Nuotr.: G.Šiuparys
Nuotr. G.Šiuparys

Lietuvos krepšinio teisėjų pasaulyje – džiugios dienos. Dar niekada šalies arbitrai nebuvo gavę tokio didelio tarptautinio pripažinimo, o į užsienio vandenis išleidžiama ir pirmoji moteris – Indrė Balnionytė.

25 metų mergina įtraukta į dvylikos Lietuvos arbitrų, kuriems siūloma suteikti FIBA licenciją 2019-2021 m., sąrašą. Jeigu bus patvirtinta, Balnionytė taps pirmąja moterimi nepriklausomos Lietuvos istorijoje, kuriai suteikta tarptautinė teisėjo licencija.

Tam dar reikia FIBA patvirtinimo, tačiau Lietuvos krepšinio teisėjų asociacijos (LKTA) vadovai neabejoja – tai tik formalumas. Balnionytė Lietuvoje atitinka visus tokio lygio teisėjams keliamus reikalavimus ir kitą mėnesį turėtų gauti FIBA licenciją.

„Mums tai – labai džiugu, nes merginos nesiveržia į teisėjavimą,– tinklalapiui „BasketNews.lt“ sakė LKTA prezidentas Kęstutis Pilipauskas. – Pirmajame Lietuvos teisėjų šimtuke yra tik trys merginos, o tarp jų esanti Indrė Balnionytė dabar siūloma FIBA licencijai gauti.“

Trečiadienį ji kartu su dviem FIBA licencijos siekiančiais naujokais – Andžejumi Urbanovičiumi ir Aurimu Borusu – išlaikė fizinio pasirengimo testus. Juose reikia bėgti 20 metrų atkarpas kas dvi minutes greitėjančiu tempu. Moterims užtenka bėgti 8 minutes, tačiau Balnionytė išlaikė ir vyryškąjį normatyvą – 10 minučių  bėgimą.

Balandį dar visų teisėjų laukia krepšinio teorijos testas, kuris atliekamas internetu. Jį išlaikius, FIBA patvirtina licencijas ir jas gavę teisėjai įgyja teisę švilpti tarptautinėse varžybose.

„Ji to verta ir džiugu, kad ji žino, ko nori, – sakė LKTA viceprezidentas Gintaras Vitkauskas. – Žaviuosi tuo, kad ji labai kryptingai dirba ir eina aukštyn.“

Iš kur Lietuvos krepšinio pasaulyje atsirado ši mergina? Teisėjauti ji pradėjo prieš 8 metus, dar atstovaudama Šiaulių „Rūtos“ komandai, su kuria žaidė LMKL pirmenybėse. Po vienų rungtynių ji trenerės paprašė suvesti su kuo nors, kas galėtų ją pamokyti teisėjavimo paslapčių. Taip mergina atsidūrė pas Antaną Ramanauską, buvusį LKL arbitrą, Šiauliuose turintį teisėjų mokyklą.

Nuotr. A. Didžgalvis

Iš pradžių švilpusi mėgėjų varžybose, Balnionytė netrukus pradėjo teisėjauti Regionų krepšinio lygoje (RKL) ir Moksleivių krepšinio lygoje (MKL). Visur jai tekdavo atlaikyti nustebusius žaidėjų ir žiūrovų žvilgsnius.

„Jaudulys buvo didelis, nes Šiauliuose nebuvo nė vienos moters, kuri tai darytų, – „BasketNews.lt“ pasakojo Balnionytė, – Kai ateidavau į salę, kildavo didelė nuostaba, kad teisėjaus moteris. Iš pradžių buvo gan sudėtinga, bet laikui bėgant gerais sprendimais užsitarnavau savo vardą. Po to ta įtampa atslūgo ir dabar visiškai to nebėra.“

Siekdama kilti aukščiau, Balnionytė prieš porą metų persikėlė į Vilnių, kur jos tobulėjimu ėmė rūpintis šio miesto teisėjai – Gintaras Vitkauskas ir Gvidas Gedvilas.

Siekdami merginos tobulėjimo ir matydami jos talentą šiam darbui, vyrai dažnai siekdavo teisėjauti kartu su ja – kad galėtų dalytis patarimais dar vykstant rungtynėms. Atsakomybė ir rungtynių svarba vis augo, o labiau patyrę arbitrai matė, kad tai nė kiek neišmuša jaunosios teisėjos iš stipraus pasitikėjimo savimi.

„Indrė pasižymi tuo, kad nebijo nei keiksmų, kiek karštesnių akimirkų, – pasakojo Vitkauskas. – Gali turėti duomenis, bet jei neturėsi charakterio, toli nenueisi. Ji tai turi, žino, ko nori, ir to siekia.“

Kartu su Balnionytė RKL pirmenybėse taip pat teisėjauja Milita Stalaučinskaitė ir Renata Radišauskaitė.

Balnionytė patenka į geriausių lygos teisėjų dešimtuką ir kitąmet gali debiutuoti NKL pirmenybėse. Anksčiau antroje pagal pajėgumą šalies lygoje yra švilpusi tik Radišauskaitė. LKL dar nėra teisėjavusi jokia moteris.

Gintaras Vitkauskas su Indre Balnionyte (kairėje) ir Milita Stalaučinskaite
Gintaras Vitkauskas su Indre Balnionyte (kairėje) ir Milita Stalaučinskaite

Jeigu gaus FIBA licenciją, Balnionytė pirmiausia bus kviečiama teisėjauti moterų varžyboms. Krepšiniu gyvenanti mergina nieko daugiau kol kas ir nesitiki – siūlymas gauti FIBA licenciją ir taip viršija jos lūkesčius.

„Tai buvo mano svajonė, o ją jau lenkiu pora žingsnių, – sakė Balnionytė. – Dabar svajoju gerai pasirodyti, gerai teisėjauti, ir džiuginti savo rezultatais.“

Teisėja moteris yra neįprastas vaizdas krepšinio aikštelėse ir Balnionytė sako jaučianti didesnį dėmesį iš aplinkinių. Ji taip pat yra ir pavyzdys jaunosioms mergaitėms – švilpdama moksleivių pirmenybėse, teisėja mato nustebusias mergaičių akis.

„Manau, kad tai – sektinas pavyzdys, – apie savo žingsnius įprastai vyrų pasauliu laikytoje srityje kalbėjo Balnionytė. – Anksčiau net nedrįsau pasvajoti, kad kada nors gyvenime galėsiu tarptautiniu mastu atstovauti Lietuvai. Tikiuosi, kad atsiras ir daugiau merginų, kurios norės parodyti savo užsispyrimą ir dirbs dėl to.“

Pastaruosius pora metų iš arti Balnionytės pažangą stebintis Vitkauskas neabejoja – ji ateityje nustebins ne vieną.

„Užsienyje esu matęs ne vieną kolegę teisėją ir esu tikras, kad Indrė jau dabar gali teisėjauti aukštame lygyje“, – sakė Vitkauskas.

Vyrų pasaulyje – karo tarp Eurolygos ir FIBA aukos

Antradienį LKF Vykdomojo komiteto posėdyje iš viso buvo patvirtintas 12 teisėjų, kurie pretenduoja į FIBA licenciją, sąrašas. Toks skaičius – rekordinis šalies istorijoje.

2017 metais, pakeitus FIBA teisėjų licencijavimo tvarką, Lietuva gavo 11 vietų, o šiemet – dar viena daugiau.

Daugiausiai kvotų (14) gauna vos kelios šalys (Ispanija, Serbija, Graikija), todėl LKTA prezidentas Pilipauskas įsitikinęs – tai yra didžiulis Lietuvos arbitrų ir krepšinio apskritai įvertinimas.

„Kvotos pirmiausia skirstomos pagal šalies reitingą. Aukštas Lietuvos reitingas lėmė, kad Lietuvos teisėjai turi ženkliai didesnį skaičių licencijų, nei būdavo anksčiau. Daug lemia ir tai, kiek teisėjų švilpia pasaulio čempionatuose. Per paskutinius dvejus pasaulio jaunimo čempionatuose švilpė trys mūsų teisėjai, o tai taip pat pridėjo balų.“

Visgi tas 12 FIBA licencijoms gauti pateiktų pavardžių sąrašas atskleidžia dramą, kuri tęsiasi dėl FIBA ir Eurolygos karo. FIBA licencijai gauti net nėra įtraukti du arbitrai, kurie patenka tarp keturių geriausiųjų Lietuvoje – Gytis Vilius ir Artūras Šukys.

Pirmasis Eurolygoje švilpią vieną sezoną, o antrasis – du, ir abu yra matomi kaip turinys šviesią ateitį šioje lygoje. Kadangi FIBA į savo renginius Eurolygos teisėjų vis tiek nekviečia, nuspręsta šių dviejų arbitrų į dvyliktuką neįtraukti. Toks sprendimas buvo priimtas pasitarus su abiem vyrais – jie sutiko užleisti vietas kolegoms, kurie neteisėjauja Eurolygoje.

Tai yra savotiška rizika: pavyzdžiui, jeigu FIBA ir Eurolyga po metų susitaikytų, Vilius ir Šukys vis tiek negalėtų švilpti 2021 metų Europos čempionate.

Kiek netikėtai sąraše gauti FIBA licenciją atsirado kito Eurolygos švilpiančio lietuvio, Jurgio Laurinavičiaus pavardė. Jis dėl krepšinio organizacijų konflikto pastaruosius dvejus metus nešvilpė FIBA varžybose, tačiau dabar į jas pretenduos.

To priežastis – Laurinavičiaus abejonė dėl savo ateities Eurolygos struktūroje. Jeigu Eurolygos teisėjų vadams jis taptų nereikalingas, Laurinavičius tikisi gauti FIBA licenciją.

Tiesa, kad taip įvyktų, kol kas nėra jokios garantijos – FIBA gali pasirinkti ignoruoti teisėją, kuris šį sezoną švilpia Eurolygoje. Iki šiol būtent taip FIBA ir elgdavosi.

„Ši taisyklė yra nerašyta, bet ji egzistuoja“, – sakė Pilipauskas.

Gauti FIBA licencijas šiemet pretenduoja ir rekordinis skaičius komisarų – 6. Greta anksčiau šias pareigas užėmusių Romualdo Brazausko, Algimanto Pavilonio, Kęstučio Pilipausko ir Kęstučio Skerio siūlomos Rasos Liuimienės ir Virgilijaus Urbšio kandidatūros.


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (12)
pas ja
kelintas dydis?
2019-03-16
+1
Atsakyti
J
Filipinu megeju lygoj jai tik svilpti.
2019-03-15
-5
Atsakyti
Di
Gerai svilpia...tikrai gerai, klaidu daro, bet vyrai dar lietuvoje didelis ego tai reaguoja labai jau ispustai.
2019-03-15
Atsakyti
Virgis
Na Rkl tai nekažka jai sekasi. Gauna velnių nemažai
2019-03-15
-1
Atsakyti
Anonimas
su 12 autiku siauliuose vazinedavosi, draugelis sake smagiai uzjudedavo pas jis vakarais po varzybu hatoje :D
2019-03-15
-15
Atsakyti
Labarbar
Tragiskai ji teisejauja, rkle kur atvaziuoja pasvilpt tai ten nuo jos ir spjaudosi komandos. Pabludo matyt federaciha, kisa bele tik kad prakist.
2019-03-15
-2
Atsakyti
per feizbooka meginau ja merginti tai faka atsiunte. grubi labai.:)
2019-03-15
+9
Atsakyti
oho
Jau visai federacija pabludo. Dar straipsni pas Miklova uzsake... Svilpe jin Lietuvos 3x3 cempionate vasara, tai vargsele net nesuprato kuo skirias krepsinis 3x3 ir koks grubus ten zaidimas.. Tragiskas jos teisejavimas...
2019-03-15
-4
Atsakyti
expert
Daznai svilpia megeju varzybose. Viena blogiausiu teiseju, niekad negali jai nieko pasakyti iskart grasina technine, principinga perdaug ir labai daznai klystanti ir nepripazina savo klaidu. Neverta kategirijos.
2019-03-15
+7
Atsakyti
Jou
Pritariu 110%. Neduok dieve su ja dar koki balvona pastato
2019-03-15
-1
Atsakyti
Skaitytojas
Ponas Miklovai: "Iki šiol jokia teisėja moteris nėra švilpusi NKL ar LKL varžybose." Tai netiesa. NKL jau yra teisejavusi Renata Radisauskaite.
2019-03-15
+10
Atsakyti
Katčiukas
na iki teisėjavimo jai dar toli. na bet sėkmės :)
2019-03-15
-7
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 12

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.