Nuotr.: Basketnews.lt/D.Lukšta
Nuotr. Basketnews.lt/D.Lukšta

Krepšinyje yra toks keistai atrodantis judesys, kurį pamatęs pats savęs klausi: kaip čia nebuvo žingsnių? Tai – toks šokis su kamuoliu, kuris dar prieš porą metų nebuvo legalus, ir vis dar nėra dažnai naudojamas.

Brandon Davies

Brandon  Davies
Brandon  Davies
MIN: 24.95
PTS: 14.65 (62.38%)
REB: 5.65
AS: 1.85
ST: 0.85
BS: 0.4
TO: 1.8
GM: 20

Brandonas Daviesas dabar yra šio žingsnio ekspertas.

Kauno „Žalgirio“ vidurio puolėjas baudos aikštelėje turi šviežutėlį judesį, kuriuo maudo vieną varžovą po kito. Daviesas veržiasi link krepšio, sustoja dviem kojomis ir pagąsdina, kad mes iš vienos pusės, tačiau tada sukasi į kitą, atkeldamas atraminę koją ir iš esmės žengdamas papildomą žingsnį.

Tai dažnai gali atrodyti kaip žingsnių taisyklės pažeidimas, bet jis jau antrą sezoną yra legalus visame pasaulyje. Tik jis taip retai naudojamas, kad ir dabar Daviesas yra bene vienintelis, tai darantis Eurolygoje.

„Panašius judesius atlieku visą savo karjerą, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ sakė Daviesas. – Žiūriu daug vaizdo medžiagos, kaip žaidė įvairūs krepšininkai. Bandau jų judesius pritaikyti sau. Hakeemas Olajuwonas darė panašų judesį, o jį aš labai stebėjau augdamas ir vis dar stebiu.“

Nors tai darė ir anksčiau, Europoje Daviesas negalėdavo naudoti tokio judesio, nes tai draudė FIBA taisyklės. 2017 metais tarptautinė krepšinio federacija pakoregavo žingsnių taisykles, leisdama krepšininkams laisviau judėti su kamuoliu, ir Daviesas su „Žalgirio“ trenerių štabu pasistengė išnaudoti šį pakeitimą. Po šuoliuko sustojus, anksčiau negalėdavai atkelti atraminės kojos – buvo leidžiama tik šokti ir išmesti kamuolį.

Dabar leidžiama atkelti atraminę koją ir Daviesas tuo naudojasi, tačiau ne visada net teisėjai tai supranta. Pavyzdžiui, mače su Tel Avivo „Maccabi“ žalgirietis sužaidė pagal naująsias taisykles, bet arbitras fiksavo žingsnius.

Šį sezoną metami dvitaškiai

53%
21,8
Pataiko: 21,8
Taiklumas: 53,0%
Vieta lygoje: 4
Geriausias pasiekimas: 31
Blogiausias pasiekimas: 13
Daugiausia pataiko: Brandon Davies

Tai buvo vienintelis toks atvejis šį sezoną, tačiau jis atspindi, kad net teisėjams sunku teisingai įvertinti tokį akiai neįprastą epizodą. 

„Mes tai praktikuojamės per treniruotes ir žinome, ką galime daryti pagal taisykles. Dirbu, kad tai tobulinčiau, ir kai teisėjai tai atima, manau, turiu teisę kažkiek su jais dėl to pasiginčyti, – sakė Daviesas. – Kartais gali jiems priminti apie taisykles ir kitą kartą jie to nebešvilps. Bet tai gana nauja taisyklė. Šį sezoną jie jau labiau įpratę tai matyti, dėl to žingsniai švilpiami rečiau.“

Visais kitais atvejais Daviesui leidžiama laisvai naudotis naująja taisyklės dalimi.

Žemiau esančiuose vaizdo reportažuose matyti, kaip Daviesas žaidžia vienas prieš vieną prieš savo tiesioginius oponentus – Jamesą Gistą ir Simą Galdiką. Abu juos nusiveda į savo stipriąją dešiniąją ranką, sustoja ir pagąsdina, kad mes, tačiau tada sukasi į priešingą pusę ir atakuoja kaire ranka.

Tai – judesiai, reikalaujantis valandų juodo darbo treniruotėse, nekalbant apie gebėjimą žaisti abiem rankomis ir puikios koordinacijos turėjimą.

Ir, kaip sako Daviesas, visa tai darydamas negali pernelyg galvoti – tai turi gautis natūraliai.

„Praeityje turėjau daug skirtingų judesių, kuriais galėjau remtis. Negaliu pernelyg galvoti, ką darau. Tiesiog žaidžiu agresyviai ir nutinka įvairios situacijos. Tai vienas iš judesių, su kuriais pasiekiu gerų rezultatų, todėl turiu tuo naudotis kaip įmanoma dažniau“, – sakė Daviesas.

Ne visi Davieso judesiai yra paremti naujomis taisyklėmis. Pavyzdžiui, neseniai vykusiame Karaliaus Mindaugo taurės mače su „Šiauliais“ jis atliko nuo seno leidžiamą, tačiau tokį neįprastą judesį, kad net treneris Antanas Sireika prašė žingsnių. Teisėjų švilpukai tylėjo – tai buvo visiškai legalus darbas kojomis.

Vienas geriausių Lietuvos teisėjų, Eurolygoje švilpiantis Artūras Šukys sako, kad šis, paskutiniame vaizdo reportaže matomas judesys krepšinyje buvo leidžiamas visada. Įdomiausia tai, kad ilgą laiką net arbitrams tai atrodė kaip nelegalus veiksmas.

„Taisyklės jį leido daryti visada, klausimas, kodėl jo anksčiau niekas nenaudojo, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ sakė Šukys. – Dar kai pats lankiau krepšinį, man treneris sakydavo, kad čia žingsniai. Kai pradėjau teisėjauti, visi tokioje situacijoje švilpdavo žingsnius ir visiems tai tikdavo. Tik prieš kokius 10 metų per teisėjų seminarą Palangoje Romualdas Brazauskas pats parodė šį judesį ir visi teisėjai buvo nustebę, kaip tai yra legalu.“

Kad tai nėra įprastas judesys, įrodo ir tai, kad „Žalgirio“ treneris Šarūnas Jasikevičius prieš kelis metus konsultavosi su teisėjais, norėdamas įsitikinti, ar toks veiksmas yra legalus. Gavęs arbitrų patikinimą, kad taip daryti leidžiama, jis tai pritaikė savo auklėtiniui, geriausiai dirbančiam kojomis.

„Taisyklės labai paprastos – žaidėjas gali pakelti atraminę koją, bet negali jos pastatyti vėl ant žemės, – aiškino Šukys. – Pavyzdžiui, žaidėjo kairė koja yra atraminė. Jis dar deda didelį žingsnį į vieną koją, atkelia kairę, ir prieš padėdamas ją ant žemės, išmeta kamuolį. Taip gaunasi, kad jis vos ne per du metrus atsipalaiduoja nuo besiginančio žaidėjo.“

Kad ir kaip dažnai matytumei Daviesą darant tokius judesius, vis dar atrodo, kad tai vyksta ties žingsnių riba. Krepšininkas prisipažįsta, kad ir pats taip galvojo.

„Iš tiesų, iš pradžių tai jaučiasi kiek keistai. Kai atvykau į Europą, taisyklės buvo kitokios, turėjau išsiaiškinti, kaip galiu dirbti kojomis, kad pasiekčiau savo rezultatų, – sakė Daviesas. – Tokių judesių nepavyks padaryti šiaip sau, reikia ties jais dirbti ir praktikuotis, kad tai atrodytų sklandžiai.“

Žingsnių taisyklių pakeitimas buvo naudingas kitam „Žalgirio“ priekinės linijos žaidėjui, Pauliui Jankūnui. Šis prieš tai naudodavo judesį, kuris nebūdavo legalus, tačiau toks tapo sulig 2017 metų taisyklių redakcija.

Centruodamas, Jankūnas kairę koją naudoja kaip atraminę, dešine žengia atgal ir tada dar atsispiria kaire. Anksčiau tai būdavo žingsniai, dabar – nebe.

„Komandoje turime daug pratimų, kurie skirti pagerinti kojų darbą – taip treneriai siekia mus tobulinti, – pasakojo Daviesas. – Treneriai akcentuoja, kad su naujomis taisyklėmis, kurios buvo priimtos pernai, galima žengti tą papildomą žingsnį. Treneriai nori, kad tuo pasinaudotume, todėl treniruojamės skirtingus judesius. Reikia padaryti, kad tai atrodytų natūraliai.“

„Žalgirio“ centras tiesiogine ir perkeltine prasme žengia koja kojon su naujausiomis krepšinio taisyklėmis.


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (19)
Anonimas
Naismithas is viso varytis neleido
2019-02-01
-1
Atsakyti
Jonas
Tai ji ir vadinama ATRAMINE koja. o jeigu atsispiri jau nuo kitos kojos tai kaip gali but ne.zingsniai? Nba senai begioja su kamuoliu, ir cia laikas pradet.
2019-01-31
+3
Atsakyti
PETER SALONICA 4
Zalgiris is a eurocup level team lol :)
2019-01-31
Atsakyti
Sernas
kuo toliau į mišką, tfu, po krepšiu, tuo daugiau medžių... Paaiškinkit man durnam, ko tada teisėjai kaip lakštingalos švilpauja, kai priėmęs kamuolį žmogus pradeda driblingą, tipo, nespėjo sumušt kamuolio į grindis?? o gal jis į kašį mes, tuomet gi galima net atraminę atkelti nesumušus kamuolio?
2019-01-31
+5
Atsakyti
Brisius
Laukiam naujo straipsnio. Pavadinimas Galetu buti: Kurybingas Pauliaus Jankuno darbas alkunemis.
2019-01-31
-3
Atsakyti
Kenedis
Skaitant komentarus tik parodo komentatoriu neismanyma apie krepsini. Vienintelis coach K teisingai pastebejo, kad zingsniai tera fiksuojami tik kai atramine koja tera pakelta nuo zemes ir ji vel paliecia zeme, va tada tai zingsniai. Kareemas Abdul Jabaras savo legendini sky hooka visada taip metydavo gaudaves kamuoli tripple threat pozicijoj. Net niekada nesumusdavo kamuolio pries darydamas toki pati judesi kaip Brandon Davies. Ir aplamai, ar bene, kada nors tai buvo traktuojami kaip zingsniai? Taigi as pavyzdziui metimo metu atsoku nuo gynejo su abiem ar net su viena koja ir pakeliu atramine koja. Tai ka, cia jau zingsniai pagal senas taisykles? :DDD Lygiai tas pats ir cia. Brandon Davies su atramine koja tiesiog atsispiria ir stumia atramines kojos kelia i virsu, kas atrodo kaip zingsnis. NESVAIKIT. CIA NIEKADA IR NEBUVO ZINGSNIAI. Man uzteko paziureti video is treniruociu stovyklu su aukstais vaikinais is Europos ir USA. Tie is Europos visiskai nesugeba judeti su kojomis, palyginus su vaikinais is USA. Tada ir turim tokius medzius aukstaugius uzaugusius kurie nesugeba kojomis judeti. Tikiuosi sitokie straipsniai privers susimastyti.
2019-01-31
-1
Atsakyti
pff
mes per treniruotes varydavom sita, nu sustoji ant dvieju koju po suoliuko ir nuo vienos dar attsispiri, kas cia kitaip
2019-01-31
-3
Atsakyti
coach K
atramines kojos pakelimas niekada ir nebuvo zingsniai, zingsniai yra kai atramine pakelta ir tik tada, kai ji nuleidziama vel ant zemes neatsikracius kamuolio
2019-01-31
-1
Atsakyti
kunigas
Truksta baleto bateliu
2019-01-31
+1
Atsakyti
G
pirmam video zingsniai 100% - pakelta atramine koja.
2019-01-31
-1
Atsakyti
djgaffer
Tokios nustatytos naujos taisyklės ir Daviesas puikiai jomis naudojasi.Čia galima sakyti jo firminis judesys,kurį nušlifavęs iki pat pirštų galvu.Pati EL tokiom naujom taisyklėm stengiasi priartėti prie NBA.Ar tai gerai,ar ne,laikas parodys.Bet jei tai leidžiama,tai ir reikia tuo naudotis.
2019-01-31
-5
Atsakyti
kalpoks
nežingsniai, susilėtinkit su šiauliais 0,25 greiti ir pamatysit, atraminę naudojasi jis, po to pristato ja
2019-01-31
+4
Atsakyti
Jonas
Jei su Siauliais ten nera zingsniu tai tada jau pasieket nba lygy.
2019-01-31
-3
Atsakyti
Jonas
Pasikonsultuos Saras su teisejais, tuoj ir begiot galesi po baudos aikstele nemuses kamuolio.
2019-01-31
-1
Atsakyti
Ans
Kartais LKL susvilpia jam up tai
2019-01-31
+6
Atsakyti
Na
Dabar viskas kaip ir aisku, nes visa laika ziuredamas i Deviso tuoa judesius vis galvodavau kodel nesvilpia zingsniu. Bet as siuo aspektu esu kategoriskas - tai turetu šalint is leidziamu dalyku ir traktuot kaip zingsnius. Nes realiai zaidejas stovedamas vietoj padaro 2 zingsnius, kodel tada fiksuojami zingsniai kai is vietos pradedi driblinga ir pries sumusdamas kamuoli atkeli atramine koja? Jei jau atramine koja nebera argumentas, tai neturetu but argumentas visais atvejais, ne kai kuriais. Beje nba taip ir yra
2019-01-31
+2
Atsakyti
Lauris
Labai graziai viskas paaiskinta. Anksciau irgi budavo keistas tas Davieso sokis kojomis, bet dabar viskas aisku.
2019-01-31
+4
Atsakyti
antonimas
Patiko straipsniukas! Man kazkaip net neuzkliudavo jo tie judesiai, o cia matai old schoolas su naujaja mokykla sujungta:)
2019-01-31
-3
Atsakyti
ritfanis
zingsniai naKUI BLEC
2019-01-31
+6
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 19

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.