Nuotr.: Fotodiena.lt/R.Dačkus
Nuotr. Fotodiena.lt/R.Dačkus

Kai vasario 4-ąją Prienuose baigėsi vietos „Vytauto“ ir Kauno „Žalgirio“ akistata, šeimininkų arena paskendo dūmuose, o susikalbėti dėl įsijungusių dūmų detektorių signalų buvo itin sudėtinga užduotis. Tiesa, jokio pavojaus tąkart nebuvo. Tai – „Žalgirio“ aistruolių pergalės šventimas.

Vis tik „Betsafe-LKL“ vadovybė nuo kovo mėnesio tokiems atvejams nutarė užkirsti kelią, į pirotechnikos naudojimą arenose pradėdama dar griežčiau žiūrėti.

Toks situacijos sprendimo būdas daugiausiai nepasitenkinimo sukėlė dviejose didžiausiose Lietuvos sirgalių grupuotėse – „Lietuvos rytą“ palaikančioje „B tribūna“ ir „Žalgirio“ aistruolių „Green White Boys“. Būtent šios dvi fanų bazės pirotechniką Lietuvoje pasitelkia dažniausiai.

Šias medžiagas kartais naudoja ir Klaipėdos „Neptūno“ aistruoliai, o pastarasis toks atvejis nuskambėjo itin garsiai. Kovo 19-ąją švęsdami pergalę prieš „Lietuvos rytą“, klaipėdiečiai „Siemens“ arenoje užsidegė vadinamuosius fajerius ir iškėlė plakatą su užrašu: „pirotechnika – ne nusikaltimas“.

Nelaiminga ironija, tačiau tokia uostamiesčio atstovų protesto akcija tuomet baigėsi apdeginta netoliese buvusios merginos oda bei drabužiais.

BasketNews.lt“ žiniomis, šiuo metu tiriant šį įvykį vykdomi trys ikiteisminiai tyrimai.

Tokie atvejai, kuomet dėl pirotechnikos naudojimo Lietuvoje sužeidžiami žmonės, nėra itin dažni, tačiau pastaruoju metu šiuo klausimu vykstant aršioms diskusijoms, incidentas Vilniuje buvo tarsi labai didelis kaulas šių medžiagų uždraudimo arenose šalininkams.

Tiesa, prieš pirotechnikos vartojimą arenose kovojantys asmenys turi dar ne vieną stiprų argumentą. Pavyzdžiui, Didžiosios Britanijos mokslininkas Tomas Smithas prieš dvejus metus nustatė, jog pirotechnikos naudojimas sveikatai yra kenksmingas net ir atviruose futbolo stadionuose, o ką jau kalbėti apie uždaras krepšinio arenas.

Nurodoma, kad, pavyzdžiui, fajerių ar kitų dūminių užtaisų sudėtyje yra naudojamas parakas ir įvairūs oksidatoriai, gaminio degimą paverčiantys nenutraukiamu iki pat jo veikimo pabaigos.

Išaiškinta, kad degimas išskiria toksiškus produktus, įskaitant sieros oksidą, azotą, kietus metalo oksidus ir kitas kenksmingas medžiagas.

Šis pirotechnikos panaudojimas „Neptūno“ sirgaliams kainuos brangiai
Šis pirotechnikos panaudojimas „Neptūno“ sirgaliams kainuos brangiai
Nuotr. Fotodiena.lt/J.Elinskas

Ar „Betsafe-LKL“ žingsnis sugriežtinti pirotechnikos gaminių įsinešimą į arenas buvo teisingas?

„Vienareikšmiškai taip, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ pareiškė Policijos departamento ekstremalių situacijų skyriaus tyrėja Ingrida Lamanauskienė. – Sirgaliai gali sakyti, kad tokias medžiagas naudoti tinkamu atstumu yra leistina, tačiau arenos tam dažniausiai net neturi reikiamų saugumo sertifikatų.

Nėra jokios abejonės: pirotechniką arenose naudoti yra nesaugu ir netgi pavojinga. Įrodyta, kad arenose negali būti tinkamos vietos pirotechnikos naudojimui.“

Tiesa, pažymėtina tai, kad pirotechnika LKL arenose niekada nebuvo legali, tačiau arenų apsaugos darbuotojai į sirgalių bandymus prasinešti tokių įrenginių dažniausiai stebėdavo pro pirštus.

Dabar šalies pirmenybių vadovybė į šią sirgalių arteriją dūrė pirštu, ir tai iššaukė didelį pastarųjų nepasitenkinimą.

„Facebook“ krepšinio tinklaraštis „Užkalti Halės Langai“ neseniai pasidalijo pokalbiu su tapatybės atskleisti nepanorusiu „Lietuvos ryto“ sirgalių grupuotės „B tribūna“ nariu. Šio įsitikinimu, mintis sugriežtinti pirotechnikos kontrolę rungtynių metu yra neteisinga.

„Esu mates, kaip „Neptūno“ fanai dega pirotechniką tiek „Siemens“, tiek „Lietuvos ryto“ arenose ir nebūdavo jokių bėdų. Juk mes patys paskutinėse rungtynėse su „Žalgiriu“ deginome pirotechniką Vilniuje ir viskas buvo gerai.

Arena didelė, vedinimas yra, degama po finalinio švilpuko, klubui iškovojus svarbią pergalę. Iš niekur kuriamos problemos. Netikiu, kad Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Utenos fanai dabar nustos deginti pirotechniką. Kitos LKL komandos sirgalių grupių tiesiog neturi“, – „Užkalti Halės Langai“ cituoja aistruolį.

Visgi panašu, kad organizacijų ir „Betsafe-LKL“ klubų organizacijose sirgaliai užtarimo tikrai nesulauks. Su tinklalapiu „BasketNews.lt“ bendravęs Panevėžio „Cido“ arenos direktorius Tomas Inčikas taip pat laikėsi bendrosios nuostatos – pirotechnikos naudojimas krepšinio rungtynių metu yra kenksmingas.

„Bendraujame su sirgaliais ir visuomet juos informuojame, kad tokie veiksmai kelia grėsmę ne tik arenos turtui, bet ir aplinkinių sveikatai. Buvę atvejų, kai kiek apgadinamos kėdės, kiti smulkesni pažeidimai. Be to, labai svarbu, jog pas mus yra trekas, todėl nuo pirotechnikos gaminių jį reikia saugoti labai atidžiai“, – sakė „Lietkabelio“ namų vadovas.

„Lietuvos ryto“ sirgaliai „Cido“ arenoje
„Lietuvos ryto“ sirgaliai „Cido“ arenoje
Nuotr. Fotodiena.lt/R.Lukoševičius

Pastarasis tikino matęs viešus „B tribūnos“ pasipiktinimo įrašus dėl jiems nepalankaus sprendimo. Vilniečiai yra vieni dažniausiai šiuos įrenginius naudojančių sirgalių, o tokiu nusiteikimu prieš metus įsitikino ir pats Inčikas, kuomet „Cido“ arenos apsaugos darbuotojams nepaklusę sostinės ekipos aistruoliai sukėlė muštynes.

„Su sirgaliais turime susitarimą, kuris visada galioja – jie negali neštis pirotechnikos gaminių į rungtynes. Pastaraisiais metais didesnių nesutarimų dėl to ir nebuvo. Aišku, būna bandymų įsinešti, būna, kad užsikiša kur nors tarp savo drabužių. 

Buvo kilusių muštynių, buvo susistumdymų, buvo visokių bandymų, bet mes bendraujame su sirgaliais. Sakome: „jei nebus konfliktų, jums skirsime geresnes vietas, nenugrūsime kur nors į kampą.“ Bet su „Lietuvos ryto“ sirgaliais yra buvę taip, kad maloniai paprašius pakeisti vietas, vienas jų pradėjo elgtis itin agresyviai. 

Tuomet supratome, kad susitarimas dingo, konkrečiai su tuo pačiu žmogumi, kuris dar prieš visa tai gražiai su mumis diskutavo. Nepagarbos arenoje matyti nenorime, su tuo nesitaikstysime. Buvo nuspręsta kitą kartą neįleisti visų „Lietuvos ryto“ sirgalių, tačiau vėliau persigalvojome, dabar neįleidžiamas tik tas vienas asmuo. Kita vertus, jis į areną mėgina patekti kitais būdais – slėpdamas veidą, persirengdamas“, – istoriją prisiminė arenos vadovas.

Prienuose prieš „Lietuvos ryto“ sirgalius buvo panaudotos štai tokios priemonės
Prienuose prieš „Lietuvos ryto“ sirgalius buvo panaudotos štai tokios priemonės
Nuotr. Fotodiena.lt/E.Blaževičius

Patys sirgaliai netolimoje praeityje prisimena ir kitų istorijų.

Pavyzdžiui, po vienų „Betsafe-LKL“ rungtynių Kėdainiuose arenos apsauga fajerius uždegusius „Lietuvos ryto“ aistruolius nupurškė gesintuvais. Analogiškų priemonių praėjusį sezoną buvo imtasi ir Prienuose.

„Mūsų žiniomis, konferencijoje po kurios buvo sugriežtintas pirotechnikos naudojimas, Europos Sąjungos atstovai buvo pasibaisėję gesintuvų naudojimu, teigdami, jog tai sukėlė daug didesnį pavojų. Profesionalai taip pat įrodė Kėdainių apsaugos kaltę, bet tie besmegeniai iki šiol galvoja, jog buvo teisūs“, – cituojamas šiuos incidentus prisiminęs „Lietuvos ryto“ sirgalius.

Tiesa, panašu, kad nuo šiol Lietuvoje su ketinimais tribūnose rengti dūmų šou bus tvarkomasi griežtai. Apie tai prakalbo ir policijos ekstremalių situacijų tyrėja Lamanauskienė.

„Esame įsitikinę, kad dialogu ir išaiškinimu apie pirotechnikos naudojimo žalą galime pasiekti daugiau, tačiau turime pareigą, kai gresia pavojus žmonėms, imtis visų būtinų veiksmų, kad neįvyktų nelaimė“, – sakė policijos atstovė.


Rodyti komentarus
2018-03-27 20:19
Mano nuomone, reikėtų uždrausti šiuos dalykus. Kaip patys regėjome, buvo tokių momentų, kuomet ir žmonės nukentėjo ir vos tragedijų neįvyko. Manau reikėtų arba šiek tiek pažaboti šių technologijų veikimą arba visiškai uždrausti, nes kitokių atveju, ateis tokia diena, kai galime turėti ir netekčių..
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-27 18:47
faktas kad turi but uzdrausta sitie vaiku zaidimai.lauke tegu degina i sveikata ar pas save namie,o uzdaroj patalpoj tokius dalykus saugiai ekspluatuoti gali tik profesionalai.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-27 18:39
Nesijaudinkit, tai tik pradzia. Kitamet uzdraus palaikyt komanda skaiduotemes, nes tai sukelia per dideli garsa ir kenkia ausims.
Įvertinimas:
-1
(vertina tik prisijungę)
2018-03-27 17:16
to CempionasLR
Tau ta fajeri reiktu sukisti i subine kad kita karta zinotum kaip kitiems siulyti traumuoti kitus.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-27 16:05
Pats jau senai nesilankau krepsinio rungtynese, karts nuo karto su draugu ateinam pasedet ramiai alaus atsigert, bet nuo tokiu draudimu kyla noras sugryzt i B tribuna ir uzdegt fajeri!
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-27 16:02
Krepsinis bei palaikymas be pirotechnikos - Tai nebe krepsinis. Geriau uzdraustu dudas kurios is tiesu kenkia ausims, eilini karta geda LKL.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-27 15:39
Is JAV
Tegul degina,jai su protu.Vis europietiskas sirgaliu sirgimas,100 kart geriau negu amerikietiskas.Slamscia hotdogus ar kita plastica,o kenkia dar daugiau negu dumai.ten nors kaskoks judesys,dainos,fakelai ir pns...Cia sportas o ne misios baznycioj...
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-27 15:32
>>VinCarter15
Vincuk, koncertu metu pirotechnika paruosia ir ja priziuri profesionalai, o ne piemenys snargleti.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-27 15:19
Kas
per myščiotojai tie visi rėkiantys "tai viską uždrauskim"? Tapinoidiniai snargliai, kurių smegenys jau per daug praplautos labiau įsigilinti į situaciją - pirotechnika uždarose patalpose yra pernelyg pavojingas dalykas, tad jos draudimas yra natūralus kaip rytfanio ryži plaukai. Futbolo stadionai yra visai kas kita
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-27 14:54
Tuco
Gerule foto is Prienu kur ryzas distrofikas bega net sulinkes. Gerai ten Prienai su gesintuvais greitai nutilde visa raudonskuduriniu degradu sokinejima.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-27 14:51
Lawless
"„Mūsų žiniomis, konferencijoje po kurios buvo sugriežtintas pirotechnikos naudojimas, Europos Sąjungos atstovai buvo pasibaisėję gesintuvų naudojimu, teigdami, jog tai sukėlė daug didesnį pavojų. Profesionalai taip pat įrodė Kėdainių apsaugos kaltę, bet tie besmegeniai iki šiol galvoja, jog buvo teisūs“, – cituojamas šiuos incidentus prisiminęs „Lietuvos ryto“ sirgalius."

Kas cia kitus vadina besmegeniais? Kazkokia tupa padugne, kuri isivaizduoja kad sokinedami plikomis subinemis su fakelais rankose save pavaizdus akujenais fanais?
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-27 14:49
to antanas
Ka tu gali jobninti kabake kai tu per galva su plyta esi jobnutas?
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-27 14:30
asgaf
nebezino ka dar uzdrausti, tai nori uzdrausti tai, kas suteikia geru emociju tiek komandai, tiek jos fanams. Kelia gresme mat.. man atrodo, kad nuo keptos duonos daugiau uzspringsta, nei nuo pirotechnikos nukencia zmogus, apie alu net nekalbu, bet ju tai nedraudzia. Fanai turi savo kampa ir ten degina pirotechnikas, nematau cia nieko blogo, galbut ne visuose arenuose yra tokios galimybes, bet Svyturio arenoje Vakaru banga turi savo visa sektoriu, o ir kitos komandos fanai atviaziave turi savo vietas balkone, kur apart varzovu fanu daugiau nieko nebuna. Svarbu, kad pirotechnika butu naudojama nepiktybiskai, ivertinus situacija, kad nebutu kam nors pakenkta
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-27 14:27
djgaffer
Po rungtynių,kai žmonių sumažėja ar aplink pagrindinius fanus jų nėra,tegul leidžia tą pirotechniką,kiek tik nori.Bet rungtynių metu tai tikrai rizikinga,ką ir parodė įvykis Siemense.Uždraust jų visai neuždraus,nes vistiek bus kas įsineša,visų nesužiūrėsi.Tik atsargiai reikia mokėti elgtis ir pagalvoti apie aplinkinius žmones.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-27 14:02
Anonimas
Tai kepta duona ir alu uzdrauskit nes irgi kenkia sveikatai kaip ir dumai

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-03-27 13:34
Lol - tai per koncertus tada irgi uzdraus??? Nes ten jos buna zyyyyymiai daugiau. Ar cia kazkokie dvigubi standartai??? Ai dzin dw viska uzdrauskim!!!

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 16

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
Rodyti visas naujienas