Nuotr.: Fotodiena.lt/R.Lukoševičius
Nuotr. Fotodiena.lt/R.Lukoševičius

Po praėjusių metų fiasko, kuomet Vilniaus „Lietuvos rytas“ LKL sezoną baigė tik kovoje dėl bronzos vilniečiai per metus į priekį nepasistūmėjo. Šįmet sostinės klubą ištiko analogiškas scenarijus, o pažvelgus į pastaruosius ketverius metus, vilniečiai per šį laiką LKL finale žaidė tik vienintelį kartą.

Tiesa, dabar „Lietuvos rytą“ treniruoja Rimas Kurtinaitis – žmogus, kuris geriausiai žino, kaip atrodė gražiausios dienos klubo istorijoje. 

Tačiau specialistą Vilniuje pasitiko aibė nesėkmių – pralaimėtas Karaliaus Mindaugo taurės ketvirtfinalis, nesėkmė LKL pusfinalyje, o prieš seriją dėl trečiosios vietos „Lietuvos rytas“ pradėjo išspirdamas net keturis amerikiečius.

Apie šias ir kitas „Lietuvos ryto“ problemas Kurtinaitis atvirai kalbėjo „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „24/7“.

– Treneri, kas vyksta su „Lietuvos ryto“ komanda?
– Nieko ypatingo nenutiko, daug kas ieško variantų, ant senų laurų užmigti negali, reikia atsinaujinti, turiu omenyje žaidėjus. Klubo tikslai likę, bet bėda ta, kad „Lietuvos rytas“ nebeturi tokio biudžeto, koks buvo nuo tų laikų, kai komanda Lietuvoje dominavo kartu su „Žalgiriu“. 

Manyčiau, kad didžiausia bėda – sumažėję finansai. Nenorėčiau kalbėti apie biudžetus. Taip, nuo jų daug priklauso, bet daug priklauso ir nuo to, kaip pavyksta komplektacija. Kartais gali su pigesniais žaidėjais turėti geresnę komandą. Yra ir tikimybė, kaip žaidėjai iš skirtingų šalių susižais. Ar tik ateis į darbą, sulauks atlyginimo ir išvyks. Tada rezultato tikėtis labai sunku.

Man teko dirbti su „Chimki“ komanda, kurioje biudžetas didelis ir turint pinigų komplektuoti komandą taip pat sunku. Reikia atsižvelgti į daug faktorių: kaip jis elgiasi po treniruotės, vedęs ar ne, požiūris į darbą.

– Bet kai kuriems užsieniečiams atrodo nieko blogo išeiti pasilinksminti prieš rungtynes.
– Manau, mes visi, ir mėgėjai, jei žino, kad bus svarbios rungtynės, kažkur nenueina ir laukia tų rungtynių. Ne paslaptis, kad legionieriai atvyksta užsidirbti, vyksta ten, kur gali daugiau uždirbti pagal esamą lygį. Dirbau Rusijoje, kur atlyginimai yra labai dideli. Skaičiau Sašos Obradovičiaus interviu, jis sakė, kad atlyginimai išpūsti, o žaidėjai sunkiai valdomi, nepasiduoda kontrolei ir čia yra šiuolaikinio sporto problema, ne tik mano. 

Aš atvirai kalbėdavau su žaidėjais, kaip Zoranu Planiničiumi, Paulu Davisu. Jis sakydavo: „Treneri, mums nereikia liesti jausmų. Mes atvykome uždirbti pinigų, bet mes savo darbą atliksime gerai. Nereikia mums pasakų, kaip sportas svarbiau už barą.“ Aš per penkerius metus neturėjau nė vienos situacijos, kuomet būtų pažeistas režimas. Būdavo, kad Sergejus Monia ateidavo ir atsiklausdavo, kai nuo rungtynių buvo didesnis tarpas, tiesiog pasakydavau, kad viskas būtų saikingai. 

– Apie „Lietuvos ryto“ žaidėjus to nežinojote?
– Ne. Man pasakė tik prieš paskutines pusfinalio rungtynes Panevėžyje, buvo toks šokas. Šį sezoną žaidėme įvairiai. Buvo gerų rungtynių ir blogų, keitėme taktikas, gynybas. Pacituosiu labai gerą trenerio Rimanto Endrijaičio frazę: „Tu nemiegi visą naktį, galvoji, kaip dengsiesi, kaip pulsi, bet išėjęs į aikštę nieko negali padaryti. O pasirodo jie visą naktį gėrė.“ Aš nesitikėjau, kad mūsų krepšininkai gali taip jaustis.

Nuotr. Fotodiena.lt/R.Lukoševičius

– Ar jautėsi, kad nusižengusių žaidėjų fizinė būklė yra prasta?
– Rašė ir laikraščiai, kad ši bėda nebuvo nauja. Prieš mane buvęs Tomas Pačėsas kartais į treniruotes kaip policininkas atsinešdavo alkotesterį. Gal tada nebuvo svarbių rungtynių, bet nedidelių nusižengimų buvo. Manau, Tomas ne iš gero gyvenimo atsinešdavo alkotesterį, buvo ženklų.

Bet yra žmonių, kurie gali tai daryti ir žais puikiai, bet yra žmonių, kuriems reikia savaitės atsigavimui. Man visada trūko greičio ir negalėjau suprasti, kodėl mūsų žemo ūgio amerikiečiai, kurie paprastai turi išsiskirti greičiais, atrodė lėčiausi. Pamaniau: „Nejaugi visi tokie susibūrė į vieną komandą?“ Mes keitėme stilių, bet energijos atžvilgiu, tai nebuvo tas, kurio aš norėčiau. 

Nežinau, kas bus toliau, bet kaip mes žaidėme su „Neptūnu“ tik su lietuvaičiais, kurie vyresni ir amžiumi ir atsidavimu bei atsakomybe, tai matėme dvi skirtingos komandos. Dabar jiems yra galimybė įrodyti, kad prie kito trenerio ir manęs, jie ne visai pelnytai daugiau laiko leido ant suolo. 

Man patiko trenerio Pačėso pasakymas. Jis sutiko pasirašyti su žaidėju garantuotą sutartį ir paklausė agento, ar jis užtikrina, kad tas žaidėjas įmes 20 taškų. Agentas to neužtikrino. Tada Tomas pasakė: „Kodėl aš turiu garantuoti atlyginimą, jei tavo žaidėjas man neatliks reikiamo darbo?“

Aišku, čia yra per grubus pavyzdys, bet dabar į sutartis įtraukiami punktai, kad dėl nusižengimų nuimama po 10 proc. mėnesinio atlyginimo. Galima griežtinti sąlygas ir įtraukti punktą, jog žaidėjas garantuoja, kad nenusižengs taisyklėms, o tokiu atveju, kontraktas bus nutrauktas. Gal tai juos sudrausmintų, bet tai yra vadyba. Klubas turi tai atlikti, pridėti saugiklių. 

Jei mes norime rezultatų, apie ką mes dabar kalbame, mes turime garantuoti švarią darbo vietą ir nusišluoti stalą, kad galėtum reguliuoti sportinius rezultatus. Norėčiau pasakyti, kad „Lietuvos rytas“ yra vienas iš nedaugelio Europos klubų, kuris atlyginimus moka laiku. Žaidėjams motyvacija yra. Prieš tas svarbias rungtynes išmokėjome dieną prieš, viskas turėjo būti motyvuota, bet jie nesimotyvuoja, nežiūri pakankamai gerai į savo darbą, o to pakanka nebūti pirmam ar antram. 

– Galbūt problemų įžvelgiate ir komandos vadovybėje?
– Klubo politika visada buvo aštri, o ambicijos – pačios didžiausios. Bet tais laikais, kai aš dirbau, problemų neturėjome. Žinojome, kad jei nepasiseks, būsi pakeistas. Tąkart aš tokiomis pačiomis sąlygomis sezono viduryje pakeičiau Antaną Sireiką. Man pavyko, bet kitą sezoną nelaimėjome LKF taurės, o oficiali mano kontrakto nutraukimo priežastis buvo ta, kad buvau per brangus. Tačiau kiti treneriai nebuvo žymiai pigesni. Klubas visada ieško geriausio varianto, juk nenori duodami pinigų pralaimėti. Gal kažkur apsiriko, visi per 15 metų įprato matyti Kauną ir Vilnių finale, o dabar to nėra. 

Dabar Lietuvoje yra penkios komandos, kurios yra „Lietuvos ryto“ lygio, „Žalgiris“ – truputį aukščiau. Jie pasikėlė biudžetą, susirinko neblogus žaidėjus. 

– Suprantama, kad komandoje kitam sezonui likti norėtumėte. Kokios būtų jūsų sąlygos?
– Tai būtų normalios Europos taurės sąlygos. Norėčiau žinoti klubo biudžetą. Man vienodai, ar jis yra 100 tūkst., ar milijonas. Man reikia žinoti, ką mes galime išleisti atitinkamoms pozicijoms. Tada žinome, į ką orientuotis, gal tada geriau žaisti su lietuviais. 

Aš jokių klausimų vadovams neturiu, nes išsakau savo matymą klubo tarybai. Jie priima mano sprendimus ir dabar priėmė tai, ką aš pasiūliau. Net nežinau, kaip tie legionieriai elgtųsi toliau, kai atostogos dar priartėja. Aš, kaip buvęs krepšininkas žinau, kaip sunku pavasarį, kai visos mintys sukasi apie namus ir galą sezono žaidi tik lipdamas per save. Nemanau, kad visi turi tokį charakterį. Aš ir Rusijoje žinau tokių amerikiečių, kurie sezono pabaigoje žaidžia prastai, nes kuo anksčiau pralaimėsi, tuo anksčiau važiuosi namo. 

Nuotr. Fotodiena.lt/Ž.Gedvila

– Trauktis neketinate?
– Aš net neieškojau klubo. Man susiklostė, nes Italijoje man jau reikėjo išvykti, bet nesiplėsiu kodėl. Turėjau tai padaryti, ten ėjau dėl kai kurių juridinių variantų, bet su teise nutraukti sutartį, ką ir padariau, nes mačiau kuo gali viskas baigtis. Niekas nepagerėjo: pastatė vieną trenerį, po to kitą italą trenerį ir niekas nepagerėjo. 

Čia aš galiu apsispręsti iki liepos 1 dienos. Aš, ateidamas sezono viduryje, sakiau, kad nenoriu užkimšinėti skylių, bet skambindamas Gedvydas Vainauskas tikėjo, kad žaidėjai pagaus impulsą ir žais gerai. Bet impulso nebuvo, nes kitą dieną žaidėme su „Šiauliais“ ir laimėjome vieno taško persvara. Tas impulsas jau turėjo ateiti tose rungtynėse.

Kalbėjo, kad Tomas Pačėsas buvo per griežtas, man atėjus žaidėjai išsilaisvins ir visus nusineš. Niekas neįvyko ir išsilaisvino tik į kitą pusę. Dabar noriu likti Lietuvoje ir nelabai dairausi naujų komandų. Agentas skambina, siūlo variantus, yra Rusijos vienas momentas, bet sakiau, kad nieko nenoriu, noriu užbaigti su „Lietuvos rytu“ ir kalbėti, kas tiko, o kas ne. 

Jei man pasakys, kad mes neturime galimybių nupirkti žaidėjų, tai aš nenoriu grįžti į laikus, kai treniravau Azerbaidžaną ir iš gatvės surinkau vaikus. Jau amžius ne tas, bet noriu ir galimybės sau gauti tokio lygio komandą kaip „Chimki“. Kai gali pats planuoti ir pralaimėjimo atveju galvoti, kad pats kažką ne taip padariau. Klubas Rusijoje nieko neatsakydavo ir dirbti buvo malonu. Bet tada jie nusprendė, kad rezultatai gali būti dar geresni ir mes mandagiai atsisveikinome, iki dabar palaikydami ryšį. Taip ir ne man yra atsakymas. Tai darysime ir po sezono.


Rodyti komentarus
2017-06-06 11:51
djgaffer
Nu apie Kurčio lėbavimus su chebra starinskais laikais taip pat visi žino,bet tokio burbulo nepučia.Aišku,dabar kiti laikai,kita darbo etika,tačiau jau kas kas,bet Rimas tikrai žino,ką reiškia pagert.Todėl galėtų taip ir nesistebėt,kad jo žaidėjai taip pasielgė.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-06-05 21:16
Zzz
Koks Jankunas is Skuco ? Skuciui jau dabar 25m. jis jau dabar savo zenite zaidziai, geriau jau jis nezais, niekur jau jam augti

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-06-05 21:15
idomucha
jei saras iseina, kas bus kandidatas...... Zalgiryje........ iki Liepos 1d............
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-06-05 15:18
nepaejo
Fisheris jau pries tai istorija turejo, nieko nuostabaus. Brown/Gordon su tokiais duomenim irgi neveltui antrarusese lygose trynesi. Turbut rytas tikejosi, kad perlauzt sugebes
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-06-05 14:24
LRytui reiktu pasidomėti pigiais žaidėjais - Ž.Skuču PF pozicijos(vietoj Jomanto anomalijos), galbūt iš Skučo ateityje išaugs panaši P.Jankūno kopija, jei patobulins metima, taip pat atkreipti dėmesi į Lorenzo Williamsa kaip antras PG įžaidėjas manau sueitu LRytui.

O šiaip tai ateičiai legionierius reiktu rinktis labai kruopščiai iš (32) kandidatu kiekvienai pozicijai PG-SG-SF-PF-C. pagal mano griežta atrankos draftu formule - tarkim reikia PG įžaidėjo pradžiai nusižiūri pagal kaina,rekomendacijas,žaidėjo lygi, įperkamus žaidėjus, po to 32 žaidėjus burtu keliu suskirstai į poras ir atidžiai analizuoji tos konkurentu poros žaidėjų pliusus ir minusus dėlioji-sulygini ir išvedi naudingumo bala (puolimas,gynyba,žaidėjo reitinga ir t.t. bent 10 iš punktu, peržiūri daugybe video ir iš tos poros nugalėtoas į kita etapa praeina aukštesniu poros reitinga surinkes žaidėjas (iš 32) lieka -16-8-4-2-1 kol lieka vienas best of the best, o jei jau ji nupirko kita komanda koks Žalgiris he he,tai visada lieka 2 draftas reitingo ar trečias likes žaidėjas jei ir ta nukosijo kita komanda bet kuriuo atveju iš pirmo 4 žaidėju vistiek kažkuris liks gan padorus žaidėjas aukšto lygio gi ne veltui prasibrovė iš 32 tarp 4 geriausių, net ir kiti esantys like žaidėjai vistiek dar būtu gan padorus vidutiniokai PG (taip pat ir kitu poziciju SG-SF-PF-C atsirinkti iš 32 kandidatu geriausia naudingumo reitinga turinčius žaidėjus, pagal šia mano atrankos formule tokie žaidėjai kaip Corey Fisheris ar Clevin Hanah nebūtu praėje šios atrankos bent jau tarp 8 geriausiu žaidėjų.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-06-05 13:34
KUrtis
Kurtinaitis gali būti geriausias atsitikęs dalykas Lietuvos Rytui per pastaruosiu 4-5 metus.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-06-05 13:30
E
Maladiec kurtis

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 7

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
Rodyti visas naujienas