Nuotr.: M.Gailiūnas
Nuotr. M.Gailiūnas

Balandžio 20 – 22 dienomis „Tornado“ KM kolektyvas vyko į stažuotę Barselonoje. Jos metu treneriai ir mokyklos direktorius bendravo su „Barcelona“ klubo jaunimo sporto vadovu Pere Capdevila, susipažino su jaunimo rengimo sistema, apžiūrėjo sporto bazę, kuri skirta ir pritaikyta įvairioms sporto šakoms.

Kolektyvas susitiko ir su buvusiu „Tornado“ KM auklėtiniu Filipu Siewruku. Vaikinas į „Tornado“ KM atvyko, kai Tornado KM – „Fudo“ dalyvavo U13 čempionate ir po sėkmingo pasirodymo Lietuvos moksleivių krepšinio lygoje pakėlė sparnus į Barseloną.

Filipas papasakojo apie savo gyvenimo ir mokymosi sąlygas bei treniruočių procesą. Vaikinas sportuoja du kartus per dieną – po pamokų eina į individualias treniruotes, o vakare – komandines. Rytinės treniruotės vyksta tik vyriausiems krepšininkams.

„Tornado“ KM kolektyvas stebėjo įvairaus amžiaus grupių treniruotes bei rungtynes. Pavyko pamatyti ir Badalonos „Joventut“ vaikų komandų rungtynes.

„Džiaugiamės turėję galimybę susipažinti su ispaniška krepšinio mokykla iš arčiau ir tiesiogiai, ne tik iš pasakojimų, – kelionės įspūdžiais dalijosi treneris Tomas Kentra. – Aišku, pirmiausia įspūdį paliko pati jaunimo ugdymo sporto bazė, kurioje daugiausia infrastruktūros pritaikyta futbolui. Kitoms sporto šakoms taip pat sudarytos puikios sąlygos. Šalia krepšinio salės, kuri transformuojasi į tris mažesnes, yra treniruoklių salė, masažo ar fizioterapijos kabinetai, video peržiūros patalpa.

Vis tik mus pačius labiau domino treniruočių procesas. Su kiekviena grupe dirba 3-4 treneriai. Lietuvoje dažniausiai šitą darbą atlieka vienas treneris, labai retais atvejais – du. Propaguojamas greitas komandinis krepšinis, tačiau jis paremtas individualiais veiksmais – nėra kažkokių sudėtingų kombinacijų tiek jaunesniame amžiuje, tiek jaunučių ar jaunių lygyje.

Taip pat, priešingai nei Lietuvoje, ten nevedama statistika. Kiekvienoje komandoje treneriai asistentai veda statistiką ir ją naudoja tik savo komandos viduje, nėra viešos prieigos. Vaikų amžiuje žaidžiami 8 kėliniai po 5 min, kitaip nei įprasta pas mus, kai nuo mažens žaidžiama 4 kėlinius po 10 minučių.

Matėme ir Badalonos „Joventut“ berniukų rungtynes. Jose buvo žaidžiamas panašus krepšinis, t.y. greitas, paremtas individualiais veiksmais, bet komandinis krepšinis, kamuolys žaidėjų rankose neužsibūdavo ilgiau nei 5 sekundes. Pati kryptis yra aiški. Tačiau teisybės dėlei reikia pažymėti, kad vyresnėse komandose Barselonos klube nemažą dalį, o kartais net ir daugiau nei pusę, sudaro užsieniečiai. Matyt, kaip bebūtų išgirta Ispanijos krepšinio sistema, kiekvienai sistemai būtinas talentingas vaikas.

Mūsų, lietuviška krepšinio mokykla, turi savo veidą. Ne veltui yra iškovojamos aukštos vietos jaunimo čempionatuose, Lietuvos vyrų rinktinė nestokoja aukščiausio meistriškumo žaidėjų. Čia yra labai didelis vaikų trenerių nuopelnas. Taip pat mūsų šalyje, palyginus su Ispanija, vaikai turi labai daug rungtynių ir lygių rungtynių, kuriose gali kaupti didelę patirtį. Apibendrinant galiu pasakyti, kad kelionė buvo labai naudinga, galėsime kažkokius aspektus pritaikyti ir savo treniruočių procese. Taip pat turėjome laiko apsižvalgyti ir po Barseloną. Smagu, kad tokios stažuotės jau tampa tradicija.“

Antrus metus tokią kelionę organizuojantis „Tornado“ KM direktorius Dainius Čiuprinskas džiaugiasi, kad su treneriais gali pasižvalgyti po kitų šalių krepšinio virtuvę: „Tai duoda tikrai didelį peną mūsų trenerių tobulėjimui, įneša naujų minčių. Barselonos treniruočių bazė buvo pritrenkianti, bet mes suprantame, kad daugiausia tai – futbolo nuopelnas.

Žiūrint iš sportinės pusės, buvome nustebinti greitu vaikų krepšiniu, kamuolio dalijimusi. Iš varžybų organizavimo pusės, įdomiai atrodė U12 rungtynėse teisėjaujantis vos vienas teisėjas, žaidžiama guminiu kamuoliu. Gerai nuteikė tėvų požiūris į rungtynių procesą – jie nereagavo į teisėjų ar vaikų klaidas aikštelėje, tiesiog sveikai palaikė savo komandą. Tą patį galima pasakyti ir apie trenerius, kurie neakcentavo vaikų klaidų ir nesikišo į arbitrų darbą.

Šioje kelionėje dar kartą įsitikinome, kad dėl mažos šalies ir gero darbo turime labai gerą čempionatą – Lietuvos moksleivių krepšinio lygą, kur čempionatai vyksta kiekvienais metais, dėl ko turime daugybę lygių rungtynių, leidžiančių vaikams ir treneriams tobulėti. Ispanijoje ir kai kuriose kitose šalyse čempionatai vyksta tik kas dvejus metus ir iki finalinio etapo pirmiausia žaidžiama regionais.

Taigi, tokios komandos kaip „Barcelona“ ar „Joventut“ net neturi nuožmių dvikovų. Tai matėme ir U18 rungtynėse, kur Mataro ekipa žaidė su Barselonos aštuoniolikmečiais. Talentingi pastarosios komandos žaidėjai tokiame susitikime žaidžia vos 50 – 60 proc. savo galimybių. Apibendrinant, kaip ir kalbėjau su Barselonos jaunimo sporto vadovu Pere Capdevila, krepšys visur vienodas – 3,05 m aukštyje, o viską lemia sunkus trenerių ir žaidėjų darbas treniruotėse.“

KM „Tornado“ išvykos į Barseloną akimirkas ir treniruočių bazės vaizdus galite pamatyti čia.


Rodyti komentarus
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 0

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
Rodyti visas naujienas