Nuotr.: FIBA
Nuotr. FIBA

Startas Regionų krepšinio lygoje (RKL), patirtis Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL) ir šuolis į tolimąjį Kazachstaną, atvėrusį kelią į VTB Vieningąją lygą ir pasaulio čempionato atranką. Tokius taškus vilniečio Renato Kurilionoko karjeroje jungia kylanti kreivė.

Treneris savo odisėją Centrinėje Azijoje pradėjo nė nenutuokdamas, kokias sąlygas jam padiktuos artėjantys keleri metai. Pradėjęs nuo antrojo asistento pareigų „Astanos“ komandoje, Kurilionokas kasmet sulaukia vis rimtesnio išbandymo, o jį įveikęs – ir didesnio pasitikėjimo iš stipriausio šalies klubo galvų.

Pirmąjį lūžį ambicingasis lietuvis išgyveno 2016-ųjų vasarą, kaip pasakoja pats, atsidūręs laiku ir vietoje. Kurilionoko pažintys padėjo nutiesti tiltus iki pat „Astanos“ vadovų, Lietuvą pasirenkančių kaip vieną iš tarpinių stotelių pasiruošimo sezonui etape.

„Kai jie labai nukirpo biudžetą, pradėjo formuoti komandą visiškai iš naujo, norėjo trenerių štabe matyti jauną žmogų, kalbantį ir rusiškai, ir angliškai, – su tinklalapiu „BasketNews.lt“ darbo pasiūlymo aplinkybėmis pasidalijo jis. – Kalbėjau tomis kalbomis, dabar tai darau galbūt dar geriau. Jie peržiūrėjo mano CV, kitų žmonių pasiteiravo nuomonės ir nusprendė mane priimti į komandą. Kai buvo pirminis pasiūlymas ir vyko pokalbis, iš tikrųjų labai nustebau, nes buvo labai malonu ir tuo pačiu pagalvojau, kad galbūt atsipirko tas sunkus darbas.

Iš pradžių buvo nelengva, nes man tai buvo pirmieji metai būnant atskirai nuo visų. Bet turi darbą, kompiuterį ir turi daryti tai, dėl ko tu čia atvažiavai. Nereikia galvoti, kas yra blogai, ar galbūt, kad norėtum grįžti, kad kažko pasiilgai. Stengiesi į kitus dalykus tiesiog nekreipti dėmesio, koncentruojiesi į tai, ką reikia, sieki užsibrėžtų tikslų.“

Priimtas pasiūlymas tuomet 27-erių dėl krepšinio galvą pametusį vyriškį nubloškė net 3,7 tūkst. kilometrų nuo gimtojo Vilniaus. Įsikūręs Kazachstano sostinėje, Kurilionokas pasinėrė taikyti atsivežtą žinių bagažą, kuris greitai pradėjo pildytis nauja informacija.

Jam iš pradžių teko dirbti su vienu trenerių duetu iš Graikijos Iliasu Papatheodorou ir Dimitriosu Menoudakosu, o paskui – su Kostu Flevarakiu ir Kostu Papazoglou. Vėliau juos keitė rusas Michailas Karpenka, o nuo šio sezono Kurilionokas pečius surėmė su makedonu Emilu Rajkovkjumi ir serbu Marko Veličkovičiumi.

Nors per tuos pustrečių metų trenerių štabe vienas specialistas keitė kitą, Kurilionokas išliko savo kėdėje. Su jam mestais iššūkiais sėkmingai besitvarkiusiam perspektyviam treneriui pastarąsias dvi vasaras buvo siūloma likti, su kuo jis nė nedvejodamas sutiko.

„Po pirmųjų metų galbūt matė, kad esu atsakingas žmogus, į darbą žiūrėdavau rimtai ir manau, kad pamatė, jog sunkiai dirbu, jog turiu gyvenime asmeninių tikslų, kurių siekiu. Tuo metu antrieji metai buvo visiškai kitokie ir jie man davė labai daug, nes viduryje sezono atleido trenerius, trenerį iš Kazachstano rinktinės pastatė vyriausiuoju treneriu, mane – asistentu. Įgijau dar daugiau jų pasitikėjimo“, – besitęsiančią asmeninę sėkmę Kazachstane komentavo Kurilionokas. 

Tautietis tvirtina, jog juodo darbo niekada nesibaidė. Sulig kiekvienomis permainomis vyr. trenerio pareigose yra sudėliojamos aiškios pareigybės, kurios tenka asistuojantiems asmenims. Tuo pačiu Kurilionokas pripažįsta, kad kiekvienas naujas treneris su savimi atsineša ir savotišką krepšinio supratimą, prie kurio reikia taikytis tiek komandos žaidėjams, tiek jam. 

Visgi iš Makedonijos atvykus treneriui Rajkovkjumui, Kurilionokas tai darė su dvigubu malonumu dėl labai aiškios priežasties.

„Iš tikrųjų labai laukiau, kada pradėsime dirbti, nes mane visą laiką žavėjo lietuviška ir jugoslaviška krepšinio mokyklos: disciplina, griežtumas aikštelėje, aišku, turi būti ir laisvės, – imponuojamas savybes žėrė Kurilionokas. – Galbūt tas ir yra, kad šis treneris yra viso to mixas. Taip pat labai daug bendrauja su žaidėjais, dirba ties psichologine puse, ko galbūt nepamačiau iš kitų trenerių būnant Astanoje. Jis yra įvedęs discipliną, bet tuo pačiu suteikia žaidėjams ir laisvės. Galima sakyti aukso viduriukas, ką yra sunkiausia padaryti. Bet kaip matome, viskas neblogai pavyksta.“

Įspūdingus mokytojus 29-erių treneris sutinka stodamas į kovas VTB Vieningoje lygoje, kur karaliauja galingieji Rusijos klubai – Maskvos CSKA, Maskvos srities „Chimki“, Kazanės UNIKS, Krasnodaro „Lokomotiv“ ir Sankt Peterburgo „Zenit“, o už jų vairo stovi Senajame žemyne pripažinti specialistai. 

Dar prieš pasimatant aikštėje, Kurilionokui tenka atlikti namų darbus – kaip galima geriau išanalizuoti galimus varžovų ėjimus bei kartu su trenerių štabu paruošti komandą visiems galimiems scenarijams.

„Kiekviena komanda yra savaip išskirtinė, – tvirtina pašnekovas. – Vieni labai stengiasi nuslėpti gestus, ypač tai pastebiu per rungtynes sėdėdamas ant suoliuko. Matosi, kad šia prasme krepšinis labai eina į priekį. Super kažkokių derinių labai nepamatai, bet tiesiog yra žaidėjų meistriškumas ir jis duoda savo. Gali turėti paprastus derinius ir super klasės krepšininkus. Jiems nereikia sukurti super derinių. Kartais pastebi, kad treneriai, kurie neturi aukšto meistriškumo krepšininkų, turi 10 lygių žaidėjų, kuriais gali laisvai manevruoti ir tuo pačiu turi labai daug įvairių situacijų pasirinkimų savo žaidime.“

Vietiniame fronte dominuojantis „Astanos“ klubas šį sezoną išgyvena tikrą renesansą VTB Vieningoje lygoje. Komanda, besibaigiant pirmajam ratui, per 10 turų pasiekė 7 pergales ir jau pakartojo praėjusio sezono laimėjimų rezultatą atvirame Rusijos čempionate. 2015-2016 m. sezone vadovaujant Ramūnui Butautui, „Astana“ sezoną baigė su santykiu 7-23. Pirmaisiais Kurilionoko metais (2016-2017 m.) Kazachstane klubas fiksavo 9-18 rezultatą.

Ketvirtoje vietoje po UNIKS, „Chimki“ ir CSKA žengiančiai „Astanai“ 2018-2019 m. sezone po kojomis jau krito tokie klubai kaip „Zenit“, „Lokomotiv“ ar Saratovo „Avtodor“. Kas lėmė tokį kardinalų pokytį, atsižvelgiant į tai, jog Astanos ekipai dar visai neseniai teko ženkliai apkarpyti biudžetą?

„Treneris stengiasi parodyti, kad kiekvienas žaidėjas komandai yra svarbus – nesvarbu, tu esi kazachas ar amerikietis, taip pat nesvarbu, kokios tavo pareigos. Komandoje turime gerą mikroklimatą, žinome, ką mes turime padaryti – mums, aišku, nėra tikslas nugalėti „Lokomotiv“ ir „Zenit“. Šeimyninis bendravimas duoda savo: tu žinai, kad esi šeimoje, ir žinai, už ką esi atsakingas. Aš galbūt labai akcentuoju psichologinę pusę, bet, manau, tokioms komandoms tai yra be galo svarbu“, – dėstė Kurilionokas.

Su laiku psichologiškai vis užtikrinčiau jaučiasi ir pats Kurilionokas, komandoje įgaunantis vis daugiau funkcijų. Vyriškis džiaugiasi, jog komplektuojant sudėtį, klubo vadovai atsisuko į jį ir prašo pasidalinti nuomone sprendžiant vieno ar kito krepšininko likimą Astanoje. Prie viso to, jam buvo suteiktas šansas teikti naujų žaidėjų kandidatūras.

Nuotr. FIBA

Antrasis lūžis Kurilionoko karjeroje įvyko praėjusią vasarą. 2017-2018 m. sezono viduryje į „Astaną“ atvykęs naujasis vyr. treneris Michailas Karpenka su lietuviu jėgas suvienijo ne tik šioje ekipoje, bet ir ruso tada treniruotoje Kazachstano rinktinėje. Nacionalinė ekipa Azijos atrankoje į pasaulio čempionatą startavo trimis pergalėmis per ketverias rungtynes, o antrąją sezono sezono dalį Astanos ekipa užbaigė santykiu 5-8.

Visgi tada „Astanos“ klubas bei Karpenka pasuko skirtingais keliais. Dėl glaudaus bendradarbiavimo su Kazachstano krepšinio federacija Rusijos treneriui automatiškai užsidarė ir nacionalinės komandos durys. 

Toli jam pamainos kazachai neieškojo bei nusprendė atsigręžti į savo klube globojamą ir iššūkių alkaną Kurilionoką. Likus mėnesiui iki 29-ojo gimtadienio, augantis specialistas pradėjo eiti vyr. trenerio pareigas.

„Buvo malonu, kad siūlo, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ pripažino Kurilionokas. – Vis dėlto, sau pasakiau, kad sunkus darbas nenuėjo veltui – tyliai dirbi, kenti ir ateina tavo momentas. Buvo gana keista, nes iš tikrųjų labai daug galvojau, kaip man reikės sutarti su žaidėjais, kadangi su jais buvau kažkas tokio kaip tarp trenerio ir draugo, nebuvau jiems vyriausiasis treneris. Aišku, jie klausydavo per treniruotės, viskas buvo tvarkoje, bet jiems reikėjo duoti suprasti, kad dabar bus kitaip. Tuo pačiu pačiam reikėjo užmiršti visa tai. Kuo tolyn – viskas eina tik geriau.“

Krikštas naujoje rolėje, bent 22 minutes buvo labai saldus. Kurilionoko auklėtiniai svečiuose žaisdami su Irako rinktine trečiojo kėlinio pradžioje dominavo pirmaudami 19 taškų persvara (40:21), tačiau likusios 18 minučių tapo tikru košmaru.

Per anksti pergale patikėję kazachai per minėtą mačo atkarpą surinko vos 10 taškų, paleido iniciatyvą ir dramatiškai pralaimėjo 50:64. Pakilias nuotaikas Kazachstano rinktinėje staigia pakeitė beprotiškas nusivylimas – jaunajam treneriui dar reikėjo kurio laiko, jog suprastų kas įvyko. 

„Pirmas rungtynes atsiminsiu visą gyvenimą“, – pripažino Kurilionokas.

Jau pirmajame mače Kuriliniokas susidūrė su negailestinga šios specialybės puse.

„Patirtis nekokia, bet tikrai bus ką atsiminti, – atsiduso jis. – Labai kartus debiutas. Po rungtynių su mumis skrido ir Valerijus Tichonenka („Astanos“ generalinis direktorius, – aut. past). Sako: „Aišku, gaila, kad pralaimėjome, bet jeigu dabar būtume laimėję, tai mes visi būtume karaliai. Įsivaizduok, tu 28-erių pacanas paėmei ir sutrypei Iraką.“ Yra kaip yra ir iš to reikia pasiimti geriausius ir blogiausius dalykus.“

Paskui buvo pralaimėta Iranui, taip pat – Japonijai ir Australijai bei Kazachstano rezultatas atrankoje kardinaliai apsivertė – iš 3-1 į 3-5. Galiausiai užsitęsusį prakeiksmą kazachai su lietuviu priešakyje nutraukė sensacingai triumfuodami Maniloje – 92:88 buvo įveikti 31-ą reitingą turintys Filipinai, kuriems prieš tai Azijos žaidynėse buvo nusileista 37 taškais.

„Šįkart turėjome kitokią kelionę – atvažiavome dvi dienas prieš rungtynes, laiko skirtumas nėra didžiulis, turime laiko pasiruošti. Jaučiau ir žinojau, kad komanda gali žaisti, – sakė Kurilionokas. – Buvo labai malonu, nes pagaliau laimėjome ir laimėjome tikrai ne prieš prastą komandą. Toje šalyje krepšinis yra labai mylimas, jam yra skiriama labai daug dėmesio. Mes nebuvome favoritai, žaidėme prie 16 tūkst. sirgalių, parodėme charakterį, žaidėjai mėgavosi žaidimu, aš taip pat mėgavausi ir tai buvo fantastinis jausmas. Krepšininkai po rungtynių buvo lyg laimėję pasaulio čempionatą (juokiasi). Tai parodo, koks buvo laukimas.“

Kurilionokui tai buvo pirmoji ilgai laukta pergalė šiame poste, bet tuo pačiu jis suprato, jog 70-oje vietoje FIBA reitinge žengiančiam Kazachstanui ji buvo kur kas saldesnė. Internetą pasitelkęs treneris pradėjo kuistis po šalies krepšinio metraščius, o konkrečiai – po kazachų ir filipiniečių dvikovų istoriją.

Atkapstęs ieškotą faktą, lietuvis juo pasidalijo socialinių tinklų paskyrose – Kazachstanas Filipinus nukovė po 16 metų, skelbė jis. Tačiau tuoj pat įsiplieskė smagi diskusija. Kurilionoką ėmęs taisyti vietinis kolega iš Astanos, remdamasis savo žiniomis, nurėžė kelerius metus – prieš Filipinus laimėta buvo pirmąkart nuo 2008 metų.

Šiuo metu penktąją vietą tarp šešių komandų F grupėje užimantis Kazachstanas paskutinį vasario mėnesio atrankos langą pasitinka turėdamas labai minimalius šansus iškovoti istorinį kelialapį ir žengti į pasaulio čempionatą. 

Jau dabar aišku, jog kazachai tikrai nebepakils iki trečiosios vietos, bet jie turi teorines galimybes užimti ketvirtąją vietą. Pagal turnyro formatą, geriausia ketvirtoje pozicijoje likusi ekipa taip pat iškovos bilietą į Kiniją.

Kazachstano krepšininkai namuose vasario 21-ąją namuose priims Australiją, o vasario 24-ąją – revanšo sieksiančius Filipinus.

Azijos atrankos į pasaulio čempionatą antro etapo F grupė:

Pos
Komanda
GM
W
L
1 Australijos rinktinė* 10 9 1
2 Irano rinktinė 10 7 3
3 Japonijos rinktinė 10 6 4
4 Filipinų rinktinė 10 5 5
5 Kazachstano rinktinė 10 4 6
6 Kataro rinktinė 10 2 8

* užsitikrino vietą pasaulio čempionate


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (17)
Subą per youtube Urban Original
Manau iš šios grupės pateks Australija, Japonija, Iranas ir Filipinai
2019-01-03
-6
Atsakyti
Llll
Молодец, сделал карьеру, наши поздравления
2019-01-02
+1
Atsakyti
Basketbolas
Malačius!!!
2019-01-02
+1
Atsakyti
Ajajai
papuste padus kad skolu nereiktu atiduot:D
2019-01-02
+14
Atsakyti
Profesorius
Pasitaiko vienas is milijono. Jis viska pradejo nuo megeju kasio budamas labai jaunas. Kai kuriuos zaidejus jis net gi dedemis komandoje galejo vadinti, o jie zaide pagal jo taktikas. Kiekvienais metais vis auksciau palipedavo ir matome kur dabar yra. Talentas.
2019-01-02
+6
Atsakyti
Anonas
Idomus reikalas, tik smalsu kaip taip greitai pakilo
2019-01-02
-1
Atsakyti
Anonimas
Matyt per lova karjera padare
2019-01-02
-4
Atsakyti
ddddddddddddd
1 Australijos rinktinė* 10 9 1

2 Irano rinktinė 10 7 3

3 Japonijos rinktinė 10 6 4

4 Filipinų rinktinė 10 5 5

5 Kazachstano rinktinė 10 4 6

6 Kataro rinktinė 10 2 8

..........................................................................................................................................................Grupr, tai ledas. Trys komandos, o galimai ir 4 is grupes patenka i pasaulio cempa. PZD. Cia apart Australijos nei viena net atrankos is Euro komandu nebutu vertos. Su tuo suskirstymu, kad is Azijos turi but tiek tai komandu, is Afrikos tiek tai visiskas nusigrybavimas. Turetu dalyvayuti stipriausios pasaulio komandos be jokiu ten zonu, zemynu rasiu apribojimu.
2019-01-02
-3
Atsakyti
Klaidomis
ne apie įrodymą aš, o apie tai kad žmogus bėgo iš Lietuvos, nes buvo apgavęs ne vieną ir prisiskolinęs iki ausų.
2019-01-02
+1
Atsakyti
djgaffer
Pirmą kartą tenka apie jį girdėti.Tikrai atorodo toks iš niekur nieko išlindęs.Bet savo darbu sugebėjo net tapti kazachų vyr.treneriu.Ir jaunas dar labai,kaip treneris.Tai perspektyvų nemažų turi.
2019-01-02
+6
Atsakyti
Anonimas
ilgai buvo nepastebėtas tokiame poste
2019-01-02
+5
Atsakyti
Ceska
I ryta ji
2019-01-02
-2
Atsakyti
TrenerisKazkaip tyliai prasimuse iki pat Kazachstano


Vargu bau. Pinigų injekciją klubas gaus ir baigsis karjera o kazachai kaip visi vidurinės azijos gyventojai labiau pasikliauna europiečiais o čia dar moka rusiškai tai ledas
2019-01-02
+17
Atsakyti
oooTai super, ne veltui bėgo iš Lietuvos. Užsidirbs pinigų, skolas grąžins visiems.


Buk malonus pirmiausia įrodyk kad tu geras aišku visi nori ant gatavo čia ir dabar
2019-01-02
+3
Atsakyti
Nesinori menkinti žmogaus bet kazachai yra kazachai. Jiems tas krepšinis kaip lietuviams beisbolas kažką lyg ir žino bet nelabai. Labai ryškus kūlturinis skirtumas o jiems europiečiai o lietuvaičiai tarsi pranašai todėl ir kviečiasi. Bernaitis kaip ir kiekvienas lietuvoje moka rusiškai ir angliškai niekada nebus nuogas. 29 metai labai smalsu koks jo išsilavinimas ? Galų gale ar bent turi sportinį ? Pinigų kranelis apmažintas tai belieka pigus lietuvos vaikai kuriems daug mokėti nereikia
2019-01-02
+5
Atsakyti
ooo
Tai super, ne veltui bėgo iš Lietuvos. Užsidirbs pinigų, skolas grąžins visiems.
2019-01-02
+2
Atsakyti
Treneris
Kazkaip tyliai prasimuse iki pat Kazachstano
2019-01-02
+3
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 17

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.