Nuotr.: KKML/FIBA
Nuotr. KKML/FIBA

Kinijos krepšinio biurokratai ilgus metus dairėsi į Ameriką. Ten jie matė sistemą, kurią norėjo kopijuoti. NBA, NCAA, vidurinių mokyklų lygos... Tai buvo tolima svajonė. Tačiau aklas sekimas nedavė norimų vaisių ir žvilgsniai pakrypo kitur. O to rezultatas – sausio pirmosios rytą Lietuvoje nusileidęs jaunųjų kinų desantas.

Kinijos vyriausybės finansuojamas Pekino sporto universitetas kartu su Lietuvos krepšinio trenerių asociacija pradėjo vykdyti ilgalaikį projektą.

Pagal jį į Kauną net septyniems mėnesiams atvyko būrys kinų paauglių.

Tiesa, Lietuva nėra išskirtinė. Kinai savo sportininkus tiesiog siunčia į tas šalis, kuriose konkreti šaka turi didžiausią pasiekimą – futbolininkai išvyko į Ispaniją ir Portugaliją, ledo ritulio žaidėjai – į Kanadą.

Krepšinio paslapčių jie taip pat mokosi Kroatijoje, kur programa vykdoma per Zagrebo universitetą, ir Slovėnijoje, kur su kinais bendradarbiauja federacija.

„Šis projektas buvo pradėtas organizuoti prieš daugmaž penkerius metus, kai kinai nusprendė nebekopijuoti JAV ir suprato, kad jiems labiau priimtinos Europos metodikos, – „BasketNews.lt“ pasakojo projektą Lietuvoje kuruojantis Mindaugas Balčiūnas. – Jie ilgai ieškojo partnerių, prašė įvairių rengimo strategijų ir galų gale ryžosi realiam žingsniui.“

Trūksta krepšinio pagrindų

Tas pirmasis realus žingsnis – į Lietuvą mokytis atvykusi studentų grupė bei ilgalaikėje krepšinio stovykloje dalyvaujanti mokyklinio amžiaus vaikų komanda.

Šiuo metu, kartu su vadovais, jų Lietuvoje yra šešiolika. Daugumai jaunuolių yra apie penkiolika metų ir prieš atvykdami į Kauną jie vienas kito nė nepažinojo.

Kinai patys atrinkinėjo vaikus programai, tad šie atkeliavo iš skirtingų šalies kampelių.

„China Basketball College“ projektas iki pat paskutinės minutės kiek paslaptingas buvo ir Lietuvoje juos priėmusiam Balčiūnui, ir komandą treniruojančiam Tadui Stankevičiui.

„Kai komanda atvyko, nežinojome jų lygio, pasiruošimo. Tad taip gavosi, kad Kauno mėgėjų lyga, kurioje žaidžiame, mums per yra per sunki“, – „BasketNews.lt“ pasakojo Stankevičius.

Žinomas 45-erių specialistas, dirbęs Lietuvos, Nacionalinėje ir Moterų krepšinio lygose bei treniravęs U16 merginų rinktinę, darbus su jaunaisiais kinais turėjo pradėti nuo nulio.

Jie į kovas Kauno krepšinio mėgėjų lygos B divizione žengė pralaiminėdami penkiasdešimties ar kartais beveik šimto taškų skirtumais.

Tačiau tame nėra nieko keisto – daugelis atvykusių vaikų krepšinio apskritai nėra žaidę ir kamuolį nebent pabumpsendavo savo kiemuose.

Jiems tokie, atrodo, elementarūs dalykai kaip žaidimo du prieš du deriniai ar užtvaros iki šiol buvo negirdėti.

Stankevičiui prie naujųjų auklėtinių teko prisitaikyti, mat jis jau senokai nemokė krepšinio pradžiamokslio.

„Reikėjo daug ką prisiminti – kai dirbti su profesionalų komandomis, procesas visai kitoks, daug daugiau taktikos, derinių. Dabar vyksta mokomieji procesai ir jie gana žemo lygio. Bet kodėl gi ne? Juk man pačiam sveika atgaivinti įgūdžius“, – sakė treneris.

Nuotr. fiba.com

Drauge su Stankevičiumi kinus „Žalgirio“ krepšinio centro salėse treniruoja ir Rimantas Grigas. 

Nors prie Nacionalinėje krepšinio lygoje besivaržančios „Sintek-Jonavos“ vairo stovintis specialistas turi užimtą dienotvarkę, stengiasi rasti laiko darbams Kaune ir daugiau užsiima individualiu kinų žaidėjų ruošimu.

Komandoje taip pat darbuojasi fizinio rengimo treneriai, kineziterapeutai ir gydytojai, tad svečiai turi viską, ko gali prireikti. 

Jaučia didelę pagarbą

Per pirmąsias treniruotes treneriams ne tik teko pažindintis su komandos lygiu, bet ir peržengti kalbos barjerą – krepšininkai beveik nešnekėjo angliškai.

„Iš pradžių vaikinams teko paaiškinti krepšinio terminius. Jų komanda arba turėjo vertėją lietuvį, arba vadovą iš Kinijos, kad galėtų mus suprasti. 

Todėl ir tos treniruotės gavosi daugiau aiškinimas nei judėjimas. Bet per porą mėnesių jie spėjo patobulėti“, – pasakojo Stankevičius.

Treneris pridūrė, jog nepaisant to, kad krepšinis kinams tikrai nėra įaugęs į kraują, vaikinai treniruotėse rodo dideles pastangas.

„Pas juos nėra taip, kaip pas mus, kai pirmoje klasėje tėvai jau klausia, ar vaikas bus profesionalas ir ar jau gali pirkti bilietus į pasaulio čempionatą, – šypsojosi Stankevičius. – Bet čia atvyko tikrai geri vyrukai. 

Jų kultūroje yra labai didelė pagarba mokytojui, treneriui, galų gale užsieniečiui. Kiek leidžia jų anglų kalba, stengiasi bendrauti, šypsosi.“

Kol kas kinai toliau varžysis nelygiose kovose Kauno mėgėjų lygoje, o vėliau, kaip planuojama, su bendraamžiais dalyvaus įvairiuose turnyruose.

Pasak Balčiūno, po keleto mėnesių turėtų jaustis akivaizdi jų pažanga, mat jaunieji krepšininkai turi visai neblogus fizinius duomenis.

„Vaikinai fiziškai tikrai nėra prasti. Jų testai atitinka vidutinius Lietuvos jaunųjų krepšininkų rodiklius, o, pavyzdžiui, šuolio testų vidurkiai net aukštesni.

Žinoma, krepšinio įgūdžių jiems labai trūksta, bet tik laiko klausimas, kada jie tvirčiau pradės jaustis ir aikštėje“, – kalbėjo Balčiūnas.

Nuotr. BNS

Mokslai nesustoja ir Lietuvoje

Kinai Kaune mokosi ne tik krepšinio pagrindų – jie kasdien pavyzdingai kulniuoja ir į pamokas Kauno Gedimino sporto ir sveikatinimo gimnazijoje.

Tiesa, žaidėjams jos dėstomos atskirai ir kol kas koncentruojamasi į anglų kalbą. 

„Vėliau po truputį prijungsime ir pirmuosius kinų kalba dėstomus dalykus. Pradėsime nuo bazinių pamokų, tokių kaip matematika“, – pasakojo Balčiūnas.

Be pamokų Lietuvoje krepšininkai taip pat turi skirti laiko nuotoliniam mokymui iš savo šalies, tad jų dienotvarkė – ypač įtempta.

„Jei po pietų pertraukos užeini pas juos, visi dažniausiai miega. Tas nuovargis natūraliai jaučiasi“, – šypsojosi Stankevičius.

Kinų komanda Kaune apgyvendintame gerame užsieniečių bendrabutyje, ten pat su treneriais darbuojasi ir treniruoklių salėje.

Nors žaidėjai tebėra jauni, pasak Stankevičiaus, juos dėl tvarkos kiek sudrausminti teko tik iš pradžių.

„Aš mėgstu tvarką, darbo kultūrą, tad reikėjo su tuo šiek tiek pakovoti. Pykčių nebuvo, bet kiekvienas treneris nori aplink sukurti aplinką, kurioje malonu dirbti ir dabar viskas tvarkoje. 

Galbūt žaidėjai ne taip atkreipia dėmesį kai kažką girdi iš savų vadovų, bet jei tai pasakau aš ar kuris kitas lietuvis, jie visada geriau reaguoja“, – sakė specialistas.

Lietuvoje kinai gyvena gana monotoniškai – dvi treniruotės per dieną, rytinis ir popietinis mokslo blokai, pietų miegas, keturi maitinimai bei pamokų ruoša.

Nuotr. KKML

Taip jie leis didžiąją dalį savo laiko iki rugpjūčio mėnesio. Vėlesnė, antroji projekto stovykla, planuojama nuo rugsėjo iki kitų metų liepos.

Nors realu, kad dauguma čia atvykusių vaikų niekada netaps profesionalais krepšininkais, Kinijos valdžia vadovaujasi platesniu požiūriu.

Jie tikisi, kad pamažu, perimant europietišką krepšinio kultūrą ir nors kiek kilstelint bendrą lygį, talentai turės geresnę  terpę atsiskleisti.

Stankevičius savo netradicinei komandai taip pat nekelia didelių ar konkrečių tikslų. Pasak trenerio, svarbiausia – padėti bent žingsnį į priekį.

„Šios stovyklos pabaigoje būtų malonu matyti pagerėjusius fizinius testus ir tobulėjimą krepšinyje. Manau, taip ir bus, nes iš vaikinų tikrai matosi noras ir pastangos“, – patikino jis.


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (8)
Ali G
Ar ne šitie krepšininkai praėjusį šeštadienį gėrė Dejavu Kaune? Buvo keletas ir vemiančių prie įėjimo
2019-03-04
-6
Atsakyti
Galvojau apie tai
Ir sugalvojau, kad tai tiesiog nemazi pinigai is Kinijos, kuriuos pasiima keli treneriai/fuinkcionieriai Lietuvoje. Musu krepsiniui tai jokia nauda. Tai tiesiog salutinis projektelis, kuris nesa pinigus kazkokiam ratui zmoniu. Jei net Grigas, kuris, kaip teigiama, yra labai uzsiemes su NKL klubu, dar kazkokiu budu po darbo bando treniruoti ir siuos krepsinio nemokancius zaisti jaunuolius is Kinijos, tai vadinasi uz tai tikrai nemazai moka. Kitu atveju spjautu jis i sita projekta.
2019-03-02
+8
Atsakyti
Lt
paslaugu eksportas ir kiekvienos valstybes svajone, o cia zmogelis nesupranta kur nauda,kad mes paslaugas ir protus eksportuojam..
2019-03-01
-6
Atsakyti
Pažiūrėkit
ko moko kinų vaikus mūsų treneriai:užtvarų statymai,šuoliai,žaidimas du prieš du.O kur metimo technikos pagrindai? Manau,kad šitas žaidimo elementas pamirštas ir mokant krepšinio mūsų vaikus,nes per pastarąjį dešimtmetį neparuoštas nė vienas snaiperis.
2019-03-01
+11
Atsakyti
Kokia mums is to nauda. ogi jokios. ugdom ciurkas vietoj savu. Pradejas skaytiti maniau dar kad klubus rems finansiskai. o va cia butu kitas reikalas. mes primam pora ciurku jie pora lemu. ir uz kiekviena minute palaikita aikstej 10tk. ir ziurim kad mes jau lenkiam acb lyga. nevezis ptienai issikapsto is skolu. komandoj 2 ciurkos 6 lietuviai 2 perspektyvus lietuviai. ir du super zvaigzedes statusa turintis lietuviai. ah butu pasaka ziureti lkl nereiktu jokiu nba. pacukams ziureti.
2019-03-01
+5
Atsakyti
Auris
Man atrodo, kad tie kiniečiai vistiek geriau krepšinį žaidžia, negu tu lietuviškai rašai.
2019-03-02
+7
Atsakyti
ssh
"Krepšinio paslapčių jie taip pat mokosi Kroatijoje, kur programa vykdoma per krepšinio federaciją, ir Slovėnijoje, kur su kinais bendradarbiauja Zagrebo universitetas."

Kažkur šiame sakinyje pamesta logika. Zagrebas kaip ir Kroatijos sostinė. Kodėl tuomet jis su kinais bendradarbiauja Slovėnijoje?
2019-03-01
-4
Atsakyti
Pas mus
tai vadinosi - Sporto Mokykla-Internatas.
2019-03-01
-6
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 8

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.