Vaikų krepšinis Kaune traukiamas savivaldybės gelbėjimosi ratu

Tomas Vanagas
Tomas Vanagas
„BasketNews.lt“
2018-09-15 12:07
Nuotr.: Fotodiena.lt/J.Butkutė
Nuotr. Fotodiena.lt/J.Butkutė

Kauno savivaldybė praėjusią vasarą iš Arvydo Sabonio nusipirko „Sabonio krepšinio centro“ pastatą su keturiomis krepšinio salėmis bei taip, anot miesto atstovų, dėjo labai svarbų žingsnį užtikrinant krepšinio ateitį mieste. Šio sprendimo kritikai sako, kad tokia praktika Vakarų šalyse jau yra atgyvenusi – ten biudžetinės sporto mokyklos jau yra išnykusios.

Lietuvos krepšinio federacijos prezidentas Sabonis dar prieš kelis metus pradėjo ieškoti, kam galėtų parduoti jam priklausančią krepšinio bazę.

Krepšinio užkulisiuose kalbėta, kad tokį Sabonio sprendimą lėmė tai, jog centras buvo nuostolingas – pastatų išlaikymas brangus, rėmėjų nedaugėjo, o krepšinio mokyklų konkurencija augo ir vaikų pasiskirstymas keitėsi. Dėl to Lietuvos krepšinio legenda kasmet už išlaikymą turėjo iš savo kišenės pakloti kelias dešimtis tūkstančių eurų.

Kauno miesto savivaldybės taryba 2017 metų gruodžio mėnesį priėmė sprendimą bandyti nusipirkti šią bazę. Procedūros užtruko apie 6 mėnesius, o savivaldybė, neskelbiamų derybų būdu, sporto centrą įsigijo už 2,6 mln. eurų, kuriuos sumokės per trejus metus.

LKF prezidentas salę pardavė tik sutaręs, kad patalpos ir toliau bus naudojamos krepšinio labui. To paties siekė ir Kauno savivaldybė.

Taip miesto atstovai tikisi užkirtę kelią įvykiams, kurie prieš metus nutiko Vilniaus krepšinio sistemoje. Tuomet sostinėje išnyko 25 metus veiklą vykdžiusi Šarūno Marčiulionio krepšinio akademija.

Miesto valdžia jau turėjo pavyzdžių, kaip išnyksta sporto kompleksai Kaune. Pavyzdžiui, K. Baršausko gatvėje stovėjęs stadionas ir sporto salė buvo nugriauti arba perstatyti, o vietoje jų dabar stovi prekybos centras ir biurų kompleksas. Kitas atvejis – Lietuvių gatvėje buvusi sporto bazė, vietoje kurios šiandien stūkso daugiabučiai namai.

„Nenorėjome, kad panašus likimas ištiktų ir Pašilės gatvėje veikiantį sporto centrą. Pagrindinis motyvas buvo siekis išsaugoti sporto centrą su keturiomis krepšinio salėmis“, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ teigė Kauno miesto savivaldybės sporto skyriaus vedėjas Mindaugas Šivickas.

Vos įsigijus patalpas, savivaldybė iškart ėmėsi jaunimo krepšinio sistemos Kaune pertvarkos. Savivaldybei priklausiusi krepšinio mokykla „Aisčiai“ buvo sujungta su „Sabonio krepšinio centru“ ir tapo viena įstaiga, kuriai šiuo metu yra ieškomas direktorius. „Aisčių“ krepšinio mokyklos administracijos darbuotojai pradėjo dirbti naujai sujungtoje mokykloje.

Toks savivaldybės sprendimas ne vienareikšmiškai buvo sutiktas kitų privačių sporto mokyklų vadovų. Anot „Tornado“ mokyklos direktoriaus Dainiaus Čiuprinsko, Europoje įprasta, kad savivaldybės privačioms sporto mokykloms tik padeda – pagal tam tikrus rezultatus ir vaikų skaičių skiria pinigus arba suteikia galimybę tik už savikainą sportuoti salėse (mokant tik komunalinius mokesčius).

„Biudžetinės sporto mokyklos yra Tarybų Sąjungos palikimas, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ komentavo Čiuprinskas. – Visoje Europos sąjungoje, išskyrus Latviją, nėra valdiškų sporto mokyklų. Yra klubinė sistema, kai pagal tam tikrus kriterijus savivaldybė skiria pinigus mokykloms.

Nuotr. saboniocentras.lt

Taip, dabar norėta išgelbėti buvusią Sabonio krepšinio mokyklą, bet manau, kad sulauksime to, jog bus klubinė mokyklų sistema. Vaikai žais ne savivaldybių mokyklose, o privačiose. Ir tada savivaldybė skirs dotacijas. Manau, kad žiūrint į ateitį, mes nebūsime Europoje vienintelė aborigenų šalis, kuri turi valdišką dotaciją.

Vaikai juk visi lygūs: ar sportuoja valdiškoje mokykloje, ar privačioje, jis vis tiek yra Kauno miesto mokesčių mokėtojo vaikas. Visi turėtų būti lygūs. Valdiškoje mokykloje vaikas kainuoja ženkliai daugiau nei pas mus. Savivaldybė turi suteikti visiems vienodas sąlygas. Taip yra Vakarų pasaulyje.“

Kaune susijungusios dvi mokyklos vaikų iš kitų sporto mokyklų neatėmė. Apie 700 vaikų turinčios „Tornado“ krepšinio mokyklos direktorius dar nežino galutinių vaikų grupių sąrašų, tačiau numato, kad jų skaičius nesumažės.

Tuo metu kitos Kauno krepšinio mokyklos „Perkūnas“ direktorius Rimas Navickas pasidžiaugė, kad vaikų skaičius gerokai padidėjo. Po praėjusio sezono su mokykla atsisveikino 25 vyriausi krepšininkai, o šiemet į mažiausiųjų grupę priimta 80 naujokų.

Naujoji krepšinio mokykla vadinsis „Žalgiris“ ir bendradarbiaus su šalies čempionų komanda. Taip „Žalgirio“ klubas savo piramidėje oficialiai turės savo krepšinio mokyklą, kaip ir kiti didžiausi Europos klubai: Madrido „Real“, „Barcelona“, Maskvos CSKA, Maskvos srities „Chimki“ ir kiti. Tik „Žalgirio“ atveju jo vardo mokykla bus išlaikoma savivaldybės pinigais.

„Kauno krepšinio mokyklos „Žalgiris“ savininkė yra Kauno miesto savivaldybė, todėl krepšinio klubas „Žalgiris“ mokyklos valdyme tiesiogiai nedalyvaus, tačiau krepšinio mokykloje bus sudaryta Sporto taryba, kuri turės patariamojo balso teisę ir teiks siūlymus dėl krepšinio mokyklos strateginių ir metinių veiklos planų, sportinio ugdymo programų ir jų įgyvendinimo rezultatų. Į šią tarybą krepšinio klubas „Žalgiris“ deleguos savo atstovus“, – pasakojo savivaldybės atstovas Šivickas.

Nuotr. Fotodiena.lt/J.Elinskas

Iki šiol „Aisčių“ mokyklos krepšininkai sportavo Miško gatvėje esančiose patalpose, kurias dabar perims kitų sporto šakų atstovai. Jaunuoliai iš Miško gatvėje esančių salių persikels į Pašilės gatvėje esančias buvusio „Sabonio krepšinio centro“ patalpas. Tiesa, visi vaikai veikiausiai čia nesutilps, todėl kai kurie bus perkelti į savivaldybei priklausančių mokyklų sales, kaip būdavo ir su „Aisčių“ mokyklos sportininkais.

Sabonio krepšinio centre sportavę vaikai ir su jais dirbę treneriai nuo rugsėjo mėnesio perėjo sportuoti į Kauno krepšinio mokyklą „Žalgiris“. Dabar metu šioje mokykloje sportuoja virš 900 vaikų. „Aisčių“ mokykloje sportavo ir mergaitės, o jos taip pat papildys naujosios mokyklos komandų sąrašą.

Bent pirmą sezoną vaikai liks savo komandose, kuriose žaidė prieš tai gyvavusiose mokyklose. Juos treniruos tie patys specialistai. Vėliau bus sprendžiama, ar burti naujas komandas, į kurias įtraukti pačius geriausius savo kartos mokyklos krepšininkus.

Naujoji krepšinio mokykla bus biudžetinė įstaiga, todėl jauniesiems sportininkams gerokai sumažės krepšinio treniruočių kainos. „Sabonio krepšinio centre“ vyriausi krepšininkai už treniruotes per mėnesį mokėdavo po 50 eurų, o jauniausi – po 25 eurus. Naujoje mokykloje treniruočių kainos sieks 20 eurų. Lengvatoms bus taikomas mokyklos pirmamečiams, o vaikams iš daugiavaikių šeimų sportavimas nieko nekainuos.

„Žalgirio“ krepšinio mokyklos krepšininkai rungtyniaus Regioninėje krepšinio lygoje, o komanda bus pavadinta „Žalgiris-3“. Su šios komandos marškinėliais rungtyniaus geriausi mokyklos krepšininkai, kurie nepateks į „Žalgirio“ dublerių ekipą „Žalgiris-2“, žaidžiančią Nacionalinėje krepšinio lygoje.

„Žalgiris-3“ komandą treniruos strategas Donatas Velička. Prie jos prisijungs bei tobulės ir trys „Tornado“ krepšinio mokyklos auklėtiniai, su kuria „Žalgirio“ klubas šios savaitės pradžioje paskelbė pradėjęs bendradarbiauti.

„Žalgiris-3“ krepšininkai, kaip ir „Žalgiris-2“ žaidėjai, sportuos buvusiame „Žalgirio“ treniruočių centre Petrašiūnuose.


Rodyti komentarus
1 2  »
2018-09-16 19:11
Viesulas
Ka reiskia privatus verslas? Ir nereikia biudzeto? D. Ciuprinskas teigia, kad tai yra atgyvena, sovietinis palikimas. O moketi juodais i voka nera nomenklaturos palikimas? Puse treneriu su antrais darbais. Perkunas irgi same story, treneriai po 3 grupes turi. Vid atlyginima rodo 175eu!!! Tai kur inesamas vaiku mokestis ir kiek sumokama pinigu i miesto biudzeta?

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-09-16 13:53
magical
Sabonis prie ko prisiliecia viskas varo i minusa ir bankrutuoja...kiek jau Sabonis verslu uzdare del bankrooto?
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-09-16 12:29
Vanga
Jau dabar sprendžiami krepšinio klausimai, kai 09.14 pagrindinėje salėje buvo bokso ringas, o vaikai tuo metu sugrūsti į vieną salę. Tai ne pirmas kartas po nupirkimo, nes buvo ir imtynės ir gimnastika...O kad 2 mokyklų vaikai čia netilps, tai visai aišku, o kas norės ar galės juos vežioti į Petrašiūnus. Straipsnis visiška mišrainė,nes niekas nepaaiškėjo. Ar nevirs tvarkinga, gero psichologinio klimato, puikių trenerių mokykla įprastu chaosėliu?

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-09-16 07:39
LT
Toje vietoje jeigu ne savivaldybe butu nupirkus vietoj krepsinio mokyklos butu stovejes daugiabutis,nes verslininkams nusispjaut ant to krepsinio o pavydima ir baime del to,kad nepabegtu vaikai

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-09-16 01:20
leohttps://m.basketnews.lt/news-123080-vaiku-kreps
sabai,tu geras kasioras.,tu legenda,nereikia daryti is kases babkiu ,juk kase jega.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-09-15 23:49
Gal kas zino?
Kiek saboniui kainavo isigyti sita komleksa? Nes manau, kad savivaldybe stipriai permokejo ir sabonis uzdirbo kruva pinigu is sio sandorio
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-09-15 19:59
Justas
1. Savivaldybe skiria pinigus ugdymo centrui, kad sakykim yra tikrai gerai, nes jei mokykla tikrai nuostolinga Sabonis negali buti amzinu donoru.

2. Viska valdys Kauno Zalgirio klubas. Va cia man misle. T.y klubas tvarkys kaip nori reikalus mokykloje, kurioje nei kiek neidejo pinigu. Keista ir nesuprantama uz ka privatus klubas gauna tokia teise vadovauti. Tokiu atveju turetu buti keliami konkretus tikslai kurie tures buti igyvendinti.

3. Kad bus atsakingas uz finansus ir kaip bus elgiamasi jei mokykla bus finansiniame Pliuse? Kam atiteks pinigai? Labai tikiuosi, kad viskas iki galo bus investuojama i tolimesni pletimasi ir salygu gerinima.

Visumoj labai neaiskus straipsnis. Kaip ir gera naujiena nes tipo Kaunui rupi jaunimas, is kitos puses Matijosaicio pijaras eilinis. O smulkmenu nieko Nezinoma.

Cia jei ka nei fleimas i Zalgirio puse nei ka tiesiog pamastymai

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-09-15 19:13
Kaunietis
Kaip matau komentuoja vienos atmatos konservatnikinės liberastinės,kurios turi savų interesų,pilna savivaldybių arba kitaip bendruomenių sporto mokyklų Skandinavijoje.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-09-15 19:05
Babarauskas
Susideginkit vargoliai....
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-09-15 16:54
Kelinta cia jau aferiuke susijusi su Sabonu. Bet gi jis buvo vienas geriausiu krepsininku todel apie ji gerai arba nieko.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-09-15 16:32
Dilmah
Vel visokie zaideju ugsymo specialistai is 5 klases islindo palot, nors patys nieko nera isugde ir neturi jokio supratimo apie tai. Jau taip blogai augina kad net kroatu invidualios zvaigzdes namie nieko negali padaryt pries lietuvius be kruvos lyderi

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-09-15 15:38
to A A
LKF isvis yra atitrukusi nuo pasaulio su Sabu uz vairo, gyvena savo siauriam zmoniu rate, kas vyksta paskutiniais metais isvis yra krepsinio zlugdymas:

1) 10 metu atgal lindo problemos, kad neruosiami techniski, mastantys zmones - po siai dienai pas mus stampuojami tik dideli mediniai zaidejai, o visa kita turi stebuklo deka turi issispresti pagal LKF?? (nesunku suprasti, kad zaideju ruosimu uzsiima siauras ratas, nuo laiko atsilikusiu treneriu, kur nei kamuoli ismoko varytis, nei turim fizinio rengimo specialistu, kurie padetu zmonems islavinti savo kuno valdyma) IR JOKIAIS BUDAIS NEGALIMA KVIESTIS UZSIENIO SPECIALISTU..

1.1) cia jau is komisku musu krepsinio peripetiju: atsisake net zvaigdziu dienos, nes zaidejau krepsinio IQ lygis tiek pakrites, kad net turedami laisviu aiksteje tie nesgubes kazko kurti.

2) jaunimo rinktines. Kam jos skirtos? kad ikisti savus zmones pabuti treneriukais?? jaunimas ten tik laika praleidzia, ten renkas tokie treneriai kai Grigas, kur tik sukauja padrikas nesamones Kulbokai rungtyniu metu. Vietoj to jaunimas vasara galetu tobulinti save, igudzius, krepsinio IQ

3) 3x3 krepsinis yra Olimpine sporto saka, Lietuva jame neegzistuoja, tai yra akivaizdziausias irodymas, kad LKF yra visiskai atitrukusi nuo to kas vyksta Pasaulio krepsinyje.

4) per Sabo valdyma neesame girdeje kazkokiu konferenciju, diskusiju, kaip reiktu spresti problemas, kai jiems problemu tiesiog nera.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-09-15 15:37
Anonimas
Sabonio mokykloj treneriai buvo prasto lygio ir kaina didele todel vaikai rinkosi kitas mokyklas.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-09-15 15:34
to Spartacas
Tu gal nejuokink, vaikeli. Sabas tiek idejo ir realiai jam cia viskas buvo tik i nuostoli.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-09-15 15:11
hhhh
fsio zakano..matijosaitis uz miesto saibas pirko privati versla..

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-09-15 14:32
A AAr kas nors paklause kiek sabas savo liamu idejo i vaiku ir lietuvos krepsini?--parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt


Neidėjo, tik uždirbo...
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-09-15 13:52
A A
Ar kas nors paklause kiek sabas savo liamu idejo i vaiku ir lietuvos krepsini?

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
-1
(vertina tik prisijungę)
2018-09-15 13:21
heh
Idomiausia, kad Sabonio sunus krepsinio mokykla isejo Ispanijoje ir JAV ir jo meistriskumas tokiame amziuje kartais didesnis uz tai ka isugdo sabonineje..

Reiktu mums JAV modelio, kai yra ispletotos i tarpmokyklines varzybos, universitetu varzybos isvis is ten randasi krepsininkai pasirenge, ar isivaziuojantys i NBA profesonalu lygi per 0-2 metus, o ne kai pas mus kazkokios piramidziu schemos, po ju klubai prisiima jaunu zmoniu kuriu dalis ne tai, kad kamuolio negali valdyti, bet ir aplamai net neturi supratimo, kaip valdyti savo kuna aiksteleje..

Esme, kad klubas siulo pinigus, kad patekti i kluba, pats zaidejas turi dirbti, JAV tai veikia pilnu pajegumu, ateina nauji zmones inesantys kazka nauja, o pas mus ateina jauni veteranai..
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-09-15 13:06
Visvaldas nori vienu metu būti Kauno gelbėtojas ir verslininkas. Krabų lazdeles prekiauja su okupuotame Kryme taip remdamas skatindamas Rusijos agresiją Donbase. O iš kitos rankutes numes kauniečiams mokykloms visi bus patenkinti ir visiškai nesvarbu iš kur tie pinigai. Sabonis buvo nerealus žaidėjas bet jo vadybininkas ir verslininkas niekam tikęs taip jau būna gyvenime kai mokslų nesi baigęs. Ech Sabai sabai matai keliams dešimt tūkstančių vaikų krepšiniui jam gaila. Natūralu tai nuostolinga veikla daugiau socialinė švietėjiška kuri privalo būti. Nesvarbu ar baigę tas mokyklas vaikai taps profesionalai esminis faktorius užimtumas!!!

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-09-15 13:00
vmi
mokesciu moketoju pinigai saboniui i kisene nuostabu
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.
1 2  »

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 22

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
Rodyti visas naujienas