Nuotr.: Fotodiena.lt/J.Elinskas
Nuotr. Fotodiena.lt/J.Elinskas

Didžiausias Kauno „Žalgirio“ pasiekimas Eurolygoje šį tūkstantmetį tapo oficialus, kai patys to pasiekimo autoriai apie tai nė nenutuokė. Jie buvo pernelyg užsiėmę kitais reikalais.

Šį sezoną metamos baudos

77%
15,2
Pataiko: 15,2
Taiklumas: 77,4%
Vieta lygoje: 5
Geriausias pasiekimas: 26
Blogiausias pasiekimas: 4
Daugiausia pataiko: Paulius Jankūnas

Madrido „Real“ buvo ką tik padidinę pranašumą iki 5 taškų ir piktas Šarūnas Jasikevičius paprašė minutės pertraukėlės. Susisodinęs savo auklėtinius priešais save, Šaras emocingai aiškino, kaip reikėtų žaisti, ir tikrai negalvojo, kas dedasi už 3500 kilometrų.

Tą akimirką Tel Avive Deshauno Thomaso metimas paskutinę mačo sekundę skriejo pro šalį ir vietos „Maccabi“ 75:76 nusileido Atėnų „Panathinaikos“ komandai. Tai reiškė, kad nepriklausomai nuo mačo Madride baigties, „Žalgiris“ užsitikrino vietą Eurolygos ketvirtfinalyje. Madride dar buvo likusios žaisti 14 minučių, bet jau buvo aišku, kad „Maccabi“ nebepavys „Žalgirio“.

Kauno klubas tapo septintuoju, užsigarantavusiu vietą tarp aštuonių stipriausiųjų.

Apie šį pasiekimą žinojo vos keli ant „Žalgirio“ suolo sėdėję žmonės, tarp jų – Paulius Motiejūnas ir Robertas Javtokas, nuolat telefone tikrinę rezultatą Tel Avive. Krepšininkams apie tai nebuvo pranešta iki pat mačo pabaigos.

Ironiška, kad toks „Žalgiriui“ milžiniškas pasiekimas paskendo pralaimėjimo kartėlyje. Kauniečiai 81:88 nusileido „Real“ komandai ir po dvikovos rūbinėje niekas pernelyg nedrįso džiaugtis didžiausiu laimėjimu per pastaruosius 19 metų.

Tai buvo keista situacija. „Žalgiris“ – ketvirtfinalyje, tarp 8 stipriausių Eurolygos komandų. Šitame velniškai sudėtingame turnyre, kur už nugarų reikia palikti bent 8 kitas ekipas, Kauno klubas tai padarė, bet niekas nešokinėjo iš laimės.

Kita vertus, žinant, kokį kelią per tuos 19 metų nuėjo „Žalgirio“ klubas, nereikėtų niekuo stebėtis. Galbūt toks būdas užsitikrinti vietą tarp 8 stipriausių Europoje ir yra pats tinkamiausias komandai, kuri per paskutinius du dešimtmečius patyrė tiek visko, kad jos istorijas galima talpinti į knygą.

Bankroto šmėkla, rungtynių boikotas, ekscentriškas savininkas, subliuškęs svajonių sezonas, pabėgęs savininkas, draudimas registruoti žaidėjus, milžiniškų skolų šleifas. Ir pralaimėjimai. Daug daug pralaimėjimų. „Žalgiris“ per pastarąjį dešimtmetį patyrė per daug blogų epizodų.

Nuo tada, kai „Žalgiris“ paskutinį kartą žaidė atkrintamosiose varžybose, praėjo 17 metų. Tiesa, ta 2001-ųjų Eurolyga ir jos atkrintamosios buvo tokio žemo lygio, kad to net niekas neprisimena.

Kad patektų į atkrintamąsias, „Žalgiriui“ tuomet tereikėjo aplenkti dvi grupės komandas. Grupėje, kurioje žaidė Lugano „Snakes“ iš Šveicarijos, „KK Zadar“ iš Kroatijos, Madrido „Estudiantes“, Atėnų „Persiteri“ ir Bolonijos PAF, tai neatrodė itin sudėtingas uždavinys.

„Žalgiris“ tada sugebėjo pralaimėti Šveicarijos komandai, bet su 6 laimėjimais per 10 dvikovų grupėje užėmė trečiąją vietą ir pateko į aštuntfinalį. Jame kauniečiai tiek išvykoje, tiek namie nusileido Atėnų AEK krepšininkams ir baigė pasirodymą Eurolygoje.

Po to buvo 2003-2004 metų sezonas, kai Arvydo Sabonio vedamą „Žalgirį“ nuo finalo ketverto skyrė vienas metimas. Vienas netaiklus metimas.

Tuomet „Top 16“ etapas vyko komandas padalijus į keturias grupes, o grupių nugalėtojai gaudavo kelialapį į finalo ketvertą. „Žalgiris“ tą kelialapį beveik turėjo, bet Derrickas Sharpas smeigė tritaškį aidint sirenai Tel Avive ir po to pratęsime sudaužė „Žalgirio“ viltis.

2012-2013 m. „Žalgiris“ tapo reguliariojo sezono grupės nugalėtoju ir viltys apie atkrintamąsias buvo didelės, bet viskas netrukus pradėjo byrėti lyg kortų namelis, kai „Žalgirį“ pradėjo purtyti finansinė krizė. Galiausiai „Top 16“ etapo grupėje buvo finišuota šeštoje vietoje, patyrus 8 nesėkmes per 14 rungtynių.

Šie trys sezonai buvo sėkmingiausi „Žalgiriui“ moderniojoje Eurolygoje. Trys sezonai per 18 metų.

O kiek buvo blogų sezonų.

Nuotr. Fotodiena.lt/R.Dačkus
Paulius Motiejūnas ir Paulius Jankūnas buvo komandoje 2008-2009 m. sezone, kai ją supurtė didžiausia krizė klubo istorijoje. Kelis metus besikaupusios skolos sprogo lyg pūlinys, kai „Žalgirį“ sezono pradžioje pavedė keli rėmėjai. Komanda buvo surinkta ne pagal kišenę, todėl netrukus ji ėmė byrėti – pirmiausia išsilakstė visi legionieriai, o vasario mėnesį kantrybė trūko ir likusiems lietuviams.

Nebesulaukdami žadėtų pinigų, krepšininkai atsisakė vykti į LKL rungtynes Kėdainiuose. Žaidėjai tai matė kaip paskutinį ėjimą, siekiant kažką pakeisti.

„Tas sezonas buvo kažkokia tragedija, – dabar tai prisimindamas, tinklalapiui „BasketNews.lt“ kalbėjo Paulius Jankūnas. – Komanda buvo suburta nebloga, bet pradėjo byrėti legionieriai, visi išsivažinėjo, likome tik mes, lietuviai. Žinojome, kad pinigų negausime, tempėsi, tada nenorėjome važiuoti į Kėdainius. Tada buvo sunkiausia, atrodė, kad tik stebuklas gali išgelbėti „Žalgirį“.

Paulius Motiejūnas buvo ką tik perėmęs „Žalgirio“ direktoriaus pareigas, kai jį įsuko tokio lygio tornadas. 2008 metų spalį jis komunikacijos direktoriaus pareigas iškeitė į klubo vadovo kėdę, o jau po keturių mėnesių svarstė, kad galbūt ir pačiam teks išbėgti į aikštę.

„Variantas B buvo registruoti dublerius, – pasakodamas apie krepšininkų boikotą, sakė Motiejūnas. – Rimtai apie tai svarstėme. Juokavome, kad ir personalas žaistų. Dabar, žiūrint iš šono, tai atrodo juokinga, bet tai buvo kritinis momentas.“

„Žalgirio“ vadovai tuomet laimėjo kelias dienas, kai LKL sutiko nukelti rungtynes vėlesnei datai, o Kauno klubas buvo išgelbėtas praktiškai paskutinę sekundę – jam paramą tuomet paskyrė „Respublikos leidinių grupės“ vadovas Vitas Tomkus.

Dar po kelių mėnesių oficialiu klubo savininku tapo Vladimiras Romanovas ir skolos ėmė tirpti. Bent kurį laiką.

Visgi iš pradžių optimistiškai sutiktas Romanovo atėjimas netrukus virto tikru prakeiksmu, o vienas pirmųjų tai pajuto Darius Maskoliūnas. Dabartinis Šarūno Jasikevičiaus asistentas 2009-2010 m. sezone buvo „Žalgirio“ vyriausiasis treneris ir su komanda kovojo LKL finale, kai šiam įsibėgėjant buvo netikėtai išmestas iš komandos.

Nuotr. Fotodiena.lt/A.Pliadis
Prieš „Žalgiriui“ išvykstant į Vilnių žaisti trečiųjų LKL finalo serijos rungtynių, Romanovas Maskoliūnui pranešė, kad šis yra atleidžiamas iš vyriausiojo trenerio pareigų. Strategas, apgintas žaidėjų, visgi liko poste trečiajam mačui, bet kai jis buvo pralaimėtas paskutinėmis sekundėmis, Maskoliūno galva krito.

Romanovas per savo žiniasklaidos kanalus tuomet Maskoliūną išvadino „Zuoko kariu“ ir dėl šios istorijos legendinio „Žalgirio“ kapitonas purtosi iki šiol.

„Žmogus nesupranti nei už ką, nei kodėl, nei kaip… – prisimindamas 9 metų senumo įvykius, galvą purtė Maskoliūnas. – Apjuodina, išmeta iš komandos, nori išmesti iš komandos istorijos.

Aš neegzistavau. Atsimenu, apklijavo „Žalgirio“ autobusą įvairiais žalgiriečių veidais, tai pats Romanovas, priėjęs, bedė pirštu, rodė ir sakė, kad šitą reikia išbraukti. Buvo liūdna. Jeigu žinotum, kad kažką esi blogo padaręs ar, norėjęs padaryti. O čia… Atžaidęs tiek metų, ir padaro tokiu…“

Išmetęs iš vyriausiojo trenerio posto Maskoliūną, „Žalgiris“ likusiai LKL finalo serijai liko be trenerio, nes niekas nesutiko šių pareigų perimti. Taip ketverias paskutines finalo rungtynes patys žaidėjai sau vadovavo, patys save keisdavo per rungtynes. Tai buvo paskutiniai metai, kai „Žalgiris“ netapo LKL čempionu.

Arti to, kad net nežaistų LKL finale, „Žalgiris“ buvo 2013-2014 metų sezone. Tai buvo pirmieji metai po Vladimiro Romanovo pabėgimo iš Lietuvos, Paulius Motiejūnas vėl perėmė vadovavimą klubui, ir jam teko naikinti milijoninę skolų naštą.

Į „Žalgirį“ baigti profesionalo karjeros atvyko Šarūnas Jasikevičius, tačiau pirma sezono pusė jam tais metais buvo viena juodžiausių karjeroje.

Kauno klubas sezono pradžioje atsisveikino su Iliasu Zouru, į jo vietą paskyrė Saulių Štombergą, o su šiuo treneriu kauniečiai ėmė skęsti pralaimėjimuose. Įveikę grupių etapą (5-5), „Top 16“ varžybose žalgiriečiai iškovojo vos 2 pergales iš 14 galimų, o tarp jų turėjo 7 ir 5 pralaimėjimų serijas.

Nuotr. Fotodiena.lt/T.Lukšys
„Jautėsi, kad einame žaisti dėl nieko, – prisiminė Šarūnas Jasikevičius. – Būdavo labai niūru, kai jau po pirmo kėlinio pasiduodavome. Nelabai daug kas tikėjo, kad galime kažką pasiekti. Tie pirmi metai man buvo labai slogūs. Nemanau, kad ir pats buvau labai gerai išnaudojamas. Kai lėtėji, negali daug kur spėti, reikia trenerio pagalbos. O aš jos nesulaukdavau. Reikėdavo daugiau variacijų, negalėjau parodyti, ką galėjau. Buvau ir normalios formos, ir svorio nepriaugęs, bet tas periodas buvo sunkus ir man, ir kai dar kiekvienas rungtynes pralaimi, buvo labai sunku.“

Tai nebuvo svajonių sezonas Šarui, tačiau bent sezono pabaigoje debesys ėmė sklaidytis. „Žalgiris“ pusfinalio serijoje 2-1 eliminavo Vilniaus „Lietuvos rytą“, nors pralaimėjo pirmąsias serijos rungtynes, ir vėliau tapo šalies čempionu.

Kaip paaiškėjo vėliau, tai buvo sunkiausiai šį dešimtmetį iškovotas LKL titulas.

18 sezonų moderniojoje Eurolygoje „Žalgiriui“ davė daug pralaimėjimų, kartėlio, nusivylimo, pykčio ir blogų emocijų. Skambias kalbas prieš sezonus netrukdavo pakeisti šnekos apie bent pasispardymą ir garbingą kovą iki pabaigos. Skolos buvo nuolatinės palydovės. Treneriai vienu metu keitėsi taip dažnai, kad galiausiai niekas nebenorėjo treniruoti komandos.

Ir nepaisant viso to, „Žalgiris“ išliko. Išliko Eurolygoje, kaip viena iš 11 komandų turinčių ilgalaikes licencijas žaisti šiame prestižiniame turnyre. Išliko kaip fenomenas, traukiantis į „Žalgirio“ areną žmones iš visų Lietuvos pakampių. Išliko kaip organizacija, kurią kaip pavyzdį kitiems dabar pateikia Jordi Bertomeu.

„Žalgirį“ į priekį veda žmogus, užaugęs Sporto halės tribūnose ir dėl „Žalgirio“ jaudindavęsis net tada, kai skynė čempionų titulus Barselonoje, Tel Avive ar Atėnuose.

Jam iš dešinės stovi kitas žmogus, kuriam 1999 metais Miunchene buvo įteikta Eurolygos čempionų taurė.

Abu šie vyrai didžiąją karjeros dalį vilkėjo 13-uoju numeriu pažymėtus marškinėlius, o dabar mato, kaip kitas 13-asis numeris diena iš dienos rodo pavyzdį, ką reiškia būti žalgiriečiu.

Nuotr. Fotodiena.lt/J.Elinskas
Greta šios trijulės – būrys žaliai baltą aprangą vilkinčių kovotojų, kuriais dar prieš pusmetį mažai kas tikėjo. Šalia jų – nepailstantys ir beveik niekam nematomi darbininkai: nuo masažuotojų iki administracijos narių, nuo fizinio rengimo trenerių iki autobuso vairuotojo, nuo dublerių komandos žaidėjų iki „Žalgirio“ veteranų.

Galų gale už jų nugarų – miestas, šalis ir jos gyventojai, kuriems pergalės krepšinio aikštelėse tampa pergalėmis gyvenime.

Po šimts, tas laukimas buvo ilgas, tas kelias – duobėtas, o tas tikslas atrodė tolimas, kaip mėnulis.

Bet kai tiki ir dirbi, joks laukimas nėra varginantis, jokios duobės nėra per gilios, joks mėnulis nėra per tolimas. Ir joks pralaimėjimas „Real“ neužtemdys šito nuostabaus pasiekimo.

Sveiki atvykę į atkrintamąsias!


Rodyti komentarus
1 2 3  »
2018-03-24 11:39
gta
rito kales verkia kraujo asarom tai raudonskurviai net is grupes neiseina kibire
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-24 09:15
Anonimasgerai cia uzstume ant zk :D


su savim jau susirasineji? :D

Anonimaskai trui nevykelio mentaliteta ir tiek metu zagina visi, tai patekti tarp 8 yra kaip iskovoti auksa


taip, kai ryta visi eile metu trypia taip, net lkl top-8 jum aukso vertes :D KMT manai buvo issityciojimas is ryto? patikek, dar ne taip lkl finale gausit :D
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-24 00:54
Anonimas
kai trui nevykelio mentaliteta ir tiek metu zagina visi, tai patekti tarp 8 yra kaip iskovoti auksa
Įvertinimas:
-1
(vertina tik prisijungę)
2018-03-23 23:43
thomas
kuom jis istorinis ? kad patekom į TOP 8 ? kuom čia įspūdinga ?
Įvertinimas:
+1
(vertina tik prisijungę)
2018-03-23 23:29
gh
Deja bet liksim 8 baskai daro barsa
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-23 20:28
eurolyga
Chimki 58-68 cska 4 k

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-23 20:10
tv3
Patriotizma parodes jonas maciulis saras laimes eurolyga toks jo likimas

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-23 20:05
basketnews
Tai miklovas sita traipsnis visa diena virsuje kai daugiau naujienu nera i pagrindini virsu

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-23 20:03
barca
Plazos noras treniruoti barca butu ispudinga

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-23 20:01
barca
Plaza noretu barca treniruot

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-23 20:00
eurolyga
Chimki 37-53 cska

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-23 19:58
priminus krapiko laikus
Prie krapiko budavo beviltiski pralaimejimai prie krapiko toks sezonas nebutu

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-23 19:48
gedas
bravo
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-23 18:41
egzpertas
Saras jei eis tai tik i Barsa, todel neaisku ar tikrai susitartu del savo iskeltu salygu. Ulanovas ir Pangos nekvaili, pinigai yra pinigai, bet tokios roles kaip Zalgiryje jie kitur negaus. Jie gi puikiai mato kaip buve komandos draugai Lukas, Leo bei Brockas svetur nera tokie kaip kad buvo Zalgiryje.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-23 18:28
Valdas
Dabar įdomu, Ule -Jasikevičius, norės dar likti Kaune, Pangos tai išeis, bet visvien kažką atras,nesinorėtų,kad žalgiris vėl grįžtu į senąsias vėžias

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-23 18:09
Su pergale, Lietuva!http://i.imgur.com/WOUqkfE.jpg


Jie ne tik jau astuonis sezonus lenkiasi Zalgiriui, bet ir rakam stovi pries Neptuna bei Lietkabeli. kurie jau irgi atsere laikrascio dvesiancia parodija ir pasiunte i bronzini gaidyna.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-23 18:00
krepsinis.net
Zalgiriui - D. motiejuno ir T. Lawsono sveikinimai

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-23 17:42
to antirytas
Pats gaidelis imete nuoroda ir pats po to tipo zvengia. Vargsas vis kartojasi ir kartojasi. Akivaizdi ligonio agonija nes tik nesubrendes adaptas gali kartoti tas pacias frazes ar deti nuorodas.
Įvertinimas:
+1
(vertina tik prisijungę)
2018-03-23 16:32
Ten
Motiejunas - vyras su kiausiais. Isgelbejo skestanti zalgirio laiva. Nuostabus straipnis. ZALGIRIS!

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-23 16:22
Anonimas
gerai cia uzstume ant zk :D
Įvertinimas:
-1
(vertina tik prisijungę)
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.
1 2 3  »

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 54

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
Rodyti visas naujienas