Beardas: „Europoje turėjau puikią karjerą“

2007-11-12 08:35
Jonas Miklovas, „BasketNews.lt“ koresp.

Tanoka Beardas per penkerius Kaune praleistus metus taip ir nepramoko lietuvių kalbos. Tačiau jis iki smulkmenų prisimena rungtynes, vykusias prieš keletą metų, šiltai kalba komandos draugus, su kuriais praleido linksmas ir liūdnas akimirkas.

Vienas paskutiniųjų jo interviu darytas spalio pradžioje, prieš išvykstant į JAV žaisti rungtynių prieš NBA komandas. „BasketNews.lt“ pateikia vieną paskutiniųjų, anksčiau niekur nepublikuotą Beardo interviu Kaune.

Stipriausia komanda po Sabonio

- Tanoka, „Žalgiryje“ pradedi savo šeštą sezoną. Kodėl Kaune žaidi ilgiau nei bet kurioje komandoje iki tol?
- Ko gero, mane čia laiko tai, kad vis dar turime nepabaigtų reikalų. Eurolygoje labai norėčiau pasiekti finalinį ketvertą arba bent jau finalinį aštuonetą, o iki šiol nepavyko to pasiekti. Tai ir yra mano motyvacija – kasmet sugrįžus bandyti pasiekti daugiau.

[image=8187 right Dvikova prieš „Prokom Trefl“ Beardui buvo paskutinė Kaune]- Kaip manai, ar „Žalgiris“ turi galimybių šiemet pasiekti bent stipriausiųjų aštuonetą?
- Anksti kalbėti, tačiau šiemet mes turime stipresnių žaidėjų nuo įžaidėjo iki vidurio puolėjo pozicijos. Tai, ko gero, stipriausia komanda nuo to laiko, kai su mumis žaidė Sabonis. Šiemet turime labai daug pagalbos – nebėra taip, kad būtų tik 2 ar 3 geri žaidėjai, o visi kiti – jaunimas. Dabar mūsų jaunesni žaidėjai yra subrendę ir tapo labai svarbia komandos dalimi, todėl visi žaidėjai yra panašaus pajėgumo.

Ant popieriaus esame stipri komanda, ko gero antra pagal stiprumą per visą laikotarpį, kai čia buvau. Tačiau turime palaukti ir pamatyti, kaip atrodysime rungtynėse. Pavardės ant popieriaus nieko nereiškia, kai prasideda rungtynės.

- Per savo karjerą „Žalgiryje“ žaidei su trimis skirtingais treneriais. Kuo kiekvienas buvo savitas?
- Manau, kad visi darė gerus dalykus, kad padėtų komandai laimėti, tik visi tai darė skirtingais metodais. Sireika į komandą atnešė patyrimo. Jis žinojo, kaip tinkamiausiai išnaudoti turimus žaidėjus. Kai atėjo Bagatskis, jis į žaidimą ir treniruotes atnešė daugiau gyvumo ir linksmumo. Mes tapome energingesni. Ir nors tai neatnešė gerų rezultatų aikštėje, mes žaidėme gyviau. Grigas yra labiau taktinio krepšinio mėgėjas, jis orientuojasi į aiškiai apibrėžtą komandinį žaidimą. Visi trys į komandą įnešė svarbių krepšinio elementų.

- Ar kalbos barjeras tarp trenerio ir amerikiečių juntamas? Juk Sireika beveik nekalbėjo angliškai, Grigas taip pat nėra gerai įvaldęs anglų kalbos.
- Galbūt tai būtų sunku tik tiems, kurie nėra žaidę Europoje. Krepšininkai, turintys patirties Europoje, pritampa lengvai. Juk mes kalbame ta pačia – krepšinio – kalba. Todėl Grigo krepšinio konceptai yra lengvai suprantami, jei supranti krepšinį.

- O pats kurį laiką gyvendamas Kaune, išmokai lietuviškų žodžių?
- Nenoriu apie tai kalbėti (juokiasi). Nekalbu, bet nemanau, kad tai svarbu. Bandžiau mokytis, tačiau kaskart kai kažką išmokdavau, atsirasdavo kažkokios taisyklės, papildančios ankstesnes taisykles. Tačiau tai nesvarbu, kalbėkime geriau apie krepšinį.

Pripažįsta amerikiečius įžaidėjus

- Žaisdamas „Žalgiryje“ taip pat matei daug žaidėjų pokyčių, ypač tai pasakytina apie įžaidėjo poziciją. Su kuriuo įžaidėju labiausiai patiko rungtyniauti?
- Be abejo, su Robertu Packu. Su juo turėjome puikų ryšį, nes tikriausiai taip pat mąstėme, turėjome tokį pat supratimą apie žaidimą. Man patiko ir Edo Cotos krepšinio stilius, bet jis buvo labiau komandinio žaidimo stiliaus šalininkas. O Packas buvo labiau atakuojantis įžaidėjas. Kalnietis turi labai daug potencialo, tačiau kai jis atėjo į komandą, mes nematėme jo visų sugebėjimų. Vėliau jis pradėjo žaisti geriau. DeJuanas buvo svarbus komandos žaidėjas nuo pat atėjimo, nes mes tuo metu neturėjome amerikiečio įžaidėjo, kuris komandos draugus padarytų geresnius krepšininkus. Turint komandoje amerikietį įžaidėją, kuris supranta kaip išnaudoti komandos draugus, yra žemiau lengviau žaisti.

- Taigi tau lengviau rasti bendrą kalbą su amerikiečiu įžaidėju?
- Taip. Mes turime tokį pat krepšinio supratimą. Amerikoje tikras įžaidėjas, toks kaip DeJuanas ar Cota, supras, kad jeigu Dainius Šalenga tą dieną yra užsivedęs ir pataiko, mes turime vis duoti ir duoti kamuolį Šalengai. Tuo tarpu iš savo patirties galiu pasakyti, kad europietis įžaidėjas galvos taip: jei Šalenga pataikė kelis metimus, dabar turiu duoti kamuolį kitiems žaidėjams, kad ir jie pataikytų. Tai skirtingas supratimas. Jei Tanoka užsivedęs, duokit kamuolį Tanokai. Toks amerikiečių įžaidėjų mąstymas, jie žino, kaip pasinaudoti krepšininkais, kurie tuo metu gerai jaučiasi.

- Be abejo, yra skirtumas tarp europietiško ir amerikietiško krepšinio. Pats žaidi Europoje visą savo profesionalią karjerą, todėl žinai šiuos skirtumus. Kokį patarimą duotumei amerikiečiui, pirmąkart atvykusiam į Europą?
- Svarbiausias patarimas būtų tas, kad jie atvyktų nusiteikę mokytis. Manau, kad amerikiečiai, pirmąkart atvykę į Europą, galvoja, kad yra geresni žaidėjai už vietinius. Tačiau taip nėra. Jei nori žaisti Europoje, turi išmokti tą stilių, kuris žaidžiamas čia.

- Žaidei skirtingose šalyse – Prancūzijoje, Rusijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje. Kaip manai, ar skiriasi krepšinis šiose šalyse?
- Taip, be abejo. Prancūzijoje žaidžiamas greitas krepšinis, labai primena amerikietišką krepšinį. Ten daug atletiškų, greitų žaidėjų. Turkijoje tuo tarpu labiau dėmesys kreipiamas gynybai, dominuoja taktinis krepšinis, jie labiau naudoja savo snaiperius, statoma daug užtvarų, labiau fizinis krepšinis. Panašiai ir Graikijoje, kur žaidėjai labai pasikliauja savo jėga. Ispanija yra kažkur per vidurį tarp Turkijos ir Prancūzijos. Ten daug užtvarų ir fizinio kontakto, tačiau ispanų krepšinyje labai svarbus atletiškumas – turi būti greitas, staigus, judrus. Tuo tarpu Lietuvoje svarbiausia yra metimai. Komandos labai priklauso nuo snaiperių – tiesiog tokį žaidimo stilių jie demonstruoja. Pasižiūrėjus į Jasikevičių, Macijauską, Šiškauską – tai puikūs snaiperiai. Pažvelgus į praeity, jūs turėjote puikių snaiperių – tas vaikinas, kur žaidė su Saboniu Ispanijoje. Dabar treniruoja „Sakalus“. Taip, Kurtinaitis. Tai taip pat puikus snaiperis. Tiesiog toks jūsų žaidimo stilius.

[image=8188 left Kaune Beardas žaidė beveik 5 metus]- Ar prieš atvykdamas į Lietuvą pats taip dažnai atakuodavai iš tritaškio kaip tai darai šiomis dienomis?
- Visada būdavo, kad jeigu gynyba suteikia tau laisvės, turi tuo pasinaudoti. Atvykus čia, kadangi tai yra svarbi žaidimo dalis, reikėjo daugiau dirbti ties šiuo aspektu.

Europos krepšinis neįdomus

- Tau 36-eri ir neabejotinai jaunesni žaidėjai pralenkia greičiu ir šoklumu. Kaip su tuo kovoji?
- O taip, aš juk senstu (šypsosi). Man svarbiausia yra žinoti, kokios yra mano ribos, kaip man geriausiai pasinaudoti savo kūnu, ką jis gali padaryti, o ko ne.

- Kas pasikeitė tavo žaidime bėgant metams?
- Gynyboje aš suprantu, kad dėl savo fizinės jėgos turėsiu daug bėdų su pražangomis. Todėl bandau pasaugoti save svarbiausiems rungtynių momentams. Aš buvau kritikuojamas dėl to, kad nesiginu, tačiau aš turiu rinktis – arba žaisti truputį mažiau gynyboje, tačiau išlikti aikštėje per svarbiausias akimirkas, arba žaisti kietai ir dėl pražangų baigti pasirodymą trečiajame kėlinyje. Todėl man reikia rasti tą viduriuką. Ir man reikėjo laiko, kad jį surasčiau. Aš daug metų turėjau problemų dėl pražangų.

Puolime aš aišku buvau žymiai greitesnis. Man užtekdavo vieną ar du kartus sumušti kamuolį ir atsidurdavau vietoje, kurioje norėdavau atsidurti. Tuo tarpu dabar man reikia labiau naudotis savo fizine jėga, kad tai pasiekčiau. Tačiau vėlgi – man reikia rasti pusiausvyrą, nes besiginantys krepšininkai vaidina pražangas.

Taigi svarbiausia yra suprasti savyje, ką gali padaryti, ir ką reikia pakeisti savo žaidime.

- Žaisdamas Europoje, labiau domiesi Eurolyga ar NBA?
- Be abejo, labiau domiuosi NBA krepšiniu, nes jį tiesiog įdomiau žiūrėti. Europoje treneriai krepšinį pavertė šachmatų žaidimu. Todėl man labai sunku žiūrėti Eurolygos krepšinį. Nes nepriklausomai nuo to, koks geras yra žaidėjas, jo tikrasis talentas neparodomas. Pavyzdžiui, Theodoras Papaloukas yra labai geras žaidėjas, tačiau aš nemanau, kad tai, ką jis parodo aikštėje, yra verta naudingiausio žaidėjo titulo. Jis mums parodė, kad yra lengvai treniruojamas žaidėjas, išmintingas. Tačiau jis neparodė naudingiausio žaidėjo talento. Supranti, 7-8 taškai ir 5 rezultatyvūs perdavimai nėra MVP rodikliai. Kiti žmonės mato kitaip, tačiau tokia mano nuomonė.

Galiu taip pat paminėti Marcusą Goree – tai labai talentingas žaidėjas, tačiau mes nematome jo viso talento aikštėje. Galiu išvardyti dar vieną žaidėją, kurio talentas čia neatskleidžiamas dėl kitokio trenerių mąstymo. Tai manau ir yra didžiausias trukdis amerikiečiams Europoje.

- Paminėjai Marcusą Goree. Kokių žaidėjų karjeras dar seki Europoje?
- Vienas iš tokių – Maceo Bastonas, nes jį pažinojau dar nuo tų laikų, kai atvyko į Europą. Labai mėgstu Nikola Vujčičių – tai be galo talentingas krepšininkas. Aš pasikartosiu – tai šachmatų žaidimas. Kai kuriems tas žaidimas tinkamas, tuo tarpų kitus užgožia. Viskas priklauso nuo to, kaip treneris išnaudoja savo žaidėjus.

- Kaip manai, ar šiame šachmatų žaidime esi gerai išnaudojamas?
- Hmm, manau kad kai kur esu buvęs išnaudojamas geriau. Be tuo pačiu esu buvęs išnaudojamas blogiau daugybėje vietų.

Viską darytų taip pat

- Žvelgdamas į artėjantį sezoną, ko tikiesi iš Eurolygos, ypač kai laukia tokie stiprūs varžovai?
- Nežinau, viską lems tai, kaip greitai tapsime komanda. Aš tik tikiuosi, kad treneris pasitikės mumis kaip žaidėjais ir tinkamai išnaudos talentą, reikalingą laimėti rungtynes. Pasižiūrėjus į Žuką – jis puikus metimų blokuotojas, visą karjerą toks buvo. Tačiau jis turi tam tikras ribas. Aš pats esu labiau kovotojas dėl kamuolių, mėgstu žaisti po krepšiu. Marcusas Brownas puikiai meta iš už užtvaros. Dainius Šalenga yra labai atletiškas, puikiai judantis aikštėje ir užbaigiantis greitas atakas. Ir jeigu treneriai pasitikės, kad mes galime daryti tai, ką esame įpratę daryti, tai bus mūsų sėkmės raktas.

- Šiųmetinė komanda yra labai patyrusi, daug vyresnių žaidėjų. Ar nepritrūks jai parako sezono pabaigoje?
- Tai vėl priklausys nuo to, kaip mes vieni kitus išnaudosim. Lems ir mūsų jaunieji žaidėjai. Jonas ir Paulius yra labai energingi žaidėjai, Kalnietis taip pat įneša daug gyvumo į aikštę. Mes tiesiog turime gerai išnaudoti vieni kitus. Kai šie žaidėjai bus aikštėje, mes žaisime greitesnį krepšinį. Tuo tarpu kai aš, Goranas Jurakas, Marcusas Brownas ir DC bus aikštėje, rungtyniausime lėčiau, tai bus preciziškas ir taktinis krepšinis. O gynyboje mes būsime sunkiai įveikiami.

[image=8186 right Beardas prisipažino girdėjęs kritiką dėl prastos gynybos]- Kai žaidei kartu su Saboniu, tau kilo sunkumų rungtyniaujant sunkiojo krašto puolėjo pozicijoje. Jei šiemet teks kartu žaisti su Žukausku, tai nebus problema?
- Tada man buvo sunku, nes aš ilgą laiką nebuvau žaidęs sunkiuoju kraštu. Natūraliai, esu pritaikytas šiai pozicijai, tačiau daug metų žaidžiau „centru“, todėl kai atėjo Sabas, mes nežinojome, kaip kartu žaisti. Galiausiai treniruotėse ir keliose rungtynėse atsirado tas ryšis ir „Top 16“ varžybose mes rungtyniavo puikiai. Turėjome galimybę patekti į finalinį ketvertą vien dėl to, kad atradome pagaliau ryšį tarpusavyje.

- Tas pralaimėjimas Tel Avive – skaudžiausia visų laikų nesėkmė?
- Taip, be abejonės. Nėra jokių pasiteisinimų jai, iki šiol negaliu paaiškinti, kaip viskas įvyko.

- O kokia pergalė saldžiausia per šiuos metus „Žalgiryje“?
- Per mano metus „Žalgiryje“? Pergalė Barselonoje (2004 metų lapkričio 25 „Žalgiris“ laimėjo 102:98, - red. past.). Kai dar rungtyniavo Packas ir Vidas Ginevičius sužaidė neįtikėtinas rungtynes. Jis pelnė kažkur 28 taškus (iš tikrųjų – 24) ir neįtikėtinai mėtė. Packas irgi sužaidė geras rungtynes. Aš gerai sužaidžiau, Paulius. Visi, kurie pabuvojo aikštėje, padarė savo darbą. Ech, tuo metu turėjome gerą komandą, žaidėme greitą krepšinį. „Top 16“ etape prasidėjo traumos ir ligos, todėl nebedemonstravome tokio žaidimo, tačiau grupių varžybose buvome labai stiprūs.

- Prieš prasidedant Eurolygos sezonui turite progą žaisti su NBA komandomis. Ar tau tai asmeninis iššūkis, pasirodyti gerai prieš NBA žaidėjus?
- Ne, nemanau. Mano metuose tai jau nebesvarbu. Gal kai man buvo 25-26 metai, norėjau įrodyti, ką galiu. Tačiau dabar, kai esu 36-erių, tiesiog džiaugiuosi žaisdamas krepšinį.

- Ar gailiesi, kad taip ir nepatekai į NBA?
- Gailėjausi maždaug prieš dešimtį metų. Prieš septynerius gal man dar rūpėjo. Tačiau dabar... Turėjau puikią karjerą Europoje ir džiaugiuosi kiekviena praleista minute. Pažvelgęs atgal matau tik teigiamus dalykus. Negalvoju apie blogus dalykus.

- Taigi jei galėtum viską daryti iš naujo, elgtumeis taip pat?
- Taip. NBA niekas nėra garantuota. Todėl galbūt aš būčiau tiesiog vaikęsis svajonės, o ne sužinojęs, kiek daug visko yra pasaulyje. O atvykęs į Europą aš turėjau gerą karjerą, susitvarkiau verslo reikalus, pasirūpinau šeimos gerove. Europoje matydamas daug kultūrų aš pasisėmiau neįkainojamos patirties. Nors nemoku kalbų, tačiau priimdamas skirtingas kultūras aš praturtėjau, mano gyvenimo kokybė tapo turtingesnė.

- Šie metai – paskutiniai, kai galioja tavo kontraktas su „Žalgiriu“, Ar galvoji, kas bus po to?
- Ne. Aš tiesiog džiaugsiuosi esamomis akimirkomis ir stengsiuosi kuo geriau pasirodyti šiemet.


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (16)
http://www.nba.com/allstar2008/asb/eng/d... pabalsuokit uz big z pabalsuokit uz big z
2007-11-16
+2
Atsakyti
Manau jis dar grys vieniems meteliams
2007-11-14
-1
Atsakyti
Puikus straipsnis na mano nuomone truputi skiriasi nej Tanokos del europos bei NBA krepsinio. Kas ten grazaus Nba kajp zaidejai be gynybos daro taskus beveik kiekvienoje atakoje, ir meta po simtus metimu o pataikymo procentas buna tragiskas ;] o TAnoka isliks wisalaika lb gerbiamas mano sirdyje. :)
2007-11-13
Atsakyti
senesniu straipsniu nebeturit??? Kiti jau raso ka jis kalba nuvares pas zydus ,kaip varo ant zalgirio...
2007-11-12
-3
Atsakyti
zalgiris.lt nieko apie rytiukšty blogo tik pasakoma kaip dažnai jis pralošia prieš Žalgirį 29-15. pasake kad laimejes uleb'ą praloše lkl'ą Žalgiriui. tik pasako faktus
2007-11-12
+3
Atsakyti
www.zalgiris.lt turbut rengia netikri profai zurnalistai tai jie ir suregavo pamate ryto straipsni apie tanoka,ju daug dar bus,rytui medziagos bus rasymui menesiui,bet ryte dirba tikri profai,bet jie jau pavirte mankurtais kurie vykdo vainausku klano isakymus ir uz tai gauna algas ir premijas uz ,,gerus,, straipsnius,tai va kaip yra slam_lt
2007-11-12
Atsakyti
to Expert: tame ir reikalas, kad rytas smeizia ir visi zino tai ir peikia ryta, kad tampa geltonaja spauda, bet kam tuomet atsakyti tuo paciu??? Kaip sakant duok durniui kelia, o ne velkis i tokius vaikiskus apsizodziavimus.
2007-11-12
-4
Atsakyti
rimantas_a: taigi parasyta pradzioje, kada visa tai buvo rasyta, tad nekelk jokiu pretenziju. Manau dabar sis interviu yra tikrai aktualus, o jei nepatinka - argumentuotai kritikuok arba tylek
2007-11-12
+1
Atsakyti
Akivaizdu, kad sitas interviu senas, nes Beardas kalba "musu zaidejai", o zurnalistas "Jei šiemet teks kartu žaisti su Žukausku". Svelniai tariant, nesamone toki interviu deti, kai zaidejas is komandos isejo ir neypatingai maloniu budu...
2007-11-12
-3
Atsakyti
beard gaidys:)
2007-11-12
-17
Atsakyti
slam:Perskaiciau straipsni ir nieko blogo neizvelgiau,kad smeiztu ryto kluba ar dar kas nors,o vat laikrastis rytas tai dabar straipsnius varo apie Tanoka ir juodina zalgirio varda
2007-11-12
+3
Atsakyti
Trūksta žodžių.... Šiap ar taip šuns balsas į dangų neina. Nes tokį straipsnį parašyti galėjo tiktais šuo...
2007-11-12
-8
Atsakyti
O kaip jums zalgiris.lt puslapyje nesamone pavaryta ant ryto? Nei ginu nei puolu ryto, bet atrodo tai nerealiai zemo lygio lojimas... :)
2007-11-12
Atsakyti
"Be abejo, labiau domiuosi NBA krepšiniu, nes jį tiesiog įdomiau žiūrėti." nda... po tokiu zodziu net keista darosi, kaip jis taip sugebejo europoj adaptuotis...
2007-11-12
+6
Atsakyti
Grazus interviu..Gaila,kad taip viskas baigesi..Bet ka padarysi...
2007-11-12
+2
Atsakyti
Puolime aš aišku buvau žymiai greitesnis. Man užtekdavo vieną ar du kartus sumušti kamuolį ir atsidurdavau vietoje, kurioje norėdavau atsidurti. Tuo tarpu dabar man reikia labiau naudotis savo fizine jėga, kad tai pasiekčiau. Tačiau vėlgi – man reikia rasti pusiausvyrą, nes besiginantys krepšininkai vaidina pražangas.

Taigi svarbiausia yra suprasti savyje, ką gali padaryti, ir ką reikia pakeisti savo

Taip kaip pries ji gyndavosi,jis retai atmesdavo kamuoli kitiems zaidejams,o pats stengdavosi viska padaryti ir prasidedavo tripciojimai ir metimai is sunkiu padeciu,o jei kas nepavykdavo susinervindavo ir dar blogiau pradedavo zaisti,gynyboje nu ne 0 bet 1 sakykim.Jis geras buvo zaidejas,bet jau kokie 1-2 vyksta jo karjeros saulelydis ir nereikejo,jam taip reiksti emociju kaip ji pakeite kaip zaide su sopotu,nes visada atsiras geresniu zaideju su laiku reike tai pripazinti,o ne nervuotis ir butu pabaiges si sezona zalgiri,o dabar izrajeli zais,taip manau ir baigs karjera.sekmes jam
2007-11-12
+2
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 16

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.