Nuotr.: M.Gailiūnas
Nuotr. M.Gailiūnas

Dvejus pastaruosius metus Ginas Rutkauskas įnešė svarų indėlį į Kauno „Žalgirio“ pergales. Savo darbu, patirtimi ir kontaktais jis prisidėjo prie skambių kauniečių pergalių, o šią vasarą net ir užvėrus „Žalgirio“ arenoje esančio savo kabineto duris, pasiūlymų iš užsienio komandų jam netrūko.

Vasarą į Rutkausko kėdę Kaune atsisėdo ilgametis komandos vidurio puolėjas ir ką tik krepšininko karjerą baigęs Robertas Javtokas, o itin solidžią patirtį turintis Rutkauskas ieškojo kitos karjeros stotelės.

Postus jam siūlė du solidūs Lietuvos klubai, trys turtingos Rusijos komandos, tačiau Rutkausko akys nukrypo į dar neišmėgintą šalį – Vokietiją.

Rutkauskas ant savo stalo rado daugkartinės šalies čempionės Bambergo „Brose“ pasiūlymą, kuris Rutkauskui iš karto pasirodė vertas dėmesio.

Vokiečiai yra pareigingi, tačiau tuo pačiu ir atsakingi žmonės, prieš priimdami sprendimą jie apsvarsto kiekvieną smulkmeną. Rutkauską savo organizacijoje troškusi matyti „Brose“ jam pasiūlė krepšinio operacijų viceprezidento ir sporto direktoriaus pareigas, tačiau norėdami įsitikinti abiejų šalių vizijų suderinamumu, „Brose“ vadovai lietuvį kvietėsi ne vienam pokalbiui.

„Matyt, esu jiems reikalingas, tai ir patekau į akiratį“, – bendraudamas su tinklalapiu „BasketNews.lt“ šyptelėjo Rutkauskas.

Praėjo daugiau nei keturi mėnesiai ir Rutkauskas vėl mindo „Žalgirio“ arenos slenkstį, tik šįkart jis su komanda įsikuria svečiams skirtose rūbinėse.

Krepšinio vadybos senbuvis naują karjeros etapą pradėjo klube, kurio vaidmuo tarp kitų Eurolygos ekipų yra panašus kaip ir „Žalgirio“ – kąsti Senojo žemyno milžinams.

Kaip ir kauniečiams, „Brose“ klubui šįmet tai sekasi neblogai. Po 12 turų Andrea Trinchieri styguojamas Bambergo klubas turi 6 pergales ir rikiuojasi dešimtoje pozicijoje.

Tiesa, „Brose“ ambicijos yra gerokai didesnės. Vokiečiai jau seniai pamilę šį Vidurio Vokietijos klubą. To paties pavadinimo arena talpina 6,8 tūkst. sirgalių, o kiekviename Eurolygos susitikime tribūnos būna aklinai užpildytos.

„Brose“ vadovai vienas Eurolygos rungtynes su „Barcelona“ netgi nusprendė žaisti kitame mieste – už 60 kilometrų esančiame Niurnberge. Vis tik ir šio miesto 8 tūkst. sirgalių talpinanti arena buvo sausakimša. Krepšinis futbolo valstybėje nėra užmirštas, o toks klubas kaip „Brose“ mylimas net ir kituose miestuose.

Vokietijoje tikima, kad „Brose“ yra dar tik kylantis klubas. Puikūs pastarųjų metų rezultatai, gausi sirgalių armija, o klubo vadovų sumanymams įgyvendinti pinigų negaili solidi to paties pavadinimo automobilių pramonės įmonė, per metus susižerianti milijardinį pelną.

Rutkauskas neslepia, kad Bambergo ambicijos artimiausiais metais patriukšmauti Eurolygoje yra rimtos.

„Mūsų tikslas? Žingsnis po žingsnio tapti vienu geriausiu Eurolygos klubų. Bet ne rytoj, ne poryt. Tam turime visas galimybes, yra labai solidus rėmėjas. Pažiūrėkite, kokia įmonė yra „Brose“. Jie pastatys areną, o tada galėsime turėti A licenciją ir būti tame didžiųjų rate. Nors ir dabar esame tarp 8-9 komandų. Visai neblogai“, – komandos pasiekimais pasidžiaugė Rutkauskas.

Apie solidžią rėmėjų paramą, „Brose“ komandai priklausantį Arnoldą Kulboką, pasikeitusį klubo komplektavimo modelį ir Andrea Trinchieri panašumus su Šarūnu Jasikevičiumi. Visa tai – tinkalalpio „BasketNews.lt“ ir „Brose“ generalinio vadybininko Rutkausko pokalbyje.

– Ginai, trumpai apibūdinkite savo pareigas Bamberge.
– Yra marketingo specialistai, kitų sričių darbuotojai, o aš esu atsakingas už sportinę pusę. Dirbu ne tik su pagrindine komanda: mano veiklų lauką sudaro gal bent 4 kitos komandos, taigi nuo pat šešiolikmečių iki pagrindinės komandos Eurolygoje.

Turime daug talentingo jaunimo ne tik iš Vokietijos, bet ir Švedijos, Estijos, Ispanijos, jiems padeda ne vienas amerikietis treneris, kad būtų lengviau žaisti. Komandai kol kas nelabai kaip sekasi, bet tikrai turime gerų talentų, kurie ateityje bus pagrindinėje sudėtyje.

– Kuo darbas Vokietijoje skiriasi nuo darbo Lietuvoje?
– Praktiškai niekuo. Dirbi ir tiek (juokiasi – aut.). Skiriasi tik šalis, šįkart – Vokietija. Darbas visur toks pat, skiriasi tik žmogus, kuris jį atlieka. O man skirtumo, kur dirbti, nėra – ar Rusija, ar Vokietija, ar Lietuva.

– Pripažinkime, kad lietuvis Eurolygos klubo organizacijoje užimantis aukštą postą, yra itin retas reiškinys. Kaip nutiko, kad atsidūrėte Bamberge?
– Žinote, dabar visur taip pat, nes jei žmogaus reikia, jis bus kviečiamas. Nesvarbu, kas esi – treneris, žaidėjas, direktorius. Į „Lokomotiv“ kažkaip irgi patekau, nes ten mane kvietė. Aišku, jie norėjo pasikalbėti, buvo darbo interviu, ir ne vienas. O tada jau jie priėmė sprendimą.

– „Brose“ pastaraisiais metais į Europos krepšinio elitą išleido tokios žaidėjus kaip Bradley Wanamakeris, Nicolo Melli bei Janis Strelnieks, o Danielis Theisas išvyko į NBA. Tai – žaidėjai, kurie atsiskleidė Bamberge. Tačiau šįmet pasipildėte žaidėjais, kurie Europai žinomi iš žybsnių kitose komandose – Danielis Hackettas ar Ricky Hickmanas. Ar galima teigti, kad „Brose“ komplektacijos principas kinta?
– Sutinku, kad principas šiuo atveju atrodo pasikeitęs, bet manau, kad taip nutiko todėl, nes vasarą kurį laiką komandoje nebuvo sporto direktoriaus. Negaliu sakyti, kad manęs nebuvo ir jau pasikeitė filosofija, bet kiekvienas vadovas tikrai įneša savų idėjų, minčių.

Galbūt kas nors būtų buvę kitaip. Juk sporto direktorius pateikia pasiūlymą klubui, treneriams, vyksta atranka. Šįkart treneris pasirinko jam žinomus žmones. Jis yra italas, o šios šalies rinka jam labai gerai pažįstama. Iš čia turime Hackettą. Jis žino žaidėjus, taigi mažina riziką iki minimalios, renkasi pažįstamus veidus.

Iš žaidimo Italijoje jam žinomas ir Hickmanas. Taip, mes turime tokių talentų kaip Maodo Lo, bet vien su jaunais kalnų nenuversime. Yra ir tas pats Aleksejus Nikoličius, auga Olinde. Bet patys matote, Eurolygoje tik su jaunimu juokauti negali. Čempionatai yra labai suspausti, per savaitę neseniai sužaidėme ketverias rungtynes. Baisu. 

Nuotr. Sputnik–Scanpix

– Komandą jau trejus metus  treniruoja Andrea Trinchieri, visus tris sezonus į Bambergą atvežęs Vokietijos pirmenybių auksą. Ko gero, šis treneris mieste yra itin gerbiamas, tiesa?
– Galiu patvirtinti – Trinchieri Vokietijoje yra gerbiamas ir mylimas treneris. Spėjau ir pats tuo įsitikinti, ir ilgamečiai rezultatai kalba apie save. Nesakau, kad Vokietijoje jis leidžia atsipalaiduoti, bet ten mūsų vieta šįmet kol kas gana žema („Brose“ Vokietijos čempionate kol kas žengia 6-oje vietoje – aut.).

Nors ten viskas paaiškės tik vėliau. Turime pateisinamų priežasčių, nes ir šįkart Kaune nebus Tayloro, Mitrovičiaus… Mūsų rezultatai Eurolygoje geri, Vokietijoje – šeši titulai per septynerius metus. Tai daug sako.

– Nori ar ne, faktas, kad iš mažesnio biudžeto komandos treneris išspaudžia didesnius rezultatus, verčia lyginti jį su Šarūnu Jasikevičiumi.
– Jie abu priklauso elitui, drąsiai tai sakau. Tai – Europos krepšinio elitas, už kurį kalba rezultatai. Jų darbo metodika panaši. Nekalbėkime apie taktiką, aš lyginu jų darbus savuose trenerių štabuose, treniruotes. Žmonės to nemato.

Tai – kasdienis darbas, nuolatinis planavimas, organizavimas. Šaras yra jaunas treneris, kuris būdamas žaidėju matė visą strategų elitą, galėjo semtis patirties. Pats, kaip asmenybė, jis yra žingeidus ir labai talentingas. Savo laiptais Jasikevičius kyla labai greitai. Na, o Trinchieri treniruoja jau ilgai, turi daug patirties, bet jos vis dar semiasi.

– „Brose“ komandai vis dar priklauso teisės į lietuvių talentą Arnoldą Kulboką, kuris šįmet paskolintas Kapo d’Orlando klubui. Ar Bambergo klubas jį aktyviai stebi?
– Aišku, kad „Brose“ Arnoldą stebi. Jis yra dalis ir mano paties darbo. Jis yra klubo atstovas, kuris paskolintas tik su konkrečiu tikslu – gauti patirties. Peršokti iš antro Vokietijos diviziono į Eurolygą jam būtų buvę per sunku. Pas mus daug laiko jis nebūtų gavęs, o Italijoje žaidžia daug, o su tokia patirtimi auga kaip žaidėjas. Jo ateitį spręsime kartu. O gal kitą sezoną jis bus NBA? Negali žinoti. 

Nuotr. FIBA.com

– O jeigu ne? Ar klubas mėgintų kitą sezoną jį integruoti į pagrindines savo gretas?
– Jis bet kada paprašytas gali susidėti daiktus ir važiuoti į Vokietiją, o tada jau žiūrėtume. Arnoldas yra Bambergo „Brose“ žaidėjas.

– O kokia situacija dėl naujos arenos statybų?
– Yra planai statytis naujus namus. Turime porą kartų restoruotą areną, tačiau ji sensta, „Brose“ yra klubas, siekiantis aukščiausių rezultatų. Pažiūrėkime ir į susidomėjimą. Pas mus arenos užpildymas siekia 98 proc., taigi praktiškai kiekvienose rungtynėse turime pilną areną. Ką tai reiškia? Reikia daryti išvadas.

Mūsų savininkai yra labai praktiški žmonės, turi labai sėkmingą verslą, jie supranta, kad Eurolygoje norime turėti užtikrintesnes pozicijas – A licenciją, kurios vienas iš reikalavimų yra didelė arena. Sirgaliai jau parodė, kad į rungtynes jie eina noriai.

Bandėme rungtynes žaisti net ir Niurnberge, kai susitikome su „Barcelona“. Ten arena talpina 8 tūkstančius sirgalių, bet ir ji užsipildė. Mūsų naujosios arenos talpa dar nėra aiški, tik žinome, kad mažiausiai ji turės 10 tūkst. vietų, bet, realu, ir didesnė.

„Brose“ arena
„Brose“ arena

– Vokiečiai yra praktiški žmonės, tiesa?
– Tikrai taip, tie žmonės sprendimus priima lėčiau, bet viską apgalvoja, jei sako, kad taip bus, reiškia taip tikrai bus. Dabar pasakė, kad arena bus per dvejus ar trejus metus. Aš neturiu pagrindo tuo netikėti, nes pažadai čia vykdomi. Čia niekas nesako „Mañana“, pažadėjęs nueina ir po 10 minučių pamiršta, ką sakęs.

– Pastaraisiais metais nemažai girdime apie sparčiai augantį Vokietijos krepšinio lygį. Vis dėlto, kokios problemos, anot jūsų, vis dar stabdo šalies krepšinio progresą?
– Vokietija turi ne tik Dennisą Schroderį. Vokietija turi krūvą gerų krepšininkų ir viskas tik kyla į viršų – nuo susidomėjimo iki komandų lygio. Bet pats asmeniškai susiduriu su problema nuo šaknų – vaikų ir trenerių paruošimu. Vokietijoje jaučiamas specialistų trūkumas.

Vaikai čia turi daug pasirinkimų. Aišku, daugiausiai nuteka į futbolą, bet žaidžiamas ir ledo ritulys, rankinis, auto sportas… Daugybė vaikų pereina daug sporto šakų, bet profesionaliai to daryti nelinksta. Manau, kad tai yra pagrindinė krepšinio bėda Vokietijoje. Daugiau tokių surasti sunku.


Rodyti komentarus
2017-12-19 22:18
G
Vokietijoje su tokiu ekonomikos ir salies dydziu, tureti stiprias komandas eurolygoje tiesiog privalu!

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
2017-12-19 22:18
G
Vokietijoje su tokiu ekonomikos ir salies dydziu, tureti stiprias komandas eurolygoje tiesiog privalu!

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
2017-12-19 18:21
anonimas
Cia turbut pats G.Rutkauskas pasirase "2 pirmi komentatoriai:)?
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
+1
2017-12-19 14:31
2 pirmi komentarai
Abu nisisnekejot,net koktu skaityt...
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
-1
2017-12-19 12:12
djgaffer
Bambergas tikrai iškilo pastaraisiais metais.Nuoseklaus ir kantraus darbo rezultatas.Komanda neturi labai didelio biudžeto,bet sugeba prisivilioti žaidėjus,kurie atsiduoda visa širdimi.O kai persikels į didesnę areną,prie puikaus palaikymo galės iškovot dar daugiau pergalių.Kylantis klubas ir bus įdomu stebėti jų ateitį.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
2017-12-19 11:58
Na
Prastai tu pameni - visi tavo ivardinti brangus lietuviai atejo i Zalgiri Rutkauskui dar dirbant Rusijoj. Savo srity jis geras specas. Bet Jaskai toks netinka, jam reik kad aplink butu draugeliai. Todel ir pramete Rutkauska,ir pasieme i jo vieta Javtoka. Neturiu nieko pries Javtoka, bet lyginant su Rutkausku, patirties atzvilgiu, deja bet Robertas gauna i vienus vartus
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
+1
2017-12-19 10:14
Georgy Cekovsky
Labai dziaugiuosi, kad sis "krepsinio specialistas" pasitrauke kuo toliau nuo Zalgirio.

Kiek pamenu, man atrodo, jo indelis buvo svarus irgi, kad uzpernai turejom tokia nevykusia komplektacija, kai nebuvo metiku, bet prisikvietem daug "geru ir brangiu lietuviu" tokiu: kaip kalnas, seibutis, pocius ir pan...

Gal jis net spejo prisidet ir prie siumetiniu tokiu Zalgirio pirkiniu kaip Bost ir Davis?
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 7

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
Rodyti visas naujienas