Nuotr.:

Victoras Claveras, Pierre’as Orriola, Adrienas Moermanas ir kiti „Barcelonos“ žaidėjai iš autobuso Kaune išlipo gerokai susigūžę ir paniurę. Kelionė iš švelnaus pavasario Ispanijoje į atšiauriąją žiemą Kaune su -14 temperatūra jiems nekėlė didelio džiaugsmo. Šviežiai iškeptų Ispanijos Karaliaus taurės čempionų ekipoje kone vienintelis šypsojosi suomis Petteri Koponenas.

Šį sezoną metami tritaškiai

37%
8,7
Pataiko: 8,7
Taiklumas: 36,6%
Vieta lygoje: 7
Geriausias pasiekimas: 15
Blogiausias pasiekimas: 4
Daugiausia pataiko: Pau Ribas

29-erių „Barcelonos“ gynėją pralinksmino vieno komandos draugų ką tik jo atžvilgiu paleistas juokelis. „Ei Petteri, dabar esi lyg namuose“, – Kaune viešbutyje šūktelėjo vienas „Barcelonos“ žaidėjų.

Jam toks stingdantis šaltis toli gražu nėra naujiena, mat žiemos jo gimtojoje Suomijoje pateikia dar įspūdingesnių išdaigų.

„Čia labai šalta, tačiau esu prie to pripratęs, – pradėdamas pokalbį su tinklalapiu „BasketNews.lt“ nusijuokė Koponenas. – Vaikinai mane pašiepė, bet jie buvo neteisūs, nes net ir man toks oras atrodo neįprastas.“

„Barcos“ žaidėjai ir personalo atstovai šaltam orui Lietuvoje buvo pasiruošę. Komandos vadovas dar prieš skrydį visus įspėjo pasiimti pirštines ir kepures.

Apie tai, kad nusileidus Kaune juos drebėti vers šaltukas, katalonai žinojo, tačiau tai, kas jų laukia šį sezoną Eurolygoje, tituluotoji „Barcelona“ prieš sezoną negalėjo net pagalvoti.

Eurolygoje iki reguliariojo sezono pabaigos dar liko septyni turai, tačiau 7 pergales savo sąskaitoje turinti „Barcelona“ murkdosi viso labo 15-oje pozicijoje ir praktiškai nebeturi šansų prasibrauti į stipriausiųjų aštuonetą.

Teorinių vilčių katalonai, aišku, dar turi. Juos ir 8-oje pozicijoje žengiančią Tel Avivo „Maccabi“ skiria penkios pergalės, tačiau tokie skaičiavimai beprasmiai atrodo ir patiems „Barcos“ žaidėjams. Jie supranta – dabar „Barcelona“ Eurolygoje kovoja tik dėl garbės.

„Gaila, bet tenka su tuo sutikti, – įsitaisęs viešbučio krėsle, atsiduso Koponenas. – Mūsų sudėtis atrodo gerai, žmonės tikėjosi, pirmiausiai, Eurolygos ketvirtfinalio, vėliau – finalinio ketverto. Visi apie tai galvojo, visi sezono pradžioje apie tai garsiai kalbėjo. Kita vertus, Eurolyga yra toks turnyras, kuriame skirtumai tarp komandų nėra labai dideli.

Nuotr. D.Lukšta

Dabar mes kalbame apie žaidėjus, bet visos komandos turi gerų vyrukų. Reikia kalbėti apie komandos emocijas rūbinėje, susižaidimą, savitarpio ryšius… Yra daug dalykų, kas krepšinio komandą daro arba gerą, arba blogą. Šįkart reikia pripažinti, kad nusivylę rezultatais Eurolygoje esame mes.

Nesame ten, kur norėtume būti ir kur pagal pajėgumą turėtume būti. Ko gero, reikia būti atviram ir sakyti, kad Eurolygoje šį sezoną šansų nebeturime, bet yra naujas treneris, kuriam turime įrodyti savo galimybes ir stengtis kiekviename mače. Dabar mums liko „Endesa“ lyga. Ten turime kovoti dėl dar vieno Ispanijos titulo.“

Nuo to, kai 2016 metais saulėtąją Kataloniją paliko aštuonerius metus komandą treniravęs ir ne vieną titulą jai nukalęs Xavi Pascualis, „Barcelona“ nesugeba rasti sėkmingos ir laiminčios komandos recepto.

Taip jau sutapo, kad Koponenas parašą ant sutarties su „Barca“ suraitė tuomet, kai ši pasikvietė naują vedlį – Georgios Bartzoką.

Tiesa, šio 52-ejų specialisto iš Graikijos karjera „Barcelonoje“ baigėsi, kai jo treniruojama Blaugrana Eurolygoje nutūpė 12-oje pozicijoje, o Ispanijoje neperžengė net ketvirtfinalio ribos.

Šįmet jau Sito Alonso treniruotos „Barcos“ reikalai taip pat krypo link analogiškai fatališko scenarijaus, tačiau klubo valdyba susigriebė – Alonso buvo parodytos durys, o į jo vietą stojo patyręs Svetislavas Pešičius.

Pirmąjį vaisių Pešičiaus „Barcelona“ jau nuraškė – laimėjo Ispanijoje prestižine laikomą Karaliaus taurę, patiesdama principinę varžovę Madrido „Real“.

Nuotr. Twitter

Ar patyręs ir tituluotas Pesičius jau taiso sugriuvusią „Barcos“ mašiną?

„Dabar jis pasiryžęs sutvarkyti mūsų gynybą, kas buvo skylė gana ilgai. Jei šį sezoną dar norime kažką laimėti, turime tai keisti. Dabar laimėjome Karaliaus taurę, o būtent pagerinta gynyba yra to laimėjimo priežastis. Visgi tų pastangų reikia ir toliau.

Pažiūrėkite į mūsų sudėtį ir pamatysite visus žaidėjus, kurių realiai reikia kovoti dėl titulo, bet komandoje kažkas neveikė… Dabar treneris Pešičius mūsų žaidime atranda naujų kampų, atranda mus kaip komandą. Šis sezonas „Barcai“ dar nėra palaidotas“, – konstatuoja vidutiniškai po 6,2 taško šį sezoną katalonams renkantis suomis.

Likusią septynerių rungtynių Eurolygoje atkarpą jis laiko labai svarbia. Nepaisant „Barcelonos“ padėties turnyrinėje lentelėje, katalonai įsitikinę, kad sėkmingas sezono finišas šiame fronte komandai duos teigiamą impulsą vietinių pirmenybių batalijoms.

Ketvirtadienio vakarą „Žalgirio“ arenoje kamuolys bus išmetamas komandoms, kurios yra kardinaliai skirtingose situacijose. Kol „Barcelona“ Eurolygoje dreifuoja be tikslo, „Žalgiris“ jau viena koja ketvirtfinalyje ir kovoja dėl aukštesnių pozicijų.

Dabar Koponenas pripažįsta, kad toks „Žalgirio“ žygis jam buvo viena didžiausių šio sezono staigmenų.

„Šaras yra toks treneris, kuris žino, kur jo žaidėjų stiprybės, o tada reikia tuo pasinaudoti, jis tai moka. Žinojau, kad „Žalgiris“ kovos, bet būsiu atviras – nustebau, kad dabar jie taip aukštai ir yra tokia gera komanda. Reikia suprasti, kad Eurolyga yra žvėriškai sunkus turnyras su daugybe gerų komandų, aš tai žinau.

Tuo metu „Žalgiris“ su visais kovoja labai gerai. Žinojau, kad Šaro vaikinai bus geri, bet prisipažinsiu – nemaniau, kad jie bus stipriausiųjų aštuonetuke“, – nuostabą išreiškė šįmet 30-ąjį gimtadienį minėsiantis suomis.

Nuotr. Fotodiena.lt/M.Baranauskas

Kylantis Suomijos krepšinis

Jam, kaip ir komandai, šis sezonas nėra pats sėkmingiausias. Eurolygoje jo minutės aptirpo iki vidutiniškai 17,8, o komandos dienos Eurolygoje jau suskaičiuotos.

Vis tik tėvynėje Koponenas yra laikomas viena ryškiausių Suomijos krepšinio žvaigždžių. Jis, kaip ir daugelis kitų Eurolygos krepšininkų, negali atstovauti savo šaliai atrankoje į pasaulio čempionatą, o Koponeno treneris rinktinėje, Henrikas Dettmannas, yra vienas aršiausių Eurolygos kritikų.

„Ši organizacija neleisdama žaidėjams rungtyniauti rinktinėse pati šauna sau į kojas“, – sakė specialistas.

Suomiai dėl dviejų organizacijų karo neteko ne tik Koponeno, bet ir Malagos „Unicaja“ atstovo Sasu Salino, o mažai krepšinio valstybei dviejų Eurolygos žaidėjų netektis gali būti mirtina.

Pokalbiui pasiskus apie rinktinę, Koponenas staiga susimąsto. „Labai noriu žaisti rinktinėje, tai – didžiausias mano noras, bet situacija kitokia“, – tikino gynėjas.

Dabar mėlynai baltus Suomijos marškinėlius apsivilkti jis galės tik birželį. Teoriškai, mat jei Ispanijos čempionate „Barca“ eis iki pat finalo, sezonas Koponenui gali baigtis tik tuomet, kai startuos rinktinė.

„Liūdna, kad krepšinis atsidūrė tokioje situacijoje. Tai taip pat verslas. Tiek FIBA, tiek ir Eurolyga naudą suka link savo pusių. Labai tikiuosi, kad krepšinis laimės ir sprendimas bus surastas. Kalbu apie sprendimą ne tik su Eurolygos, bet ir NBA žaidėjais. Visos rinktinės privalo turėti savo geriausius žaidėjus.

Suomijoje krepšinis populiarėja, turime vis daugiau aukšto lygio krepšininkų, tačiau pritariu treneriui Dettmannui – esame šalis, kuriai vis tiek dar trūksta aukšto lygio žaidėjų, o langai stiprybės mums neprideda. Dabar aš negaliu žaisti atrankoje į pasaulio čempionatą, nors man viskas gerai. Visgi tai nėra mano kaltė, sakiau tai ir rinktinės treneriams. Aš noriu žaisti“, – mintis dėstė Koponenas.

Kylanti Suomijos krepšinio žvaigždė – Lauri Markkanenas
Kylanti Suomijos krepšinio žvaigždė – Lauri Markkanenas
Nuotr. FIBA.com

Jo įsitikinimu – Suomijos krepšinis jaučia pakilimą. Į pajėgias Senojo žemyno komandas prasibrauna vis daugiau suomių, šalyje sėkmingai buvo suorganizuotas 2017-ųjų Europos čempionato grupės etapas, o vaikų treniruočių centrai – pilnėja.

„Per pastaruosius 10 metų Suomijoje krepšinio augimas jaučiamas akivaizdžiai. Tai vyksta labai greitai. Manau, kad mes tai parodėme kovodami rinktinėje, pademonstravome, kad ir iš Suomijos gali išaugti gerų krepšininkų (juokiasi – aut.).

Krepšinio populiarumui tokiose šalyse reikia žvaigždžių, o tuomet ir vaikai daugiau linksta į krepšinio sales. Ateityje Suomija bus dar geresnė nei dabar. Netgi manau, kad pamatysite stiprią krepšinio šalį“, – pabrėžė pašnekovas.

Vardindamas laukiamo Suomijos krepšinio Renesanso priežastis, Koponenas stabteli prie vieno ne mažiau svarbaus faktoriaus.

Panašu, kad ši šalis jau turi ir tai, ko jos krepšiniui ilgą laiką trūko – pasaulinę žvaigždę. 20-metis 213 cm ūgio puolėjas Lauri Markkanenas tik šį sezoną pravėrė NBA duris, tačiau kylanti Čikagos „Bulls“ žvaigždė parodė, kad kalbos apie šviesą jo ateitį ne iš piršto laužtos.

Markkanenas jau pirmajame sezone pranoko iki tol rezultatyviausią visų laikų NBA suomį Hanno Mottolą, taip tapdamas Suomijos krepšinio švyturiu.

Nuotr. SIPA – Scanpix

„Suomijoje Lauri yra didelė žvaigždė, visi jį seka, o debiutinis sezonas NBA – puikus, – pasakojo Koponenas. –  Lauri labai populiarus tarp jaunimo, jo rungtynės jau transliuojamos tiesiogiai, visi jį labai seka.

Suomijoje buvome įpratę, kad kažkas didelio su krepšiniu vyksta kartą per metus, bet dėl Markkaneno susidomėjimas pakilęs kasdien. Jeigu vaikai sakys: „Pažiūrėkite į Lauri, noriu būti kaip jis“, man toks variantas bus pats geriausias.“

Dabar drąsiai galima teigti, kad Suomijos krepšinis kyla į viršų?

„Tikrai taip, – atkirto Koponenas. – Suomijoje krepšinio bumas prasidėjo nuo 2011-ųjų. Iki 2017-ųjų nuėjome ilgą kelią, kol galiausiai krepšinio čempionatą turėjome savo namuose su pilnomis arenomis Helsinkyje. Panašų reiškinį matau Kaune, kur žmonės labai aistringai palaiko savo komandas.

Aišku, suomiai lietuviams šiuo klausimu dar neprilygsta, bet Helsinkyje atmosfera buvo beprotiška, lyginu tai būtent su Kaunu. Tie vaizdai sukūrė vienas įsimintiniausių mano gyvenimo akimirkų.“


Rodyti komentarus
2018-03-01 19:05
tai gal
Eurolygos sezono ekspertai zalgiris iskovojo didziausia sezono pergale pries fenerbache

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-01 18:04
Valdas
Būtų gerai,kad baskonia praloštu chimkams,nes nežinia kaip seksis šiandien žalgiriui

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-01 17:17
tai gal
Nieks nezinojo kad barca is is pietu ispanijos stebetis

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-01 17:16
tai valdai
Nieks nesako kad bus lengva bet svarbu kad ir 4 6 taskais pergale

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-01 17:05
djgaffer
Nelengvos rungtynės laukia.Barcai jau nėra ką prarasti,tai žais atsipalaidavę,be įtampos.Atėjus Pesičiui,komanda pagerino žaidimą,tai laukia sunkus mūšis.Svarbiausia Žalgiriui žaisti šaltu protu ir stengtis žaisti be įtampos.Kitaip gali būti problemų.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-01 16:35
Bee
Barca pietu ispanijoj?:D

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-01 16:24
Valdas
Bus sunku žalgiriui

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-01 14:11
zalgiris
papuole barca ant sios savaites runktyniu kada atskrendant i lietuva bus salta iseis i aikste sustinge
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 8

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
Rodyti visas naujienas


Petteri Koponen

Petteri  Koponen
Petteri  Koponen
MIN: 18.37
PTS: 6.18 (46.83%)
REB: 1.14
AS: 1.45
ST: 0.41
BS: 0
TO: 0.82
GM: 22