Brandonas Daviesas Nuotr.: Basketnews.lt/D.Lukšta
CSKA atsarginių suolelis Nuotr.: BNS
Paulius Aršauskas Nuotr.: BNS
Derrickas Waltonas Nuotr.: Basketnews.lt/D.Lukšta
Edgaras Ulanovas Nuotr.: BNS
Brandonas Daviesas Nuotr.: Basketnews.lt/D.Lukšta
CSKA atsarginių suolelis Nuotr.: BNS
Paulius Aršauskas Nuotr.: BNS
Derrickas Waltonas Nuotr.: Basketnews.lt/D.Lukšta
Edgaras Ulanovas Nuotr.: BNS

Septynis kartus. Tiek sykių penktadienį teisėjai ėjo prie televizoriaus ekranų, kad įsitikintų, kokį sprendimą reiktų priimti. Tris kartus ten buvo žingsniuota dėl galimai nesportinių pražangų, tris kartus – dėl atakos laiko patikslinimo, sykį – kad įsitikintų, nuo kurio žaidėjo kamuolys paliko aikštę.

Foto galerija

Tai buvo bene daugiausiai tokių stabdymų turėjusios „Žalgirio“ rungtynės šį sezoną ir dėl jų (bei 61 užfiksuotos pražangos) mačas užsitęsė net 2 val. 20 min.

Bet kai buvo sušvilpta pražanga, uždariusi rungtynes, niekas prie ekranų nebėjo. Damiras Javoras, vyriausiasis mačo arbitras, tik paplekšnojo delnu sau per krūtinę, taip parodydamas, kad jis prisiima atsakomybę dėl šio sprendimo.

Tai buvo pražanga, kurią Javoras užfiksavo iki mačo pabaigos likus žaisti 4,6 sekundes. Prieš tai dvi taiklios Derricko Waltono baudos priartino „Žalgirį“ iki 79:80 ir kauniečiams reikėjo greitos pražangos. Danielis Hackettas išsimetė kamuolį Willui Clyburnui, šiam Aaronas White’as iš karto stumtelėjo į nugarą ir iškėlė ranką į viršų, tačiau teisėjai šio prasižengimo nefiksavo. 

„Man tikrai atrodė, kad aš prieš jį prasižengiau“, – sakė White’as.

Teisėjai nieko nefiksavo, Clyburnas prabėgo ir jį gaudydamas Waltonas ištiesė ranką iš nugaros. Tada švilpukas jau nuskambėjo ir „Žalgirio“ įžaidėjui be jokių dvejonių buvo skirta nesportinė pražanga.

Pagal taisykles, toks epizodas turi būti baudžiamas nesportine pražanga: atakuota iš nugaros, nežaidžiant į kamuolį.

Egzistuoja mąstymas, kad mačo pabaigoje, kai siekiama specialiai prasižengti, tokie bandymai neturėtų būti baudžiami taip griežtai, tačiau Javoras vadovavosi kitu požiūriu: jeigu nesportinė, tai nesportinė, nesvarbu, kada.

Rungtynių žaidėjas

Taškai
19
Naudingumas
24
Dvitaškiai
63%
5/8
Baudų metimai
82%
9/11

„Europoje kitokios taisyklės. Taisyklės yra taisyklės. Švilpukas yra švilpukas“, – po mačo sakė Waltonas.

Bėda ta, kad toje situacijoje Waltono pražangos veikiausiai apskritai net nebuvo. Žiūrint pakartojimą, sunku įžvelgti momentą, kada žalgirietis būtų bent prisilietęs prie Clyburno. Taip, Waltonas gaudė šį ištiesta ranka iš nugaros, tačiau CSKA puolėjas buvo toks greitas, kad Waltono ranka, atrodo, jo nepasiekė.

Palei šoninę liniją kitoje aikštės pusėje bėgęs kitas teisėjas, ispanas Juanas Carlosas Garcia, matė šį epizodą ir nieko nefiksavo. Sušvilpė krepšininkams už nugarų buvęs vyriausiasis mačo arbitras Javoras, kuriam Waltono ranką netgi galėjo užstoti šalia buvęs Edgaras Ulanovas.

Javoras priėmė sprendimą dėl nesportinės pražangos ir nebėjo konsultuotis prie ekrano.

Negalima sakyti, kad šis epizodas kainavo „Žalgiriui“ rungtynes – šaltakraujiški Danielio Hacketto metimai tam turėjo kur kas daugiau įtakos, – tačiau nesportinė Waltono pražanga sėkmingai uždarė rungtynes. Clyburnas sumetė baudas, kamuolys liko CSKA, „Žalgiriui“ reikėjo vėl prasižengti, ir po dar dviejų taiklių baudų viskas tapo aišku.

Tai vainikavo vakarą, kai buvo sušvilpta 61 pražanga, o abi komandos prie baudų metimo linijos stojo 68 kartus. 38 baudas pataikęs „Žalgiris“ užfiksavo didžiausią tokį rodiklį šį sezoną Eurolygoje.

CSKA ir „Žalgiris“ yra dažniausiai prasižengiančios Eurolygos komandos, todėl toks didžiulis taisyklių pažeidimų kiekis gal ir neturėtų stebinti. Tačiau vakaro eigoje buvo ir daugiau švilpukų, kurie kėlė nepasitenkinimą iš abiejų komandų atstovų.

Vienintelė nesportinė pražanga buvo užfiksuota trečiojo kėlinio pradžioje, kai Nikita Kurbanovas ranka pataikė Mariui Grigoniui į veidą. Teisėjai, peržiūrėję epizodo kartojimą, paprastą pražangą puolime pakeitė į nesportinę, nors Grigonio vaidybos čia, atrodo, buvo daugiau nei Kurbanovo smūgio stiprumo.

Penktoji Othello Hunterio pražanga taip pat kelia klausimų. Waltonas prasiveržė po krepšiu, kontakto su Hunteriu, atrodo, net nebuvo, bet teisėjai fiksavo pražangą. CSKA centras tada sėdo ant suolo ir savo įniršį išliejo ant reklaminės sienelės, trenkdamas į ją abiem kumščiais.

Antrojo kėlinio pradžioje Hackettas prasižengė prieš Nate’o Woltersą ir iš karto iškėlė ranką, o kontaktą pajutęs Woltersas dar švystelėjo tritaškį, taip norėdamas gauti tris baudų metimus. Tik ta pražanga, kurią iš karto pripažino CSKA gynėjas, taip ir nebuvo užfiksuota.

Po kelių akimirkų kamuolys išskriejo į užribį nuo Edgaro Ulanovo galvos, tačiau visiškai šalia stovėjęs Javoras parodė, kad kamuolys atitenka „Žalgiriui“. Netrukus pribėgęs teisėjas jį perkalbėjo ir paliko kamuolį CSKA.

Javoras ėmėsi iniciatyvos ir ketvirtojo kėlinio pabaigoje, kai nusprendė, kad kamuolys į užribį išlėkė nuo Waltono rankos, nors stovėjo už krepšininkų nugarų ir epizodą matė kur kas prasčiau nei greta buvęs Garcia. Po trumpos diskusijos Garcia visgi įrodė, kad kamuolys turėtų atitekti „Žalgiriui“, o tą patį parodė ir įrašo peržiūra, kai abu teisėjai nuėjo prie ekranų.

Ulanovas išprovokavo 6 varžovų pražangas, didžiąją jų dalį – centruodamas, ir baudų metimais pelnė visus 9 savo taškus. Visgi per paskutines dvi minutes du kartus jam centruojant, švilpukai tylėjo, nors prieš tai analogiškose situacijose buvo fiksuojamos pražangos.

Galiausiai, prasidėjus paskutinei mačo minutei, po netaiklaus Grigonio tritaškio, Brandonas Daviesas ir Cory Higginsas kovojo dėl kamuolio, CSKA legionierius jį atsikovojo, bet teisėjai sustabdė rungtynes, užfiksuodami pražangą Daviesui ir pasiųsdami Higginsą prie baudų metimo linijos. Švilpuko autorius – tas pats Javoras.

Nenoriu skambėti kaip pasiteisinimų ieškantis žmogus, tačiau Javoras yra vienas iš tų teisėjų, kuris, švilpdamas CSKA komandai, sukelia fanų nepasitenkinimą. Turkijoje po 2016 metų Eurolygos finalo, kurį „Fenerbahče“ po pratęsimo pralaimėjo CSKA ekipai, šis arbitras apskritai yra prakeiktas.

„Kai kas iš mūsų pavogė trofėjų“, – tada po finalinės dvikovos pareiškė „Fenerbahče“ treneris Željko Obradovičius.

Kai po metų Javoras vėl buvo paskirtas į Eurolygos finalo ketvertą, Turkijoje kilo toks nepasitenkinimas, kad apie tai net buvo kalbama spaudos konferencijoje prieš pačią sezono kulminaciją. „Fenerbahče“ vadovas Maurizio Gherardini tada korektiškai atsakė, kad Javoras nusipelnė tokio paskyrimo.

„Tai mūsų visiškai neerzina, – tikino Gherardini. – Kaip žaidėjai gali pramesti baudų metimus, taip ir teisėjai gali nepastebėti kai kurių momentų. Jeigu jis pasirinktas teisėjauti finalo ketverte, reiškia, jis yra vienas iš 8 geriausių arbitrų.“

„Fenerbahče“ sirgaliams tai menkai rūpi. Su „Žalgiriu“ niekuo nesusiję krepšinio gerbėjai vakar vakare „Twitter“ užplūdo komentarais apie Javoro ir CSKA santykius.

„Damiras Javoras yra naudingesnis CSKA komandai nei Itoudis“, – rašė vienas jų.

„Damirui Javorui reikia CSKA marškinėlių“, – sakė kitas.

„Kaip Eurolyga vis dar leidžia Javorui teisėjauti CSKA rungtynėse? Tiksliau pasakius – bet kuriose rungtynėse? Jis yra krepšinio gėda ir veikiausiai gauna atlyginimą iš CSKA“, – rašė kitas.

Tokių komentarų – dešimtys, didžioji jų dalis – turkų kalba.

Javoras tapo ir Jasikevičiaus taikiniu po rungtynių, kai „Žalgirio“ treneris priėjęs prie teisėjų kažką jiems emocingai aiškino ir baksnojo pirštu būtent į slovėną.

Po dvikovos abiejų komandų treneriai atsisakė komentuoti teisėjų darbą, nenorėdami būti nubausti.

„Geriau skirti tuos pinigus Kaukėno fondui. Žinau, kad Rimas jais pasirūpins iš širdies“, – sakė Jasikevičius.

Ne teisėjai laimi ar pralaimi rungtynes, tačiau jų darbo kokybė penktadienį kėlė pernelyg daug klausimų.


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (54)
D.
Teisingas straipsnis. Eilė metų turčių klubai, ypatingai cska, palaikomi teisėjų. Vieni gali stumdytis, kiti už prisilietimą gauna. Jau trečius metus Jaska su tuom kovoja, siųsdamas su vadovybę įrašus teisėjų asociajacijoms ar kritikuodamas intervuose. Galiausiai net seminare teisėjų dėstė, atrodo jau pagėrėja situacija ir bam sugadina nuotaika koks Javoras. Juk akivaizdu dėl Javoro, užteks ignoruot ir laikas tokius išviešint, Šaunu!
2019-01-07
-3
Atsakyti
Suprantantis krepsini sirgalius
Super teisingas straipsnis. Slovenas visada, neaisku kodel, svilpia pries Lietuva. Ir tik ji pamatom pries rungtynes, buna aisku i kuria puse svilps. Kiek girdeta sis teisejas svilpia Rusijos cempionate. Tai viska ir pasako. Jis ten turetu gauti gerus pinigelius. SAUNUOLIS ZURNALISTAS MIKLOVAS. PARASE SUPERINI TEISINGA STRAIPSNI SU IRODYMAIS VIDEO. TAIP KAD KLYSTA TEISEJAI NEAISKINKIT. KLYSTI ZMONISKA,!!! BET KAI KLYSTI I VIENA PUSE.... O ZALGIRIECIAI VISI SAUNUOLIAI. Jeigu jie su sitiek traumuotu zaideju gali taip suzaist, SAUNUOLIAI. IR JEI CSKA REIKIA TEISEJU PAGALBOS SU SITIEK TRAUMUOTA KOMANDA, TAI DIDELE GEDA EUROLYGAI....
2019-01-06
+2
Atsakyti
TDaY
Geda uz tokius straipsnius autoriui turetu but. Tie twitterio troliu komentarai tai isvis topas :DD
2019-01-05
-5
Atsakyti
To penktoji othello hunterio prazanga
Paklausk pas jankuna sito, jis kiek zinau specas sitoj vietoj
2019-01-05
-5
Atsakyti
to gb21tas buvo praeitais metais,siemet kuriama nauja istorija.ar dabar jei tik treneris suklysta,vistiek viskas gerai nes kazkada jam pasiseke patekt i final4?nieks nesigincyja kad jis geras treneris,taciau net ir geriausi treneriai klysta.pernai jam pasiseke kai kur(pvz jankunas atlose praktiskai visa sezona be traumu),komanda buvo alkana ir labiau motyvuota,o siemet deja visai kitas vaizdas.plius isvykusiu zaideju naujokai nepakeite,vienintelis westerman yra isvykusiu lygio,bet traumos neleidzia jam atsiskleist.viska susumavus ir gaunasi tie keli taskai kuriais siemet dazniausiai pralosiam,teisejai cia ne prie ko


Taip siemet nauja istorija, taip praeitais metais daug kas sekesi, taip teisejai cia nekalti, taip Jasikevicius padaro klaidu ir siam mace irgi ne viena, bet del vieno maco nulinciuot ji ir kaltint tik ji yra kvaila. Siemet tas pats Jankunas tragedija, Milaknis is vis neapsivercia liezuvis vadint snaiperiu ir komandoj jis tik todel kad yra Lietuvis, ne visi legionieriai pasiteisino bet yra kaip yra kovot reikia su tuo ka turi nes ne cska ar feneris su 40mln biudzetu kad pirkt ka nori. O teisejai dirbo tikrai gerai bet ta nesportine buvo neteisinga, nes 3min atgal de colo uz toki pat epizoda gavo paprasta bauda, jei traktuot tai sakyciau vienodai reiktu o ne i komandas ziurint.
2019-01-05
+6
Atsakyti
Istorikas
Jūs nepagaunate autoriaus minties - nesvarbu, kaip ten kas būtų pasibaigę nesušvilpus baudos, net nekaltinami jie dėl pralaimėjimo; esmė ta, kad turnyras yra elitinis, žaidėjai - elitiniai, o švilpia teisėjai ties arba žemiau vidurkio. Tokia liūdna realybė, geriausi liko FIBA, kad turėtų ką veikti ir tarptautinių turnyrų metu.
2019-01-05
+4
Atsakyti
D.
Gal visgi Miklovas nera toks saliskas ir turi profesionalaus zurnalisti bruozu, jei taip graziai ir neutraliai atsilueoe apie zalgirio rungtynes.
2019-01-05
+4
Atsakyti
zalgiris
bet vistiek reikia pripazint kad ir teisejai klydo ar kas uz ar kas pries paziurejus video
2019-01-05
Atsakyti
Zalias kraujas
Esu zaliu fanas bet prie ko cia teisejai pririnko jasikevicius sudarankiu kur i lanka nepataiko ale snaiperis milas reikia paties gerai zaisti o ne teisejus kaltinti
2019-01-05
+1
Atsakyti
as
nu, ir dundukas straipsnio autorius, baisu, tipo analitikas, jej nebutu prazangos, laikas pasibaigtu, trkus kazkokius kisa, kuria samokslo teorijas, ar nejuokinga, is bet kurio gyvenimo ar zaidimo epizodo galima versiju prikurt, pripazinkim, kad pralose, nes gale jie turi aukstesnes klases atlikejus, CLYBURN,
2019-01-05
-2
Atsakyti
ekspertas
butu nefiksave prazangos - butu nubeges clyburnas i prieki, ar duotu pasa laisvam ir pasibaigtu rungtynes ir ramiai viskas butu išsisprende :DDDD nu rimtas sitas rasytojas :DDD
2019-01-05
+5
Atsakyti
elrytas
Rusijos ziniasklaida net ir po pergales uzsiputojo kauno zalgiri gelbejo teisejai
2019-01-05
-1
Atsakyti
zalgiris 79-74 cska
o uzpernai laimejom deka pangos micic dar ir sezona prie limos udric tada ir cliburna pristabdem decolo
2019-01-05
+2
Atsakyti
123
Čia jum ne lkl kur viskas žk naudai
2019-01-05
-3
Atsakyti
delfi
lyderiu astuntuka palikusio zalgirio priesakyje sunkus turkiski isbandymai
2019-01-05
+4
Atsakyti
to gb21
tas buvo praeitais metais,siemet kuriama nauja istorija.ar dabar jei tik treneris suklysta,vistiek viskas gerai nes kazkada jam pasiseke patekt i final4?nieks nesigincyja kad jis geras treneris,taciau net ir geriausi treneriai klysta.pernai jam pasiseke kai kur(pvz jankunas atlose praktiskai visa sezona be traumu),komanda buvo alkana ir labiau motyvuota,o siemet deja visai kitas vaizdas.plius isvykusiu zaideju naujokai nepakeite,vienintelis westerman yra isvykusiu lygio,bet traumos neleidzia jam atsiskleist.viska susumavus ir gaunasi tie keli taskai kuriais siemet dazniausiai pralosiam,teisejai cia ne prie ko
2019-01-05
+1
Atsakyti
Treneri kaltint visada lengviausia, tik noriu primint jei ne sis treneris tiek praeitam sezone tiek sitam butume darusafaka vietoj su 2-3 pergalem ir galetume dziaugtis senu laiku zalgiriu kai max pasiekimas top16 (senajam formate).
2019-01-05
+1
Atsakyti
Anonimas
teisejus kaltina todel kad bijo kalbet apie trenerio darba, komplektacijos klaidas.plika akim matosi kad puse komandos issigande laksto bijodami suklyst,ar cia normali atmosfera komandoj?
2019-01-05
+2
Atsakyti
Jei neklystu sis epizodas ivyko 4 kelinye likus zaist 06:28, akivaizdus dvigubi traktavimai uz tokia pat situacija kaip Walton.
2019-01-05
Atsakyti
Bnews papildykit straipsni De Colo epizodu prazanga pries Davies 4 kelinyje kur is nugaros jokio bandymo zaist i kamuoli ir grubus kabinimas per peti kad tik nebutu tasku. Tokia pati situacija kaip ir si neturint vilties is nugaros baudavimas ir visiskai skirtingi traktavimai.
2019-01-05
+6
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 54

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
Kauno Žalgiris
Maskvos CSKA
44%
18/41
Metimai iš žaidimo
42%
28/67
30
Atkovoti kamuoliai
33
12
Rezultatyvūs perdavimai
15
5
Perimti kamuoliai
10
4
Blokuoti metimai
3
36%
5/14
Tritaškiai
32%
8/25

Rungtynių žaidėjai

Brandon  Davies
19 PTS
6/9 FG
7/8 FT
Daniel  Hackett
19 PTS
5/7 FG
6/6 FT
Kauno Žalgiris
Keli žaidėjai
7 REB
Andrey  Vorontsevich
6 REB
5 DREB
1 OREB
Kauno Žalgiris
Keli žaidėjai
3 AS
Maskvos CSKA
Keli žaidėjai
3 AS
Brandon  Davies
21 EFF
67% 2P%
- 3P%
Will  Clyburn
24 EFF
63% 2P%
0% 3P%