Nuotr.: Scanpix
Nuotr. Scanpix

Ignui Brazdeikiui artėjantis pavasaris bus ypatingas. Tačiau ne vien dėl to, kad ant nosies galbūt kabės NBA naujokų birža. Lietuvoje gimusiam krepšininkui svarbus ir gegužę vyksiantis dvigubos pilietybės referendumas.

„Būtų nuostabu atstovauti savo šaliai, Lietuvai. Jei pavyktų kokiu nors būdu gauti dvigubą pilietybę, tai atvertų labai daug durų man ir mano šeimai“, – „BasketNews.lt“ sakė šiuo metu Kanados piliečiu esantis Brazdeikis.

20-metis 201 cm ūgio puolėjas, už Atlanto dažniausiai vadinamas Iggy, proveržį aikštėje padarė šį sezoną atstovaudamas Mičigano universiteto komandai.

Tiesą sakant, jo žaidimo kreivė taip šoktelėjo į viršų, jog pastaruoju metų krepšininką tiesiog užgriuvo dėmesys.

Mičigano universiteto komunikacijos skyriuje dirbantis Tomas Wywrotas prasitarė, jog per kelis paskutinius mėnesius sulaukė kaip reta daug užklausų dėl pokalbių su Brazdeikiu.

Visgi komunikabilus krepšininkas mielai bendrauja su žurnalistais, tad tai – jokia problema.

Į Mičiganą atvedė ir Niko Stausko patarimai

Kaune gimęs Brazdeikis, legendinės krepšininkės Linos Brazdeikytės antros eilės sūnėnas, Lietuvą paliko būdamas vos dvejų metų, kai persikelti į Čikagą nusprendė jo tėvas Sigitas bei mama Diana.

Netrukus šeima dar porą kartų persikraustė ir galiausiai apsistojo Kanadoje, visai netoli Toronto esančiame Oukvilio mieste.

Vaikystėje Brazdeikis neturėjo itin plačios draugų kompanijos – nuolatinis migravimas iš vienos vietos į kitą vaikinui kliudė kur nors nusėsti ilgesniam laikui. 

Be to, nepadėjo ir pikti liežuviai.

Vos pradėjęs žaisti krepšinį, Brazdeikis dažnai girdėdavo, kad nėra pakankamai tvirtas, atletiškas ir negali tinkamai dirbti gynyboje.

Visgi kartūs žodžiai Igną tik užgrūdino. Aplinkiniai jį iki šiol apibūdina kaip savimi pasitikintį ir į apkalbas ar kitų nuomonę dėmesio pernelyg nekreipiantį žmogų.

Būdamas šešerių, Brazdeikis paskatintas tėvo Sigito į krepšinį pradėjo žvelgti rimčiau. Jiedu nuolat lankydavosi įvairiose rungtynėse bei aptarinėdavo žaidimo subtilybes.

Nors Sigitas Brazdeikis niekada profesionaliai nėra žaidęs krepšinio, nuo pat mažumės rūpinosi sūnaus karjera. 

„Tėtis man dar ir dabar, žaidžiant universitete, dalija patarimus, – šyptelėjo Brazdeikis. – Bet, žinoma, jis supranta, kad aikštėje turiu atlikti savo darbą.“

Žaisdamas „Orangeville“ vidurinėje mokykloje, Ignas įgijo ir dar vieną mentorių – lietuvių kilmės kanadietį Niką Stauską.

Šiu metu Portlando „Trail Blazers“ atstovaujantis Stauskas kadaise taip pat praėjo Mičigano universiteto krepšinio mokyklą, tad priimti sprendimą padėjo ir Brazdeikiui.

„Abu esame pusiau lietuviai, pusiau kanadiečiai. Mūsų padėtis gana panaši, tad Niko patarimų atidžiai klausausi“, – pasakojo Brazdeikis, iš viso sulaukęs beveik poros dešimčių universitetų dėmesio.

Nuotr. Scanpix

Apie Lietuvos rinktinę galvoja jau seniai

Nors JAV bei Kanados žiniasklaida jau ne kartą ir ne du pasakojo Brazdeikio istoriją, jis vis dar sulaukia klausimų apie neįprastą pavardę.

Rungtynių pranešėjams ir komentatoriams dažnai tenka palaužyti liežuvį, norint ją ištarti bent daugmaž taisyklingai.

„Daug žmonių tebeklausia apie mano pavardę, tad neretai pasakoju, kad esu iš Lietuvos, – šypsojosi Brazdeikis. – Net žiniasklaida pastaruoju metu kelia daug šurmulio dėl to, kad esu lietuvis. Bet man patinka savotiškai atstovauti Lietuvai.“

Brazdeikis, vaikystėje gavęs Kanados ir kartu praradęs Lietuvos pilietybę, raudonu klevu paženklintus marškinėlius pirmąkart apsivilko 2015-aisiais.

Tuomet žaidęs su šešiolikmečių rinktine, vėliau jis atstovavo ir kitoms Kanados jaunimo rinktinėms. Tačiau svarbiausia tai, kad Ignas dar nežaidė vyrų nacionalinėje ekipoje.

Būtent šis faktas, pagal FIBA taisykles, jam suteikia šansą ateityje rungtyniauti Lietuvos vyrų rinktinėje. Visgi tam, kad tai įvyktų, Ignui teks perlipti keletą kliūčių.

Visų pirma, jam reikėtų sulaukti Kanados krepšinio federacijos bei pačios FIBA leidimų. Visų antra – gauti Lietuvos pilietybę.

Nepaisant Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) palaikomų ryšių su Brazdeikio šeima, kol kas vieninteliu jo keliu į pilietybę yra mėginimas ją gauti išimties tvarka.

Iš vienos pusės, tai nebūtų neįmanoma – Ignas gimė Lietuvoje, iki šiol, nors ir ne visai sklandžiai, šneka lietuviškai bei turi gerus šansus savo srityje pretenduoti į aukščiausius pasiekimus.

Iš kitos, Lietuva jau pasimokė iš garsiai nuskambėjusios čiuožėjos Isabellos Tobias istorijos, kai išimties tvarka su džiaugsmo ašaromis priėmusi Lietuvos pilietybę, jau po metų ji atstovavo Izraeliui.

„Galiu tiesiog pasakyti, kad man būtų didelė garbė turėti Lietuvos pilietybę. Dvigubos pilietybės įstatymas būtų puiki išeitis“, – „BasketNews.lt“ teigė Brazdeikis.

Kadangi krepšininkas, kaip ir jo šeima, neretai kerta JAV-Kanados sieną bei gali naudotis įvairiomis socialinėmis garantijomis, pastarosios valstybės pilietybės atsisakymas jiems nėra geras variantas.

Šioje situacijoje tinkamai pasibaigęs dvigubos pilietybės referendumas galėtų pakeisti Brazdeikių situaciją.

Jis leistų gimimo teise Lietuvos pilietybę gavusiems asmenims ją išlaikyti, tuo pačiu turint ir kitos europinius ar transatlantinės integracijos kriterijus atitinkančios šalies pilietybę.

„Man labai patiktų žaisti Lietuvos rinktinėje. Tai visada, nuo pat vaikystės, buvo mano asmeninė siekiamybė“, – tikino Ignas.

Nors dabar tai atrodo sunkiai įmanoma, galbūt, tik galbūt, jis Lietuvos rinktinės marškinėlius galėtų apsivilti kitąmet vyksiančioje Tokijo olimpinėse žaidynėse ar 2021-ųjų Europos čempionate.

NBA skautų dėmesys

Kai Brazdeikis prisijungė prie Mičigano universiteto komandos, jis tebuvo vienas iš įdomesnių žaidėjų.

Tačiau užteko trejų rezultatyviai sužaistų draugiškų ikisezoninių rungtynių tam, kad viskas apsiverstų aukštyn kojomis.

Tuomet Mičigano ekipai vadovaujantis Johnas Beileinas Igną pavadino „kiekvieno trenerio svajone“ ir „kempine“, taip pagirdamas jo savybę greitai sugerti visas naujas pamokas.

Komandos trenerio asistentas Saddi Washingtonas Brazdeikį įvardijo kaip „tikrą buldogą“.

„Iggy yra nuostabus, – tada kalbėjo Washingtonas. – Jis turi tokį pasitikėjimą savimi, kokio dauguma naujokų stokoja, ir susitvarko su krepšinio lygiu bei komandos lūkesčiais, kurie jam yra iškelti.“

Būtent pasitikėjimas savimi ir agresyvumas aikštėje Brazdeikį kol kas labiausiai išskiria iš kitų NCAA talentų. 

Jo draugas, Mičigano universiteto ekipos puolėjas Isaiah Liversas, Igno požiūrį netgi palygino su UFC kovotojo Conoro McGregoro.

„Gal žmonės galvoja, kad Iggy arogantiškas ar pasipūtęs, tačiau komandoje jo požiūris yra labai vertinamas. Atrodo, kad jam absoliučiai nerūpi kitų nuomonė. Jis taip smarkiai pasitiki savimi“,  – aiškino Liversas.

Pats Brazdeikis taip pat neslėpė, jog būdamas NCAA debiutantu nejaučia jokio jaudulio ir mėgaujasi buvimu aikštėje.

„Tai yra mano pirmieji metai koledže, bet, manau, kad tai lūžis mano karjeroje, – sakė puolėjas. – Jaučiuosi pasitikintis savimi, susikaupęs.

Įsivaizduoju save rungtyniaujantį puikiai ir man pavyksta tai realizuoti aikštėje. Sunkiai dirbu kasdien, o aikštėje varžausi su aukšto lygio vyrukais, tad nuolat tobulėju.“

Nuotr. Scanpix

Šį sezoną Brazdeikis NCAA fiksuoja 15,9 taško, 5,4 atkovoto kamuolio ir vieno rezultatyvaus perdavimo per rungtynes statistiką.

Puolėjas taip pat yra gana pavojingas prie tritaškio linijos – iš 50 šį sezoną mestų tritaškių tikslą pasiekė 20.

Skautai pastebi, kad Ignas yra protingas ir techniškai žaidžiantis krepšininkas, kuris net ir neturėdamas idealių fizinių duomenų, po krepšiu stumdosi ypač agresyviai.

Tarp didžiausių jo trūkumų minimas gero pirmojo žingsnio neturėjimas, vidutiniai driblingo sugebėjimai bei per mažas judrumas gynyboje.

Pats Brazdeikis ateityje save įsivaizduoja taškų rinkėjo vaidmenyje.

„Manau, kad tą sugebu geriausiai – agresyviai atakuoti, mesti į krepšį. Taip pat mėgstu kurti progas komandos draugams. Kad ir ką darau, stengiuosi įdėti maksimalią energiją“, – pasakojo puolėjas.

Krepšininko žybtelėjimai NCAA lygoje greitai atkreipė ir NBA skautų dėmesį. Jei prieš metus ar porą jo nebūdavo tarp potencialių naujokų biržos pasirinkimų, dabar Ignas išsikovojo savo vietą.

Štai „NBC Sport“ analitikai Brazdeikį įtraukė tarp trisdešimties perspektyviausių NCAA talentų, pabrėždami, jog jis galėtų tapti kitu Juliusu Randle‘u.

„Bleacher Report“ Igną regi pirmojo šaukimų rato pabaigoje ir nors svarsto apie ribotas tobulėjimo galimybes, pabrėžia – jis neseniai tapo karšta NBA skautų diskusijų tema.

Paklaustas, ką mano apie savo šansus, pats Brazdeikis kalbėjo atsargiai. 

„Nesu susitelkęs būtent į naujokų biržą, dabar man svarbiausia tiesiog kuo sparčiau tobulėti, – sakė jis. – Žinoma, NBA visada buvo mano svajonė. Jei tai įvyks, įvyks. Esu pasiruošęs viskam.“

Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (39)
D.
Apie Shurna dar pasidonėkit, kurio pačio svajonė žaist už Lt rinktinę.
2019-01-19
+9
Atsakyti
NE LIETUVIS
Nesvarbu kokia tu turi pylitibe, svarbu kas tavo tevai,,, jej tevei Lietuvai, tai tu lietus!!! jej tavo tevai yra suo, tai juk kate ne gymsi... Nesvarbu kokia pyletybie, o koks kraujas tavo sirdije.... Atsuprasau uz klaidas as Lentas i gyvenu lenkijoj jau 16metu ir turiu tik Lietuvos pyletibe,,,, ir myliu krepsini
2019-01-16
+3
Atsakyti
Ceska
viena tik pilietybe gali buti, tegu nesvaigsta, labai tikiuosi nebus priimta dviguba pilietybe ir nereikes perversmo kelti.
2019-01-15
-4
Atsakyti
too Audrius
Nes jie nusistate pries emigrantus nes tipo pabego is valstybes ir del jos nesistengia o kad zmones isvyko kad negali isgyvent tai niekam nesvarbu ziuri tik savo naudos pirmiausia o nesirupina visais zmonemis tik bijo kad jie viska sugriaus kas valdo musu sali neteisingai ir daug kas pat masto bet nieko nesako nes bijo pasakyt bet vieno blogo zodzio apie musu tvarka valtybeje tai tiek.
2019-01-14
+6
Atsakyti
Audrius
Skaitau skaitau komentus ir negaliu patiket kiek tuparylu cia, su panieka, jis tikras lietuvis, kas jum yra!!?? Tokie tamsuoliai, kada tas jusu mentalitetas miskiniu pasikeis, pagieza, kazkokie nesveiki kai kurie... zmogus pilna teise turi gaut lt pasa... kas jus per vieni kad cia teist ji?? Apgailetina...
2019-01-14
-1
Atsakyti
edmaz
gal jau laikas suprasti kad Lietuvos zmones gyvena emigracijoj ir jiems reikia dvigubos pilietybes
2019-01-14
-2
Atsakyti
Srn
Pirmiausia, reikia apsispręsti iš principo, ar prekiaujam Lietuvos pilietybe, ar ne. Yra daug šalių, kurios pardavinėja savo pilietybes -- už atstovavimą, tiesiog už pinigus, už atitinkamas įtakos sferas ir t.t. Nei viena iš jų kol kas dėl to nežlugo ir nesiruošia žlugti. Bet va tik nereikia pasakoti apie tą "liūūūūdną LT patriotų svečioje šalelėje likimą". Ne iš meilės Lietuvai tos dvigubos pilietybės norima, reikia tai aiškiai įvardinti. Mano galva, reikia pagaliau pasidaryti aiškias taisykles, kada įmanoma dviguba pilietybė ir jų nekatalioti eiliniam emigrantui apsiverkus, koks brangus dantų taisymas Norvegijoj ar kaip sunku parasimušti į JAV kašio rinktinę.
2019-01-14
-4
Atsakyti
nu cia praktiskai ne i tema, bet uzstosiu ta Isabellos Tobios sprendima. Siaip ar taip, ji ne tik padejo iskovot Lietuvai auksciausia vieta ziemos olimpinese nuo Vanago (su irgi naturalizuota Drobiazko) laiku, bet ir budama amerikiete ismoko lietuviu kalba. Musu sostines rajone, gi, zmones po 50 metu gyvena ir vis tiek lietuviskai neismoksta
2019-01-14
-20
Atsakyti
Asd
Truktsta lietuvai tokiu savim pasitikonciu
2019-01-14
-9
Atsakyti
Nezinau net
Yra tiesos ir pas tuos kurie sako, kad lietuvis yra lietuvis ir turi tureti galimybe tureti dviguba pilietybe. Iskaitant Lietuvos. Dar yra sakanciu, kad kaip kitose salyse niekam netrukdo dviguba pilietybe, kodel trukdys mums. Tai sioj vietoj reiktu pagalvogi, kad mes salia blogos kaimynu sienos, kur turime nuolatini povandenini spaudima. Ivesk balsavima internetu ir dviguba pilietybe ir simtai tukstanciu uzsienyje esanciu nieko neismananciu zmogeliuku gales pradeti balsuoti ir rinkti neaiskius (ar ne pacius geriausius) zmones cia pas mus... Turiu dede amerikoj, geras zmogus, bet minciu polekis ir issilavinimas nekazka - jam ir Trumpas normalus. Tai jis gaves LT pilietybe, ir galimybe pabalsuoti internetu - oj kaip malku priskaldytu cia mums (ta prasme ji praplautu kokia naujiena uzsakyta, ir jis tikrai prabalsuotu nezinodamas visumos ir realiu musu vietiniu salygu/virtuves).

Tad su tam tikrom salygom/isimtim (pvz balsuoti jei trus men praleista Lt per metus ar pan.) galetu buti ta dviguba pilietybe, o kol kas neaisku kaip ir kas su ja bus. Ji gerai, bet kartu ir svarbu susije niuansai.
2019-01-13
+1
Atsakyti
jo
gal ir esate krepsinio ekspertai, bet migraciniuose reikaluose esate visiski idijotai. tik Lietuvai nepalankiu saliu zmones tokie kaip vatnikai gali rasineti, kad negali TIKRAS LIETUVIS, gimes Lietuvoje, tureti lietuvisko pilietybes. zmones yra priesinami ne be priezasties. Lietuviai neturetu prarasti gimtosios pilietybes, priimdami kitos salies. tam buvo priezastis.

taip kad idijoteliai, patylekite apie tema, kurios neismanote.
2019-01-13
+4
Atsakyti
Anonimas
to Karolis Ekspertas

Stauskas neiškilo? Žiurint ka laikome iškilimu. Bet o ka mes turim gyneju grandy? Grigonį? Į pensija einanti Seibutį? Jis butu buves tikrai naudingas
2019-01-13
-4
Atsakyti
Čia net diskusijų nėra jis lietuvis ir taškas. Bet tokių vaikinų merginų JAV, Kanadoje, Australijoje yra n+k dipukų vaikai ima apie save garsiai pasakyti mes čia nepamirškite mūsų. Lietuva per maža kad ignoruotu savo žmogiškuosius turtus jei ne Lietuva paims kiti todėl delsti negalima
2019-01-13
+15
Atsakyti
Anonimas
Nes jis gyvena kanadoj moliai jus atsisakius kanados pilietybe poto butu visokiu problemu, siuo metu jis yra paprastas studentas zaidziantis kasy, butu kokiam nba tai turbut butu visiskai pofig ar kanados ar lietuvos pilietybe
2019-01-13
-3
Atsakyti
aa
tas pats kas tau trukdo atsisakyt lietuvos pilietybes ir pasimt jav jei noretum ?
2019-01-13
-1
Atsakyti
Tomas
O tai kas trugdo atsisakyti kanados ir pasiimti lietuvos niekas
2019-01-13
+1
Atsakyti
Brisius
Jis gime Lietuvoje ir tapes pilnameciu galejo pasirinkti Lietuvos piletybe. Pasirinko Kanados ir tuo paciu samoningai atsisake Lietuvos pilietybes. Tuo jis parode, kad Lietuva jam nesvarbi. Tai uzka jam duot pilietybe? Jokiu dvigubu pilietybiu. Vienas zmogus - viena pilietybe. Na o jei jau norit kaxko dvigubo, tai balsuokit uz dvipatyste. Kad vyras legaliai galetu su viena zmona gyvent, o kita kartais pamylet :)
2019-01-13
+1
Atsakyti
Analitikui
As kalbu apie lietuvius kurie isvaziave po visa europa ir tarkim jav ar kanada kad jiems ir mums visiems butu galimybe tureti dviguba pilietybe o ne apie uzsieniecius as neskejau apie seima o sakau kad kaikurie susije asmenys su aukstomis pareigomis is to daro didelia tragedija kad tai suzlugys musu valstybe ir t.t ....
2019-01-13
-3
Atsakyti
sad
kaip rusija suteikia, visiem is eiles, cska zaidejam.. cia lietuveles prezidente tikrai galetu malone padaryt zmogus prisides prie lietuvos krepsinio stiprejimo, nes be sabonio ir valanciuno graudus zaidejai belike.
2019-01-13
+1
Atsakyti
Analitikui
O prie ko cia seimas? Uzsienieciams isimties tvarka Lietuvos pilietybe suteikia prezidentas. Ir ne bet kokiems uzsienieciams, o atitinkantiems tam tikrus istatyme nustatytus kriterijus. Douglas, kad ir kokia buvo gera zaideja, tu kriteriju neatitiko, todel ir negavo.
2019-01-13
-3
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.