Naujas „Ryto“ veidas: kaip Adomaitis pakeitė sostinės komandą?

Jonas Lekšas
Jonas Lekšas
„BasketNews.lt“
2018-10-01 20:12
Nuotr.: R.Vyšniauskas
Nuotr. R.Vyšniauskas

Antradienio vakarą Vilniaus „Rytas“ rungtynėmis su Malagos „Unicaja“ pradės kovas Europos taurėje, kur klubui iškeltas tikslas kovoti dėl vietos „Top 8“ etape. 

Šį sezoną metami tritaškiai

42%
8,3
Pataiko: 8,3
Taiklumas: 42,4%
Vieta lygoje: 3
Geriausias pasiekimas: 10
Blogiausias pasiekimas: 6
Daugiausia pataiko: Eimantas Bendžius

Praėjusiame sezone dar Rimo Kurtinaičio vadovaujami sostinės krepšininkai šio tikslo neįgyvendino ir kovas Europoje baigė „Top 16“ etape. Iš to sezono komandoje liko vos keturi pagrindinės komandos žaidėjai: pagrindinis atakų organizatorius Chrisas Krameris, perspektyvusis Martynas Echodas ir tik 2017 metų gruodį prie komandos prisijungę buvę Klaipėdos „Neptūno“ žaidėjai – Arnas Butkevičius ir Mindaugas Girdžiūnas.

Stipriai atsinaujinęs Vilniaus „Rytas“ prieš Europos taurės startą spėjo sužaisti trejas oficialias rungtynes Lietuvos krepšinio lygoje: Vilniuje buvo sutriuškintas 87:57 Utenos „Juventus“, išvykoje po sunkios kovos 80:70 įveiktas Kėdainių „Nevėžis“ ir sekmadienį namuose 95:66 nepasigailėta Prienų „Skycop“.

Nors Lietuvos vicečempionai jau kuris laikas ieškojo papildymo priekinėje linijoje, o Mattui Farrellui palikus komandą spraga atsirado ir gynėjų grandyje, tačiau jau dabar pastebimas Dainiaus Adomaičio žaidimo planas, kuris atsispindės šiame sezone.

Tinklalapis „BasketNews.lt“ prieš Europos taurės startą apžvelgia pirmąsias trejas sostinės klubo rungtynes Lietuvos krepšinio lygoje bei išskiria po du principus gynyboje ir puolime, kurie yra akcentuojami vyriausiojo trenerio Dainiaus Adomaičio.

Universalumas gynyboje du prieš du

Praėjusiame sezone Vilniaus „Rytas“ dažnai susidurdavo su problemomis gynyboje du prieš du žaidimo situacijose. Rimas Kurtinaitis mėgdavo verstis aukštu penketu, kai neretai kartu aikštelėje būdavo Echodas ir Loukas Mavrokefalidis. Graikas vilniečiams puolime suteikdavo daug naudos, tačiau gynyboje sunkiai spėdavo prie savo tiesioginio oponento, jau nekalbant apie gynybą išsikeitus prieš varžovų gynėją.

Šį sezoną Adomaičiui pavyko surinkti mobilesnę sudėtį. Vidurio puolėjai Evaldas Kairys su Echodu leidžia „Rytui“ gintis agresyviai pikenrolo situacijose dažnai taikant stepoutą, kai vidurio puolėjas palieka baudos aikštelę ir agresyviai stabdo su kamuoliu esantį varžovų gynėją. Taip atsiveria daug erdvės priešininkų aukštaūgiui, bet sėkmingai komunikuojant gynybinėse rotacijose, tai atneša sėkmę nutraukiant varžovų derinį.

Per pirmąsias trejas LKL dvikovas vilniečiai vidutiniškai praleisdavo po 64,3 taško, o tai kol kas yra geriausias rodiklis. Alytaus „Dzūkija“ praleidžia po 65 taškus, Kauno „Žalgiris“ – po 66,3.

„Rytas“ taip pat dažnai nevengs keistis du prieš du situacijose net ir iki penktosios pozicijos. Šio sezono „Ryto“ sudėtis galės dažniau žaisti mažu penketu, kai penktojo numerio pozicijoje žais atletiškasis Dominique‘as Suttonas, o ketvirtojo – snaiperis Eimantas Bendžius.  

Tokiu atveju bus remiamasi gynyba, kai visi aikštelėje esantys žaidėjai keičiasi tarpusavyje. Toks penketas bus labai efektyvus prieš komandas, kurios neturės patikimai nugara į krepšį žaidžiančio vidurio puolėjo.

Moderniame krepšinyje susikeitimas ginamaisiais yra naudojamas vis dažniau. Adomaičio komandų žaidime tokia gynybos sistema buvo dažnai naudojama Klaipėdos „Neptūne“, taip pat ją neretai matome ir Lietuvos krepšinio rinktinėje.

Nors „Rytas“ dar ir nesutiko aukšto kalibro varžovo, iki šiol ši gynyba, atrodo, tinka vilniečių klubo žaidėjams.

Spaudimas per visą aikštelę

Pirmose trejose LKL rungtynėse pamatėme „Ryto“ asmeninę gynybą per visą aikštelę beveik visų rungtynių metu. Tokia agresyvi gynyba dažnai atneša naudos, bet ji reikalauja specifinių perimetro žaidėjų įgūdžių bei tinkamo kūno sudėjimo.

D. J. Seeley, Krameris, Girdžiūnas, Margiris Normantas – fiziškai tvirtai sudėti krepšininkai, nevengiantys sunkaus darbo gynyboje. Jie puikiai tinka gynybai, naudojant spaudimą per visą aikštelę ir toks žaidimo braižas aiškiai pastebimas „Ryto“ žaidime. Tai vilniečiams ypatingai suteikia pranašumą antroje rungtynių dalyje.

Taip pat tokia gynyba padeda Vilniaus „Rytui" išvengti dažnų varžovų taškų greitose atakose. Per pirmąsias tris dvikovas vilniečiai praleisdavo vidutiniškai vos po 7,6 taško per greitus varžovų išpuolius.

Tiesa, toks intensyvus žaidimas gynyboje viso sezono metu būtų rizikingas. Toks braižas reikalauja papildomų fizinių jėgų, o žinant, kad vilniečiams trūksta dar bent dviejų rotacijos žaidėjų, tai gali atsiliepti žaidėjų sportinei formai antroje sezono dalyje. 

„Rytui“ reikia sulaukti naujokų, tačiau jau dabar aišku, kad ši Adomaičio komanda dažnai naudos agresyvią gynybą per visą aikštelę. Nors toks žaidimo planas gali sukelti tam tikros rizikos ateityje, bet vilniečių žaidėjai puikiai tinka vyriausiojo trenerio taikomai krepšinio filosofijai.

Greitas puolimas

Sezono pradžioje pamatėme, kad „Ryto“ žaidėjai labai gerai jaučiasi greitajame puolime. Vilniečiai beveik po kiekvienos nesėkmingos varžovų atakos iš pradžių stengėsi bėgti į priekį ir tik nepavykus surengti greitos atakas rikiuodavo pajėgas pozicinėje atakoje.

Naujokai Suttonas ir Seeley laisvai jaučiasi perbėgdami su kamuoliu iš vienos aikštelės pusės į kitą („nuo kranto iki kranto“) ir taip sėkmingai užbaigdami atakas. Krameriui taip pat puikiai tinka greitas žaidimas, kuriame jis geba puikiai įvertinti situacijas bei atrasti laisvas erdves komandos draugams. 

Girdžiūnas ir Butkevičius taip pat labiau propaguoja greitą krepšinį nei pozicinį, o pridėjus mobilius vidurio puolėjus, gauname į greitą žaidimą orientuotą sudėtį. Būtent tokį žaidimą nuo pirmųjų rungtynių Adomaitis bando įdiegti į savo žaidėjų galvas. 

Iki šiol „Ryto“ komandai viskas sekėsi puikiai – vidutiniškai 87,3 taško per pirmąsias trejas LKL rungtynes (trečias geriausias rezultatas) ir vidutiniškai net po 20 taškų, pelnytų iš greitų atakų.

Taip, vilniečių varžovai buvo ne Malagos „Unicaja“ ar Kauno „Žalgiris“, bet surinkti žaidėjai ir pirmieji mačai aiškiai leidžia suprasti šios komandos puolimo braižą. Netrukus sužinosime, kaip jį seksis įgyvendinti prieš stipresnius oponentus.

Laisvas puolimas ir aiškios žaidėjų rolės

Kurtinaičio Vilniaus „Rytas“ dažnai būdavo kritikuojamas dėl klampaus pozicinio krepšinio. Be to, žaidėjai neturėdavo aiškios rolės komandoje – pasitaikydavo atvejų, kai vienas rungtynes krepšininkas aikštėje praleisdavo 20 minučių, o kitose jau nepakildavo nuo atsarginių žaidėjų suolelio.

Panašu, kad šį sezoną „Ryto“ žaidėjai puolime jaučiasi daug laisvesni, kur labiau gali išnaudoti savo individualias savybes. Pavyzdžiui, praėjusiame sezone tritaškis greitoje atakoje Kurtinaičio būtų sunkiai pateisinamas. Tokį vaizdą jau kelis kartus matėme šį sezoną, kai Girdžiūnas ar Bendžius nieko nelaukdami atakuoja iš toli.

Tai, kad tokia laisvė puolime išeina į naudą visam „Ryto" puolimui, parodo ir statistika: vidutiniškai 56,8 proc. taiklumas iš vidutinio nuotolio ir net 42,4 proc. iš trijų taškų zonos.

Atrodo, jog kiekvienas žaidėjas puikiai žino savo užduotis. Bent jau toks vaizdas susidaro iš matytų rungtynių, kai „Rytui“ vis dar trūksta dviejų žaidėjų sudėtyje. Ankstesniuose „Ryto“ sezonuose kartais atrodydavo, kad nupirktas žaidėjas komandoje atsidurdavo be minties, dėl ko buvo atliekami ankstyvi krepšininkų atleidimai. 

Vien faktas, kad visi keturi naujokai – Suttonas, Seeley, Bendžius ir Kairys – yra rezultatyviausi komandos žaidėjai, pasako, jog treneris su klubo vadovybe atsakingai rinkosi žaidėjus, kurie tiktų jo žaidimo filosofijai ir nuo pat sezono pradžios turėtų aiškias užduotis klube. 

Prieš Europos taurės startą vilniečiai vietiniame fronte nesusidūrė su didesnėmis problemomis. Pasikeitus treneriams, natūraliai pasikeitė ir klubo žaidimo braižas, ką pamatėme sezono pradžioje. Jau netrukus pamatysime, ar šie pakeitimai ateis į naudą Vilniaus klubui, ir ar pavyks Adomaičiui įgyvendinti klubo vadovų iškeltą tikslą – konkuruoti tarp 8 geriausių lygos ekipų.


Rodyti komentarus
2018-10-05 07:49
Rytas
surinko praktiškai naują komandą, todėl rašydamas "Vien faktas, kad visi keturi naujokai – Suttonas, Seeley, Bendžius ir Kairys – yra rezultatyviausi komandos žaidėjai" žurnalistas pučia burbulą apie naujų žaidėjų gerumą, nes praktiškai kitaip ir būt negali.. nepradės gi emigrantai iš Neptūno lyderiauti komandoje..
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-10-02 06:18
Kamasolis
Turetu Adomaitis suprasti, kad jo karjera pastatyta ant kortos. Sis sezonas parodys jo tolimesnius gyvenimo vingius.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-10-01 23:17
djgaffer
Nu bet rimtai,kažkokios nesąmoningos išvados.Kaip galima kažką spręsti tik po trijų rungtynių,rimtai?Su kuo žaista-ne pilnos sudėties Juve,senukais Prienais ir Nevėžiu,kuris beje kaip reikiant kovojo.Ir viskas.Bet staiga rytas tampa super duper komanda,Adomaitis mesijas net nesužaidus Eurocupe.Nu kaip galima rašyti straipsnį po trijų rungtynių jmj?Jezus,jau tikrai nejuokinga.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-10-01 22:34
ED
Truk už vadžiu vēl iš pradžiu..

Pagal žurnalistus ir Ryto fanus, kiek vieno sezono pradžia, Rytas atsinaujina sudėtį nuo pagrindu, treneris afigienas, per draugiškas prieš visokias čiaubliau komandas laimi +30 ir rodo raumenys Europai ir žinoma Žalgiriui, pastoviai komanda išaukštinama ir sakoma Va dabar bus visiems p***... Nu blemba rimtai??? Prieš kokias rimtas stiprias komandas žaide Ritas? 0... Unicaja ne LKL kygio komanda, čia visai kitas lygis bus... Niekaip, nu niekaip nesuprantu kokio velnio tą Adomaiti tiek nešioja į tas padanges..? Gal čempionata pamiršot kelinti buvom? Rinktinėje konkretu š mala... Laimi prieš lavonus kosovus ir galvoja kad rimtas treneris jis... nu chujne... Na vėl straipsnyje patiko toks pabrėžimas.. NET po 3 rungtynių Rytas yra mažiausiai praleidžianti tašku komanda, o vat Žalgiris yra trečias.. :))) tai esme tipo Žalgiris eilini karta nusilpo, o Rytas surinko dreamteam, psieme juoduka kuria sako delios per Jankuna, nu blemba noriu pamatyti kaip tas Suttonas ar kaip ten kala iš viršaus per Janki, White ar Davies :)) tik va kad tas Dreamteamas jau 5 sezona is eiles vidury sezono pradeda skirstytis, na šis sezonas ne išimtis, bet gal ir nesubyrės kas mažai tikėtina :)

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-10-01 22:05
abcdef
Nematau jokiu sansu jiem laimet pries malaga. Visiskai jokiu. Palyginus sudetis tai juokas ima ir nepades namu sienos nes paprasciausiai nu ne tokio lygio zaidejai pas parodija

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
-1
(vertina tik prisijungę)
2018-10-01 21:13
Aha
Basketnews, prie sito rasinelio pamirsot pridet dvi raides - PR.
Įvertinimas:
-1
(vertina tik prisijungę)
2018-10-01 21:00
cha
kas met rytas sustiprejes o zalgiris susilpnejes. ir taip jau kokie penki metai kai rudieni zalgiris silpneja o rytas stipreja. taip ir apsijuokia visi treneriai ryte. tai nugara skauda tai vel kazkas trukdo
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-10-01 20:53
juokas ima is tokiu rasineliu kai dar nei su viena rimtesne komanda nesuzaide.parasykit po menesiuko,tada bent kazkiek amtysis kas yra kas
Įvertinimas:
-1
(vertina tik prisijungę)
2018-10-01 20:50
rudeniniai karaliai
kazkur visa tai girdeta cha cha. ar tik ne su pacesu cha cha. pacesui buvo karuna uzdeta ir buvo gelbetojas. po paceso buvo kurtinaitis karunuotas cha cha. chebra palaukit, duokit suzaist nors vienas varzybas ir tada karunas matuokites. klaunai jus
Įvertinimas:
-1
(vertina tik prisijungę)
2018-10-01 20:50
juokas ima is tokiu rasliavu po 3 nereiksmingu rungtyniu
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-10-01 20:48
JONAS
Ka KAIRYS daris pries SEVARDINI 2.17,OKUOJA 2.14,net pries LESSORTA 2.06,ADOMAITIS tau su galva viskas gerai?Nu ka pakentesim iki NAUJU METU,jau nervai nelaiko.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2018-10-01 20:33
Nesupratau. Ką tokio magiško nuveikė Adomaitis? Sužaistos vos kelios runtynės LKL ir jau karunuoti kaip revoliucionierių??? Komanda ryškiai nekonkurencinga SF-SG pozicijose vietiniai žaidėjai tegu LKL murkdosi. Rytoj deja pasimatys tikrasis veidas malaga sudaužys tokia ta realybė

Nedelsiant reikia bent 3 naujų žaidėjų
Įvertinimas:
+1
(vertina tik prisijungę)
2018-10-01 20:33
ka
kas paaiskins? kodel rytas yra kiekvienais metais keliamas labai aukstai o po nauju metu krenta zemin? kodel kas met dar ne vienos europos komandos nenugalejes, bet toks jausmas kad tarp 4stipriausiu? cia toks marketigo stilius? tai kad kas met tapati dainele ir taspats finisas
Įvertinimas:
+1
(vertina tik prisijungę)
2018-10-01 20:28
kvaileliui
o zalgiris matyt pats viska isrado. todel turbut visi vien zalgiri kopijuoja.
Įvertinimas:
-1
(vertina tik prisijungę)
2018-10-01 20:24
Sarmata
Nukopijavo viska nuo Zalgirio. Nu ir sekmes jiems :)
Įvertinimas:
+2
(vertina tik prisijungę)
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 15

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
Rodyti visas naujienas