Nuotr.: BNS
Nuotr. BNS

Pirmadienį baigėsi pusantrų metų trukusi pasaulio čempionato atranka, o su jos pabaiga paaiškėjo ir visos 32 rinktinės, kurios dalyvaus Kinijoje vyksiančiame turnyre artėjančią vasarą.

Pirmą kartą istorijoje dėl patekimo į pasaulio čempionatą buvo varžomasi pagal naująją atrankos sistemą, pagal kurią į pirmenybes pateko rekordinis rinktinių skaičius – 32 dalyvės.

Kovo 16-ąją Šenženo mieste bus traukiami burtai, kurie suskirstys nacionalines komandas į 8 grupes.

Visos atrankos metu naujoji sistema sulaukė daug kritikos tiek iš žaidėjų, tiek iš trenerių dėl jos trūkumų. Iš tikrųjų, dėl šios sistemos nukentėjo nemažai stiprių rinktinių, kurių nematysime Kinijoje.

Tiesa, jei atranka į pasaulio čempionatą būtų vykdoma senąją tvarka, pirmenybėse taip pat nematytume daug pajėgių rinktinių, tarp kurių ir Lietuvos.

Tinklalapis „BasketNews.lt“ apžvelgia, kurios komandos pateko į čempionatą, kurių rinktinių trūks ir kurios nebūtų patekusios į pasaulio pirmenybes, jei atranka būtų vykdoma pagal senąją tvarką.

Pasaulio čempionato dalyvės

Šeimininkė (1): Kinija.

Europa (12): Lietuva, Prancūzija, Graikija, Čekija, Vokietija, Italija, Lenkija, Ispanija, Rusija, Juodkalnija, Serbija, Turkija.

Amerika (7): JAV, Argentina, Brazilija, Venesuela, Dominikos Respublika, Kanada, Puerto Rikas.

Azija (7): Australija, Naiujoji Zelandija, Pietų Korėja, Filipinai, Jordanija, Japonija, Iranas.

Afrika (5): Nigerija, Senegalas, Angola, Dramblio Kaulo Krantas, Tunisas.

Čempionatas be Europos čempionų

Atrankos sistemos langai vasarą vyko du kartus, o tai reiškė, kad rinktinės dažnai turėjo verstis be savo NBA žaidėjų, o dėl FIBA ir Eurolygos karo nacionalinėms komandoms sezono metu nepadėjo ir stipriausios Senojo žemyno krepšinio lygos klubų žaidėjai.

Labiausiai dėl tokios sistemos nukentėjo Europos rinktinės ir atrankoje užfiksuota nemažai netikėtumų.

Didžiausia netektis – Slovėnija. Europos čempionų nematysime ne tik Kinijoje, bet ir 2020-ųjų Tokijo olimpinėse žaidynėse, nes pagal naująją sistemą atranka į olimpiadą yra vykdoma per pasaulio čempionatą.

Pirmenybėse bei olimpiadoje taip pat nematysime ir Kroatijos, kuri savo sudėtyje turi šešis NBA žaidėjus.

„Tokie langai, kuriuose negali žaisti NBA ir Eurolygos žaidėjai, man yra nesuprantami. Žinoma, jog mums tai nepatiko.

Štai dabar žaidžiame JAV ir tuo pačiu metu turime atrankos rungtynes į pasaulio čempionatą. Savaime suprantama, jog pasaulio čempionatas yra atranka į olimpines žaidynes. Be abejo, tai nuvilia ir sistema neveikia tinkamai mums ir mano komandai“, – nusivylimo naująja sistema neslėpė didžiausia šalies krepšinio žvaigždė Dario Šaričius.

Talentingą krepšinio kartą išugdžiusi ir puikiai pasirodžiusi praėjusiame Europos čempionate, Latvija po paskutinių pralaimėtų atrankos rungtynių Juodkalnijai taip pat nepateko į pasaulio čempionatą.

Ankstesnioji tvarka būtų leidusi tiek slovėnams, tiek latviams tiesiogiai patekti į pasaulio pirmenybes, nes šios rinktinės pateko tarp šešių stipriausių rinktinių Europos čempionate 2017-aisiais. 

Pagal ankstesnę čempionatų tvarką būdavo skiriami keturi vardiniai kvietimai (Wild Card), kurių galėdavo tikėtis tiesiogiai į čempionatą nepatekusios rinktinės, tačiau jų nebeliko.

Tai reiškia, jog tokios NBA žvaigždės kaip Šaričius, Luka Dončičius ar Kristaps Porzingis savo šalims galės atstovauti tik po dvejų metų, 2021-aisiais vyksiančiame Europos čempionate.

Lietuvą išgelbėjusi sistema

2014-aisiais vykusiame pasaulio čempionate Ispanijoje dalyvavo 24 rinktinės, o bilietai į pirmenybes buvo dalinami atsižvelgiant į šalių pasirodymus žemyno čempionate: 3 geriausiai pasirodžiusios komandos Azijoje, 6 – Europoje, 4 – Amerikoje, 2 – Okeanijoje, 3 – Afrikoje.

Taip pat automatiškai į pasaulio čempionatą patekdavo olimpinių žaidynių čempionai bei pirmenybių šeimininkai. Dar keturioms rinktinėms buvo skiriami vardiniai kvietimai.

Jei dalyviai į 2019-ųjų čempionatą būtų paaiškėję pagal senąją sistemą, tai reikštų, jog artėjančią vasarą Lietuvos rinktinės Kinijoje neišvystume, nebent šalis gautų vardinį kvietimą, kaip tai atsitiko 2010-aisiais.

Dainiaus Adomaičio auklėtiniai 2017-ųjų Europos čempionate pasitraukė iš tolimesnių kovų po aštuntfinalio bei nepateko tarp 6 geriausių turnyro komandų.

Lietuvos rinktinės strategas Adomaitis įžvelgė ir atrankos sistemos privalumų, kurie, anot jo, išryškino šalių krepšinio ugdymo spragas.

„Faktas yra vienas, kad mes turime didžiulę persvarą prieš kitas rinktines, mes turime krepšinį, kuris Lietuvoje yra sportas numeris vienas ir tikrai turime žaidėjų. Gal kartais man truputį gaila, kad mes nuvertiname patys save ar žaidėjus, kurie žaidžia LKL ir taip toliau. Tai – gera lyga, aukšto lygio žaidėjai kaip ir parodo tos rungtynės, kad jie yra geresni už kitas rinktines. Čia yra mūsų visos krepšinio sistemos persvara ir tokia atrankos sistema nepakenkė“, – po paskutinių atrankos rungtynių su Italija kalbėjo Adomaitis.

Naujajai sistemai taip pat gali dėkoti tokios rinktinės kaip Brazilija, Kanada, Prancūzija, Graikija, Italija, Turkija, kurios irgi būtų likusios už pasaulio pirmenybių borto, jei FIBA vadovai nebūtų nusprendę kardinaliai pakeisti nusistovėjusių atrankos taisyklių į čempionatus.


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (22)
Tame tarpe ir kitiems
Lietuva dėkinga už šią sistemą, kadangi netrukdo žalgiriui dalyvauti eurolygoje, žaidėjai netampomi po stovyklas, neatskiriami nuo trenerio Jasikevičiaus ir jo sistemos nė dienai, išlaikoma koncentracija. Tas pats bus ir rugsėjo mênesį. Žalgiriečiai ruošis eurolygai, o ne po Kiniją bastysis ir nuo to visiems bus tik geriau.
2019-02-27
-5
Atsakyti
Fpiz-2
Esu rases apie tai, kad dalinai pasitarnavo sita sistema, BET ! Butu absoliutus absurdas jei klausima, "ar kazkuri nacionaline ekipa per ateinancius 3 metus isvis tures tarptautinio krepsinio", apsprestu vienos sumautos astuntfinalio rungtynes. Jeigu ne sita atranka, tuomet 2017 EC butume tureje 2013 EC sistema, kuomet po grupiu etapo kuriasi du pogrupiai, i kuriuos patenka po 6 geriausias komandas ir veliau i ketvirtfinalius iseina po 4. Siuo atveju LTU laisvai butu pateke i ketvirtfinali, o graikai net nepraeje grupes. Taip kad jokiu benefitu is fibos sistemos mes negavom. Graikai gavo...
2019-02-27
Atsakyti
straipsnis ne visai
teisingas,senoj - EC bilietai i PC, po 2 metu EC bilietai i OZ, o dabar naujoj is PC i OZ, tai leido anksciau Lietuvai Olimpinese geras pozicijas uzimt, o Pasaulio ciampai ar patekimas i juos apsaudyt nauja karta
2019-02-26
+8
Atsakyti
Karolis
Gerbiu, palaikau ir lenkiuosi žaidėjams, kurie sutiko atstovauti ir iškovojo šį kelialapį. Dėl to galėsim džiaugtis Lietuva Pasaulio Čempionate, Olimpiadoje.

BET. Visos varžybos gana primtyvios, mažai taktikos, paprastas, elementarus žaidimas. Susirinkus savaitgalį ir pasitrenira us kitaip ir neina. LKL įdomiau stebėti, nes komandos turi savo strategijas, jas taiko. O čia tiesiog labai primityvu viskas. Tas man ir patinka, kad anksčiau komandos ruošdavosi, kurdavo strategiją, stengdavosi įgauti formą tinkamu metu ir pan. Ir matėm aukščiausio lygio krepšinį, net saldu žiūrėti.
2019-02-26
+6
Atsakyti
zalgiris
As manau kad langu sistema galima suderinti ir su eurolyga ir su nba. Langai galetu vykti:

po sezono t.y. birzeli

pries sezona t.y rugseji

per nba all star game savaite. Tie kurie nedalyvauja varytu i rinktine.

O eurolyga reiketu praplesti iki mazdaug 24 ir zaisti dvi konferencijos po 12 komandu t.y 22 rungtynes, todel langams asirastu vietos.

Taciau viso sito nebus ir bus sita nesamoninga langu sistema kai nezaidzia nei nba nei eurolyga.
2019-02-26
+4
Atsakyti
Dzin
Nežiurėjau nei vienu runktyniu,neidomu.Fiba apskritai,naftalininė organizacija.
2019-02-26
+3
Atsakyti
rrrrr
LT rinktine kai turejo buri gerbeju kurie vaziuotu i bet kuri pasaulio taska, bei turedama didziuli potenciala, taip ar taip butu pakviesta...nieko mes nčigyjom ir nieko nepraradom
2019-02-26
Atsakyti
thomas
finalas bus - drablio kaulas vs pietų korėja 42:39
2019-02-26
Atsakyti
NBA
Nuomonė nepasikeitė apie langų sistemą, rinktinė languose kaip atrodė, kad bus taip ir buvo - neįdomi. Rinkdavausi arba Žalgirį žiūrėt arba futbolą.
2019-02-26
-1
Atsakyti
Lukis
Aš bent džiaugious kad Slovėnijos nebus. Be savo Dončičiaus jie niekas.
2019-02-26
+1
Atsakyti
Tas tinka ir Latvijai
Be Porzingio,ji niekas.
2019-02-26
+4
Atsakyti
nesuprantu
kodėl visi pirštu baksnoja į Eurolygą, bet dėl NBA visi tyliai sėdi ausis suglaudę. NBA taip pat neišleidžia žaidėjų. Bet prieš NBA FIBA nesišakoja.
2019-02-26
+5
Atsakyti
Spectre
nba tvarkarastis nesikeicia kokie geri 50metu, o eurolyga formata pakeite pries 3metus. va tau ir sakojasi ir nesisakoja
2019-02-26
Atsakyti
Urzgiantiems
Faktas yra vienas - jei ne ši sistema PC būtume sirgę ne už Lietuvos rinktinę, o už Latvijos.

Ir šiaip klausimėlis/apklausa - kuri sistema yra sąžiningesnė:

1. Ar ta kur pralaimėjus vieninteles nenusisekusias rungtynes aštuntfinalyje nepatenki į PC, nors prieš tai grupėje buvai pirmas.

2. Ar ta sistema kur su kiekviena komanda sužaidi po dvi rungtynes, taip eleinuojant bet kokį atsitiktinumo faktorių.
2019-02-26
+23
Atsakyti
thomas
žinoma, kad pirmas variantas geresnis.
2019-02-26
+10
Atsakyti
a
"Tiesa, jei atranka į pasaulio čempionatą būtų vykdoma senąją tvarka, pirmenybėse taip pat nematytume daug pajėgių rinktinių, tarp kurių ir Lietuvos."

Taigi patys paskui rašot, kad vardinį kvietimą galėdavo gaut, tai kodėl jūs rašot kaip faktą, kad nebūtų?
2019-02-26
-5
Atsakyti
ox
Shudas ta sistema, neziurejau ne vienu rungtyniu. Kam idomu stebet ne geriausiu sudeciu komandas, ne retu atveju dar losiama kur kazkokia D diviziono salies komanda....

Tai va taip ir iseina, kad i Cempionatus dabar pakliuna tikri ne geriausi, nezinau ko cia dziaugtis mums jei medali laimesim net nezaisdami pries geriausius.
2019-02-26
+4
Atsakyti
anupras
O kai(jei) laimės medalius džiaugsies iki apsimyžimo...
2019-02-26
+13
Atsakyti
Paparazzi
Viskas čia geria su ta sistema. Aš matau pliusus:

1. vietiniai žiūrovai mato dažniau savo rinktinę ir mato ne žaidžiančią draugiškus mačus, kur sprendžiami trenerių uždaviniai, o normalias must win rungtynes;

2. treneriai, priklausomai nuo rungtynių svarbos, gali išbandyti artimiausią rezervą;

3. žaidėjai, kurie anksčiau rinktinėse nebūtų žaidę, gauna neįkainojomos patirties, ir bet kuriuo atveju per tokius langus tampa "laipteliu arčiau" pagrindinės rinktinės; Be to, sezono metu žaidėjams išvykti į rinktinės rungtynes tampa savotišku "galvos pravalymu";

4. pasimato realus kiekvienos iš šalių pajėgumas. Nemažai komandų, tokios kaip Slovėnija ar Latvija, realiai laikosi ant 6-8 pagrindinių žaidėjų, o po jais - praraja, todėl manau, kad yra teisinga, kai į world cup\'ą patenka krepšinio šalys, kurios turi ne 6-8 žaidėjus, o kur kas didesnį gerų žaidėjų pasirinkimą, kas atspindi realų pajėgumą;

5. atsiranda atrankos skaidrumas, kai nebelieka jokių wild card\'ų, o vieta world cup\'e iškovojama; pagal visiems taikomą tą pačią sistemą;

6. sako, kad nebus Dončičiaus ir Porzingio, t.y. žvaigždžių - čia ne žvaigždžių diena, o stipriausių komandų čempionatas. Sportas negailestingas, futbole taip pat žvaigždės neretai nepatenka į čempionatus;

7. su langų sistema žaidėjams užtikrinama daugiau poilsio vasaromis, o tai tiesiogiai gali turėti įtakos ir jų klubiniams sezonams bei karjeros trukmei;

8. tik laiko klausimas kada eurolyga baigs ožiuotis ir priderins savo tvarkaraštį prie langų. Dabar man keista matyti, kai vasario mėn. eurolygoje pertrauka, bet eurolygos žaidėjai neišleidžiami. Šaras, pvz. net paslidinėti išlėkęs, t.y. akivaizdu, kad EL komandos dabar nedirba pilnu pajėgumu.

9. netgi nba galėtų realiai išleisti į 3 langus - birželį, rugsėjį ir dabar - vasario mėn., kai nba yra žvaigždžių savaitgalis - tie kas nepatenka į žvaigždžių mačą, drąsiai galėtų sužaist už rinktines.
2019-02-26
-4
Atsakyti
d
Kokia dar pertrauka?

1 savaitę nevyko dėl taurių mačų, o Šaras išlėkė slidinėti vien dėlto, kad nėra savaitgali LKL ir nuo vienu EL rungtynių iki kitų 6 dienos pertrauka.

O vietiniams žiurovams tai gal ir idomu, bet jei pavyzdžiui būtų Zalgirio arenoj vykus atranka, tai manau max 8-9 tkst. būtų žmoniu. o kai vykstą 5 tukst. vietų arenoj, tai ir surenga pilną. ir manau tikrai jei būtų rodę ne per mokamą kanalą Žalgirį, rinktinės žiurimumas būtų mažesnis
2019-02-26
+8
Atsakyti
Mantas
Galėjo palikti vietos 2 vardiniams kvietimams ir viskas būtų idealu
2019-02-26
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 22

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.