Nuotr.: AP – Scanpix
Nuotr. AP – Scanpix

Nuo gruodžio 13-osios nerungtyniaujantis Jonas Valančiūnas jau šią savaitę turėtų grįžti į aikštelę, kuomet Toronto „Raptors“ pradės trejų rungtynių išvykose seriją.

Jonas Valančiūnas

Jonas  Valančiūnas
Jonas  Valančiūnas
MIN: 18.8
PTS: 12.8 (64.2%)
REB: 7.2
AS: 0.97
ST: 0.4
BS: 0.77
TO: 1.33
GM: 30

„The Athletic“ apžvalgininkas Blake‘as Murphy siūlo apžvelgti, kaip ir kur lietuvio sugrįžimas gali padėti Kanados klubui.

Atkovoti kamuoliai

Turbūt aiškiausia žaidimo dalis, kurioje Valančiūnas įneš didžiausią indėlį, yra atkovojami kamuoliai. Gregas Monroe yra geras kovotojas dėl kamuolių, tačiau tuo pat metu jis kiekvienose rungtynėse pralaimėdavo mikrodvikovas kituose aspektuose. Monroe pastūmimas atgal į pagalbininko rolę yra kur kas palankesnis variantas „Raptors“, o Valančiūnas turėtų taip pat sėkmingai kovoti dėl kamuolių su kur kas mažiau trūkumų.

Galbūt net neverta apie tai kalbėti, tačiau Valančiūnas yra elitinis kovotojas dėl atšokusių kamuolių. Lietuvis prieš traumą nusiimdavo 20,7 proc. įmanomų kamuolių, o pastaruosius trejus metus šis procentas siekė 21. 

Kai kurie žaidėjai komandos atkovotiems kamuoliams daro įtaką patys jų nesugriebdami, tačiau JV kova visada padėdavo „Raptors“ – esant lietuviui aikštelėje, visa ekipa sugriebdavo beveik 1 proc. daugiau kamuolių. 

Teoriškai, Valančiūno buvimas po savuoju krepšiu taip pat gali įgalinti kitus žaidėjus bėgti į greitąjį puolimą, kur „Raptors“ gali būti mirtinai pavojingi.

Gynyba baudos aikštelėje

Valančiūnas dėl savo gynybos neretai buvo kritikuojamas – kartais teisingai, kartais ne visai. „Raptors“ 2017-18 m. pakeitė savo pikenrolo gynybą, kurioje Valančiūnas jaučiasi kur kas geriau.

Vietoje to, jog pasitiktų kamuolį turintį žaidėją ir tokiu būdu dažniausiai jį praleistų į priekį, Valančiūnas dažniausiai kiek atsitraukia bei trukdo varžovui išmesti lengvą metimą bandydamas jį blokuoti.

Nuotr. Reuters

Prieš traumą Valančiūnas šioje sistemoje atrodė geriau nei bet kada. Kaip bebūtų keista, kuomet centras būna aikštelėje, „Raptors“ per 100 atakų vidutiniškai praleidžia 6,2 taško mažiau. Negana to, lietuvis gynyboje fiksavo asmeninį geriausią plius/minus rodiklį. Taip pat, kai JV būdavo ant parketo, varžovai būdami šalia krepšio atakavo 46,3 proc. taiklumu – tai žemiausias procentas tarp žaidėjų, kurie šioje zonoje gynė bent 100 metimų.

Valančiūno ūgis ir šuolis baudos aikštelėje padėjo „Raptors“ gynybos judėjimui, o svarbiausia tai Nickui Nurse‘ui leido lietuvį ilgiau laikyti aikštelėje ir išnaudoti jį puolime, kur centras ir yra pavojingiausias.

Pikenrolas

Visą savo karjerą Valančiūnas didesnę įtaką darydavo puolime nei gynyboje ir nepaisant to, jog šiemet šis rodiklis nukrito, lietuvis turėtų išlikti pozityvus, nes jis yra geriausias pikenrolo žaidėjas komandoje.

„Mano pagrindinė užduotis yra pastatyti geras užtvaras ir vyrukams sudaryti galimybę būti laisviems, – sakė JV. – Turime dalintis kamuoliu, žaisti kartu bei puolant įgauti tam tikrą struktūrą.“

Valančiūnas yra elitinis užtvarų statytojas, kieto žaidimo tipo aukštaūgis, kuris išmoko solidžiai dirbti kojomis bei turi puikų tarpusavio ryšį su Kyle‘u Lowry. Valančiūnas vidutiniškai atlieka po 2,4 užtvaros rezultatyvių perdavimų (angl. screen assists), tačiau šis rodiklis galėtų būti dar didesnis, mat Lowry bei atsarginiai žaidėjai dažnai nebando pelnyti taškų po tokių situacijų.

Nėra jokių garantijų, jog grįžus Valančiūnui, Fredas Van Vleetas ar Delonas Wrightas ženkliai pagerins savo pikenrolo žaidimą, tačiau beveik nėra abejonių, jog tą padarys Lowry.

Nuotr. USA Today Sports – Scanpix

„Raptors“ yra sumodeliuota kaip komanda, kuri pikenrolo situacijas turėtų išnaudoti itin dažnai. Vis tik netekus Valančiūno Kanados ekipa tarsi neteko savo identiteto. Serge‘as Ibaka yra idealus pikenpopo situacijose, o Monroe gali šiek tiek kirsti krepšio link, tačiau nė vienas iš jų nėra toks geras užtvarų statytojas. Pagal statistiką, kurioje ataką užbaigia kamuolį turintis arba krepšio link kertantis žaidėjas, „Raptors“ yra lygos viduryje, tačiau sezono eigoje šis skaičius turėtų išaugti.

Žaidžiant pikenrolą Valančiūnas yra krepšio link kertantis žaidėjas ir pagal rezultatyvumą jo vidurkis buvo aukštesnis nei 79 proc. lygos žaidėjų. Visą savo karjerą lietuvis tai darė geriau nei 70 proc. lygos krepšininkų, o momentais šis procentas siekė ir 90.

Papildoma pikenrolo nauda

Valančiūno sugrįžimas taip pat gali padėti „Raptors“ tritaškių pataikymui. Tai nereiškia, jog JV pradės varžovus bombarduoti tolimais metimais, bet geresnis pikenrolo išpildymas turėtų išvesti snaiperius į geresnes pozicijas laisviems metimams.

Valančiūno ir Lowry duetas gali priversti varžovų gynybą priiminėti sunkius sprendimus. Esant progai, Lowry gali išmesti laisvą metimą arba įmesti kamuolį kertančiam Valančiūnui, kurio žaidimas baudos aikštelėje yra viena stipriųjų jo žaidimo pusių. 

Pagrindinis „Raptors“ įžaidėjas taip pat visada gali atmesti kamuolį komandos draugams – po Lowry perdavimo jo komandos draugai tritaškius meta 39,3 proc. taiklumu. Be visa to savo sprendimų priėmimą yra patobulinęs ir Valančiūnas – lietuvis kamuolį ties tritaškiu atmeta kur kas dažniau nei ankstesniais sezonais.

Žinoma, tai daug gali nereikšti, jeigu Lowry ir toliau praleidinės rungtynes. Įžaidėjas jau nežaidė 12-oje susitikimų iš 55. Vis tik, jei Lowry išliks sveikas „Raptors“ gali būti kur kas pavojingesni.

Kawhi Leonardas taip pat yra dažnai naudojamas variantas puolime, o JV ir Lowry duetas gali padaryti „Raptors“ puolimą kur kas dinamiškesnį. Tai itin teigiamai turėtų atsiliepti antrojo penketo žaidimui.

Nuotr. AFP

Ibakos krūvis

Valančiūnui nežaidus tiek laiko, bene didžiausias krūvis krito ant Ibakos pečių. Apie galimą nuovargį sufleruoja ir iš Kongo kilusio puolėjo statistika.

Prieš Valančiūno traumą Ibaka vidutiniškai žaisdavo po 27,4 minutės, o jo tikrasis pataikymo procentas siekė 60,8.

Tikrasis pataikymo procentas tiksliau apskaičiuoja krepšininko pataikymą nei žiūrint į pataikymo iš žaidimo, baudų metimų bei tritaškių realizavimo procentus atskirai.

Šis statistikos rodiklis apskaičiuojamas pagal formulę:

PTS – taškai; FGA – išmestų metimų iš žaidimo skaičius; FTA – išmestų baudų metimų skaičius. Plačiau apie šį statistinį rodiklį galite perskaityti čia.

Lietuviui patyrus traumą, išaugo Ibakos minutės, bet krito pataikymo procentas – vidutiniškai 30,9 minutės bei 54,1 proc. Iš dalies tokį pokytį galima pateisinti tuo, jog Ibaka sezoną pradėjo itin aukštu tempu, tačiau momentais buvo galima įžvelgti ir jo nuovargį.

Valančiūno sugrįžimas turėtų sumažinti Ibakos minutes bei krūvį bei sudaryti galimybę didžiąją laiko dalį žaisti prieš Ispanijos rinktinės nariui palankius varžovus.

„Artėjame prie taško, kuomet duodame žaisti visiems, taigi negalvoju apie žaidėjų poilsį, – sakė „Raptors“ strategas Nickas Nurse‘as. – Manau, jog pakankamai poilsio davėme tuomet, kai leidome pasireikšti visiems. Taip pat galvoju, jog šiemet dauguma vyrukų ir taip gavo nemažai poilsio, taigi nesu tikras ar šį sezoną dar turėsime poilsio režimą.“

Kiti papildomi Valančiūno sugrįžimo privalumai

  • Sugrįžus Valančiūnui, „Raptors“ vėl turės pranašumą siekiant susikurti palankias mikrodvikovas prieš tam tikrus varžovus centro pozicijoje.

  • Startinė sudėtis su Ibaka penktoje pozicijoje sezoną pradėjo gerai, tačiau po kurio laiko pradėjo strigti. Ibaka vis dar yra naudingas startiniame penkete, tačiau JV sugrįžimas vėl leis kaitalioti susitikimą pradedantį penketuką.

  • Valančiūno statistika per 36 minutes pagal pelnomus taškus, atkovotus ir perimtus kamuolius bei rezultatyvius pardavimus yra geriausia jo karjeroje. Pataikymo procentas iš žaidimo, tikrasis pataikymo procentas, klaidų ir rezultatyvių perdavimų santykis, PER*, ir +/- reitingas baudos aikštelėje taip pat buvo didžiausi prieš patirtą traumą.

* – PER skaičiuojamas susumuojant visus teigiamus (taškai, atkovoti kamuoliai ir t.t.) krepšininko atliktus darbus rungtynėse, atimant blogus (klaidos, pramesti metimai ir pan.) bei taip pateikiant žaidėjo našumą per minutę.

Nepaisant ar tai įvyks ketvirtadienį ar šeštadienį, Valančiūno sugrįžimas „Raptors“ ekipai turėtų būti itin svarbus net ir įvertinus faktą, jog sugrįžti į optimalią sportinę formą jam prireiks šiek tiek laiko. JV padeda keliuose aiškiuose bei keliuose šiek tiek subtilesniuose aspektuose, kurie pakelia komandos draugų žaidimo kokybę.

Žinoma, jis nėra visagalis, taigi atsiradus galimybei „Raptors“ vis tiek turėtų išlikti aktyvūs mainų rinkoje.


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (7)
JV
Jis gali užleisti vietą Gasoliui?
2019-02-08
+3
Atsakyti
asas
pavers geresniu kai sugrys i memfi :DDDDDDDDDDDDD apgailetinas straipsnis aciu!
2019-02-08
-2
Atsakyti
djgaffer
t
2019-02-07
+1
Atsakyti
Toks jausmas kad JORDANAS tas mūsų VALANČIŪNAS. Gaus keliolika šiukšlių minučių iš gailesčio ir galės džiaugtis kol der neišmainė
2019-02-06
+3
Atsakyti
djgaffer
JV sugrįžimas tik dar daugiau naudos duos komandai,ir taip aišku.Keista,jog Monroe savo šansu nepasinaudojo dėl JV traumos.Bet,čia jau jo bėdos.Lauksim grįžtant Jono ir matysim,kaip po traumos žais.
2019-02-06
-1
Atsakyti
Anonimas
neiseis Torontas i finala po siandienos naujienu filadelfijoj
2019-02-06
-2
Atsakyti
Anonimas
tikekimes neiskeis Jono vien del to, kad Raptors turi gerus sansus patekt i superfinala. O jeigu jau keistu, tai i Spurs arba gal i Dallas jei butu imanoma.
2019-02-06
+1
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 7

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.

Šį sezoną pelnomi taškai

47%
113,9
Pelno taškų: 113,9
Taiklumas: 47,0%
Vieta lygoje: 7
Geriausias pasiekimas: 140
Blogiausias pasiekimas: 86
Daugiausia pelno: Kawhi Leonard