kelnes taip, lyg klampotumei po purvynus, o ne asfaltuotus šaligatvius.

Į akis šiame mieste krenta tai, kad viskas tikrinama. Eini į stotį, metro ar prekybos centrą? Eik per metalo detektorių, o daiktus kišk ant patikros takelio, kaip oro uoste. Dar įjunk kompiuterį, jeigu tokį turi, kad parodytumei, kad tai tikrai kompiuteris, o ne bombų prikimšta dėžė.

Per vieną ankstesnį vizitą Maskvoje yra tekę gatvėje rodyti ir dokumentus, nes tiesiog milicininkas norėjo juos patikrinti. Uniformuotų žmonių gatvėse daugiau nei bet kur kitur Europoje. Saugumui skiriamas didžiulis dėmesys, bet kai jautiesi ne saugomas, o įtarinėjamas, tai tiek tos laisvės.

Kita vertus, jeigu norite aplankyti Maskvą, dabar yra tinkamas laikas, nes dėl smukusio rublio prekių ir paslaugų kainos tapo kur kas žemiškesnės nei anksčiau. Viešbučiai – ženkliai pigesni nei anksčiau, maistas ir gėrimai – lietuviškomis kainomis, o transportas – praktiškai nemokamas. Maskva ilgą laiką buvo vienas brangiausių Europos miestų, tačiau dabar ji ir jos pramogos yra įkandamos.

Susisiekimas: tiesioginis skrydis iš Vilniaus.

Arena: 2 iš 5

Nepaisant to, kad A licenciją turėjo nuo pat jos atsiradimo ir buvo viena geriausių Eurolygos komandų, CSKA ilgą laiką žaidė prieštvaninėje salėje, kažkiek primenančioje Vilniaus sporto rūmus. Tai buvo toks šaltas betono gabalas, talpinantis apie 5000 žiūrovų ir turintis kilnojamą tribūną VIP svečiams. Jų per CSKA rungtynes praktiškai niekada netrūksta.

Į „Megasport“ areną CSKA galutinai persikėlė tik šį sezoną. Ji buvo pastatyta dar 2006 metais ir yra netoli senosios CSKA salės, tačiau anksčiau didžiojoje arenoje buvo žaidžiama tik ypatingais atvejais.

Ką galiu pasakyti apie „Megasport“ areną? Pirmiausia tai, kad ji turi geltonas, žalias, raudonas, mėlynas ir baltas kėdes. Tokias plastikines. Tos spalvingos plastikinės kėdės išmėtytos po tribūnas be jokios logikos, net nekalbant apie kažkokį skonį.

Nuotr. TASS – Scanpix

Ką turėjo galvoti architektas, suplanavęs tokias tribūnas, klausiau savęs tuomet, kai į areną atvykau pirmą kartą. Išvykdamas po rungtynių, vis dar neturėjau atsakymo. Kita vertus, šios arenos architektas Andrejus Bokovas yra Rusijos architektų sąjungos prezidentas, architektūros mokslų daktaras, apdovanotas valstybės už pasiekimus architektūroje ir pagerbtas kaip Maskvos statytojas. Gal tada aš nieko nesuprantu.

Nesupratau ir kaip arenos koridoriuose maistas ar gėrimai (tik nealkoholiniai) pardavinėjami nuo laikinų prekystalių, kaip garso kolonėlės pastatytos tiesiog ant stovų, kaip tų kolonėlių laidai išvedžioti čia pat ant grindų, kur bet kas eidamas gali užkliūti.

Keista ta „Megasport“ arena. Bet geriau nei senoji Vilniaus sporto rūmų pusseserė.

Atmosfera: 2 iš 5

„Megasport“ talpina 13 tūkst. sirgalių, bet tiek žmonių čia per krepšinio rungtynes praktiškai nebūna. Situacija tokia bloga, kad net CSKA treneris Dimitris Itoudis po pirmųjų ketvirtfinalio rungtynių viešai sukritikavo į rungtynes nesirenkančius sirgalius.

Kaip mieste, kuriame gyvena 13 mln. gyventojų, gali neužsipildyti 13 tūkst. vietų arena? CSKA atstovas spaudai (labai šaunus vyras, beje) tai aiškino tuo, kad kelionės šiame mieste trunka tiek, kad žmonės tiesiog nenori kelti kojos iš namų. Jeigu iki arenos reikės važiuoti valandą pirmyn ir valandą atgal, tai lengviau rungtynes pasižiūrėti per televizorių. O žmonės, kurie gyvena kitame miesto gale, net nesvarsto apie tokią galimybę, nes kelionė jiems truktų dar ilgiau.

Paaiškinimas gal ir logiškas, bet matydamas, kaip „Žalgiris“ šį sezoną užpildė pilnus autobusus ir vežė žmones iš įvairiausių Lietuvos kampelių, kurie kelyje sugaišdavo daugiau nei po valandą pirmyn ir atgal, susidarau nuomonę, kad viską lemia noras. Pirmiausia turi būti klubo noras užpildyti tuščias vietas, tada norės ir žiūrovai. Tikėtis, kad žiūrovai patys parodys iniciatyvą, neįdedant jokių pastangų klubui, yra kiek naivu.

„Žalgirio“ rungtynes su CSKA stebėjo maždaug pusė arenos – 6511 žmonių pagal oficialų protokolą. Komandos buvo pristatytos video kube primenant ilgą šių ekipų tarpusavio istoriją, su legendiniais vardais ir veidais. Šou programa buvo solidi, šokėjos šoko, muzika gera. Bet ši arena pritaikyta ledo rituliui, todėl žiūrovai sėdi toli nuo veiksmo.

CSKA praktiškai neturi ir jokių „ultrų“ ar tiesiog aktyvesnių sirgalių. „Fanų“ tribūnoje buvo gal 5 aktyviau besireiškę žiūrovai. CSKA vis dar yra Eurolygos čempionai, bet atmosfera jų namų rungtynėse tikrai ne čempioniška.

13. Stambulo „Anadolu Efes“ (8,5 iš 15 balų)

Miestas: 4,5 iš 5

Stambulą pirmą kartą aplankiau prieš 10 ar 11 metų, tuomet man jis labai patiko. Antrą kartą ten buvau 2010 metais per pasaulio čempionatą, tuomet jis man labai nepatiko. Po kelių metų ten vėl teko lankytis ir jis vėl man patiko.

Šį sezoną Stambule buvau 3 kartus ir linkstu link to, kad šis miestas man labai labai patinka. Taip, jis turi erzinančių dalykų, taip jis gigantiškas, o tokie miestai paprastai būna sunkūs. Bet tuo pačiu tai miestas, turintis labai daug šarmo.

Vien ką reiškia ta tūkstantmetė istorija, kuria kvėpuoja Stambulo gatvės. Tie gigantiški tiltai, jungiantys du žemynus. Tos didžiulės mečetės, pasaulį stebinusios dar prieš šimtus metų. Tie keltai, plaukiojantys Bosforo sąsiauriu nuo vieno Stambulo kranto prie kito. Tie atviroje jūroje sustatyti laivai, laukiantys savo eilės praplaukti sąsiauriu į Juodąją jūrą.

Ir tas svetingumas, kurį pajusite bet kuriame restorane ar viešbutyje. Turkai gerbia savo svečius.

Nuotr. Turkpix – Scanpix

Kita vertus, Turkija tampa vis labiau suvaržyta, o žmonės linkę paklusti diktatoriškiems prezidento metodams. Kai Stambule buvo atidarytas požeminis automobilių tunelis, sujungiantis Europą ir Aziją, gausybė žmonių dalyvavo šventinėje ceremonijoje. Turkijos vėliavos buvo išdalytos mažiems ir dideliems, o močiutės net savo galvas puošė raudonomis skaromis su baltu pusmėnuliu ir žvaigžde.

Tai kontrastavo su tomis nuotaikomis, kurios tuo metu buvo apėmusios Turkiją. Dieną prieš tai Ankaroje buvo nušautas Rusijos ambasadorius, o visa tai nufilmuota ir ištransliuota visam pasauliui. Turkija nežinojo, kur tai nuves.

Įeinant į bet kokį prekybos centrą ar stotį, kiekvienas žmogus tikrinamas metalo detektoriumi. Net nekalbant apie padidintą saugumą labiau turistų lankomuose objektuose. Turkijoje vis labiau jautiesi kaip Rusijoje ir tai nėra komplimentas.

Stambulas yra kontrastų miestas ir jį lengva pamilti arba lengva nekęsti. Aš renkuosi pirmąjį variantą.

Susisiekimas: tiesioginis ir jungiamieji skrydžiai iš Vilniaus.

Arena: 3 iš 5

„Abdi Ipekči“ arena buvo pastatyta 1989 metais, kai dar atrodė, kad pagrindinė arenos užduotis yra pravesti rungtynes ir pernelyg negalvoti apie kitus dalykus. Dėl to šiai arenai trūksta kažkokio charakterio.

Krepšinio rungtynes čia gali stebėti kiek daugiau nei 12 tūkst. žiūrovų, tačiau sunku tuo patikėti, nes ji atrodo mažesnė už „Siemens“ areną. Galbūt mažumo įspūdį sukuria tai, kad tribūnos išsidėsčiusios labiau į plotį, o ne į aukštį.

Virš aikštės kabo video kubas, kuris yra vienintelis toks matytas kubas pasaulyje – jame rodomo vaizdo kokybė yra tokia prasta, kad net neverta gilintis, ką jis rodo. Tai lyg milžiniškas „Šilelio“ televizorius, pakeltas į palubes.

Ši žiema Stambule buvo šaltesnė nei įprasta, o tai reiškia, kad ir arenoje buvo beveik taip pat šalta, kaip lauke. Patalpa, kurioje yra aikštė, buvo šildoma, tačiau likusios patalpos – koridoriai, rūbinės ar spaudos konferencijų kambarys – ne.

Tai nėra blogiausia arena Eurolygoje. Bet į ją grįžti ne itin norisi.

Atmosfera: 1 iš 5

Oficialus protokolas skelbia, kad „Žalgirio“ pergalę prieš „Anadolu Efes“ Stambule stebėjo 2424 žiūrovai, bet netgi šis skaičius atrodo padidintas. Arena buvo tuščia ir susidarė toks vaizdas, kad ši komanda niekam nerūpi.

„Anadolu Efes“ neturi savo futbolo komandos, todėl neturi ir triukšmingų sirgalių, kaip „Fenerbahče“ ar „Galatasaray“. Be to, tuo metu turkus vis sukrėsdavo koks teroristinis aktas, todėl žmonės, anot komandos atstovų, nenorėjo dalyvauti masiniuose renginiuose.

Kaip ten bebūtų, atmosfera per „Anadolu Efes“ rungtynes buvo viena liūdniausių (kartu su Kazanės UNIKS) Eurolygoje.

12. Stambulo „Daruššafaka“ (9 iš 15 balų)

Miestas: 4,5 iš 5

Stambulo aprašymas – aukščiau.

Arena: 2,5 iš 5

Stambulo „Volkswagen“ arena duris atvėrė 2014 metais, o 2015-aisiais ji tapo „Daruššafaka“ ekipos namais. Ši arena iš kitų išsiskiria savo vieta, kadangi ji yra įsikūrusi miesto pakraštyje greta prekybos centro, o į „Volkswagen“ areną norint patekti ne rungtynių dieną per apsaugos punktą, reikia praeiti tviskančias parduotuves ir restoranus prekybos centre.

Nuotr. uniqistanbul.com
5240 sirgalių krepšinio metu talpinanti „Volkswagen“ arena – modernus statinys iš išorės ir jauki aplinka viduje. Ši arena buvo statoma koncertams, todėl salėje jaučiama puiki akustika. Tiesa, iš pirmo žvilgsnio sunku pasakyti, kad arenoje gali sutilpti daugiau nei 5 tūkst. sirgalių, kadangi viduje ji neatrodo labai erdvi. Dalis žmonių į savo vietas kulniuoja parketu, greta šoninės linijos, todėl rungtynių metu atitinkamos vietos nespindėjo švara.

Atmosfera: 2 iš 5

Sirgaliai „Daruššafaka“ arenoje toli gražu neprimena aistringai savo komandą palaikančių pietiečių. Prieš rungtynes stebint įeinančius sirgalius, matosi, kad didelė dalis jų ateina nešini įvairiais užkandžiais. Maža to, susidaro įspūdis, kad „Daruššafaka“ Stambule yra palaikoma žmonių, kurie nepalaiko kurios nors iš didžiųjų miesto komandų. Klubas neturi jokios savo fanų bazės, o arenoje pamatyti sirgalių, atėjusį su „Daruššafaka“ marškinėliais, yra išties nelengva misija.

Dėl šių priežasčių atmosfera arenoje yra gana draugiška – sirgaliai dažniau triukšmą kelia tik reaguodami į įvykius aikštėje arba paraginti rungtynių pranešėjo. Klubo ir rėmėjų vėliavomis mojuoja tik komandos savanoriai. Atmosfera „Volkswagen“ arenoje tikrai nėra pietietiška, o „Daruššafaka“ klubas primena tiesiog šeimos ar žmonių, norinčių pasimėgauti krepšiniu komandą.

11. Milano „Emporio Armani“ (9 iš 15 balų)

Miestas: 3 iš 5

Žinau, kad su manimi daug kas nesutiks, bet man Milanas yra pervertintas miestas. Kelis kartus jame apsilankęs, aš taip ir nesupratau, kuo jis ypatingas. Galbūt reikia dar kelių vizitų? Gal reikia ten pabūti ilgiau? Gal čia ne miestas, o žmonės ypatingi? Kaip ten bebūtų, aš Milano magijos dar nemačiau.

Susisiekimas: tiesioginis skrydis iš Vilniaus.

Arena: 3,5 iš 5

Kai arena yra pastatyta greta paskutinės metro linijos stotelės, žinokite, kad tai problema. Arenos užmiestyje ar miestų pakraščiuose yra labai labai blogai. Tai suprato net amerikiečiai, anksčiau mėgdavę arenas statyti suburbuose, tačiau dabar atsigręžiantys į miestų centrus. Detroito „Palace of Auburn Hills“ yra bene paskutinė užmiesčio arena, iš kurios šią vasarą išsikrausto NBA ekipa.

„Mediolanum Forum“ teoriškai įsikūrusi net ne Milane, o Assago miestelyje greta Milano. Ji yra praktiškai laukuose, kur aplink nesutiksi nė gyvos dvasios.

12,700 žiūrovų talpinanti arena pastatyta 1990 metais ir tas jos amžius matyti. Estetiškai iš išorės ji atrodo labai prastai, kiek geresnė situacija viduje, kur bordo spalvos minkštos kėdės sukuria elegancijos įspūdį. Virš aikštės kabo didelis ir kokybiškas video kubas, arena turi gerą apšvietimą.

Arenos patalpose tik pernai vasarą įsikūrė „Emporio Armani“ biuras, tuo pačiu čia buvo atnaujinta ir treniruočių, treniruoklių salės. Šios erdvės blizga naujumu ir kokybe.

Milano krepšinio namai nėra prasti. Tik jie labai nutolę nuo miesto ir reikalaujantys bent išorės atnaujinimo.

Atmosfera: 2,5 iš 5

Nepaisant to, kad „Emporio Armani“ tuo metu buvo patyrę 7 pralaimėjimus iš eilės, dvikovos su „Žalgiriu“ atėjo pasižiūrėti solidi žmonių minia – beveik 10 tūkst. sirgalių. Ir jie tikrai nebuvo tylūs žiūrovai. Kai ketvirtajame kėlinyje Milano klubas pakilo į lemiamą šturmą, vietos sirgaliai buvo garsūs ir triukšmingi.

Žaidėjų pristatymas prieš mačą buvo neeilinis – krepšininkai pristatomi tamsoje, nušviečiant juos ugnies efektais, pripūsta savotiška arka, pro kurią visi žaidėjai turi įžengti į aikštę. Kad žiūrovams to reikia, buvo akivaizdu iš daugybės šviečiančių lempučių tribūnose – žmonės filmavo šį mini šou.

Visgi pramogų per rungtynes trūko. Per pertraukėles šokėjos nešoko, net nekalbant apie kažkokius žaidimus sirgaliams.

Galbūt tą dieną sirgalių nebūtų pradžiuginę jokios šokėjos ir jokie prizai. Kai „Žalgiris“ privertė „Emporio Armani“ pralaimėti aštuntą kartą iš eilės, žiūrovai savo komandos pasirodymą palydėjo švilpimu.

10. Stambulo „Galatasaray“ (9,5 iš 15 balų)

Miestas: 4,5 iš 5

Stambulo aprašymas – aukščiau.

Arena: 3 iš 5

„Galatasaray“ žaidžia toje pačioje „Abdi Ipekči“ arenoje, kaip ir „Anadolu Efes“. Aprašymas – aukščiau.

Nuotr. panoramio.com

Atmosfera: 2 iš 5

Tas pats miestas, ta pati arena, kaip ir „Anadolu Efes“, bet visai kita atmosfera. Netgi matematikos žinios kitokios. Iš akies atrodė, kad „Galatasaray“ rungtynes žiūrėjo daugiau žmonių, nei „Anadolu Efes“ dvikovą su „Žalgiriu“, tačiau čia buvo 105 žiūrovais mažiau nei per ankstesnį vizitą „Abdi Ipekči“ arenoje.

„Galatasaray“ jau per rungtynių pristatymą pademonstravo, kad jie į šou elementus žiūri rimčiau nei kita ta pačia arena besidalijanti ekipa. Šviesos buvo išjungtos ir, skambant užvedančiai muzikai, krepšininkai pristatyti vienas po kito.

Triukšmingi „Galatasaray“ fanai tuo metu ir dainavo, ir švietė telefonų lemputėmis, taip sukurdami teigiamą įspūdį net tokioje tuščioje arenoje. 

Per rungtynes pasimatė ir dar vienas „Galatasaray“ bei „Anadolu Efes“ požiūrių skirtumas. Jeigu pastarieji turi savo šokėjų grupę, tai pirmieji – ne. Visgi sirgalių dainos pertraukėles užpildydavo gal net geriau nei šokėjos.  

9. Belgrado „Crvena Zvezda“ (9,5 iš 15 balų)

Miestas: 3,5 iš 5

Dunojaus ir Savos upių santakoje įsikūręs miestas yra tobulo dydžio. Užimdamas maždaug tokį pat plotą kaip Vilnius, Belgradas yra patogus ir jeigu norite jį tyrinėti pėsčiomis, ir nebrangus, jeigu renkatės taksi ar viešąjį transportą.

Tai yra itin senas miestas (pirmieji žmonės čia įsikūrė dar III amžiuje prieš Kristų) ir istorijos mėgėjai jame tikrai ras, ką pamatyti. Bet tai lygiai taip pat yra krepšinio miestas, kuriame lauko aikšteles rasite net prie pagrindinio miesto forto.

Šias aikšteles apžvelgiančiame pastate įsikūręs ir „Crvena Zvezda“ biuras, kuriame apsilankėme ir gavome progą prisiliesti prie garbingos šio klubo istorijos. Kai matai 1946 metais darytas nuotraukas, kuriose minios žmonių žiūri greta istorinių miesto sienų žaidžiamą krepšinį, įsitikini, kad su oranžinio kamuolio genu serbai gimsta.

Belgradas yra įdomus miestas ir naktį, tačiau turi vieną didelį trūkumą – restoranuose, baruose ir klubuose leidžiama rūkyti viduje. Šis leidimas yra toks XX amžiaus reliktas, kad net rūkantys Lietuvoje sutiks, jog draudimas rūkyti patalpose yra vienas geriausių dalykų, Lietuvai įstojus į Europos sąjungą.

Serbijos sostinę verta aplankyti, bet ji yra vienas sunkiausiai pasiekiamų Eurolygos taškų. Iš Vilniaus nėra tiesioginio skrydžio, todėl tenka rinktis maršrutą su persėdimu Vienoje, Frankfurte ar Varšuvoje.

Arena: 1 iš 5

„Crvena Zvezda“ su „Žalgiriu“ turėjo žaisti didžiausioje Europos „Kombank“ arenoje, todėl gyvenamąją vietą užsisakėme visai šalia šios arenos. Tiek šalia, kad galėjome į ją nueiti pėsčiomis.

Bėda ta, kad serbai rungtynes paskutinę minutę perkėlė į Aleksandaro Nikoličiaus areną, anksčiau žinomą „Pionir“ vardu. „Kombank“ buvo uždaryta ruošiantis Europos lengvosios atletikos uždarų patalpų čempionatui, todėl iš pradžių puikiai atrodęs sprendimas apsigyventi šalia arenos staiga tapo nieko vertas.

Jau net nekalbant, kad persikėlimas į kur kas mažesnę ir senesnę areną savaime yra nuviliantis.

Belgrade kaip niekur kitur buvo toks didelis skirtumas tarp arenos ir atmosferos. Kai pastaroji buvo nuostabi (apie tai – kitame skyrelyje), tai pati arena buvo tragiška.

Pradėkime nuo to, kad pats pastatas iš išorės yra panašesnis į antrojo pasaulinio karo laikų bunkerį, o ne į Eurolygos areną. Įsikūrusi gyvenamųjų namų rajone, Aleksandaro Nikoličiaus arena yra toks pilko betono statinys, aplipdytas neišvaizdžiais laiptais. Nė iš tolo nepasakytumei, kad čia žaidžiamas aukščiausio lygio krepšinis.

Kai eidamas aplink areną vakare netoliese dar matai degantį šiukšlių konteinerį, vaizdelis tampa dar įsimintinesnis.

Viduje situacija – ne geresnė. Kai „Žalgiris“ šioje salėje treniravosi, čia pat, už užuolaidos, mažos mergaitės praktikavosi baleto žingsnelius. Pasikartosiu – tokie dalykai tikrai nesisieja su rimtais Eurolygos reikalais.

Tai, kad viduje skraido balandžiai, jau nieko nestebina. Čia jie įsikūrę ir ramiai gyvena, kol stogo nepradeda kilnoti garsios sirgalių skanduotės per rungtynes. Tada tų paukščių net pasidaro gaila.

Gaila, kad nepavyko aplankyti ir įvertinti „Kombank“ arenos. Ji tikrai nėra tokia depresyvi kaip salė, kurioje dar pernai metų gruodį teko žaisti „Žalgiriui“. Kita vertus, jeigu kitą sezoną „Crvena Zvezda“ su „Žalgiriu“ žais pagrindinėje Belgrado salėje, tai tokios kelionės vertė taptų kur kas didesnė. 

Atmosfera: 5 iš 5

Jeigu yra fanai, kuriuos norite pamatyti, tai yra „Crvena Zvezda“ fanai. Dar iki rungtynių pradžios likus keliolikai minučių, išsitraukėme telefonus ir filmavome tai, kas darosi aplink. Sirgalių energija buvo aukščiausio lygio.

Kai arenos garsiakalbiai pradėjo groti Eurolygos himną, „Crvena Zvezda“ fanai tapo dar garsesni. Jų traukiama daina užgožė Eurolygos himną ir sirgaliai turėjo būti patenkinti. Serbai Eurolygai jaučia pyktį po 2014 metų lapkričio konflikto, kai per muštynes Stambule su „Galatasaray“ fanais buvo užmuštas „Crvena Zvezda“ sirgalius. Belgrado klubo fanų nuomone, Eurolyga tada per švelniai nubaudė turkų klubą, todėl po to Eurolygos himnas buvo nušvilpiamas.

„Crvena Zvezda“ vadovybei paprašius himno nenušvilpinėti, nes taip kenkiama komandos santykiams su lyga, fanai rado kitą išeitį – jie tiesiogiai garsiau dainuodavo savo dainą.

Atmosfera beprotiška ir tokia, kurią visiems krepšinio gerbėjams bent kartą gyvenime privaloma patirti. Net parketą nuklojantys cigarečių dūmai tuomet neerzina – fanų energija taip paperka, kad jiems viską atleidi. 

„Žalgiris“ rungtynes laimėjo, bet po mačo „Crvena Zvezda“ žaidėjai neskubėjo palikti aikštės. Jie nuėjo prie garsiausių sirgalių tribūnos ir ten jiems dėkojo už palaikymą, o fanai atsilygino tuo pačiu. Aukščiausio lygio pagarba ir meilė klubui.

Antra teksto dalis su 1-8 vietomis – penktadienį.


Rodyti komentarus
2017-05-19 09:53
djgaffer
Puikus straipsnis.Rusų tos arenos tai nestebina-jie pasižymi neskoningais bairiais,ką matėm ir per Sočio olimpiadą.O nustebino faktas,kad turkų Abdi Ipekči ir Milano arenos jau tokios senos,tris dešimtmečius jau skaičiuoja.Tokie dideli miesta,bet naujų arenų nepasistato.Kažkaip keista.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-05-19 07:55
Labai įdomu. Ir kiekvienos arenos nuotrauką bei porą faktų šalia kaip kada pastatyta, kiek vietų yra bei koks sezono žiūrovų vidurkis.

Nors ir šios info daug kur buvo.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-05-18 23:49
visas isskyrus Belgrado esu aplankes. Ziauriai tikslus aprasymai. net ir del miestu visiskai sutinku. Ypac del Milano, totaliai pervertintas miestas
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-05-18 22:10
STAT
Idomu paskaitinėt , teko pačiam apsilankyt pora išvykos mačų ,idomu palyginti , ir bus lengviau suplanuot kazka kitam sezonui :)

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-05-18 16:19
Bu
Įdomu būtu aprašymą apie Kauną sužinoti, kuriai vieta skirtų tarp visų miestų :))

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-05-18 15:18
Tomas
Labai idomu paskaityt,tik nuotrauku galetumet ideti daugiau arenu
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 6

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
Rodyti visas naujienas