Nuotr.: AFP-Scanpix
Nuotr. AFP-Scanpix

JAV nacionalinė krepšinio rinktinė dviejuose turnyruose iš eilės nelaimėjo aukso medalių, o tuo metu tai prilygo absoliučiam fiasko.

LeBron James

LeBron  James
Komanda: Los Angeles Lakers
Pozicija: SF
Amžius: 33
Ūgis: 203 cm
Svoris: 113 kg
Gimimo vieta: Akronas, JAV

2004-ųjų Atėnų olimpinėse žaidynėse amerikiečiai pusfinalyje krito prieš Argentiną, o 2006-ųjų pasaulio čempionate gavo antausį nuo Graikijos bei dar kartą nepateko į pagrindinį turnyro finalą.

2006-aisiais rinktinei jau dirigavo Mike‘as Krzyzewski, kuriam tai buvo vienintelė nesėkmė per dešimties metų vadovavimo laikotarpį.

Tinklalapis „BasketNews.lt“ siūlo prisiminti JAV rinktinės triumfą 2008-aisiais, kurios pagrindiniai vedliai buvo Kobe Bryantas ir LeBronas Jamesas.

Išmoktos pamokos po 2004-ųjų ir 2006-ųjų nesėkmių

Po nesėkmės Atėnuose naujuoju vyr. treneriu paskirtas Krzyzewski teigė, jog JAV rinktinė neturi krepšinio kultūros ir į komandą pasikvietė itin jaunus Chrisą Boshą, Chrisą Paulą ir Dwightą Howardą, kurie prisijungė prie jau rinktinėje debiutavusių LeBrono Jameso, Dwyane‘o Wade‘o ir Carmelo Anthony, kurie galėjo suformuoti itin galingą branduolį.

Vis tik pirmasis blynas prisvilo ir patirties stokoję amerikiečiai 95:101 pralaimėjo graikams. Pralaimėjimas Krzyzewski buvo nauja pamoka. Graikai kone visas rungtynes žaidė pikenrolą kiek toliau nuo krepšio nei įprasta ir JAV rinktinė tam nerado priešnuodžių.

Po nesėkmės pasaulio čempionate, Krzyzewski į trenerių štabą pakvietė Mike‘ą D‘Antoni, o į sudėtį atsivedė veteranus Tayshauną Prince‘ą ir Jasoną Kiddą. Patarimais dalinęsi krepšininkai turėjo aiškią užduotį – padėti komandai ne aikštelėje, o už jos ribų.

„Nesvarbu prieš ką žaidėme, visų rinktinių krepšininkai norėjo gintis prieš Kobę, – pasakojo Prince‘as. – Tai buvo jų vyrukas. Jie visada jį stebėdavo aikštėje ir kai tik Kobe gaudavo kamuolį, du ar trys žaidėjai šokdavo prie jo.“

„Pasakiau jam žaisti šiek tiek greičiau ir jo žaidimas atsivėrė. Jis man už tai dėkoti neprivalo“, – pokštavo Prince‘as.

Bryanto atvykimas į rinktinę

„Jis nenusiteikęs juokauti, – sakė buvęs JAV rinktinės asistentas Jimas Boeheimas. – Jam nesvarbu, vasara, žiema, ruduo ar pavasaris. Jis be pasigailėjimo siekia savo tikslo, o to treneriai ir ieško.“

Boehemas taip pat papasakojo nutikimą iš 2007-ųjų Amerikos čempionato, kuriame Bryantas pirmą kartą apsivilko rinktinės marškinėlius.

„Jis – žudikas. Pirmavome 40 taškų persvara ir jis vis tiek spaudė kažkokį vaikį iš Venesuelos, – apie Greivisą Vasquezą sakė Boehemas. – Aš jo paklausiau: „Ką tu darai?“, o jis man atšovė: „Man nerūpi. Jeigu jis čia, aš ateinu paskui jį“. Toks jis jau yra. Kobe ir Michaelas Jordanas yra vieninteliai vyrukai, kurie ateina tavęs žudyti.“

„Pirmoje treniruočių stovykloje į pusryčius jis atėjo su ledu ant kelių, – prisiminė Chrisas Boshas. – Aš galvojau, jog atsikelsiu anksti, pavalgysiu ir pasimankštinsiu, o tokiu metu jis ant savo kelių turėjo ledo. Taigi, iš karto pamačiau jo nusiteikimą ir kaip jis save stūmė į priekį.“

Bryanto ir LeBrono mikrodvikova

Nepaisant motyvacijos ir komandos mikroklimato, didžiausią įtaką komandai ir jos rezultatams turėjo talentas. O 2008-aisiais JAV turėjo du geriausius pasaulio krepšininkus – Bryantą ir LeBroną. Tai buvo pirmasis kartas, kuomet šie krepšininkai žaidė vienoje komandoje, o 30-metis Kobe į Pekiną vyko kaip NBA naudingiausio krepšininko titulo laimėtojas.

Nuotr. Reuters-Scanpix

„Be jokios abejonės, Kobe buvo viršuje, o LeBronas norėjo ten būti, – sakė Boshas. – Visi norėjome ten būti.“

„Nežinau, ar LeBronas tai pasakytų, taigi už jį nekalbėsiu, – teigė Boeheimas. – Bet manau, jog Kobe pakėlė visų lygį, ypač gynyboje. Jeigu 2006-aisiais ir turėjome silpnąją vietą, tai buvo gynyba. Neturėjome tam atsidavimo.“

Vis tik tai nereiškia, jog LeBronas tyliai sėdėjo keleivio vietoje. 23-ejų Jameso draugystė ir ryšys stipriai augo su kitais ateities krepšininkais – Wade‘u, Anthony ir Paulu.

„Jie žaisdavo kortomis ir nuolat būdavo kartu, – pasakojo Boeheimas. – Buvo aišku, jog kitos kartos lyderiu bus LeBronas. Jo talentas ir krepšinio supratimas užtarnavo jam pagarbą iš visos sudėties narių. Kuomet jis kalbėdavo, visi klausydavo.“

Apie LeBrono lyderio savybes papasakojo ir Prince‘as.

„Nepaisant to, jog Krzyzewski kapitonu paskyrė Kiddą, juo buvo ir LeBronas. Jeigu kažkas norėjo surengti pusryčius ar papildomai pasportuoti prieš treniruotę, LeBronas buvo tas vyrukas, kuris visus sukviesdavo.

Jis sakydavo: „Žmogau, eikime. Jeigu norime turėti gerą atmosferą viduje ir laimėti auksą, turime tai daryti“, – prisiminė Prince‘as.

Nuotr. Reuters-Scanpix

Tuo metu Bryantas, anot Prince'o, savo lyderystę išreikšdavo kitokiu būdu: „Jo mokymas buvo paremtas viso savęs atsidavimu nuolat žaisti kietai, įdedant daug darbo, kurį, tu nori ar nenori, pamatysi.“

Mikroklimato neradimas šią žvaigždžių pripildytą rinktinę išsiųsti namo galėjo itin anksti. Vis tik didžiausi šios komandos veidai rado abipusį ryšį.

„Jie išvystė puikius santykius, – teigė Krzyzewski. – Jie abu darė tai, kas lengvino gyvenimą komandos draugams bei itin greitai leido suprasti, kad jie padarys viską, jog laimėtume auksą.

2012-aisiais Kobe nebuvo arti karjeros pabaigos, tačiau vėlesnėje jos stadijoje ir Jamesas perėmė iš jo pagrindinį dėmesį. Šie santykiai susiformavo 2008-aisiais ir jie abu tai žinojo.“

„Tai yra ženklas puikaus, ypatingo žaidėjo, kuris gali savo talentą panaudoti su kitu krepšininku, o šiedu žaidė tarsi vienas ir todėl mes laimėjome du aukso medalius“, – reziumavo buvęs JAV rinktinės strategas.

Vis tik 2008-aisiais tai buvo Kobės komanda. JAV pirmąsias septynerias rungtynes laimėjo vidutine 30 taškų persvara, įskaitant ir Bryanto pasirodymą pusfinalyje prieš Manu Ginobili vedamą auksinės kartos Argentinos rinktinę, kuomet jis pelnė 20 taškų.

Vis tik amerikiečiai finale sulaukė rimto Ispanijos iššūkio. Ketvirtajame kėlinyje Rudy Fernandezas smeigė tritaškį ir savo ekipos deficitą nurėžė iki 89:91.

„Tai buvo didžiausias spaudimas, kurį jaučiau per visas žaidynes, – sakė Krzyzewski. – Minutės pertraukėlės metu visi vyrukai, bet ypač Kobe sakė: „Mes laimėsime“. Mes net neruošėme jokio derinio, tiesiog pasitikėjome vienas kitu. Kobe sužaidė kelis sėkmingus epizodus ir mes laimėjome.“

Treneris taip pat atskleidė, jog po Pekino žaidynių jis neplanavo tęsti darbų rinktinėje, tačiau planus ir vėl sujaukė Bryantas.

„Jeigu ne Kobe, aš 2010-aisiais Stambule nebūčiau treniravęs komandos. Bet, ačiū Dievui, jog rinktinėje turėjome tokią dinamiką, kurioje visi jautėsi itin gerai, o lyderiai pasitempdavo tada, kai to reikėdavo labiausiai“, – pasakojo strategas.

Būtent po Bryanto ir Jameso įkvėpto amerikiečių žygio 2008-aisiais, prasidėjo ir visiškas JAV rinktinės dominavimas. Krzyzewski vadovaujamos komandos taip pat triumfavo 2010-ųjų ir 2014-ųjų pasaulio čempionatuose bei pasidabino aukso medaliais 2012-ųjų Londono ir 2016-ųjų Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse.

Bryantas paskutines rungtynes nacionalinėje rinktinėje sužaidė Londone, Krzyzewski postą užleido Greggui Popovichiui po triumfo Brazilijoje, o LeBrono dalyvavimas rinktinėje visada yra itin atviras klausimas prieš artėjantį tarptautinį turnyrą.


Rodyti komentarus
2018-08-30 11:25
che
Senukas Jasikevičius 2012 metais, vos 5 taškais prakišo amerikonams.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-08-27 22:07
kasioguru
o tai tipo Wade nesiskaito jau? ziuriu net djgafferis savam stiliuje pripjove. :) siaip tai 2008 USA siokiu tokiu problemu turejo tik finale ir ten Wade trauke rinktine didziaja dali, paskui prisidejo kiti lyderiai. o cia ziuriu zurnaliuga vel visus laurus Kobrikui suverte. :)
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-08-26 22:15
d
LKL zaidejai dar netaip stengiasi nu tiesiog neturi tokio talento, jeigu kiti zaidejai turetu tokius kunus ir talenta ir jie taip zaistu, va porzingis sudejimas neblogas juda gerai nu talentas, bet ne nigeris subyres manau.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-08-26 15:28
Anonimas
ta kad straipsnyje nepamineta

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-08-26 14:05
djgaffer
Po tų trijų nesėkmių iš eilės tiesiog JAV nutarė keisti visą savo požiūrį į varžovus.Skautingus pradėjo daryti apie būsimus oponentus,labiau juos vertindavo ir žaisdavo be jokio atsipalaidavimo.2006 m.tas dar neveikė,nes nauja karta atėjo.Bet po 2008 m.vėl prasidėja amerikiečių dominavimas.Ir dar ilgai išliks.Vien užtenka prisiminti,kaip Kobe vienas,savo individualumu ištraukė prieš ispanus.Tada ir supranti,kad tas Europos komandinis krepšinis jau praeitis,daugiau reikia mokėti vienas prieš vieną.Kol to nebus,tol JAV toliau dominuos.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-08-26 13:19
Adekvatus
2004 ypac iskele o aukstumas olimpiadoj

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-08-26 12:37
to Anonimas
ir ka? pasimoke jie is to ir nebeturi problemu.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-08-26 12:22
Anonimas
O 2002 indianapoli jau pamiršote? 3 iš eilės fail buvo

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-08-26 12:17
bimbom
esmiu esme, kad JAV krepsinio mokykloje moka pripazinti savo trukumus ir kazka pakeisti. Todel jie ir juda i prieki, keicia krepsinio tendencijas , o pas mus kazkur uzstrige, ruosia zmones i praeiti, nieko nekalba, nieko nekeicia. Kazkodel Europos krepsinyje yra tabu sneketi apie esamas spragas ir pokyciai tiesiog nevyksta. Vien palyginkite straipsnius apie lygas, komandas, zaidejus jie visiskai kito stiliaus kai raso apie JAV ir Europos darza.

Viskas yra imanoma, kaip pavydziui futbola moka zaisti daugybe valstybiu, o krepsini? Europa savo darzelyje pasimatuoja, o Olimpiada, PC tampa kazkoks farsas, sia vasara U17 lygyje atkrove po 50 tasku..
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 9

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
Rodyti visas naujienas