Nuotr.: zalgiris.lt
Nuotr. zalgiris.lt

Tinklalapio „BasketNews.lt“ žurnalistai šiemet su Kauno „Žalgiriu“ keliavo į visas 15 Eurolygos išvykų ir iš arti matė arenas bei miestus, kuriuose įsikūrusios geriausios Europos krepšinio komandos.

Įvairiuose Europos taškuose sutikdavome ir lietuvių – vietos arba atvykusių iš Lietuvos – ir įsitikinome, kad keliauti su krepšiniu yra didelė pramoga. Jeigu svajojate tai padaryti kitą sezoną, bandome patarti, kur vykti yra verčiausia.

Vakar pirmoje apžvalgos dalyje sureitingavau 9-15 vietas, kuriose tris pozicijas užėmė Stambulo klubai, abi Rusijos ekipos, Milano ir Belgrado komandos. Tame tekste paaiškinti ir kriterijai, pagal kuriuos buvo vertinamos patirtys šiose kelionėse.

Antrojoje dalyje – 8 didžiausią vertę turinčios kelionės Eurolygoje.

8. Pirėjo „Olympiakos“ (10 iš 15 balų)

Miestas: 5 iš 5

Pirėjus – tai greta Atėnų esantis uostas, kuris metro pasiekiamas vos per keliolika minučių nuo sostinės centro ir net nepastebite, kad paliekate vieną miestą, o atvykstate į kitą. Su „Olympiakos“ kovojančios komandos bet kuriuo atveju apsistoja Atėnuose, o plačiau apie šį miestą skaitykite prie „Panathinaikos“ komandos aprašymo.

Arena: 1,5 iš 5

Jeigu UNIKS arena realybėje atrodo geriau nei per televizorių, tai su „Taikos ir Draugystės rūmais“ Pirėjuje situacija yra priešinga. Per televizorių ši arena atrodo didingai. Realybėje ji – labai nuvilianti.

Pastatyta dar 1985 metais, ši arena buvo renovuota 2004 metais ir panašu, kad nuo to laiko ji yra visiškai apleista. Tualetai sugriuvę. Dušai rūbinėse tokie, kad vanduo iš čiaupų bėga ne žemyn, o aukštyn. Koridoriai nutrinti. Žiūrovų kėdės pigios ir kai kurios mačiusios ne vieną riaušių epizodą.

Nuotr. BasketNews.lt/V.Mikaitis
Apskritai, tribūnos išdėstytos toli nuo aikštės, o aplink aikštę dar yra bėgimo trekas. Tas trekas vienoje vietoje perskirtas laikina tribūna svarbiems žiūrovams.

Arenos lokacija irgi ne pati geriausia. Nors netoli arenos yra metro stotelė, kelias iki jos vakare yra tamsus ir gana baugus, o požeminės perėjos išmargintos grafičiais. Apskritai, ši vieta atrodo tarsi pamiršta civilizacijos. Kai po vakarinės treniruotės metro norėjome grįžti atgal į Atėnus, nebebuvo galimybės įsigyti bilieto. Vietoje to tiesiog palikti atviri varteliai į peroną, tarsi viešasis transportas vakare taptų nemokamas.

Tragiška situacija Graikijoje ir su internetu. Nors žiūrovams tai ne itin aktualu, tačiau žurnalistai darbo vietoje gauna iš savotiško kasos aparato išmuštą čekį, kuriame atspausdinti prisijungimo duomenys. Bėda ta, kad nei suvedus tuos duomenis, nei jungiantis prie interneto per telefoną, niekas neveikia.

Galbūt šioje arenoje būtų įdomu pamatyti tą „karą“, kai čia atvyksta „Panathinaikos“, tačiau visais kitais atvejais į „Taikos ir Draugystės rūmus“ nesinori kelti kojos.

Atmosfera: 3,5 iš 5

Rungtynes su „Žalgiriu“ vasario pradžioje nėra tos, kuriose „Olympiakos“ sirgaliai pademonstruotų savo gerklių jėgą ir, nors fanai buvo girdimi, jie nesudarė tokio efekto, kad taptų šeštuoju žaidėju. Mačą stebėjo 8335 žiūrovai, juos per minutės pertraukėles linksmindavo šokėjos, o per ilgesnes pertraukas grodavo tradicinis „Olympiakos“ himnas. Kaip ir „Panathinaikos“, šios dvi komandos itin mėgsta savo himnus ir juos groja kas kartą, kai tik yra proga.

Žinau, kad „Olympiakos“ fanai gali sukurti triukšmingesnę atmosferą, bet tai, kad žiūrovai yra itin toli nuo aikštės, nekuria tokios įtikinančios auros.

7. Vitorijos „Baskonia“ (10,5 iš 15 balų)

Miestas: 3 iš 5

Vitorija yra antras mažiausias Eurolygos miestas, turintis apie 240 tūkst. gyventojų (Kaunas yra trečias, apie 290 tūkst. gyventojų). Šis miestas yra ir sunkiausiai pasiekiamas iš Lietuvos – į jį keliauti reiktų su dviem persėdimais, todėl „Žalgiris“ čia skrido užsakomuoju reisu.

Jau Vitorijos oro uostas parodė, kad atvykstama į provinciją. Net Kauno Karmėlavos oro uostas šalia jo atrodo kaip tikras gigantas.

Vitorijos miestui jokių didesnių minusų negaliu prikišti. Žalias, jaukus, tvarkingas, istorinis, jame viskas praktiškai blizga. Negaliu pasakyti nieko blogo apie šį miestą išskyrus tai, kad jis pasirodė nuobodus. Nežinau, kodėl, bet didžiausia atrakcija čia atrodė lauke esantys ir į natūralius senamiesčio kalnelius kylantys eskalatoriai. Kai eskalatoriai yra įdomiausias dalykas mieste, tai negali būti labai intriguojantis dalykas.

Arena: 4 iš 5

„Žalgirio“ arenos dydžio arena (irgi talpina apie 15,500 žiūrovų) yra labai erdvi. Priešingai nei Kauno arena, čia ji labiau stiebiasi į viršų, nei į plotį. Žurnalistams skirtos vietos irgi buvo gana aukštai, todėl matomumas nėra toks geras, kaip Kaune.

Pati arena gal net kiek labiau primena ne krepšinio, o koridų arenas, kurios stačiai stiebiasi į viršų. Nesakau, kad tai gerai ar blogai, tiesiog kitaip, nei kitur.

Nuotr. BasketNews.lt/J.Miklovas
Kad toliau sėdintiems žiūrovams būtų lengviau stebėti rungtynes, virš aikštės kabo aštuoniakampis, kurio keturiuose ekranuose rodomi rungtynių vaizdai, kituose 4 – statistika. Informatyvu ir aišku.

Didžiausias arenos minusas – tai, kad ji yra už miesto, vidury laukų. Tiesa, pats miestas yra toks mažas, kad pėsčiomis nuo centro iki arenos galima nueiti per 30-40 minučių.

Atmosfera: 3,5 iš 5

Tai buvo paskutinės Eurolygos reguliariojo sezono rungtynės ir jose „Baskonia“ kovojo dėl geresnės vietos ketvirtfinalyje, todėl žiūrovų buvo galima tikėtis daugiau. Jų pagal protokolą buvo 10,437.

Tokioje milžiniškoje arenoje sukurti pragarišką atmosferą būtų sunku ir tuo atveju, jeigu būtų užpildytos visos vietos, bet Fernando Buesa arena kelis kartus buvo tikrai triukšminga. Tiesa, ji visą pykti nukreipė į teisėjus, o ne varžovus – po kelių abejotinų švilpukų arbitrai buvo keikiami pikčiausiais ispaniškais žodžiais.  

„Baskonia“ klubas iš savo pusės padaro viską, kad apsilankymas arenoje žiūrovams būtų malonus ir įsimintinas. Prieš mačą užgesinamos šviesos ir abi komandos pristatomos ypatingame apšvietime, per minutės pertraukėles šoka šokėjos ir rengiami žaidimai žiūrovams, o arenos pranešėjas emocingai skatina žiūrovus sirgti garsiau. Tvarkinga atmosfera, kuriai nieko negali prikišti.

6. Tel Avivo „Maccabi“ (11 iš 15 balų)

Miestas: 4,5 iš 5

Pirmą kartą lankiausi Tel Avive ir lūkesčiai buvo dideli. Anksčiau ten buvę pažįstami sakė, kad tai neeilinis miestas, Europos Majamis ir pan.

Tai iš tiesų yra puikioje geografinėje vietoje esantis miestas, kurio paplūdimys yra bene geriausias tarp visų Viduržiemio jūros didmiesčių. Malonus klimatas irgi daro savo. Žmonės be galo malonūs ir paslaugūs, o apskritai atmosfera tokia neskatinanti skubėti – net darbo dienomis pliažuose žmonės žaidžia tinklinį, taip nebyliai sakydami, kad gyvenime yra geresnių dalykų už kompiuterį ar biurą.

Lietuva Tel Avive taip pat puikiai žinoma. Štai, vieną vakarą mus vežęs Uber vairuotojas dar pernai lankėsi Druskininkuose. Čia prieš tai buvo visi jo pažįstami, todėl reikėjo šią vietą aplankyti ir jam. Pasakykite vietiniam „Vilnius“, „Kaunas“ arba „Lita“ (Lietuva jidiš kalba), ir žmogus tikrai nekraipys galvos, bandydamas suprasti, apie ką čia pasakoji. Tai viena iš retų vietų Europoje, kur apie mus tikrai žino.

Nepaisant visos pozityvios patirties, Tel Avive man trūksta istorijos. Aišku, norintys istorijos, greičiausiai važiuoja į netoliese esančią Jeruzalę, bet Tel Avive tikėjausi daugiau. Miestai, kuriuose vietoje šimtamečių pastatų yra šimtametriniai dangoraižiai, man nėra įdomūs.

Be to, būdamas Tel Avive įsivaizdavau, kaip keiksis tie Lietuvos rinktinės gerbėjai, kurie rudens pradžioje čia atvyks į Europos čempionatą. Už alaus bokalą bare čia turi suploti 8-10 eurų, o maisto kainos prasideda nuo 15 eurų, todėl sirgaliams tai pretenduoja tapti brangiausia išvyka nuo 2006 metų pasaulio čempionato Japonijoje.

Tiesa, naktinio gyvenimo trūkumu čia fanai tikrai negalės skųstis – Tel Avivas net 2 valandą nakties yra gyvesnis nei Kazanė dieną.

Susisiekimas: tiesioginis skrydis iš Vilniaus.

Arena: 4 iš 5

Ko gero, nėra „Žalgiriui“ skaudesnės arenos nei ta, kuri stovi Tel Avive. Dabar žinoma kaip „Menora Mivtachim arena“, anksčiau ji buvo „Nokia“ arena ir čia 2004 metais baigėsi Arvydo Sabonio Eurolygos karjera.

Lietuvoje nėra krepšinio gerbėjo, kuris nebūtų matęs TO Derricko Sharpo metimo į „Žalgirio“ krepšį, todėl atvykus į šią areną, pirmiausia akimis bandai rasti tašką ant parketo, nuo kurio pakilo Sharpas.

Nuotr. flickr.com
Nors istorija skaudi, pati arena yra viena jaukesnių Eurolygoje. Pastatyta dar 1963 metais, ji po to tris kartus buvo renovuota ir tikrai nepasakytumei, kad jos amžius bado akis. Žiūrovų kėdės patogios ir yra gana arti aikštės, video ekranai virš aikštės – dideli ir informatyvūs.

Įdomus ir pirmą kartą toks matytas sprendimas padarytas su pagalbinėmis patalpomis – rūbinėmis, spaudos konferencijos kambariu, treniruoklių sale. Visa tai įrengta po aikštele. Čia ant sienų kabo ir nuotraukos, primenančios turtingą „Maccabi“ klubo praeitį.

Ši arena susijusi su liūdnu „Žalgirio“ istorijos epizodu, bet joje krepšinį stebėti tikrai yra malonu.

Atmosfera: 2,5 iš 5

Dar viena vieta, kurioje žiūrovų skaičius buvo pagražintas. Į protokolą tiesiog įrašyta, kad arena buvo maksimaliai užpildyta – 11,060 žiūrovų. Realybėje jų buvo bent perpus mažiau.

Greičiausiai tie 11,060 bilietų ir buvo parduoti, nes „Maccabi“ pasižymi ne tik brangiausiomis kainomis Europoje, bet ir tuo, kad gauti bilietus į jų rungtynes yra praktiškai neįmanoma, nes didžioji dalis išperkama abonementais. Tačiau kai sezono pabaigoje Tel Avivo klubas skynė vieną nesėkmę po kitos ir nebeturėjo net teorinių šansų pasiekti ketvirtfinalio, žydams jų krepšinis tapo nebeįdomus ir abonementų turėtojai greičiausiai rinkosi kitą pramogą.

Dėl to ir atmosfera nebuvo tokia, kokia čia būdavo per legendines rungtynes. Tai, kad sirgaliai turi potencialo būti garsūs, buvo galima trumpai pajusti ketvirtajame kėlinyje, kai „Maccabi“ trumpam pakilo į šturmą, bet eilinis „Žalgirio“ spurtas užgesino visas aistras.

5. „Barcelona“ (11,5 iš 15 balų)

Miestas: 5 iš 5

Nepasakysiu nieko naujo, pasakydamas, kad Barselona yra vienas iš gražiausių Europos ir pasaulio miestų. Man tai pirmiausia – nuostabios architektūros miestas, su fantastiškais namais ir skverais. Kitiems – Sagrada Familia bažnyčia. Dar kitiems – Guello (Gaudi) parkas. Dar kitiems – La Rambla gatvė. Dar kitiems – paplūdimys. Arba viskas iš karto.

Jeigu turite noro ir galimybių aplankyti Eurolygos išvykos rungtynes, Barselona yra viena geriausių vietų tai padaryti. Tiesioginiai skrydžiai iš Lietuvos, gausybė atrakcijų mieste, net žiemą nesikandžiojantis klimatas. Apsibrėžkite kalendoriuje datą, kai tik paaiškės kito sezono „Žalgirio“ tvarkaraštis.

Arena: 3,5 iš 5

Pastatyta 1971 metais, „Palau Blaugrana“ buvo renovuota 1994 ir 2016 metais. Tai – jauki, šviesi ir tvarkinga arena, bet ji visiškai nesisieja su didinga klubo istorija. Tokie klubai turi rungtyniauti erdviuose rūmuose, o „Barcos“ namai yra tarsi stipriai patobulinta Kauno sporto halė. Joje negali dėl nieko prikibti, bet ji atrodo tokia maža.

Nuotr. AFP – Scanpix
Kad kontrastas būtų dar didesnis, greta „Palau Balugrana“ stovi „Camp Nou“ futbolo stadionas, vienas didingiausių stadionų pasaulyje. Aišku, futbolo klubas čia yra karalius, o krepšinio komanda – tik kukli jo sesuo, bet šie skirtumai bado akis.

„Palau Blaugrana“ koridoriai papuošti nuotraukomis su istoriniais „Barcelonos“ kadrais ir niekas nesiginčija dėl garbingos klubo praeities, bet po šimts… Žaisti salėje, kuri talpina 7500 žiūrovų? „Barcelonai“? Ambicijos čia turėtų būti didesnės, juolab, kad šiame mieste yra kur kas didesnė „Palau Sant Jordi“ arena, talpinanti 17 tūkst. žiūrovų.

Tiesa, tam, kad būtų poreikis keltis į didesnę areną, nuo žiūrovų pertekliaus turėtų lūžti esama, o taip paskutiniu metu nėra.

Atmosfera: 3 iš 5

Žiūrovai sėdi labai arti aikštės, erdvė maža, todėl net kai rungtynes stebi mažiau nei 6000 žmonių (kaip buvo mače su „Žalgiriu“), palaikymas yra juntamas. Tačiau kai rungtynių pristatymas yra toks, tarsi tai būtų tarpmokyklinės varžybos, nustembi. Negi taip sunku užgesinti šviesas? Įjungti užvedančią muziką? Sukurti bent kruopelytę šiurpuliuką keliančių akimirkų?

Per minutės pertraukėles šoka šokėjos, jos išmėto žiūrovams prizus, todėl kažkoks įsitraukimas visgi yra. Bet kaip ir su arena, taip ir su atmosfera, tikiesi kažko daugiau. „Barcelonos“ vardas įpareigoja tikėtis daugiau.

4. Bambergo „Brose“ (11,5 iš 15 balų)

Miestas: 3,5 iš 5

Mažiausias Eurolygos miestas, turintis apie 70 tūkst. gyventojų (kažkas tarp Panevėžio ir Alytaus). Šis miestas yra ir vienintelis, į kurį „Žalgiriui“ teko vykti autobusu. Nusileidus lėktuvu Frankfurto oro uoste, iki Bambergo reikia važiuoti dar apie 200 kilometrų.

Kelionė Vokietijos greitkeliais, aišku, neprailgsta, o pats Bambergas tikrai vertas dėmesio. Mažas ir jaukus miestelis turi tiek atviručių vertų vietų, kad nieko keisto, jog nuo 1993 metų nemaža dalis Bambergo yra įtraukta į UNESCO paveldo sąrašą.

Akmenimis grįstos gatvės, germaniško stiliaus namai, milžiniška katedra, miestą pusiau dalijanti upė ir virš jos ant senovinio tilto pakibusi Rotušė – visa tai galite pamatyti per pusdienį ir tai bus visos miesto atrakcijos, bet atvykus į svetimą miestą dviem dienom, nieko daugiau ir nereikia.

Bambergas yra mažas ir naktinis gyvenimas jame baigiasi lygiai 2 valandą nakties, tačiau iki tol tikrai rasite, ką nuveikti. Tai yra studentų miestas, todėl barai ir tavernos nebūna tuščios.

Arena: 3,5 iš 5

2000 metais pastatyta „Brose“ arena yra tokia tipinė vokiečių arena, kurioje žiūrovai yra arti aikštės, o viskas taip tvarkinga, kad nėra prie ko prikibti. Virš aikštės kabo kubas, švieslentės aiškios, akustika gera, koridoriai tvarkingi, daugybė parkavimo vietų. 

Ši arena talpina kiek daugiau nei 6000 žiūrovų ir praktiškai visada būna pilna. Kalbama, kad „Brose“ klubo savininkai svarsto apie naujos arenos statybą.

Be abejo, dabartinė arena nėra didelė ir ne itin atitinka Eurolygos dydžio reikalavimus. Kitas jos minusas yra tas, kad ji randasi miesto pakraštyje, tačiau tokiame mažame mieste atstumai ir taip nėra dideli. 

Atmosfera: 4,5 iš 5

Pasakysiu trumpai – Vokietijos ir Lenkijos krepšinio sirgaliai yra labiausiai nuvertinti sirgaliai Europoje. Niekas apie juos nekalba, nes Vokietijos ir Lenkijos krepšinis nėra populiarus, tačiau šiose dviejose šalyse per rungtynes sukuriama puiki atmosfera.

Pernai žiemą teko lankytis dvejose rungtynėse Lenkijoje ir absoliučiai sužavėjo šių žmonių elgesys per rungtynes. Buvome mažuose miestukuose (Gdansko Starogarde gyvena apie 40 tūkst. žmonių, Slupske – apie 90 tūkst.), bet abiejuose salės buvo ne tik pilnos, bet ir velniškai triukšmingos. Būtent taip aš suprantu laisvo laiko leidimą mažuose miestuose ir mane stebina, kaip save vadindami krepšinio šalimi, mes šimtu procentų neužpildome salių Kėdainiuose, Utenoje ar Alytuje. Ką dar ten galima veikti, jeigu ne eiti į krepšinio rungtynes?

Štai Bamberge į rungtynes ateina maždaug kas dešimtas miesto gyventojas. Kas dešimtas! Taip, Eurolygos prestižas kitas, bet mes juk galvojame, kad vokiečiams krepšinis nerūpi, ar ne?

Tiek Lenkijoje, tiek Vokietijoje žavi žiūrovų įsitraukimas. Jeigu jie atėjo į rungtynes, tai atėjo gerai praleisti laiką ir palaikyti savo komandą. Žiūrovai čia ne tik pasipuošia savo ekipų atributika, bet ir aktyviai serga visas rungtynes, dažniausiai atsistoję. Keli žmonės muša būgnus, visi kiti turi savotiškas vėduokles, kurias mušdami į delnus sukuria vieningą ritmą.

Labai tikiuosi, kad vieną dieną kažkas panašaus bus ir Lietuvoje.

3. Atėnų „Panathinaikos“ (12,5 iš 15)

Miestas: 5 iš 5

Graikijos sostinė buvo pirmasis miestas, į kurį išvykau atlikti su krepšiniu susijusio darbo. Tai buvo lygiai prieš 10 metų, kai Atėnuose vyko Eurolygos finalo ketverto varžybos, o jose triumfavo Ramūno Šiškausko ir Roberto Javtoko atstovauta „Panathinaikos“. Šiškauskas tada finale surengė vieną įspūdingiausių gyvai matytų pasirodymų, kai abejose aikštės pusėse žaidė per keturias pozicijas, bet negavo finalo MVP, nes balsavimas baigėsi sulig trečio kėlinio pabaiga. Pfff.

Tuomet po finalinių rungtynių su fotografu Tomu Tumalovičiumi, grįždami atgal į viešbutį, iš taksisto sužinojome, kad kažkur mieste vyksta riaušės. Taip „Panathinaikos“ fanai pažymėjo pergalę finale. Aišku, nuvažiavome to pasižiūrėti ir su žioplių minia stovėjome kažkokioje aikštėje, iš kurios žemiau esančioje gatvėje matėsi su policininkais besipliekiantys chuliganai. Jie rovė kelio ženklus ir mėtė juos į policininkus bei šalia esančių vitrinų langus, policininkai į tai atsakė vandens patrankomis.

Tai buvo NIEKO SAU debiutas tarptautiniame renginyje. Nieko panašaus po to niekur nemačiau.

Kodėl visa tai pasakoju? Kad nupieščiau savotišką graikų meilę sportui. Šį sezoną Atėnuose teko lankytis du kartus ir vykstant į abejas keliones, aišku, nesitikėjau pamatyti riaušių. Bet dar kartą įsitikinau, Atėnai krepšiniu domisi ir jį supranta.

Taksistai čia žino, kas yra Eurolyga, kas yra „Žalgiris“ ir aišku jie palaiko vieną iš dviejų komandų – PAO arba OLY. Jie, be abejo, prisimena ir čia žaidusius lietuvius. Tai yra krepšinio miestas, vienas iš nedaugelio tokių Europoje, ir dėl to labai ypatingas bei smagus lankyti.

Pridėkite dar tai, kad Atėnai yra vienas pagrindinių turistų traukos centrų pasaulyje, nes turi tūkstantmetę istoriją, pridėkite tai, kad klimatas žiemą yra toks, koks šiemet Lietuvoje buvo balandį, pridėkite tai, kad graikiškas maistas yra nuostabus, pridėkite tai, kad graikai moka linksmintis ir gausite vieną geriausių lokacijų Eurolygos rungtynėms. Vienintelis Atėnų minusas, kad su Lietuva neturi tiesioginio skrydžio ir kelionė prailgsta.

Arena: 4 iš 5

OAKA arena yra įsikūrusi olimpiniame kaimelyje, kuriame 2004 metais vyko olimpinės žaidynės, todėl greta jos yra didelis olimpinis stadionas, lauko baseinai, velodromas, įvairioms kovinėms sporto šakoms skirtos salės. Nors kai kurie sporto objektai aktyviai naudojami, pati teritorija yra mačiusi ir geresnių laikų – apžėlusi žolė ar vėjo nešiojamos šiukšlės leidžia suprasti, kad čia nėra pati svarbiausia vieta mieste.

OAKA arena yra viena didžiausių Eurolygoje, per krepšinio rungtynes talpinanti beveik 18 tūkst. sirgalių. Savo mastais ji kartais primena stadioną, o kai rungtynės svarbesnės, ji tampa ir guminė – 2013 metais joje mačą tarp „Panathinaikos“ ir „Barcelonos“ stebėjo 25,300 žiūrovų.

Arena yra Maroussi rajone, kuris nuo Atėnų centro nutolęs panašiai kaip Grigiškės nuo Vilniaus centro, tačiau OAKA lengvai pasiekiama metro linija. Visgi jeigu rungtynės užsitęsia arba po jų neskubi namo, metro užsidarys, ir vienintelis būdas pasiekti viešbutį bus taksi ar Uber. Dėl to toli nuo miesto centro esančioms arenoms dedu minusą.

OAKA arenai yra 22 metai ir tai – garbus amžius tokiam statiniui, bet ši arena yra viena iš legendinių vietų Europos krepšinyje. 

Atmosfera: 3,5 iš 5

Ta atmosfera, kurią mačiau 2007 metų finalo ketverte, buvo viena įspūdingiausių, kokias esu regėjęs. Fanai sukūrė nuostabų spektaklį ir buvo tikras šeštasis žaidėjas, skanduodami žaidėjų pavardes per pristatymą, dainuodami ar kurdami banguojančią jūrą rankomis.

Tačiau šiame tekste vertinu ne potencialą atmosferą, o tą, kuri buvo per rungtynes su „Žalgiriu“. Arena užsipildė tik pusiau (8722) ir net sėdint toli nuo atsarginių suolo, kartais išgirsdavai, ką žaidėjams šaukia treneriai.

Nuotr. BasketNews.lt/V.Mikaitis
Komandų pristatymas – paprastas, šviesos net neužgęsta. Prieš „Panathinaikos“ komandai žengiant ant parketo, buvo parodytas trumpas vaizdo reportažas, turintis užvesti fanus. Per minutės pertraukėles žiūrovus linksmino šokėjos, tačiau šiems greičiausiai svarbiau yra užpešti dūmą, nei pasižvalgyti į merginas. Nė neįsibėgėjus mačui, arena buvo užpildyta cigarečių dūmais, kadangi Graikijoje yra visiškai įprasta rūkyti arenose. Cigaretes traukė ir šalia sėdintys žurnalistai.

Viena vertus tai – graikų kultūros dalis. Kita vertus, sėdėti prirūkytoje patalpoje niekada nebuvo mano mėgstamiausias užsiėmimas.

„Panathinaikos“ mačą laimėjo, o žiūrovai kiek atkuto paskutiniame kėlinyje, kai sprendėsi rungtynių likimas. Tai nebuvo karšta atmosfera, bet žinau, kad „Panathinaikos“ fanai gali kur kas geriau.

2. Madrido „Real“ (12,5 iš 15 balų)

Miestas: 4 iš 5

Madridas nėra toks populiarus kaip Barselona, bet jis irgi turi kažką, kas žavi. Ne kažką, o labai daug ką. Tvarkingas, žavus, žalias didmiestis, kuriame tempas gal ir didesnis nei Barselonoje, bet tai nėra ta tipinė didelė sostinė, kurioje visi laksto kaip pametę galvas. Ispanai turi savo tempą ir nevalia jų skubinti.

Tiesiogiai skrydžiai iš Vilniaus į Madridą yra puikus dalykas, Ispanijos sostinę priartinantis tiems, kurie svajoja ją aplankyti. Aplankius kartą, tikrai norėsis grįžti ir kitą sykį. 

Arena: 4,5 iš 5

„BarclayCard Center“ yra, ko gero, trečia geriausia arena Eurolygoje, kurioje šį sezoną teko lankytis. Didelė, moderni ir patogi – tokia, kokios nusipelno viena geriausių Europos krepšinio komandų. 

Nuotr. wikimedia
Iš išorės net sunku patikėti, kad tarp gyvenamųjų namų gali būti įspraustas tokio dydžio objektas. „BarclayCard Center“ per krepšinio rungtynes talpina 15 tūkst. žiūrovų ir pasižymi gana unikaliu eksterjeru.

Viduje viskas paprasčiau – tribūnos sudėliotos taip, kad arena yra jauki nepaisant to, kad talpina daug žiūrovų.

Žiūrovų patogumui – video kubas ir ekranai abiejuose arenos galuose. Dviejuose ekranuose – statistika, kituose dviejuose – vaizdai iš rungtynių. Būdamas tokioje arenoje, negalvoji, kad kažkas negerai ar kažko trūksta. Tiesiog mėgaujiesi buvimu.

Atmosfera: 4 iš 5

Kaip „Barcelona“, taip ir „Real“ žaidėjus prieš rungtynes pristato be didesnės pompastikos. Tai kažkiek nuvilia, bet čia yra bene vienintelis nusivylimas. Nustebina tai, kad „Real“ turi garsių sirgalių tribūną, kurioje mojuojama klubo vėliavomis ir triukšmaujama taip, kaip reikia triukšmauti per krepšinio rungtynes.

Madridas buvo bene vienintelė vieta Europoje, kur Šarūną Jasikevičių žiūrovai nušvilpė. Sulaukęs griausmingų aplodismentų Atėnuose, Stambule, Barselonoje ir Tel Avive, Madride Šaras iki šiol nėra mėgiamas. Apskritai, madridiečiai paliko krepšinį suprantančių žmonių įspūdį, kurie tinkamai reaguodavo į situacijas aikštėje.

Nuotr. BasketNews.lt/V.Mikaitis
Didžiulėje Madrido arenoje buvo išsibarstę ir nemažai lietuvių, kurie karts nuo karto irgi būdavo girdimi.

„BarclayCard Center“ per krepšinio rungtynes nėra taip karšta, kaip Belgrade ar Graikijoje, tačiau tai yra atmosfera, į kurią nėra gėda nusivesti šeimą su vaikais ar močiutėmis. Ir reginys geras, ir aplinka kokybiška.

1. Stambulo „Fenerbahče“ (13,5 iš 15 balų)

Miestas: 5 iš 5

Priešingai nei kitos trys Stambulo komandos, „Fenerbahče“ yra įsikūrusi Azijinėje Stambulo dalyje. Be abejo, tai vis dar Stambulas, bet jeigu norite apsistoti arčiau arenos, tai nieko įdomaus nesitikėkite. Ši miesto dalis yra labiau skirta verslo biurams ir gyvenamiesiems rajonams, todėl turistiniai objektai pėsčiomis nepasiekiami. Visada lieka viešasis transportas ar taksi, kurių Stambule yra labai daug ir jie labai nebrangūs.

Bet kuriuo atveju tai – mano jau aprašytasis Stambulas, pasaulinis didmiestis, kurį myli arba nekenti.

Arena: 4,5 iš 5

„Fenerbahče International Sports Complex Ulker Sports Arena“. Taip besivadinanti arena yra bene tvarkingiausia tarp visų Eurolygos arenų. Taip, tvarkingesnė net nei „Žalgirio“ arena.

Nuotr. fenerbahce.org
2012 metais pastatytas objektas talpina 13 tūkst. žiūrovų ir tiesiog blizga naujumu. Joje prie nieko negali prikibti – skoningas arenos vidus, modernus video kubas, tvarkingi koridoriai, patogios darbo vietos. Jeigu „Žalgirio“ arenoje užkulisiai yra pernelyg atviri ir tarsi neišbaigti, tai „Fenerbahče“ arenoje jie jaukūs ir malonūs.

Su „Žalgirio“ arena šį statinį vis lyginu, nes tai vienintelė šio sezono aplankyta Eurolygos arena, kuri gali lygintis su Nemuno saloje esančiu pastatu. Ne veltui ir Eurolygos vadovų apklausoje pirmąją vietą užėmė „Žalgirio“ arena, antrąją – „Fenerbahče“. Vienintelis didesnis jos minusas – vieta. Kaip minėjau, arena nutolusi nuo miesto centro, metro čia neveža, todėl keliauti reikia taksi.

Atmosfera: 4 iš 5

Šviesos užgęsta, video kube rodomi krepšininkai, blyksint prožektoriams jie pristatomi vienas po kito. Rungtynių pradžia tokia, kokios ir tikiesi aukšto lygio renginyje. Tačiau kai mačas sustabdomas minutės pertraukėle, šokėjos ant parketo nepasirodo. Šokėjų ši komanda apskritai neturi. Galbūt tai musulmoniškųjų vertybių įtaka – apnuogintas moters kūnas net Stambule gali būti tabu.

Nuotr. BasketNews.lt/V.Mikaitis
Visgi apskritai atmosfera „Fenerbahče“ arenoje yra gera. Kai krepšinio klubas dalijasi tais pačiais sirgaliais su futbolo klubu, galite būti tikri, kad bus ir dainų, ir skanduočių. Ir įžeidžiančių skanduočių. Kai Leo Westermannas susidūrė su Bogdanu Bogdanovičiumi ir šis dėl traumos turėjo palikti aikštę, sirgaliai pradėjo skanduoti „F**k you, Westermann“. Negalvokite, kad „F**k you, referee“ yra toks jau originalus ir tik Kaunui būdingas šūkis.

Žiūrovai sėdi arti aikštės, jų yra daug (beveik 11 tūkst. dvikovoje su „Žalgiriu“), jie yra triukšmingi, o arena – patogi ir moderni. Nereikia ir tų šokėjų, atmosfera čia buvo puiki. 

Įvertinus visa tai, galime dar pridėti, kad „Fenerbahče“ jau ne pirmus metus žaidžia itin kokybišką krepšinį, turi tituluočiausią Europos trenerį, kurį stebėti yra vienas malonumas, o žaidėjai – aukščiausio lygio. Jeigu norite aplankyti Stambulą ir pamatyti čia žaidžiantį „Žalgirį“, „Fenerbahče“ siūlo geriausią vertę.


Rodyti komentarus
2017-05-19 17:12
djgaffer
Bet tikrai keista,kai toks didis klubas,kaip Barca,žaidžia gana mažoje arenoje.Tas pats CSKA tik šį sezoną perėjo į didesnę areną.Gal jau ir ispanams reikėtų keist salę.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-05-19 14:47
q
idomumo delei Zalgiri pridesiu, pabandysiu isivaizduoti, kaip uzsenieciai ja matytu:

Arena tarp 4.5-5 balu; miestas kazkur 2 balai(truksta sutvarkymo miestui); atmosfera apie 3.5-4 balai (nes pastaraisiais metais ji siek tiek pritilusi yra). Viska sudejus as gauciau apie 10.5 balu, kas siame sarase butu 7-9 vietos.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-05-19 12:58
ed
labai geras straipsnis, daugiau tokiu
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-05-19 12:35
lkad
As manau vistiek Europoj niekas neprilygs Vilniaus nutriususios ir pustustes arenos bei jos pusnuogiu nevisprociu fanu.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 4

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
Rodyti visas naujienas