Mūšyje dėl alkoholio reklamos – užuominos apie prostituciją

2007-12-28 14:56
Valdas Pryšmantas, „Vakarų ekspresas“

Tautą į dvi dalis supriešinęs klausimas - matysime po Naujųjų Eurolygos krepšinio rungtynes tiesiogiai, ar ne - kol kas vis dar lieka neatsakytas. Vienų nelaimei, kitų džiaugsmui, – teigiamą atsakymą išgirsti vilčių nedaug.

Nuo 2008-ųjų įsigaliosiantis alkoholio kontrolės įstatymas draus bet kokią svaigalų reklamą televizijos eteryje nuo 6 iki 23 valandos – taip tikimasi sumažinti alkoholio vartojimą Lietuvoje.

Du krepšinio klubus, reprezentuojančius Lietuvą pajėgiausiame Europos krepšinio turnyre - Kauno „Žalgirį“ ir Vilniaus „Lietuvos rytą“, remia aludarių kompanijos, tad rungtynes transliuojanti TV3 televizija negalės rodyti jų tiesiogiai – tik vaizdo įrašus po 23 valandos.

Dėl to kartu su kitais krepšinio mėgėjais susivienijo ir tūkstančiai abiejų komandų sirgalių, kurie žada rengti taikias akcijas ir mitingus prie Seimo.

Kiti reaguoja priešingai – svaigalų gamintojų paramoje sportui įžvelgia sąmokslo teoriją.

Neapsisprendžia dėl logotipų

Kad įstatymo nurodytu laiku neišvysime nė vieno svaigalų reklaminio klipo, – faktas. Tačiau didžiausi nesusipratimai kyla dėl aludarių prekinių ženklų, kurie kartu su kitų rėmėjų logotipais yra ant krepšininkų sportinės aprangos.

„Taip, mes esame įsipareigoję rėmėjams, kad salėje būtų juos reklamuojančių stendų, ant sportinės aprangos būtų jų logotipai. Kas iš to, kad mes juos nusiplėšime? Tik rėmėjus prarasime. Ne tai trukdo. Kažkam trukdo alaus sutapatinimas su krepšiniu", – sakė „Žalgirio“ klubo viceprezidentas Gediminas Navikauskas.

Tuo tarpu Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT), kuri kontroliuos, kaip laikomasi įstatymo, specialistai sumišę ir dar nežino, ar baustų televizijos kanalą už tai, jeigu rungtynių metu šmėžteltų ant krepšininko marškinėlių atspausdintas alaus daryklos logotipas - neapsispręsta, ar tai būtų traktuojama kaip reklama.

Įstatymas numato, kad reklama – bet kokiais būdais, tarp jų – ir prekės ženklais, apie produktą skelbiama informacija.

Tačiau pasaulyje garsaus alkoholinio gėrimo prekės ženklas gali pasirodyti ir vietinių naujienų laidoje, ir serialo, ir kino filmo metu. Atrodo, teks naktinėti – viskas bus rodoma po 23 vakaro.

Laikosi savo pozicijų

Už naujojo įstatymo pažeidimus televizijai grėstų milžiniškos baudos ar transliacijos licencijos nutraukimas, todėl TV3 vyriausiasis prodiuseris Jurgis Jefremovas sako, kad kol kas jie laikosi prie anksčiau išsakytų pozicijų, nors tikisi, kad vilčių tiesiogiai stebėti varžybas dar yra.

„VVTAT dar neapsisprendė dėl aludarių logotipų – tiesioginė tai reklama, ar ne. Žadėjo apsispręsti iki Naujųjų, tad vilčių dar turime“, – pasakojo jis.

Pasak prodiuserio, TV3 sutartyje su Eurolyga nėra sąlygos, įpareigojančios rungtynes transliuoti tiesiogiai.

„Jeigu ir niekas nesikeis, sutartis su Eurolyga nebus nutraukta, nors santykiai pašlis. Tačiau labiausiai gėda prieš žiūrovus“, – sakė Jefremovas, priminęs, kad yra dar viena išeitis - tiesiogines transliacijas televizija galėtų perkelti į mokamus užsienio transliuotojo „Viasat“ kanalus.

Vadina prostitucija

Tuo tarpu Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos (NTAKK) antrąją Kalėdų dieną išplatintame pranešime spaudai teigiama, kad šių dienų įvykiai tik dar kartą įrodo, jog alkoholio gamintojai pavertė sportą, ypač – lietuvių dievinamą krepšinį, prostitute, kurią perka ir parduoda pagal savo poreikius, o prireikus, pasinaudoja kaip gyvuoju skydu.

Aludarių parama sportui pranešime įvardijama tik kaip būdas beveik veltui gauti milijonus kainuojančią reklamą.

„Vyksta žūtbūtinė ir gerai finansuojama alkoholio gamintojų kova už reklamos išsaugojimą, o ne kova už sportą, kuris niekam nerūpėtų, jei juo pasinaudojant nebūtų galima pasipelnyti“, – sakoma NTAKK pranešime.

Palyginimui pateikta situacija Prancūzijoje – ten alkoholio gamintojai gali remti sportą, jeigu to tikrai nori, tačiau to jie ant marškinėlių ir aikštelės grindų neafišuoja.

Politikas susierzino

„Vakarų ekspreso“ žurnalistui vakar pavyko pakalbinti ir vieną iš erzelį sukėlusių pataisų iniciatorių, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininką Antaną Matulą.

– Ar pats žiūrite krepšinį?
– Žiūriu.

– Esate krepšinio mėgėjas?
–Taip.

– O Jums labiau patinka tiesiogiai žiūrėti, ar pakartojimus?
– O ką jūs norite paklausti?

– Jei esate krepšinio gerbėjas, tai tiesiog toks klausimas ir yra.
– O jūs žinote, kas pasaulyje kaip remia, kokia yra situacija su alkoholio vartojimu Lietuvoje?

– Ji tokia pati – blogėjanti.
– O dėl ko ji blogėja?

– Tačiau pagal statistiką daugiau suvartojama yra stipriųjų nei silpnųjų gėrimų?
– Tai nemeluokite. Pagal statistiką daugiau suvartojama senų žmonių, vyresnių. O jaunimas – alaus, merginos – miksų ir kokteilių suvartoja tiek, kad augimo procentai didėja šimtais.

– O Jūs pats alaus per rungtynes neišgeriate?
– Manyčiau, kad jūs taip pat dirbate už pinigus. Klausiate ne apie tai, kaip sumažinti alkoholizmą Lietuvoje, o kažkokių dalykų, kurių aš ne visiškai suprantu.

– Jūsų manymu, ar tiesioginės krepšinio transliacijos labiau skatina gerti alų ar žaisti krepšinį.
– Gerti skatina intarpai tarp varžybų, reklama, kuri lyginama su sportu, tradicijomis. Mes dėl tokių dalykų kovojame. Jūs manote, kad kovotojų nereikia, tik kyšininkų, kurie paima kyšį ir nutyla?

– Tačiau ar nuo to galo pradėta – gal reikėtų pradėti nuo švietimo, ne nuo draudimų?
– Tai – standartinė aludarių frazė. Ką mes tik pradėjome – draudimus, ribojimus, laiko, reklamos ribojimus, tai - kompleksinė priemonė. Visą laiką tas pats – „ne nuo to pradedate“. Tai leiskite nuo kažko pradėti. Viskas yra pasaulyje įrodyta. Jūs neleidžiate nuo nieko pradėti.

– O ar galima bus kitais metais tiesiogiai Eurolygos rungtynes transliuoti, ar ne?
– Atsiras rėmėjai, ir galės transliuoti arba bus netiesioginė reklama. Pajamos padidės kelis kertus. Kokia čia valstybė, jei sportą gali išlaikyti tik prasigėrę žmonės? Neuždavinėkite tokių klausimų. Kyla įtarimas, kad Jūs jau nupirktas esate. 

Kokia situacija Lietuvoje? Leiskite man ir Seimo Sveikatos reikalų komitetui pradėti nuo kažko. Jūs girdėjote prezidento kalbą konferencijoje prieš mėnesį? Jis sakė, kad alkoholizmo mąstai Lietuvoje jau pasiekė tragišką situaciją. Manote, kad turiu nieko nedaryti? Ar valstybę valdo Seimas, Vyriausybė, ar žiniasklaida? Taip, kaip TV3 dabar pasielgė, šantažuodama kai kuriuos Seimo narius. Kokia čia valstybė?

– Demokratinė.
Nemanau, kad demokratinė, jei jūs tokius klausimus uždavinėjate. Jums nerūpi, kiek ir dėl ko valstybė prasigeria, ne nuo to pradedate. Skirkite vietos savo laikraštyje ir švieskite visuomenę.

– Ką manote apie pataisas, kur 10 proc. alkoholio gamintojų pajamų būtų skiriama alkoholio antireklamai mainais už leidimą reklamuotis?
– Tai yra absoliuti nesąmonė, kadangi niekas negali sužinoti, kiek komercinės struktūros gavo pajamų iš reklamos. Kaip bus skiriama 10 proc. pajamų iš reklamos? Tai – nerealizuojamas dalykas, ir tai pripažino ekonomistai.

Pasiekėme absurdo ribą

Algimantas Salamakinas, Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisijos pirmininkas:

Šiuo metu dėl to įstatymo pataisos vyksta konsultacijos. Aš klausiau, kaip įmanoma bus transliuoti „Formulės 1“ septynių etapų varžybas, jei bus alkoholio reklama stenduose? Kaip su Eurolyga?

Jei Seimas paliktų galioti tas įstatymo pataisas, Lietuvos sportui – galas. Tačiau vilties dar yra dėl 50 Seimo narių siūlymo priimti tokį įstatymą, pagal kurį tiesioginių varžybų metu alkoholio reklama nebūtų draudžiama su sąlyga, kad alkoholio gamintojai 10 proc. metinio pelno skirtų alkoholio antireklamai. Tačiau Seimo Sveikatos reikalų komitetas tas pataisas specialiai ignoruoja, vilkina sprendimų priėmimą.

Visgi tai, kas vyksta, - ties absurdo riba. Seime yra tokia neoficiali Draudikų frakcija. Tai – Seimo nariai, kurie siekia viską uždrausti. Ir drausti prekiauti alkoholiniais gėrimais rugsėjo 1-ąją yra visiška nesąmonė. Tie parlamentarai nuvyksta į užsienį, prisižiūri visokių pavyzdžių, ir bruka viską Lietuvai. Tai - kvailystė.

Iki pratęstos Seimo sesijos liko dar laiko, turėtų įsikišti ir premjeras, ir Seimo pirmininkas. Alkoholinių gėrimų gamintojai Lietuvos krepšiniui skiria apie 18 mln. litų, tai ar viską uždraudus Seimas turės tiek pinigų? Aišku, kad ne. Aš tikiuosi, kad sveikas protas nugalės, nes reikia keisti tas Matulo pataisas, jos – didžiausia nesąmonė.

Varžybos paskatina sportuoti

Eligijus Masiulis, Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisijos narys:

Mano manymu, skandalingasis Seimo sprendimas pasiekė beprotystės viršūnę. Šis parlamentas galutinai diskreditavo savo vardą.

O absurdiškas pataisas Matulas sugalvojo vasarą. Seimas, pernelyg į jas nesigilindamas, per tris dienas priėmė du sprendimus: vieną dieną atmetė pataisas, o po dviejų dienų jas priėmė. Tada buvo surinkti 66 Seimo narių parašai prašant prezidentą vetuoti pataisas, nes jau tada buvo aišku, kuo baigsis tas absurdas. Tačiau mūsų neišgirdo. Balsuojant dėl įstatymo priėmimo dalyvavo tik pusė Seimo narių, tad viso parlamento valia nebuvo atspindėta.

Vėliau, rudenį, buvo parengtos pataisos, pagal kurias siūloma leisti reklamuoti alkoholinius gėrimus su sąlyga, kad 10 proc. pelno alkoholio gamintojai skirtų alkoholio antireklamai. Pataisoms po pateikimo pritarta, teigiamą išvadą davė ir Ekonomikos komitetas, tačiau viską vilkina Matulo vadovaujamas Seimo Sveikatos reikalų komitetas. Dėl Matulo ir Birutės Vėsaitės veiksmų pataisų svarstymas nepateko į šios sesijos darbotvarkę. Net keturis kartus per minėto komiteto posėdžius nebuvo duodama jokio atsakymo. Tai, kad Matulas, naudodamasis pareigomis, net mėnesį vilkino sprendimų priėmimą, bus svarstoma Etikos ir procedūrų komisijoje.

Ne valstybė ir ne matulai turi mano vaikams nurodinėti - aš pats, kaip tėvas, privalau atžalas auklėti taip, kad nekiltų problemų dėl alkoholio vartojimo. Visokie draudimai neskatina visuomenės elgtis atsakingai, būtina eiti kitais keliais – per švietimą, o ne per draudimus televizijos ekranuose.

Tarp paauglių sportas yra labai populiarus, ypač – krepšinis, futbolas, stebint varžybas didėja užimtumas. Juk po varžybų paauglys neis pirkti alaus ar degtinės, jis kaip tik eis sportuoti, bėgs į krepšinio aikštelę, nes tiesioginės transliacijos tik uždega, pergalės pastūmėja. Tai, ką pasiūlė Matulas ir patvirtino Seimas, yra absoliuti nesąmonė.

Lietuva – draudimų valstybė

Paulius Kovas, Lietuvos komercinių televizijų asociacijos prezidentas:

Mūsų principas paprastas – nepažeidinėti įstatymų. Jau turime precedentą - po Jurgio Kairio skrydžio transliacijos televizija buvo nubausta 5 tūkst. litų bauda už tai, kad ant lėktuvo sparno buvo tabako gamintojų reklama.

O dėl to įstatymo pataisų galių pasakyti tiek - praras daug ką ir televizijos, ir sportas, ir kultūra, ir visuomenė. Juk net įvairiausių festivalių nebegalėsime transliuoti, jei juos rems alkoholio gamintojai ir norės reklamuotis. Tad ir Klaipėdos Pilies, ir Kauno džiazo, ir Pažaislio festivalių ar Joninių koncertų nebegalės remti alkoholio gamintojai. O jie remdavo. Net Lietuvos tautinį olimpinį komitetą remia alkoholio gamintojai, tad ir Olimpiados nebegalėsime tiesiogiai transliuoti.

Seimas visiškai spjovė į televizijų pasirašytas sutartis ir vienašališkai priėmė savo sprendimą. O tos sutartys - labai senos, tad bus pažeidžiami teisėti bendrovių lūkesčiai.

Vyriausybė kitiems – blaivybės – metams socialinei reklamai paskyrė pusę milijono litų, o mes galėtume skirti dešimt kartų daugiau ir tai siūlėme, tačiau mūsų pinigų niekam nereikia. Politikams geriau nieko nematyti, jiems atrodo, kad uždraudus visos problemos išsispręs. Vyksta kažkoks politinių principų karas. Mes tampame draudimų valstybė.

Šventesni už popiežių

Audrius Vidžys, Lietuvos aludarių asociacijos prezidentas

Tai, kas įvyko, – pats blogiausias scenarijus. Nuo sausio pirmosios nebebus gyvai transliuojamos sporto varžybos. Mes remti komandas, kurios ant savo aprangos neturi prekinio ženklo, atributikos, tikrai negalime. Keisčiausia, kad gyvai varžybas per palydovinę televiziją bus galima žiūrėti, o per nacionalinę – ne. Taip yra dėl to, kad tiesioginių transliacijų transliuotojas registruotas užsienyje. Jie galės transliuoti, pavyzdžiui, alaus gamintojų vardu pavadintos Turkijos krepšinio komandos "Efes Pilsner" tiesiogines varžybas, o mes būsime šventesni už popiežių.

Dėl tų 10 proc. alkoholio antireklamai - tai labai gerai subalansuotas sprendimas, paremtas Europos Sąjungos pavyzdžiu.

Akivaizdu, kad dėl Matulo pataisų kitais metais mažiau matysime varžybų, o dėl to mažės ir jaunimo užimtumas. Juk paaugliai, matydami puikias, daug emocijų sukeliančias gyvai transliuojamas rungtynes, užsikrečia sportu. Nemanau, kad stebėdami krepšinio varžybas jie išmoksta gerti.

Per metus aludariai sportui skiria apie 5 mln. litų

Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (47)
edas
Antroji lietuviu religija- krepsinis, deja trecioji-katalikybe....nes pirmoji religija –alus.... esame labai religinga ir dvasinga tauta.Gal laikas susimastyti....
2008-01-01
+2
Atsakyti
nesuprantu ginanciu sias istatymo pataisas, viena aisku, kadangi LTV siandien paskelbe artimiausiu metu netransliuosianti jokiu sporto saku varzybu anksciau 23 val, tai rodo, kad tai nebuvo TV3 ispustas burbulas.... gal verta pradet organizuot konkrecias protesto akcijas, o ne tik cia plepet?
2007-12-29
+5
Atsakyti
$$$$$$$
>>kritikas

Puikus komentaras .
2007-12-29
-3
Atsakyti
$$$$$$$
Netikiu, kad ims ir uzdraus iki 23h rodyti kase. Kai supras savo klaidas akimirksniu jas pataisyti skubes.

As manau kad tam seime jiems nuo nieko neveikimo galva susisuko.
2007-12-29
+1
Atsakyti
manau,kad sausio 3d mes pamatysim rungtynes,juk apeiti draudima zinant,kad gausi minimalia sankcija,yra lengviau,nei lauktitol,kol draudimas bus pasalintas...musu salis per daug atsidavusi krepsiniui,todel manau nieks musu nesulaikytu,jei visi susiburtumem,o ir patys semunai yra uz krepsiny...alaus reklamos draudimas musu nesustabdytu gerti alaus ir toliau,bent jau manes tai tikrai,noriu geriu,noriu negeriu...sekmes sausio 3d 11h prie seimo...
2007-12-29
+15
Atsakyti
uzeikit labai geras krepsinio menedzeris.Gauni savo komanda ir turi ja valdyt.PAbandykit!

http://www.charazay.com/?act=user&code=2... :)
2007-12-29
+2
Atsakyti
Expert ta reklama nauja per tv3 tai gera. Jie nori pazeisti nustatymus,kuriuos patys isleido.
2007-12-29
-1
Atsakyti
Snd paskutinį kartą pasidžiaugiau kašiiu, per pertrauką rodė Audi R8 reklamą. Skaitau reiktų uždraust sportines mašinas reklamuot, a tai Lietuva pagal avarijas pirmauja.
2007-12-29
-4
Atsakyti
"Alkoholinių gėrimų gamintojai Lietuvos krepšiniui skiria apie 18 mln. litų"

"Per metus aludariai sportui skiria apie 5 mln. litų"

tai kam mum tas alus, tegu kašį remia vodkė :). O jei rimtai tai pradės koks Sobieski gamint mineralinį ir jos logotipo reklamuot niekas neuždraus. Alkoholio gamintojai ras būdų kaip išlaikyt savo pajamas, o va ar lietuvos sportas ras tokį rėmėją tai klausimas. Kam man tas Žalgiris ar LR eurolygoj, jei jie žais kaip Prokom Trefl
2007-12-29
+1
Atsakyti
eikit eikit ka tos reklamos uzdraus dar labiau prades gerti zmones is pykcio kad nerodo krepsinio nes nebus ka veiki tai visai apsines
2007-12-29
+1
Atsakyti
alutis
jeigu aludariai skiria per metus tik 5 mln. litų, o L.rytas ir Žalgiris biudžete turi po 13-14 mln., tai reiškia ne alutis daugiausia finansuoja, o kito sįmonės, firmos ir pan. Pvz Omnitel, Bitė, Šiaulių keliai
2007-12-29
-3
Atsakyti
to blademaster:

suprantu kad dar sausio 3d. bus atostogos taciau jei ir po atostogu transliuos rungtynes nuo 23 val?
2007-12-29
+9
Atsakyti
Rolexas
debilizmas auksciausiam laipsni, tam matului tik taburetes namuose perstatinet o ne toki "gera" plana vykdyt...
2007-12-29
+2
Atsakyti
Who_Me?
Taip taip... yra savizudziu lietuvoje... Matulas Nr.1 po jo istikima ginklanese Birkute Vesaite , labai faina porele, gal dar sugalwokit uzdraust wisiskai krepsinio transliacijas ir wietoje ju idekit kokias saskes arba akluju sachmatu intriguojanti turnyra? :/
2007-12-29
Atsakyti
ir cia dar respublika?visi lietuviai pries tik matulas su vesaite uz..ir ka mes krepsinio fanai turim kentet.......
2007-12-28
+2
Atsakyti
Dar vienas klausimas Matului: narkotikų nereklamuoja nei televizija, nei spauda. Tuo tarpu vartojančių narkotikus skaičius auga, ar dėl to, jog narko-biznis remia sporto?
2007-12-28
+2
Atsakyti
to gockas

kazkam ne :P
2007-12-28
-4
Atsakyti
paprasciausias klausimas - ar rugsejo pirmaja buvo maziau prigerusiu - musu - nepilnameciu? atsakymas,ne. O dabar zlugdo mus visaip,kaip tik ismano. seimas jus lopai,pinigu ir doroves vagys!
2007-12-28
-5
Atsakyti
Man patiko korespondento klausimai - šauniai jis Matulą išrišo.Rytas !
2007-12-28
+2
Atsakyti
rytas
tas duxas net i klausimus nemoka atsakyt
2007-12-28
+3
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.