G.Popovičiaus komandoje tvarka – kaip armijoje

2005-06-13 10:20
Pagal „The New York Times“, „International Herald Tribune“ ir „San Antonio Express“ parengė Gintarė Romeikaitė, „BasketNews.lt“ koresp.

Jei Greggas Popovičius nebūtų tarnavęs karinėje bazėje Divarbakyre pietų Turkijoje 1970 metais, šiandien „San Antonio Spurs” ekipos galbūt nematytumėme NBA finale.

Buvęs oro pajėgų majoras, dirbęs JAV oro pajėgų žvalgyboje, keturis sezonus žaidė krepšinio komandoje ir buvo vienas ekipos lyderių. Kai generolas pasiūlė jam laikiną tarnybą JAV armijos krepšinio ekipoje Rytų Europoje, G.Popovičius atrado savo tikrąjį pašaukimą.  

Po šešerių metų armijoje G.Popovičius pradėjo dirbti Kalifornijoje, NCAA trečiajame divizione. Į „Spurs” jis atėjo 1988 metais kaip vyriausiojo trenerio asistentas. Po šešiolikos metų darbo vos dvi pergalės skiria jį nuo trečiosios NBA taurės per jo septynių sezonų darbo vyriausiojo trenerio poste laikotarpį. 

Armijoje išugdytas smalsumas ir pagarba kitoms kultūroms dabar su kaupu atsiliepia „Spurs” ekipai. Per savo karjerą žaidęs prieš Sovietų Sąjungos bei kitų Rytų valstybių rinktines, G.Popovičius praplėtė savo akiratį bei iš ten į NBA atvedė daug puikių žaidėjų.

„Spurs” garsėja savo marga sudėtimi: komandoje žaidžia vyrai iš Argentinos, Prancūzijos, Slovėnijos, Mergelių salų, Naujosios Zelandijos bei JAV. 

„Armijos man suteikta galimybė keliauti žaidžiant krepšinį padėjo suprasti, kaip šis žaidimas yra žaidžiamas pasaulyje ir kiek daug yra gerų žaidėjų”, – po pirmosios „Spurs” pergalės NBA finale teigė G.Popovičius.  

Greggas Popovičius  - žmogus, per plauką netapęs šnipu, dabar  laikomas  vienu geriausių visų laikų NBA treneriu.
„Aš visados maniau, kad šis darbas – tai galimybė suderinti savo pomėgį ir profesinę atsakomybę. Taigi mes susitarėme paieškoti naujų žaidėjų ir kitų šalių gatvėse". 

G.Popovičius prisipažino, jog Davidas Robinsonas iš JAV jūrų laivyno akademijos bei Timas Duncanas iš Mergelių salų buvo tie žaidėjai, kurie padėjo jam pelnyti kitų pasitikėjimą. Tačiau besąlyginę savo auklėtinių pagarbą jis užsitarnavo tik po „Spurs” sėkmės. 

„G.Popovičius iš savo žaidėjų reikalauja pasišventimo, tačiau kartu stengiasi išlaikyti gerus jų tarpusavio santykius. Tai sutvirtina komandą”, – kalbėjo R.C.Bufordas, ekipos generalinis vadybininkas.

1997 metais Popas specialiai skrido į Šv.Kroikso salą, norėdamas artimiau susipažinti su T.Duncanu prieš pašaukiant jį į „Spurs”. Taip pat jis įdėmiai sekė Tony Parkerio pasirodymą Prancūzijos krepšinio lygoje 2001 metais. 

Armijoje įgytas trenerio griežtumas itin atsispindi krepšinio aikštelėje. San Antonijuje dirbdamas su nepatyrusiu devyniolikamečiu įžaidėju T.Parkeriu G.Popovičius žaidėją ir stumdė, ir šaukė ant jo, ir vertė dirbti.  

„Popas tiesiog nori, kad mes parodytume ką galime. Jis priverčia mus sunkiai dirbti, labai sunkiai dirbti, todėl jei žaidėjas turi atkaklumo ir tvirtą charakterį, jis tikrai tobulės”,  teigė krepšinio veteranas Robertas Horry

„Jis yra pats geriausias treneris, kokį šie vyrukai galėjo gauti. Mes privalome leisti savo žaidėjams žaisti jų stiliumi, ir Popas, tai supratęs, stengiasi jų stilių tobulinti”, – aiškino trenerio padėjėjas P.J.Carlesimo. 

Per dvejus metus T.Parkeris ir jo komandos draugas Emanuelis Ginobili išmoko suprasti trenerį ir jo sarkazmą. Pirmųjų finalo rungtynių pirmajame finalo rungtynių ketvirtyje „Spurs” atsiliekant 4:17 G.Popovičius paprašė dviejų minutinių pertraukėlių. 

„Aš paklausiau žaidėjų, ar jiems nebūtų per sunku, tiksliau, ar aš ne per daug iš jų reikalauju prašydamas, kad jie mėgintų žaisti taip, kaip mes planavome. Taip pat pasiteiravau, ar jie nesupyktų, jei aš paprašyčiau jų labiau padirbėti gynyboje”, sakė G.Popovičius. E.Ginobili suprato viską vos tik pažvelgęs į trenerio veidą.

Žmogus, per plauką netapęs šnipu, dabar  laikomas vienu geriausių visų laikų NBA treneriu. 

„Kartais imi jaudintis, kadangi jis – tarsi kraujagyslė, vis kaupianti savyje kraują ir vieną akimirką galinti sprogti. Jis protingas treneris. Jis žino, kaip iš komandos išspausti tai, kas geriausia. Popo toks temperamentas, kad jis gali greitai visais nusivilti, tačiau treneris nebijo to pasakyti garsiai. Taigi visi komandos nariai jaučia jo nuotaiką, o tai stiprina komandos dvasią”, teigė E.Ginobili. 

„Jo žaidėjai daug laisvės negauna. Galbūt tai jų draugystės ir netvirtina, tačiau neabejotinai leidžia pažvelgti į komandą iš kitos pusės. Šie vyrukai supranta, jog treneris žino, ką daro”, kalbėjo R.C.Bufordas. 

G.Popovičius moka rusų kalbą, tačiau nepaisant laiko, praleisto Rytų Europoje, jis tvirtina, jog sklandžiai kalba tik angliškai. Treneris dažnai klausinėja žaidėjų apie jų šalių politiką, nors ir ne visada susigaudo, apie ką kalbama.  

Norėdamas sumažinti įtampą, tvyrojusią tarp žaidėjų prieš pirmąsias finalo rungtynes, G.Popovičius užvedė kalbą apie televizijos žaidimą „National Spelling Bee”.

„Man buvo įdomu, ar bent vienas bent yra girdėjęs žodį, kurį reikėjo atspėti – tai apogiatūra. Žinoma, niekas tokio žodžio nežinojo”.

Kai kurie žaidėjai net nebuvo girdėję apie  tokį žaidimą, ir G.Popovičius turėjo apie jį pasakoti tris kartus. „Įdomiausia buvo Manu reakcija: jis klausė, apie kokias bites aš šneku”.

G.Popovičius mėgsta bendrauti su kitataučiais. „Žmonės tuo netiki. Jie nemėgsta užsieniečių, galvodami, jog bendrauti su jais bus tikra kančia”, teigė treneris.

1988 metais G.Popovičius įtikino tuometinį „Spurs" trenerį Larry Browną bei komandos generalinį vadybininką Bobą Bassą leisti jam vykti į Kelne (Vokietija) vykstančius Eurolygos mačus. Ten jis užmezgė pažintį su pirmoju perspektyviu savo žaidėju Zarco Paspaliu (šis puolėjas iš Kroatijos „Spurs" komandoje žaidė tik vieną sezoną, kadangi G.Popovičiui nepatiko jo gynyba).  

T.Parkeris, kilęs iš Prancūzijos, buvo pašauktas 28 numeriu 2001 metų NBA naujokų biržoje. Argentinietis E.Ginobili 1999 metų naujokų biržoje buvo  pašauktas 57 numeriu ir „Spurs” pradėjo  žaisti tik 2002 metais. Praėjusiaisiais metais ekipa įsigijo Luisą Scolą – E.Ginobilio komandos draugą Argentinos rinktinėje, kuri parsivežė aukso medalį iš Atėnų olimpinių žaidynių.   

G.Popovičius nenoriai šneka apie save, todėl apie jį sklando nemažai gandų.

„Jis įdomus vyrukas, – sako Steve’as Kerras, TNT televizijos komentatorius. – Jis domisi tokiais dalykais kaip pasaulio politika. Jis tarnavo armijoje. Mes net nežinome, ką jis ten darė. Man atrodo, jis buvo šnipas”.  

Žinoma, S.Kerras nelabai tiki šia istorija. Bet kokiu atveju, G.Popovičius yra viena įdomiausių NBA asmenybių, apie kurią beveik niekas nieko nežino.


Rodyti komentarus
2006-03-05 14:09
scola i nba betinka, jis zaidzia tik C o ugis 204 tai kaip pries minga reiks zaist 229?
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
2005-06-13 23:24
nakti sutikt nenoreciau
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
2005-06-13 20:49
Teks Javtokui san antonijuj bulves skust:)))
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
2005-06-13 19:06
JAV armijos krepšinio ekipoje Rytų Europoje??? Cia kur rytu Europoje tais laikais JAV kariuomene buvo: Lenkijoj, Vengrijoj, o gal Lietuvoj? Ar autoriui Turkija yra Rytu Europa?
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
2005-06-13 18:23
Na ir zvilgsnis jo kaip KGB'eshniko :)
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
2005-06-13 15:53
Toks netrumpas straipsiniukas :)
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
2005-06-13 10:52
gal Parkeriui blogoji Popo puse atrode kai jis visaip stumdesi ;) bet trb kai budamas 20 tapo NBA cempionu, padekojo treneriui uz toki mustra...
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
2005-06-13 10:48
jooo...bet ce nepasakoma jo bloguju pusiu wien tik gerasias...
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 8

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
Rodyti visas naujienas