Nuotr.: krepsinio namai
Nuotr. krepsinio namai

Skaudžiai per pirmuosius du atrankos langus kritusi Lietuvos moterų rinktinė su didžiule motyvacija pasitinka kitą etapą, nors jis įtakos nacionalinės komandos padėčiai nebeturės. Mūsiškės antrą kartą paeiliui liko be kelialapio į Europos čempionatą, tačiau šį sykį geriausios šalies krepšininkės nusprendė eiti iki galo ir įrodyti, jog mažų mažiausiai yra pajėgios kibti į atlapus Rusijos krepšininkėms.

Šiam mačui ir dvikovai su krepšinio žemėlapyje nykštukine Albanija rinktinės gretas rikiavęs Mantas Šernius liko maloniai nustebintas krepšininkių užsispyrimu ir trykštančiu sportiniu pykčiu garbingai užbaigti atranką.

„Pirmiausia, žaidėjos nori įrodyti, kad jos nėra vertos nežaisti Europos čempionate, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ sakė Šernius. – Dėl to jos čia visos suvažiavo, net nebuvo kalbos, kad kuri nors nenori. Jos pačios veržėsi į rinktinę, todėl man neliko priežasties kažko nepakviesti. Kai jos taip veržiasi į rinktinę, man dar tik didesnė motyvacija kaip treneriui.“

Panašiu keliu rinktinė finišavo lygiai prieš dvejus metus vykusiame trečiajame atrankos į 2017 m. Europos čempionatą etape, kada taip pat nieko nebelėmusiame susitikime rinktinės pagrindą sudarė jaunimas, žaidęs be ryškiausių šalies krepšininkių Gintarės Petronytės ir Kamilės Nacickaitės.

Tąsyk lietuvės Slovėnijoje šeimininkėms pralaimėjo 54:75, tačiau šanso apsivilkti rinktinės marškinėlius sulaukė tokios jaunosios krepšininkės kaip 19-metė Rasa Knyzaitė, 20-metė Gabija Meškonytė, 21-erių Laura Juškaitė, 22-ejų Daugilė Šarauskaitė

Visos jos į nacionalinę komandą buvo pakviestos ir dabar, o prie jų dar prisijungė ir debiuto moterų nacionalinėje komandoje laukianti 20-metė Laurita Jurčiūtė

„Jaunosioms krepšininkėms yra geras šansas parodyti save, – pabrėžė Šernius. – Norėjosi patikrinti mūsų rinktinės ateitį, po 3-4 metų joms reikės būti pagrindinėmis šios rinktinės žaidėjomis. Galbūt tokios žaidėjos kaip Gabrielė Šulskė, kuri dabar atsigavinėja, ar Dovilė Saurazaitė, kuri dabar rodo neblogą žaidimą Čekijoje, buvo vertesnės žaisti, bet norėjosi kviesti jaunesnes, kad pasirodytų, kaip jos jaučiasi ir ar neiškrenta iš žaidimo vyresniųjų kontekste. Komandoje kartu turime ir kareivių, kurios nori įrodyti, o kita dalis yra tos, kurios turi parodyti, kaip pritampa tarp patyrusių žaidėjų.“

Abejas likusias rungtynes lietuvės žais Kėdainių arenoje: šeštadienį mūsiškės priims Rusijos krepšininkes, kurioms skaudžiai 62:64 nusileido pirmajame mače, o trečiadienį susikaus su Albanijos atstovėmis. Pastarąsias Šerniaus vadovaujama komanda svečiuose nugalėjo 119:61.

– Treneri, kaip sekasi ruoštis? – tinklalapis „BasketNews.lt“ paklausė Šerniaus.
– Kaip ir per visus langus, žaidėjus suvažiavo iš savo klubų, kai kurios dar turėjo rungtynes dieną prieš pirmąją treniruotę, todėl iš pradžių stengėmės prisiminti derinius, gynybos sistemas, kad po kelionės jos sugrįžtų į savo geriausią formą.

Kitoje treniruotėje jau šiek tiek žaidėme penki prieš penkis pagal derinius, kuriuos naudosime prieš Rusiją. Visos labai energingos, labai daug noro, ypač iš naujų žaidėjų, kurios atvažiavo į rinktinę – labai gerą įspūdį pirmosiose treniruotėse paliko Gabija Meškonytė, taip pat Laurita Jurčiūtė yra dėjusi žingsnį į priekį nuo praėjusio sezono. Ši rinktinė yra tokia kombinuota: kelios patyrusios rinktinės žaidėjos perduoda savo patirtį jaunesnioms tiek aikštelėje, tiek už jos ribų. 

– Jaunoji Daugilė Šarauskaitė praėjusį sezoną žaidė Slovakijoje, o dabar rungtyniauja Lenkijoje. Ką patirtis užsienyje suteikė šiai krepšininkei ir kaip ji dabar atrodo bendrame kontekste?
– Ten, kur ji žaidė, krepšinio lygis buvo aukštesnis Lietuvoje. Apskritai, krepšininkės legionierės grūdina savo mentalitetą, užsienyje jos turi būti lyderės, turi tempti komandą, kitu atveju jos grįš į Lietuvą. Tos lyderio savybės ir žinojimas, kad kiekvienos rungtynės yra galimybė užsigarantuoti geresniam klubui kitam sezonui, užgrūdina jas. Ir tas yra svarbu tiek vyrų, tiek moterų krepšinyje. Matosi, kad buvo dirbta individualiai, yra šlifuojami judesiai, taip pat yra pagerėjęs žaidimo skaitymas. Dėl to galima tik pasidžiaugti, kad ateityje mes turėsime žaidėjų ir eisime tik į priekį.

Laurita Jurčiūtė ir Mantas Šernius
Laurita Jurčiūtė ir Mantas Šernius
Nuotr. krepsinio namai

– Užsiminėte truputį apie Jurčiūtę, kuri tarpsezoniu persikėlė į Podgoricos „Budučnost“ bazę. Koks yra šios krepšininkės potencialas?
– Su Jurčiūte teko šiek tiek bendrauti, ji tikrai sunkiai dirba, turi sunkias treniruotes toje serbiškoje mokykloje. Per pirmas kelias dienas jos dar nepajutau, kadangi ji yra dar tokiame atsistatymo procese, turbūt fizinės savybės yra šiek tiek sumažėjusios, bet tai, kad ji treniruotėse nesutrinka, greitai supranta, ko iš jos reikalauju, pasako, jog ji yra toje vietoje, kur jai šiuo metu labiausiai ir reikia – disciplinos, sunkaus darbo. Jos įžaidėjos pozicijoje tikrai yra nemaža konkurencija.

– Kiek jus neramina tai, kad viena rinktinės vedlių Kamilė Nacickaitė šį sezono dar neturi klubo, o paskutines oficialias rungtynes žaidė tik prieš 7 mėnesius?
– Mane tai labai neramino, bet pirmose treniruotėse nurimau. Ji yra aukšto lygio krepšininkė, žaidusi ne viename gerame klube, vasaras leidžia su moterų NBA klubais. Ir šią vasarą sportavo, iki dabar dirbo. Pirmoje treniruotėje supratau, kad jos noras, krepšinio ilgesys nugali tai, jog ji neturėjo rungtynių. 

Kamilė Nacickaitė
Kamilė Nacickaitė
Nuotr. krepsinio namai

– Į rinktinę iš Lietuvos moterų lygos buvo pakviestos tik dvi krepšininkės Meškonytė ir Rasa Knyzaitė. Ar tai reiškia, jog Lietuvoje nebeliko pajėgių krepšininkių?
– Šiemet Europos taurės komandose lietuvių skaičius padidėjo dvigubai. Tai yra geras ženklas, jog mūsų krepšininkės tobulėja, o klubai su rimtesniais biudžetais ir siekiantys aukštesnių tikslų jau žiūri į Lietuvos krepšininkes. Aišku, gaila, kad nė viena nežaidžia Eurolygoje. Taip pat arti rinktinės slenksčio yra Livija Sakevičiūtė, Gabija Šegždaitė, taip pat Vokietijoje žaidžianti Martyna Petrėnaitė.

– Nukrypstant į tarpsezonio įvykius, Klaipėdos „Fortūnos“ lyderė Roberta Mizgerytė ir dar kelios jaunos krepšininkės absoliučiai pasitraukė iš krepšinio bei pradėjo kitą gyvenimo etapą. Kodėl tai tampa savotiška tendencija?
– Tai – silpnų krepšininkių ir silpnų moterų požymis. Nemanau, kad ji buvo labai stipri žaidėja ir kad apie ją reikėtų tiek daug kalbėti. Norint papulti į rinktinę, savo pozicijoje jai reikėtų nugalėti tiek Kristiną Alminaitę, tiek Liną Pikčiutę, tiek pačią Gintarę Petronytę… Galbūt galėčiau išvardinti 10 krepšininkių. Jei Roberta pasitraukė, reiškia jos silpnas charakteris, ji ne kovotoja. Galėjo važiuoti į užsienį, tikrai turėjo ne vieną pasiūlymą, bet nusprendė važiuoti pas draugą. Kol „Fortūnos“ klubas apmokėjo studijas, tol jį žaidė. Man tai – žaidėjos silpno mentaliteto požiūris. 

– Bet taip pasielgė ne tik Mizgerytė. Buvo ir kitų, kurios metė krepšinį ir skundėsi dėl prastų socialinių garantijų.
– Ne artėjančią, bet turbūt dar kitą vasarą JAV vyks moterų krepšinio lokautas. Iš pradžių vyko kalbos, o dabar šviečiasi, kad tai vyks iš tiesų. Jeigu paimtume Lietuvos moterų padėtį, tai vyrų klubai iš savivaldybės gauna paramą santykiu 10-1. Tai tikrai yra nelygybė tarp vyrų ir moterų, kurios tikrai turėtų būti labiau ginamos. Aš tikrai ginsiu moteris, nes toks santykis… Jos tikrai nusipelnė daugiau, lygiai taip pat sunkiai dirba ir socializuojasi kaip vyrai. Kai yra toks santykis, turbūt merginoms nėra didelės motyvacijos tęsti karjerą ir siekti kažko. Pirmiausiai čia turbūt turėtų judinti šitą klausimą moterų ir vyrų lygių galimybių komisija, kadangi toks santykis jau yra per žiaurus. 

Mantas Šernius
Mantas Šernius
Nuotr. krepsinio namai

– Kodėl moterys sukilo už Atlanto?
– Kadangi dukterinėje NBA lygoje vyrai po 12 klasių uždirba daugiau nei profesionalios moterys veteranės WNBA pirmenybėse. Jos dar turi kontraktus kitai vasarai, dėl to dar planuoja žaisti, bet jeigu situacija nesikeis, dar kitą vasarą įvyks moterų lokautas. Viskas kol kas vyksta tik JAV, bet manau, kad tai turėtų ateiti ir į Europą, nes dažniausiai viskas prasideda ten, o paskui ateina čia. Tikrai yra didelė problema dėl šitos nelygybės. 

– Ar jūs Europoje pastebite reakcijas į egzistuojančią nelygybę?
– Matau, kad Europos rinktinėse vyksta kalbos ir tai – opi ir skaudi problema. Moterys, kurios įdeda lygiai tiek pat pastangų, už tą patį darbą 10 kartų mažiau nei vyrai. Jeigu moterys turėtų tinkamus biudžetus, tada galėtų vystyti marketingą ir moterų krepšinis būtų lygiai taip pat įdomus kaip pavyzdžiui Lenkijoje į finalą ateina 12 tūkst. žiūrovų, Švedijos finale buvo 15 tūkst.

Manau, nuo to tik kiltų susidomėjimas ir mes daugiau merginų pritrauktumėme į krepšinį. Kadangi tuos piniginius procesus šiuo metu valdo miestų galvos, o jie yra labiau linkę vyrų krepšinyje padūduoti, kai kurie nusifotografuoti prie taurės ar atsisėsti pirmose eilėse… Kol valdo politika, tai – negeri dalykai. Iš miesto biudžeto pinigai turėtų būti skiriami 50 ant 50, o jeigu tu esi stiprus klubas ir teisingai vystai marketingą, turėtum pritraukti privačių investuotojų pinigus.

– Iš Lietuvos krepšinio žemėlapio pasitraukus Kauno r. „Hoptrans-Sirenoms“, pats likote be klubo. Kokia yra jūsų situacija?
– Praėjusią savaitę gavau du pasiūlymus – iš Europos taurės komandos ir stipriausio Rumunijos klubo, bet atsisakiau, kadangi jau pradedu derybas su vyrų klubais. Iš moterų krepšinio nesitraukiu, būsiu moterų rinktinės vyr. treneriu, tiesiog šį sezoną veikiausiai baigsiu vyrų klube.

Moterų rinktinės sudėtis dvikovai su Rusija ir Albanija:

Laurita Jurčiūtė PG, SG 173 cm 60 kg 20 m.
Gabija Meškonytė SF 181 cm 68 kg 20 m.
Daugilė Šarauskaitė C 196 cm 84 kg 22 m.
Kamilė Nacickaitė SG, SF 182 cm   28 m.
Santa Okockytė SG 176 cm 64 kg 26 m.
Rasa Knyzaitė SG, SF 180 cm 78 kg 19 m.
Monika Grigalauskytė PF, C 191 cm 70 kg 26 m.
Gintarė Petronytė C 195 cm 84 kg 29 m.
Eglė Šikšniūtė C 198 cm 79 kg 27 m.
Laura Juškaitė PF, C 187 cm 83 kg 21 m.
Laura Svarytė C 190 cm 70 kg 26 m.
Mantė Kvederavičiūtė SG 180 cm 61 kg 27 m.

 


Rodyti komentarus
2018-11-17 20:58
Fui
Jei krepsinio treneriu dirba futbolistas, proteguojamas zmonos is krepsinio federacijos, tai kokiu rezultatu reikia tiketis is rinktines? Ir is kur ta teise sitaip pilti purva ant krepsininkiu, kurios nenori tokio trenerio ir tokios sistemos?
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
2018-11-16 16:06
jo
100 PROCENTU TRENERIS TEISUS ,PAIMKIT IS LKL KOMANDU SAVIVALDYBES PARAMA...KAS PO AIKSTE LAKSTYTU IR KOKS LYGIS BUTU PANASUS KAIP MOTERU.
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
2018-11-15 17:25
djgaffer
Gerai Šernius pakalbėjo,viską tiesiai šviesiai pasakė.Taip ir reikia daryti,nes tylėjimas prie nieko neprives.Kas džiugina,jog jaunų žaidėjų daug įtraukia.Adomas galėtų pavyzdį paimti,kaip jaunimu reikia pasitikėti.Pati rinktinė visai gerai atrankoje žaidė,tik pabaigos nesusiklostė.Yra nemažai užsienyje žaidžiančių žaidėjų,tai lieka tik tikėtis,kad pradės kilti iš dugno.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
2018-11-15 14:59
Žales
Man įdomu būtu pamatyti Maskyvti už moteru rinktine jis tikrai gabus treneris jei jo neleidžia prie jauniu rinktinės ir Univero rinktinės tai tegu prie moteru leidžia jis puikus treneris ir ateities treneris
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
2018-11-15 14:23
Tip
Matyt lokautas yra vienintelis sprendimas viska sujudinti, nes kitaip niekas nevyksta

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 5

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
Rodyti visas naujienas