Po penkerių metų – lietuviškas „Žalgiris“

2008-01-15 12:30
Gediminas Reklaitis, „Kauno diena“

Kauno klubas nepraranda vilties ateityje remtis daugiausia savo išugdytais krepšininkais, rašo „Kauno diena

Jonas Mačiulis užspaudžia varžovą, perima kamuolį ir vėl krauna jį į krepšį. Vaidas Čepukaitis savo ilgomis rankomis blokuoja dar vieną varžovų metimą, kamuolį sugriebęs Žygimantas Janavičius akies krašteliu pamato į priekį pabėgusį Donatą Motiejūną, o šiam po krepšiu telieka sutvarkyti formalumus.

Efektingai prasiveržęs Mantas Kalnietis atmeta kamuolį ir Šarūnas Vasiliauskas smeigia dar vieną tritaškį. Komandos kapitonas Paulius Jankūnas ragina jaunimą neatsipalaiduoti.

Tai – lietuviško „Žalgirio“ ateities vizija.

Savi bus ir treneriai

Šie daugiau ar mažiau žinomi žaidėjai po kelerių metų turėtų tapti garsiausios Lietuvos komandos – Kauno „Žalgirio“ – branduoliu. „Mūsų planai yra turėti lietuvišką komandą su lietuviais treneriais. Tokią ekipą galime turėti po 3-4 sezonų“, – teigė „Žalgirio“ krepšinio klubo viceprezidentas Gediminas Navikauskas.

Kol Kauno klubo vadovai dar dėlioja komandos atjauninimo ir lietuvinimo projekto detales, dienraštis nusprendė pažvelgti, kaip galėtų atrodyti „Žalgirio“ komanda po penkerių metų. Iš kelių dabartinių jaunų krepšininkų ir perspektyviausių Arvydo Sabonio krepšinio mokyklos auklėtinių sudėliojome galimą „Žalgirio“ dešimtuką 2012-2013 metų sezoną.

Kad toks dešimtukas naujoje Kauno arenoje išbėgtų į aikštę po penkerių metų, būtinos bent kelios sąlygos. Kokios? Į tai atsakė „Žalgirio“ vadovai ir treneriai.

Tobulės šalia patyrusiųjų

„Žalgiris“ savo ateities projektą pradėjo jau šiemet, tačiau Na­vi­kauskas pabrėžė, kad drastiškų priemonių – iškart atsisakyti legionierių ir Eurolygos bei LKL kovose remtis vien jaunimu – nebus imamasi. Šviežiu krauju „Žalgirio“ širdis bus maitinama pamažu.

„Jau šiemet sumažinome legionierių skaičių iki leistino, kitąmet galvojame užsieniečių turėti mažiau, po dvejų metų – dar mažiau. Aišku, viskas priklausys nuo to, kaip mūsų jauni krepšininkai tobulės. Vis dėlto niekaip neapsieisime ir be patyrusių lietuvių žaidėjų ar vieno kito legionieriaus. Tačiau mes svajojame turėti jauną lietuvišką komandą, kuri galėtų nuolat pretenduoti bent į Eurolygos TOP-16 varžybas“, – pabrėžė „Žalgirio“ viceprezidentas.

Panašiai samprotavo ir Lietuvos čempionų vyriausiasis treneris Rimantas Grigas: „Ir patiems jauniesiems svarbu, kad šalia būtų patyrę, daug matę žaidėjai, kurie galėtų ir patarti, ir parodyti, ir tapti pavyzdžiais. Tik taip jauni krepšininkai galės sparčiau tobulėti.“

Išlaikyti lyderius sunku

A.Sabonio krepšinio mokyklos, kurioje šiuo metu įvairiose amžiaus grupėse pluša per 900 vaikų ir jaunuolių, treneriai gali patvirtinti, kaip sunku išugdyti talentus.

Šios mokyklos direktoriaus pavaduotojas Aleksas Zakis pasakojo, kad į vieną amžiaus grupę surenkama apie 100 septynmečių-aštuonmečių, bet už dešimtmečio mokyklą baigia jau tik apie 30 jaunuolių. Iš jų profesionalų duona kremta gal pusė, o į „Žalgirį“ prasibrauna tik vienetai.

Tačiau „Žalgirio“ vadovai žino, kaip sunku išlaikyti ir tuos „vienetus“. Pagal kauniečių ateities viziją tais patyrusiais žaidėjais, kurie auklės jaunimą, 2012 metais galėtų būti jau dabar komandoje žaidžiantys Paulius Jankūnas (tuomet jam bus 28 metai), Mačiulis (27) ir Mantas Kalnietis (26).

Bet ar tuo metu jie dar žais „Žalgiryje“? P.Jankūno ir J.Mačiulio sutartys su Kauno klubu baigiasi šią vasarą. Beveik neabejojama, kad pasaulio jaunimo čempionus savo pasiūlymais apipils gerokai turtingesni Europos ar Rusijos klubai.

„Tikiu, kad galime išlaikyti ir Paulių, ir Joną. Tam reikalingi pinigai ir jokių kitokių sumetimų nėra. Kitaip lietuvių tėvynėje nesulaikysime. Todėl galvojame didinti biudžetą, kad mūsiškiai kuo ilgiau liktų Lietuvoje“, – tvirtino Navikauskas.

„Į kalėjimą žmogaus neuždarysi ir geležine tvora neaptversi. Reikia sudaryti lietuviams sąlygas, kad jie neišvažiuotų. Net jei sąlygos bus šiek tiek blogesnės nei kitur, manau, kad niekur nevažiuos“, – talentų išsaugojimo receptą siūlė Grigas.

Auga talentinga karta

Pavyks ar nepavyks išsaugoti Jankūną, Mačiulį ir Kalnietį, kitas „Žalgirio“ žingsnis – į komandą integruoti jaunimą. Didžiausias viltis kauniečiai sieja su 1989-1990 metais gimusių žaidėjų karta. Šio amžiaus rinktinė pernai Europos jaunių čempionate (iki 18 metų) buvo ketvirta, o šeši rezultatyviausi žaidėjai priklauso Kauno ekipai ir skina jai pergales: praėjusį pavasarį šie vaikinai iš Atėnų parvežė Eurolygos jaunimo turnyro pagrindinį trofėjų.

Šio turnyro naudingiausias žaidėjas Donatas Motiejūnas šį sezoną jau spėjo pauosyti vyrų Eurolygos parako, o gynėjai Žygimantas Janavičius ir Šarūnas Vasiliauskas vis dažniau užsivelka „Žalgirio“ marškinėlius Baltijos krepšinio lygos varžybose.

Į pagrindinės komandos duris turėtų pasibelsti ir vidurio puolėjas Vaidas Čepukaitis, gynėjai Vytenis Lipkevičius bei Adas Juškevičius. Nemažai vilčių „Žalgirio“ treneriai sieja ir su 15-mečiu Europos olimpinio festivalio čempionu ir naudingiausiu žaidėju Vyteniu Čižausku.

„Nemanyčiau, kad į „Žalgirį“ pretenduoja tik šie žaidėjai. Beveik neabejoju, kad per kelerius metus blykstelės ir daugiau talentingų vaikinų, kurie vėliau galės papildyti pagrindinę komandą“, – sakė Kauno komandos dublerių – NKL varžybose žaidžiančios „Žalgirio“-A.Sabonio mokyklos“ – vyriausiasis treneris Rimvydas Samulėnas.

„Žalgirio“ vadovai pripažįsta, kad jauną lietuvišką komandą galėtų nuspalvinti ir užsienietiški akcentai. Kauno klubui šiuo metu priklauso du talentingi vaikinai – 20-metis serbas Vladimiras Štimacas ir 17-metis estas Siimas-Sanderas Vene. Beje, abu neblogai kalba lietuviškai.

„Mūsų estas labai talentingas ir universalus žaidėjas. Vienu metu jį buvo užgriuvusios traumos, bet manau, kad jis gali tapti pasaulinės klasės žaidėju. Kol kas jį auginame Estijos, bet gal užauginsime ir Lietuvos rinktinei. Pavyzdžių yra“, – kalbėjo Samulėnas.

Tas pavyzdys – dabartinis „Lietuvos ryto“ vidurio puolėjas Michailas Anisimovas. Iš Ukrainos į Kauną jis atvyko būdamas 13-os, gavo Lietuvos pilietybę ir su mūsų šalies rinktine 2005-aisiais jau tapo pasaulio jaunimo čempionu.

Būtina kurti piramidę

„Žalgirio“ ateities dėlionėje gali iškilti sunkumų ne vien dėl žaidėjų išlaikymo. Ankstesniais metais būta ne vieno pavyzdžio, kai moksleivių čempionatuose ar dublerių ekipoje blykstelėję krepšininkai taip ir neįsitvirtindavo pagrindinėje komandoje, pradėdavo klajones po kitus klubus, o vėliau iš viso dingdavo iš akiračio.

„Iš vaikų krepšinio iš karto šokti į Eurolygą yra labai sunku. Ne kiekvienam tai pavyksta, gal tik vienetams. O kitiems reikia pereinamojo laikotarpio – pažaisti NKL, po to LKL varžybose, – o tada galima jau galvoti apie sėkmingą žaidimą Eurolygos lygiu. Lietuviai bręsta ilgiau, vėliau sustiprėja ir atsiskleidžia, todėl būtina juos ilgiau grūdinti žemesnio rango varžybose“, – įsitikinęs „Žalgirio“ strategas Grigas.

Pasak R.Samulėno, būtina perspektyviausius žaidėjus išlaikyti vienoje komandoje bent iki 22-23 metų. Esą tai būtų veiksmingiau, nei skolinti krepšininkus po vieną įvairioms komandoms – taip daroma dabar.

Navikauskas užtikrino, kad trenerių pageidavimai artimiausiu metu turėtų virsti kūnu. Pasak jo, trūkstama piramidės grandimi galėtų tapti kitas Kauno klubas – „Aisčiai-Atletas“: „Manome, šiuo atveju dviračio išradinėti nereikia, o būtina naudotis jau įgyta patirtimi. Kalbėsimės su pagrindine „Atleto“ steigėja Kauno savivaldybe, kad ši komanda būtų stipri „Žalgirio“ dublerių komanda, kuri galėtų kovoti dėl trečios-penktos vietos LKL čempionate, o po kelerių metų dalyvauti ir tarptautinėse varžybose.

Komentarai:
Teisingai daro ŽALGIRIO valdyba kad nori sulietuvinti komanda tik reik kokiais 3 mln padidint biudžeta ir suteikt perspektyviausiams Žalgirio lietuviams galimybes Kaune jaustis kuo geriau net neabėjoju kad tai ko siekia ŽALGIRIS išsipyldys ;)
2008-01-16
+8
Atsakyti
filtekas daug prirašei. Teisybė iš esmės, net nesiruošiu ginčytis. Bet vistiek LR yra vieno sezono komanda, visiškai priklausoma nuo to ką jai paruoš kiti. Neturėdamas medžiagos žvaigždžių neprigaminsi. Porą metų nepasiseks su legionieriais, ar biudžetas sumažės kokiais 5 mln. ir iš ryto liks Sopoto Prokm Trefl. O jei kokios "Vakaro žinios" paremtų Šiaulius :) tada Tornado nupasakotas LR dominavimas visai ne kaip atrodo
2008-01-16
-5
Atsakyti
Peciukas is neptuno/NCAA ar kas is jo isaugo? ne . Zukis irgi is neptuno, bet man jis visad isliks zalgirieciu kaip kad Macas , Siska ir Javtokas buvo ir bus LR veidas ir kortele. ZAIDEJO AUGINIMAS TAI NE VIEN KREPSINIO PAGRINDU SUTEIKIMAS. kas zino koki zaideja kuris tiesiai is Nepetuno ar Sakalu tiesiogiai pateko i panatinaikosa ar tau. jei kas zino tai apsvieskit. Visi nors kiek perspektyvesni zaidejai eina per zalg/LR i pripazinima(Europa). Cia jiems suteikiama galimybe dirbti su auksto lygio treneriais, tobuleti, atsiskleisti. Ir tik nuo paties zaidejo priklauso kas jis bus - ar busima rinktines zvaigzde ar dar vienas kadziulis ar dilys...

kaip kad jasikevicius yra toks koks yra galima dekoti olimpijai ir Smago, o ne LR ar NCAA ar tuo labiau Kauno krepsinio mokyklai kuri padejo pamatus. Cia taip kaip pabaiges harvarda gauciau darba, o mano darbdavys siustu padekos laiskus pradiniu klasiu mokytojai.( ji aisku svarbi, bet galbut daugiau auklejime o ne ziniu suteikime).

tam kad augintum zaidejus turi moketi viena kaina - pralaimejimu. jei zalgiris pasiryzes vardant to kad tobuletu janavicius/ Cepukaitis/ Moteijunas lemiamais momentais leisti juos i aikste ir galbut gauti del ju nepatyrimo, tai tada respects. Bet jei cia tik dar vienas straipsnis is serijos "(ne)pasirink preke lietuviska" tai tada ...geriau butu patyliukais dare tai ka yra uzmaste.
2008-01-16
+4
Atsakyti
www.eurolyga.tk
sudas. ir as galiu parasyt nsmn kar ryte zais jauni. pazesi. zalgiryje tikrai neliks maciulis
2008-01-16
-3
Atsakyti
Tornadas kaip visada išmeta auksinę mintį: "kol zalgirio jaunimas subres,rytas pilnai dominuos" :). Esminis skirtumas nuo ryto yra jau tai kad žalgiris jaunimo turi, su praktiškai tokiu pat biudžetu. Pala, turi ir vizija to, kas bus po 5 metų. Pasižiūrėsiu aš kaip LR dominuos, jei bent porą sezonų jiem nepasiseks su legionieriais, a tai jų pačių indėlis į ateities komandą 0. sužaidė Brazdauskis gerai Jonavos "Dexteroj" ir nusipirko. Grinių nusipirko Atletas (čia tam kuris džiaugėsi kad atletas savo jaunimą augina). Aplamai tęsiant kalbą apie Jonavos "Dexterą", tai pastaruoju metu jinai užaugino tokius lietuvos rinktinės krepšininkus: T. Masiulį, D. Maskoliūną, R.Brazdauskį, V. Ginevičių. Palyginam su LR indėliu. Macijauskas? Ne, čia Klaipėdos "Neptūno" šedevras. Tai gal Javtokas. Nu irgi ne - iš Šiaulių. Jasikevičius irgi iš štatų grįžęs vos sezoną sužaidė, net Jasaitis ir Šiškauskas ir tie iš "Sakalų" :). Tai kam apie ateities perspektyvas patilėt tai rytfaniam. Kaunas daug davė lietuvos krepšiniui, Šiauliai, Klaipėda daug davė, net Jonava kažką yra paruošus, bet ne LR. Smagu kai duominuot ruošiasi komanda kuri toliau esamo sezono neįžiūri.
2008-01-16
+2
Atsakyti
Rolex
lietuvos lkl klubai tik i tokius ir ziuri, lietuvos jaunimo rinktines ir t.t. o t.y. sabonines puse sudeties o visi kiti jau pasidalina...o kad rengtu atrankas pvz.ar daugiau demesio skirtu krepsininku scout'inimui. kiek zaideju yra kurie negali sau leisti krepsinio mokyklu baigti..pritaikytu nba modeli ir tada gal kazkas gautus...o db i ta dubleriu komanda patenka irgi tik is krepsinio mokyklu.

GERU KREPSININKU NETAPS TAS KURIS TURI UZ KA GERUS SPORTBACIUS NUSIPIRKTI. (Phill Jackson)

atkreipkit demesi
2008-01-16
+8
Atsakyti
Kavenskas
svajuko dramliones:)zalgiris savo dubleriu komanda zaidziancia nkl ar kaip seniau lkal turi jau gal desimt metu, dar nuo tu laiku kai turejo tik tris legionierius..bet kazkodel dubleriu komanda nepridejo lietuvybes nei kiek, o sakyciau atvirksciai net..galima sakyti, kad dabar komandoje daugiau tikru talentu, bet ju netruko niekada..visa reikalo esme ir realybe atspindi sitas sakinys - Ankstesniais metais būta ne vieno pavyzdžio, kai moksleivių čempionatuose ar dublerių ekipoje blykstelėję krepšininkai taip ir neįsitvirtindavo pagrindinėje komandoje, pradėdavo klajones po kitus klubus, o vėliau iš viso dingdavo iš akiračio.
2008-01-16
+4
Atsakyti
Manau, kad šių dienų krepšinyje, ypač aukšto lygio komandoje, be legionierių išsiversti neįmanoma, tiesiog ne mūsų klubo finansinėms galimybėms išlaikyti lietuvius.
2008-01-15
+4
Atsakyti
Tornado> Tai tu skaityk viska kas parasyta, viskas jau apskaiciuota, dabar jaunima tiesiog ims ir sodins ant suolo, leis pasizymeti zemesnese lygose, kol palaipsniui is jaunuoliu virs krepsininkai, kaip, kad Jankunas ar Maciulis. Tavo mastymas: JUODAODIS - GERAS KREPSININKAS. Prisimink, kad zaidejai, kad ir kokios tautos ar kilmes bebutu iskart netampa gerais krepsininkais, taip yra ir su njuodziais, o kadangi lietuvos krepsinis taip smarkiai progresuoja i prieki Zalgiris jau dabar gali kurti savo ateities komanda, nes tu krepsininku vis dauges ir dauges, vieniems nepasisks, kiti atsiskleis. Kaunas - lietuvos krepsinio sostine.
2008-01-15
+20
Atsakyti
rimoo
na pažiuresim.bet manau kad be legionieriu neišsivers.
2008-01-15
-3
Atsakyti
Geras sumanymas.
2008-01-15
+6
Atsakyti
to lukas ir tiesa cia jum ne chatas ir nefllodinkit man cia,beje ne prie ko cia ryto fanai vaikuti? tema apie Zalgiri.
2008-01-15
+2
Atsakyti
lukas
?
2008-01-15
-8
Atsakyti
atsiprasau uz klaida - nebeprogresuojanti Kalneiti*
2008-01-15
-4
Atsakyti
Mantas Kalnietis aiskins jaunimui? Manau Tas Vasiliauskas po metu,dveju bus jau geresnis uz ta bebeprogresuojanti Jusu ir merginu(kurios nenusimano krepsiniu ir ziuri vien i dejimus bei grazu veideli) "Dievaiti"

O del tos vizijos ,man ji atrodo neareli. Nebent Zalgirio biudzetas dides dvigubai ar trigubai ir gales islaikyti gerus lietuvius krepsininkus.
2008-01-15
+4
Atsakyti
skaiciau,bet nepabaigiau skaityti tiek straipsnio tiek komentaru,tiesiok pabodo...man labai juokingai skamba "islaikyti" ir su islaikytais lietuviais tureti galinga komanda...Maciulis su Kalnieciu yra ir bus per amzius Zalgirieciai (Salenga beje taippat)...jeigu ir yvyktu taip,kaip Navikauskas nori,tai beliktu sveikinti Kauniecius uzemus vis aukstesne pozicija ULEB lygoje kiekvienais metais pradedant 8 vieta ir baigiant galiausiai pusfinaliu...juk tokie zaidejai,kurie traktuojami busimomis zvaigzdemis arba isliks Zalgiryje ir bus antraeiliai,bei nieko nepasieke arba keliaus i kokia Belgija ir tai i ne pagrindine lyga...visus jaunus zaidejus,kurie bent siek tiek demonstruoja geresny krepsiny nei Gustas ir yra gana perspektyvus reikia siusti i NCAA,o ne tupdyti visai karjierai Zalgiryje...gedykites,jau dbr aisq,kad pergales kaunieciam skina Brown'as,POP'o...Rytas taippat perpyldytas legionieriu,bet bent jau neskelbia nieku,atsipeikekit...
2008-01-15
Atsakyti
b-raider
atsirado lietuvishkos kulturos kelejai :D gaila man lb tokiu zhmoniu, kurie nesupranta krepshinio koncepcijos - laimeti, o ne uzhsiimti bereikshmishkais dalykais, kurie ir taip greichiausiai neivyks... koks tikslas zhaisti vien del to, kad patektum i Top-16? Ash asmenishkai norechiau Zalgiri matyti po tiek metu Final 4, kad ir visus 12 zhaideju legionierius turetu... Be to, koks idomumas stebeti komanda sudaryta vien ish lietuviu, kurie visi panashus ir savo zhaidimu, ir savo zhaidimo supratimu? :D tam mieliau jau pasirinkchiau kokia Atleta, Sakalus ar kitoki luzeri ish LKL, o ne garsiausia shalies kluba... Krc - dar viena komanda - degradas... Butu prikolas jei tokia utopija bandydami igyvendinti navikauskai po keliu metu nusiristu i LKL dugna ir ishirtu kaip Statyba...
2008-01-15
+2
Atsakyti
atletas
graziai pakalbeta???navikauskas nori padaryti atleta zalgirio marionete. jau ir taip nelygus kauno savivaldybes paskirstymas dviems lkl klubams, tai navikas nori dar ir vieninteli milijona is Atleto atimt ir skirt ji savo dubleriams

Tikri kaunieciai serga uz Atleta. nejaugi Kaune neliks paskutinio normalaus klubo??
2008-01-15
+6
Atsakyti
Jonas> zalgiriuj kliutis rytas,per ta pereinamaji laikotarpi ,kol zalgirio jaunimas subres,rytas pilnai dominuos,o to zalgirio vadovu ambicijos nedaleis,taip kad vel bus perkami uzsienieciai,o lietuviai sedes ant suolo ir ziures kaip juodukai laksto :)
2008-01-15
Atsakyti
Jonas
atletas> Nu atletui biudzetas tai jau tikrai neleistu kilti i 1 vieta, o tos ilgametes sutartys gali lengvai nutrukt. Cia graziai pakalbeta Navikausko apie atleta, taip, kad neriesk tu cia nosies.
2008-01-15
+4
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.