Nuotr.: USA Today Sports – Scanpix
Nuotr. USA Today Sports – Scanpix

Praėjus kiek daugiau nei mėnesiui nuo Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) laisvųjų agentų rinkos pradžios didžioji dalis krepšininkų turėjo tenkintis tuo, kas buvo pasiūlyta, arba paprasčiausiai pratęsti anksčiau sudarytas sutartis. Po 2016-ųjų vasaros išlaidavimo, vietos dideliems kontraktams nebeliko.

Po 2015-ųjų NBA žaidėjų asociacijos sprendimo, algų kepurė ir toliau lieka suspausta. Minėtųjų metų vasarą artėjo nauja sutartis dėl tiesioginių transliacijų teisių ir žaidėjų asociacija atmetė NBA pasiūlymą didinti algų kepurę palaipsniui su kiekvienais metais. Vietoje to buvo priimtas sprendimas, kuris leido sukurti vienkartinį milžinišką algų kepurės išaugimą.

Šis sprendimas leido „Golden State Warriors“ klubui prisivilioti Keviną Durantą, lėmė kai kurių krepšininkų išpūstus kontraktus, o pastarųjų dviejų vasarų laisvuosius agentus paliko ties suskilusia gelda.

Palyginimui, 2016-ųjų vasarą tokie krepšininkai kaip Timofejus Mozgovas, Joakimas Noah, Ianas Mahinmi, Meyersas Leonardas, Bismackas Biyombo ir Milesas Plumlee pasirašė sutartis, kurių bendra vertė siekia 365 mln. JAV dolerių.

Šiemet DeMarcusas Cousinsas, Brookas Lopezas, Nerlensas Noelis, Gregas Monroe ir JaVale‘as McGee pasirašė kontraktus, kurių vertė – viso labo 17 mln. dolerių.

Ar žaidėjų asociacija buvo teisi atmesdama NBA pasiūlymą? Galbūt pati lyga galėjo padaryti daugiau, jog įtikintų krepšininkus, jog jų idėja yra kur kas geresnis variantas žiūrint į ilgalaikę perspektyvą?

Vis tik sprendžiant iš interviu, kuriuos davė aukščiausi lygos vadovai, niekas neprognozavo tokios baigties, o abejoms pusėms beliko susigyventi su pasekmėmis.

Bene didžiausia klaida yra galvoti, kad jeigu krepšininkai būtų sutikę su NBA sąlygomis, per ilgesnį laikotarpį jie būtų uždirbę mažiau nei pasirinktu atveju, kuomet krepšininkai didžiausias sumas susižėrė per vieną vasarą.

Pagal NBA kolektyvinę sutartį, krepšininkams priklauso nustatytas procentas nuo su krepšiniu susijusių pajamų. Į ją įeina tokie punktai: tiesioginių transliacijų, klubo arenos ir rėmėjų, čempionų parado, ekipos talismano ir šokėjų pasirodymų pajamos. Ir visa tai nepriklauso nuo algos kepurės dydžio.

Nuotr. USA Today Sports – Scanpix

NBA pasiūlė, jog 2015-16 m. sezone algų kepurė siektų 70 mln. JAV dolerių, 2016-17 m. – 80 mln., 2017-18 m. – 90 mln, o 2018-19 m. – 100 mln.

„Kuomet su pasiūlymu ėjome į susitikimą su žaidėjų asociacija, žinojome, kad jie turi teisę pasakyti „ne“, – teigė NBA komisaras Adamas Silveris. – Nesitikėjau, kad tai išgirsime, tačiau tai nutiko.“

Žvelgiant iš NBA perspektyvos, planas buvo aiškus: krepšininkai būtų gavę tą patį su krepšiniu susijusių pajamų procentą, o laisvieji agentai per kelerius metus (ne tik 2016 m.) būtų sėkmingai pasinaudoję stabiliai augančia algų kepure.

Žaidėjų asociacijai ši situacija nebuvo tokia paprasta. 2011-aisiais įstrigusios derybos lėmė, jog žaidėjai turėjo tenkintis mažesniu su krepšiniu susijusiu pajamų procentu, o krepšininkai ir agentai dairėsi į naująją sutartį dėl tiesioginių transliacijų teisių.

„Visi taikėsi į pasibaigiančią tiesioginių transliacijų sutartį. Žmonės stojo į eilę 2016-iems“, – teigė vyriausiasis NBA žaidėjų asociacijos advokatas Ronas Klempneris.

Įdomu ir tai, jog būtent 2016-ųjų vasarą laisvųjų agentų skaičius buvo didžiausias per pastaruosius penkerius metus. 171 krepšininkas tapo laisvuoju agentu, kuomet 2014-aisiais jų buvo 140, o šiemet – 129.

Buvo planuojama, jog algų kepurė 2015-16 sezonui nuo 70 mln. JAV dolerių šoktelės iki 89 mln. (vis tik augimas pasiekė 94 mln. dolerių sumą), o 2017-18 m. sezonui šis skaičius išaugo iki 108 mln. dolerių. Jeigu žaidėjų asociacija būtų priėmusį NBA pasiūlymą, tokiu atveju prognozuojamas augimas pirmaisiais metais būtų dvigubai mažesnis.

Pasiruošimas 2016-ųjų laisvųjų agentų rinkai:

  Laisvųjų agentų skaičius Sudarytų sutarčių skaičius
2014 m. 140 175
2016 m. 171 221
2018 m. 129 133

NBA varianto atmetime buvo ir kita medalio pusė. Šis žaidėjų asociacijos sprendimas leido ženkliai pakelti maksimalias ir vidutines krepšininkų algas. Jos būtų kilusios palaipsniui bet kokiu atveju, tačiau galimybė visiems laikams pakeisti įprastas algas buvo itin viliojanti. Pavyzdžiui, vidutinioko starto penketo nario algą pakelti nuo 10 mln. JAV dolerių iki 15 mln., o įprasto atsarginio žaidėjo uždarbį kilstelėti nuo 5 mln. dolerių iki 10 mln. per sezoną.

Į naujas derybas žaidėjų asociacija taip pat ėjo po patirto pralaimėjimo 2011-aisiais. Negana to, pasitraukė ir ilgalaikis asociacijos vykdantysis direktorius Billy Hunteris. Hunterį pakeitusiai Michelei Roberts atsitvėrė galimybė pasakyti NBA „ne“, o šiam žingsniui ji turėjo itin svarius argumentus.

Kuomet derybos dėl kolektyvinės sutarties vyko 2011-aisiais, NBA derybininkai žaidėjų asociacijai siūlė atsižvelgti į tai, kaip lyga augs per artėjančius metus, o už tai krepšininkai paaukojo savo pyrago dalį už gaunamas pajamas susijusias su krepšiniu.

Nuotr. AFP – Scanpix

Abi pusės žinojo, jog nauja televizijos transliacijų teisių sutartis bus didelė dalis minėtojo augimo. 2014-aisiais paaiškėjo jos dydis. NBA, kartu su ESPN ir „Turner Sports“, susitarė dėl devynerių metų trukmės ir 24 mlrd. JAV dolerių vertės kontrakto.

„Niekada nebuvo geresnio laiko būti NBA klubo ir apskritai profesionalios sporto komandos savininku“, – tąkart sakė Tedas Leonsis, kuris yra NBA žiniasklaidos komiteto pirmininkas bei Vašingtono „Wizards“ savininkas.

Lyga gavo įspūdingo dydžio sutartį, o tuomet atėjo metas nuspręsti, ką daryti su tokia pinigų suma. Realiausias scenarijus buvo NBA siūlytas variantas, tačiau 2015 m. „Visų žvaigždžių“ savaitgalio metu Roberts, šalia kurios sėdėjo LeBronas Jamesas ir Carmelo Anthony, pasakė, jog to nebus.

„Pasiūlymas, kurį pateikė NBA, būtų dirbtinai sumažinęs algų kepurę, – tąkart sakė Roberts. – O tai, be abejo, reikštų, jog žaidėjų algos nepakiltų taip, kaip galės dabar.“

Algų kepurės dydis, lyginant NBA siūlymą ir žaidėjų asociacijos sprendimą:

  NBA siūlymas Žaidėjų asociacijos sprendimas
2015 m. 70 mln. JAV dolerių 70 mln. JAV dolerių
2016 m. 80 mln. JAV dolerių 94,1 mln. JAV dolerių
(prognozuota 89 mln.)
2018 m. 100 mln. JAV dolerių 99,1 mln. JAV dolerių
(prognozuota 108 mln.)

Po poros dienų į šį sprendimą sureagavo ir Silveris.

„Nenoriu, jog atrodytų, kad tai yra siaubinga problema. Esame laimingi, jog atsižvelgiant į susidomėjimą NBA, galime diktuoti tokius didelius augimus televizijos rinkoje“, – sakė NBA komisaras.

Žaidėjų sąjunga tikėjosi, jog lyga į šį sprendimą pateiks kontrapasiūlymą, tačiau NBA to nepadarė. Lyga manė, jog jų variantas yra logiškas. Jeigu asociacija nenorėjo to daryti, tebūnie ir tokiu būdu abi pusės sutarė, jog pinigų kranelis atsisuks iš karto, kai tik galės. Tai sukėlė nenumatytas pasekmes.

Komandos virtualiai išnaudojo visą savo algų kepurę ir nerodė didelės drausmės, kaip to norėjo lyga. Žaidėjų asociacija tikėjosi, kad komandos siūlys trumpalaikes sutartis, tačiau dauguma atvejų baigėsi tuo, jog žaidėjai gaudavo ketverių metų kontraktus, o komandos užsirišo savotišką kilpą ateičiai.

Timofejus Mozgovas su „Lakers“ pasirašė ketverių metų ir 64 mln. JAV dolerių vertės sutartį
Timofejus Mozgovas su „Lakers“ pasirašė ketverių metų ir 64 mln. JAV dolerių vertės sutartį
Nuotr. AFP-Scanpix

Komandos išleido tiek daug, jog 2017-18 m. sezone vietoje planuotos 108 mln. JAV dolerių algų kepurės, ji sieks 99,1 mln.

Duranto atvykimas į „Warriors“ sukūrė sunkiai pastumiamą jėgą. Tuo metu likusios komandos stengėsi pavyti NBA čempionus – pusę krepšininkų, dalyvavusių 2017 m. „Visų žvaigždžių“ renginyje, pakeitė komandas.

Vis tik sakyti, jog NBA yra prastoje pozicijoje – kvaila. Žiūrimumo reitingai ir klubų vertės kyla į viršų. Lygos konkurencingumui „Warriors“ iškilimas galbūt nėra geras ženklas, tačiau ši ekipa NBA sirgaliams davė galimybę rinktis: sirgti už arba prieš. Tikėtina, jog jeigu Durantas nebūtų pasirinkęs Kalifornijos ekipos, ši tema net nebūtų gvildenama.

Tačiau Durantas padarė tai, ką padarė. Tuo metu pasibaigus 2016 m. sudarytiems kontraktams ir „Warriors“ dominavimui, tikėtina, jog anksčiau pateiktas lygos variantas bus svarstomas kur kas rimčiau.

„Sunku žvelgti į priekį, – birželio mėnesį sakė Silveris. – Nuo to laiko, kai buvo priimtas sprendimas, su Michele Roberts apie tai daug nekalbėjau. Skaičiau, kad neseniai ji pasisakė, jog ji nesigaili, kad nesutiko su mūsų sąlygomis. Taigi, mes tai priimame, gyvename su šiomis pasekmėmis ir judame toliau.“


Rodyti komentarus
2018-08-11 13:01
TDaY
https://www.krepsinis.net

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Atsakyti
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-08-11 10:36
bimbom
kitas dalykas, cia buvo sudarytos trumpalaikes sutartys, patys zaidejai rinkosi patekima ir perspektyvesnes komandas uz mazesnius pinigus.
Atsakyti
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-08-11 10:34
bimbom
GSW nera tik zaideju rinkinys, bet ir siai dienai efektyvus zaidimo braizas, kitur irgi buna zaideju, bet treneriu net nera
Atsakyti
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-08-11 10:28
Čia pezalai
Čia tik atsakomybės stūmimas nuo savęs...

Niekas nevertė tokiu kontraktų duoti šiems žaidėjams? Mozgovui, Noah? Ka jie galvojo? Kodėl Spurs, Celtics tokiu nesąmonių nepadaro? Reikia mąstyti. Nuo pat pradžių matėsi, kad tu paminėtų dauguma kontraktų yra kvaili.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Atsakyti
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 4

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
Rodyti visas naujienas