3x3 krepšinis – olimpiadoje: ar Lietuva turės savo atstovus Tokijuje?

Vilius Stalgaitis
Vilius Stalgaitis
„BasketNews.lt“
2017-06-12 19:12
Nuotr.: FIBA 3x3
Nuotr. FIBA 3x3

Penktadienį Tarptautiniam olimpiniam komitetui (TOK) oficialiai prijungus 3x3 krepšinį į olimpinę šeimą, Lietuvoje tarp krepšinio sirgalių nuvilnijo optimizmo banga. Atrodo, krepšinio šaliai tai yra puiki žinia – juk atsiranda galimybė Lietuvai laimėti dar vieną medalių komplektą rungtyje, kur lietuviai jaučiasi lyg žuvys vandenyje.

Nors olimpinis komitetas dar nepristatė nei atrankos turnyro formato vizijos, nei jų vietų, jau žinoma, kad vyrų ir moterų turnyruose dalyvaus tik po 8 komandas.

Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) koridoriuose jau bręsta diskusijos, kurių pagrindinis tikslas – Lietuvos atstovai 2020 Tokijo olimpiados 3x3 rungtyje.

Žvelgiant į Lietuvos 3x3 istoriją, ilgametis lietuvių kraitis nėra perpildytas, tačiau ir ne tuščias. Neabejotinai ryškiausia šios rungtynes asmenybė šalyje yra buvęs krepšininkas, o dabar treneriu Lenkijoje dirbantis Mindaugas Budzinauskas.

Jo ir bičiulių suburta Vilniaus komanda praeityje šlavė medalius prestižiniuose 3x3 turnyruose Taline, Maskvoje ir Stambule, laimėjo ir Pasaulio taurės varžybas. Vėliau, 2014 metais, Lietuvos trijulių komanda, kurioje Budzinauskas užėmė jau trenerio vietą, pirmąkart rengtame Europos čempionate užėmė trečią vietą.

Vis dėlto, pastaraisiais metais Lietuvoje 3x3 situacija pradėjo blogėti, o to atspindys – šalyje beveik nebevykstantys aukšto lygio turnyrai. 

Darius Aukštuolis (6 nr.)
Darius Aukštuolis (6 nr.)

Su tinklalapiu „BasketNews.lt“ bendravęs Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos (VTDK) komandos lyderis ir 3x3 krepšinio entuziastas Deividas Aukštuolis yra dalyvavęs ne viename elitiniame užsienio turnyre ir gerai išmano situaciją kaimyninėse šalyse. Vis tik jis nesupranta, kodėl Lietuvoje 3x3 padėtis yra žymiai kuklesnė.

„Labai gaila, tačiau situacija yra tragiška. Ankstesniais laikais, prieš ketverius metus, kažkokia sistema dar buvo, kai per „Snickers“ 3x3 turnyrus buvo galimybės patekti į užsienio turnyrus. Tokiu būdu mes turėjome elitinę 3x3 komandą su Mindaugu Budzinausku. Jei tos sistemos nebūtų, neaišku, ar jie būtų prasimušę link elito. Ką mes turime dabar? Bent kelias europinio lygio komandas, kurios Lietuvoje žaidžia tik pavieniuose rajonų turnyruose. Jei komanda nori brautis į tarptautinius vandenis, reikia vykti į kaimynines šalis, kur tokie turnyrai rengiami. LKF nedaro nieko, kad Lietuvos 3x3 krepšinis būtų vystomas.“

Aukštuolis priminė, kad 2014 metais LKF suorganizavo atranką į pasaulio trijulių čempionatą, kurios nugalėtojai vyko į Maskvą ir ten iškovojo garbingą 4 vietą. Kitais metais federacija turėjo deleguoti Lietuvos atstovus į Europos čempionatą, tačiau tada naujos atrankos varžybos nebuvo surengtos – tiesiog išsiųsti ankstesnių metų šalies čempionai.

„Pagal tokią logiką, viena komanda vieną atranką jau laimėjo, todėl kitoms keliai į tarptautinius vandenis užsidaro. Buvo labai pikta. Gerai, kad mūsiškiai tada iškovojo bronzos medalius“, – 3x3 krepšinio situaciją Lietuvoje nušvietė daug metų šioje krepšinio rungtyje besivaržantis Aukštuolis.

Ta 2014 metų atranka buvo vienintelės LKF organizuotos varžybos, kuriose išsiaiškinta stipriausia šalies 3x3 komanda.

Nuotr. LKF

TOK žalia šviesa dėl 3x3 krepšinio priėmimo į olimpinę šeimą tapo signalu ir pačiai LKF. Pagrindinė Lietuvos krepšinio institucija veikia remdamasi ketverių metų laikotarpio olimpinio ciklo programa. Pavyzdžiui, šįmet yra pirmieji metai link šios krypties finišo – Tokijo olimpinių žaidynių 2020-aisiais. Bloga žinia ta, kad iki šiol 3x3 krepšinio LKF veiklos plane net nebuvo.

Pagrindinės 3x3 krepšinio taisyklės
Žaidėjai 4 (3 žaidžia + 1 atsarginis)
Taškai 1 už įprastą metimą, 2 už metimą nuo tritaškio linijos
Rungtynių trukmė 10 minučių arba iki 21 taško.
Pratęsimas Žaidžiamas iki 2 taškų.
Atakos laikas 12 sekundžių atakai.
Su tinklalapiu „BasketNews.lt“ bendravęs LKF generalinis sekretorius Mindaugas Špokas patikino, kad sparčiai populiarėjanti krepšinio rungtis LKF posėdžiuose nebus nustumta į paraštes. Špoko teigimu, TOK nutarimas federaciją paskatino papildyti jau anksčiau patvirtintą ketverių metų LKF strategiją, pagal kurią 3x3 krepšinis Lietuvoje turėtų atsigauti.

„Iki šiol ši rungtis nebuvo olimpinių žaidynių sąraše ir mes, pagal 2016-2020 metų LKF strategiją, per šią rungtį daugiau dėmesio kreipėme į masiškumo skatinimą, individualaus meistriškumo ugdymą ir talentų atranką. Tai valstybės nefinansuojama sporto rungtis, jai pinigų neskiria nei LTOK, nei KKSD. Trūko ir vis dar trūksta aiškesnės FIBA vizijos ir strategijos, tačiau turime daug patirties organizuodami 1x1 turnyrus, todėl persiorientuoti nebus sunku. 

Šiuo metu situacija tokia, kad reikia papildyti LKF strategiją, įtraukti į oficialų renginių kalendorių, o tai galėsime padaryti LKF ataskaitinėje konferencijoje. Aišku, tam tikras gaires jau turime ir, manau, rudenį pristatysime trijulių krepšinio vystymo strategiją ir įdomų projektą, kuris apjungs visus pasaulio lietuvius“, – apie 3x3 situacijos Lietuvoje gerinimą kalbėjo Špokas.

O gerinti yra ką. Pagal oficialų FIBA sudaromą 3x3 pasaulio reitingą, Lietuva užima viso labo 31-ąją vietą. Įdomu tai, kad mūsiškius bendrame reitinge lenkia tokios šalys kaip Ekvadoras (30), Indonezija (28), Šveicarija (19), Estija (16), Andora (13) bei Rumunija (12).

Kritinės Lietuvos situacijos šioje srityje atitikmuo yra ne tik federacijų, bet ir individualus žaidėjų reitingas. Jame aukščiausią poziciją tarp mūsiškių užima Darius Tarvydas, kuris pasaulyje reitinguojamas 175-as. Netoli jo – 181-as vertinamas Ovidijus Varanauskas. Tarp 200 geriausių šios rungties pasaulio žaidėjų yra ir 191-oje pozicijoje žengiantis Remigijus Sugintas bei 199-as Vitalijus Lukša.

Pasak Aukštuolio, federacijų reitingas sudaromas atsižvelgiant ir į rengiamų turnyrų skaičių. Pavyzdžiui, Lietuvoje FIBA reitinguojami 3x3 turnyrai beveik nevyksta, todėl aukštumų reitinge sunku siekti ir patiems krepšininkams.

„FIBA reitinguojamų 3x3 turnyrų Lietuvoje reikia ieškoti su žiburiu, nebent patys nusprendžiame su rėmėjų pagalba tokius rengti. LKF tokių turnyrų jau neorganizuoja, o to priežastys – nesuprantamos. Tai yra įdomi ir dinamiška sporto šaka, visi ją žaidžią – Andora, Rumunija, Suomija, Estija, Filipinai. Tai krepšinio valstybės? Jei sakote ne, tai žinokite, kad jų paklausus apie mus, jie atsakys tą patį. 3x3 krepšinyje mes labai atsilikę. Šalys, kurios net negarsėja krepšinio tradicijomis, mus aplenkusios ir visada turi vietas Europos ir pasaulio čempionatuose. Tuo metu mes nieko nebeturime nuo 2015 metų. Ne, ne dėl žaidėjų, o dėl neatsakingo LKF požiūrio į sporto šaką, kuri dabar jau yra olimpinė.

FIBA skaičiuoja ne tik žaidėjų reitingą, bet čia svarbus faktorius yra ir skaičius, kiek turnyrų per metus surengiama šalyje. Pažvelkite, kiek turnyrų vyksta Lenkijoje, Estijoje, Olandijoje ir suprasite, kodėl tos šalys žaidžia pasaulio čempionate. Gal žinia, kad 3x3 krepšinis tapo olimpine sporto šaka pažadins LKF. Norisi ir griežtesnio federacijos prezidento žodžio. Reikia nepabijoti ir pamatyti, kad esame gilioje duobėje“, – aiškino 3x3 entuziastas.

FIBA trijulių krepšinį bando vystyti panašiu principu, kaip vyksta teniso turnyrai. Visame pasaulyje rengiama kelios dešimtys „Challenger“ lygio turnyro, kurių nugalėtojai patenka į regioninius „Masters“ turnyrus.

Pavyzdžiui, šį savaitgalį Nyderlandų mieste Hagoje vyko „Challenger“ turnyras, kuriame savarankiškai rungtyniavo komandos iš Vilniaus ir Kauno – pirmoji užėmė šeštąją vietą, o antroji – devintąją. Nugalėjo viena stipriausių pasaulio komandų, Novi Sado ketvertukas iš Serbijos, kurie pateko į „Masters“ turnyrą Lozanoje ir iškovojo 10 tūkst. JAV dolerių prizą.

„Masters“ turnyrai laikomi aukščiausio lygio varžybomis, lyg „Didysis kirtis“ tenise. Skirtumas tik tas, kad „Masters“ turnyro nugalėtojai dar patenka į pagrindines „World Tour“ varžybas, kuriose paaiškėja stipriausia komanda pasaulyje.

„World Tour“ varžybos dažniausiai vyksta egzotiniame krašte. Pavyzdžiui, pernai jos vyko Jungtiniuose Arabų Emyratuose ir jose triumfavo Slovėnijos komanda. Lietuvių atstovų tarp 12 stipriausių pasaulio komandų nebuvo.

Šiemet bus surengti 7 „Masters“ turnyrai ir labai realu, kad juose net nebus Lietuvos komandų.

Mindaugas Špokas
Mindaugas Špokas
Nuotr. Fotodiena.lt

Tiesa, be Budzinausko eros, Lietuvoje yra ir daugiau ryškių pasiekimų. Jaunimo olimpinėse žaidynėse Lietuvos trijulė iškovojo aukso medalius, o aukščiausios prabos medaliais šįmet pasipuošė ir LSU merginų komanda, Kinijoje tapusi planetos universitetų trijulių čempione.

Tačiau dabar kalbama apie olimpines žaidynes Japonijoje, o tai – aukščiausias lygmuo. Atsižvelgiant į faktą, kad turnyre žais tik 8 komandos, Europai gali būti skiriamos daugiausiai 4 vietos. Nors TOK vietų dalybų dar nepatvirtino, tačiau jau dabar galima suprasti, kad vien patekimas į šį elito vakarėlį būtų didelis pasiekimas.

Ar šaliai, kuri reitinge rikiuojama vos 31-oji, dalyvavimas olimpiadoje yra realus?

„Komandų visuomet norėtųsi kuo daugiau, bet manau, kad pradžiai reikia džiaugtis, faktu, kad tai pagaliau įvyko ir 3x3 krepšinis pagaliau yra olimpinė sporto šaka. Olimpinis komitetas priėmė puikų sprendimą. Vis tik Lietuvai tikėtis vietų šiame 8 komandų turnyre yra nerealu, nebent kažkas kardinaliai pasikeistų. Olimpinės žaidynės yra visus žemynus jungiantis renginys, patys mokame skaičiuoti, kiek maždaug vietų atiteks Europai. Galbūt 2024 metų olimpiada turėtų būti realesnis LKF tikslas, nes Tokijo žaidynių traukinys veikiausiai jau nuvažiavo“, – mąstė Aukštuolis.

Kol kas aiškumo šioje situacijoje nėra daug. Kol neaiškus olimpinių žaidynių atrankos formatas, aiškesnio balso privengia ir LKF atstovai. Išlieka neaišku ir tai, kokiu būdu bus išsiaiškinti žaidėjai, ginsiantys Lietuvos garbę atrankinėse varžybose.

„Dabar kalbėti apie tai dar anksti, nes kaip ir minėjau, FIBA nėra pateikusi aiškesnės strategijos ir atrankos sistemos. Pasaulinė praktika rodo, kad yra organizuojami 3-5 atrankiniai turnyrai šalyje (pvz. Čekijoje) ir vienas finalinis etapas. Panašus modelis galėtų būti pritaikytas ir pas mus, tačiau dabar nenorėčiau užbėgti įvykiams už akių“, – federacijos viziją pateikė Špokas.


Rodyti komentarus
2017-06-13 08:57
Ceska
LT rinktine galetu buti: Dilys, Redikas, Einikas
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-06-13 08:42
--> DjGaffer
Pirmas pavyzdys buvo Kazlausko paemimas. Eilinis samdytas federacijos darbuotojas, taciau ka jis isdarinejo!

Krapika imt draugo statusu pastoviai yra geda. Ižulu.

Javtoka draugo statusu be konkurencijos i 12tuka - švogeriška, geda, bet populiaru pas mus - na o šiemet Robke taip nusilpo, kad baige karjera :D Kalbam apie rinktine, kuriai keliami tikslai sutraiskyt visus. Taciau ne Kazlausko ir ne Sabo tikslai.

Sabas vadovauja - su visa pagarba - jis sakinio nesurezga.

Kas is tikruju? Veryga joa?

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-06-13 02:34
Truputi pasiko ant LKF
Šalys, kurios net negarsėja krepšinio tradicijomis, mus aplenkusios ir visada turi vietas Europos ir pasaulio čempionatuose. Tuo metu mes nieko nebeturime nuo 2015 metų. Ne, ne dėl žaidėjų, o dėl neatsakingo LKF požiūrio į sporto šaką, kuri dabar jau yra olimpinė.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-06-12 23:18
olialia
Aukšto lygio naktinis krepšinio turnyras vyks Kėdainiuose! Daugiau informacijos Facebook paskyroje: Krepšinio naktis
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-06-12 23:08
Anonimas
Kalnietis, Ulanovas ir Kavaliauskas visus padarytu. Dream team du driblingo dievai su curry like metymais ir baltas shaqas.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-06-12 22:58
Andrius
Leo is Zalgirio i CSKA keliasi??

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-06-12 20:51
Krafter
Kol dirbo balciunas tokiu cirku nebuvo. Dabar atrodo palaida bala federacijoje.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-06-12 20:31
djgaffer
Didelis akmuo į federacijos daržą.Dabar jau susimąstė,kai rungtis tapo olimpine,o tai prieš tai kur buvo?Kiek dabar reikės turnyrų surengt,pergalių iškovot,kad pakiltume reitinge ir bent kažkokių šansų turėtume patekt į 2024 OŽ.Nes Tokijas jau tikrai nesišviečia.Aplaidumo ir apsileidimo pavyzdį parodė LKF.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2017-06-12 20:17
lkf
LKF yra atgyvenusi struktura su savo krakosmecio laiku vizija ir krepsinio vystimu.. Visiskai nesuvokiama kiek jie gali cilklintis su keliolikos U rinktiniu rinkimu kas met ir buvusiu zaideju prastuminejimu i trenerius, is to nera absoliuciai jokios naudos N metu, bet vistiek, kaip vasara, taip vel tas pats..

LKF dirba ne Lietuvos krepsinio privedimui iki siu dienu standartu, bet kuria tokia aplinka, kur jaunas geras zaidejas net aplamai galimybiu dirbti, kad vystytusi, kaip zaidejas, kaip tai turi bendrameciai is JAV. 3X3 tai isvis turbut kosmosas LKF klerkams, po 10+ metu gal kas ir vyks
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 9

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
Rodyti visas naujienas