Nuotr.: AP – Scanpix
Nuotr. AP – Scanpix

NBA ir San Antonijaus „Spurs“ legenda Tony Parkeris vakar paskelbė, jog baigia krepšininko karjerą, per kurią prancūzas padovanojo šio sporto gerbėjams daug įsimintinų epizodų.

Tony Parker

Tony  Parker
Tony  Parker
MIN: 17.91
PTS: 9.46 (51.79%)
REB: 1.48
AS: 3.7
ST: 0.38
BS: 0.13
TO: 1.34
GM: 56

Gynėjas per savo karjerą NBA žaidė 18 sezonų bei 6 kartus buvo išrinktas į „Visų žvaigždžių“ komandą, 4 kartus tapo NBA čempionu, o 2007-aisiais tapo finalo MVP.

Parkeris iš viso sužaidė 1254 mačus (32-as rezultatas lygos istorijoje) ir pelnė 19473 taškus (49-as rezultatas) bei atliko 7036 rezultatyvius perdavimus (17-as rezultatas).

„Daug skirtingų veiksnių mane privedė prie sprendimo baigti karjerą. Bet suvokiau, kad nebegaliu būti Tony Parkeris ir kautis dėl titulų, todėl nebenoriu žaisti“, – apie karjeros pabaigą pranešė įžaidėjas.

Pateikiame „The Athletic“ žurnalisto Jabari Youngo straipsnį apie įsimintiną Parkerio karjerą.

Besididžiuojantis tėtis

Pirmadienio rytą Tony Parkerio tėtis Tony vyresnysis sulaukė Chriso Paulo tėčio Charleso skambučio. Jie yra artimi draugai, todėl tai nebuvo keista. Charleso pasakyta naujiena – buvo.

Tony vyresniajam buvo pranešta, jog jo sūnus paskelbė apie karjeros pabaigą.

Tai nebuvo staigmena, nes jis žinojo, kad tai artėja. Praėjusią vasarą Parkeris paliko vienintelę NBA organizaciją, kurią žinojo, ir persikėlė į Šarlotės „Hornets“. Su ja pasirašyta dvejų metų 10 milijonų JAV dolerių sutartis, tačiau buvo sutarta, jog vasarą prancūzas galės nuspręsti, ar grįžti į klubą.

Nuotr. Reuters

37-erių metų Parkeris buvo neapsisprendęs, bet jis žinojo, kad atėjo laikas. Tony vyresnysis klausėsi sūnaus diskusijų apie pasirinkimus dėl ateities bei pasakė: „Tu turi padaryti šį sprendimą pats, nes po to turėsi su tuo gyventi.“ Tik sužinojęs apie sūnaus pasirinkimą, Tony vyresnysis pasiėmė telefoną ir pradėjo skaityti Parkerio paaiškinimą.

Tony vyresnysis priėjo prie šių žodžių: „Krepšinis yra skirtas jauniems žaidėjams. Todėl aš supratau labai anksti, kad laikas pasitraukti.“

Šie žodžiai geriausiai persidavė Parkerio tėčiui.

„Aš gerbiu tai, ką jis suprato. Nėra reikalo žaidėjams, kurie per ilgas savo karjeras viską įrodė, rungtyniauti daug metų, nes vėliau jie nebebūna tais pačiais krepšininkais.

Tu niekada nenori pasirodyti blogai. Nenori gauti traumos. Ir žinoma, kai žaidi prieš 10-15 metų jaunesnius vyrukus, tai padeda greičiau viską suprasti“, – sakė Tony vyresnysis.

Iki šio momento Tony vyresnysis su sūnumi nešnekėjo, bet tai artimiausiu metu įvyks ir jis nežada kalbėti apie praeitį.

„Kas toliau? Ką daryti toliau? Mes turėsime pokalbį su juo, ką jis planuoja veikti“, – sakė Tony vyresnysis.

O 37-erių metų Prancūzijos legenda yra pasiruošęs gyvenimui ne krepšinio aikštėje. Parkeris yra finansiškai nepriklausomas, laimingas vyras ir dviejų vaikų tėvas. Jis taip pat valdo Vilerbano ASVEL klubą bei planuoja šeštadienį vykti į Prancūzijos lygos finalą.

Atidžiau pažiūrėjus, kodėl Parkeris pasirašė sutartį su Šarlotės klubu, atsiranda daugiau atsakymų.

Nuotr. af

Parkeris, kuris užaugo dievindamas Michaelą Jordaną, galėjo iš arčiau susipažinti, kaip Jordanas valdo klubą. Parkeris ateityje nori valdyti NBA komandą, todėl Tony vyresnysis teigia, jog sūnaus buvimas „Hornets“ ekipoje buvo daugiau nei žaidimas.

„Tu gali atlikti praktiką vis dar būdamas žaidėju ir mokytis, kaip veikia klubo vadyba. Jis turėjo puikų pavyzdį San Antonijuje, bet buvimas Šarlotėje ir matymas buvusio krepšininko valdymą buvo galimybė palyginti krepšininko ir vadovo profesijų skirtumus“, – sakė Parkerio tėtis.

Prisimindamas visą sūnaus karjerą, Tony vyresnysis negailėjo jam gražiausių žodžių.

„Aš neįtikėtinai didžiuojuosi juo. Jis puikiai tvarkėsi tiek su teigiamais, tiek su neigiamais dalykais per visą savo karjerą. 17 metų buvimas „Spurs“ organizacijoje nenutinka bet kuriam profesionaliam krepšininkui“, – sūnaus karjera džiaugėsi Tony vyresnysis.

Parkerio kantrumas

Trys momentai stovi Parkerio tėčio akyse, kai pradedama kalbėti apie sūnaus krepšininko karjerą.

Pirmasis, kai Parkeris 2000-aisiais padėjo Prancūzijos 18-mečių rinktinei iškovoti aukso medalius. Antrasis, kai Parkeris 2001-ųjų NBA naujokų biržoje buvo pašauktas „Spurs“ 28-uoju šaukimu.

Momentas numeris trys yra unikalus. Tony vyresnysis pasirinko 2001-ųjų lapkričio 6-ąją. Dieną, kai Parkeris pirmą kartą „Spurs“ gretose starto penkete žaidė įžaidėjo pozicijoje. Tai buvo vaidmuo, su kuriuo Parkeris nebuvo susidūręs prieš tai savo karjeroje. Tai buvo Greggo Popovichiaus sumanymas transformuoti Parkerį į Antonio Danielso vietą (buvęs „Spurs“ įžaidėjas 1998-2002 metų laikotarpiu).

Nuotr. AFP-Scanpix

Tony vyresnysis buvo informuotas, kad Danielsas taip pat ką tik davė interviu „The Athletic“ apie jo sūnaus karjeros pabaigą ir prisiminė momentą, kai Parkeris pirmą kartą pradėjo dvikovą starto penkete.

Ką Danielsas tuomet patarė Parkeriui? Būti kantriam.

„Jis tą ir padarė, – atsakydamas į Danielso žodžius, teigė Parkeris vyresnysis. – Ir jis puikiai sutarė su Danielsu. Atvykti iš Europos 19-mečiui į NBA buvo sunku, nes tada europiečiai nesulaukdavo daug pagarbos. O įžaidėjo pozicija yra viena iš sunkiausių, kurioje tenka rungtyniauti NBA.“

Danielsas taip pat buvo kovotojas. Atiduoti starto penketo poziciją nebuvo lengva, bet jis teigia, kad tai nebuvo sunku padaryti, kai Popovichius atliko šį sprendimą.

„Taip veikia NBA. Tai gyvenimas ir reikia judėti toliau“, – sakė Danielsas.

Danielso nauja misija buvo tapti mentoriumi Parkeriui ir jis stengėsi jam perteikti visą informaciją, gautą iš buvusių bendražygių – Steve'o Kerro ir Avery Johnsono.

„Aš pamačiau Parkerio potencialą nuo pirmosios jo dienos. Jis buvo jaunas ir nepatyręs, bet buvo labai talentingas, greitas ir tikrai geras“, – kalbėjo Danielsas.

Danielsas taip pat atkreipė dėmesį į vieną Parkerio savybę.

„Jis nuolat klausinėdavo. Šiomis dienomis jauni vyrukai ateina į lygą galvodami: „Viskas sukasi aplink mane. Aš viską žinau.“ Parkeris toks nebuvo. Jis norėjo pažinti NBA, įgauti patirties ir todėl turėjo tokią sėkmingą karjerą“, – prisiminė Danielsas.

Parkeris buvo labiausiai apdovanotas tuo, kad aplink save turėjo veteranus, mano Danielsas. Jie davė pamokų prancūzui prisitaikyti prie naujos pozicijos NBA lygiu. Bet tos pamokos neapsiėjo be iššūkių.

Nuotr. AFP – Scanpix

Niekam nėra paslaptis, kad Popovichius yra labai reiklus treneris. Kiti du „Didžiojo trejeto“ nariai tai žinojo, Parkeris taip pat. 

Prancūzas dažnai sulaukdavo priekaištų iš stratego už padarytas klaidas. Popovichius taip tikėjosi padėti krepšininkui greičiau transformuotis iš paauglio į brandų žaidėją.

„Aš buvau tikrai griežtas jam, nes norėjau greitai sužinoti, ar jis psichologiškai stiprus žaisti šioje lygoje su šiais žmonėmis. Ir aš įmečiau jį į degančią ugnį bei žiūrėjau, kaip jam sekasi su tuo tvarkytis“, – 2017-aisiais, prisimindamas Parkerio karjeros pradžią, kalbėjo Popovichius.

Danielsas iš arti stebėjo, kaip Parkeris buvo mokomas Popovichiaus ir negalėjo nustoti žavėtis prancūzo psichologija.

„Yra vienas dalykas, dėl ko Tony gerbiau visą laiką. Jis puikiai priimdavo Popovichiaus pamokas ir buvo lengvai treniruojamas. Net ir karjeros pabaigoje. Yra neįtikėtina, kiek tu gali išmokti, kai tave gerai treniruoja. Gali turėti visą talentą pasaulyje, visą pasaulio greitį, bet jei nesileisi treniruojamas, tai Tony Parkeris nebūtų atsidūręs ten, kur dabar yra.

Ypatingas talentas. Iš tikrųjų, jis buvo stiprus, ir manau, kad jis gauna per mažai įvertinimo už tai, kaip buvo pasiruošęs psichologiškai“, – pagyrimų buvusiam bendraklubiui negailėjo Danielsas.

Dar viena veterano sesija

Tikriausiai psichologiškai Parkeris anksti sustiprėjo dėl Portlando „Trail Blazers“ legendos Terry Porterio, kuris buvo „Spurs“ ekipoje pirmąjį Parkerio sezoną lygoje.

Porteris yra senosios mokyklos atstovas. Jis buvo itin vertingas jauniems žaidėjams ir kai Porteris pasisiūlė padėti Parkeriui, prancūzas nedvejodamas sutiko. 

Paauglys visada, kai tik galėdavo, prisijungdavo prie 38-erių metų Porterio pietų stalo jo namuose arba kartu eidavo žiūrėti filmus.

„Jį visada intrigavo žaidimas ir tai buvo „Spurs“ mada – priglausti jaunus žaidėjus po savo sparneliu ir juos profesionaliai treniruoti“, – sakė Porteris.

Porteris taip pat padėjo Parkeriui suprasti, ko Popovichius reikalauja iš įžaidėjo. Prancūzas nuolat po rungtynių siekdavo vietos autobuse prie Porterio ir klausdavo, ką padarė ne taip. Porteris turėdavo atsakymą ir norėjo Parkerį priversti labiau išnaudoti savo greitį.

„Kai esi toks greitas kaip jis, tu negali visą laiką bėgti 100 procentu. Reikia išmokti, kaip žaisti skirtingu greičiu kiekvienoje situacijoje. Apie šį dalyką mes nuolat kalbėdavome“, – prisiminė Porteris.

Porteris taip pat formavo Parkerio įžaidėjo IQ ir padėjo suprasti, kada perduoti kamuolį Timui Duncanui ir Davidui Robinsonui, o kada būti agresyviam. Parkeris išmoko, kaip valdyti savo greitį.

Ši mentorystė taip suartino Porterį su prancūzu, kad dabar jis yra vadinamas šeimos nariu. Be Porterio pagalbos niekas nežino, kaip būtų susiklosčiusi Parkerio karjera.

„Didelį, – paklaustas, kokį vaidmenį Porteris atliko Parkerio karjeroje, atsakė Tony Parkeris vyresnysis. – Mes be galo mylime Terry. Jis aukojo savo laiką ir užsiėmė sūnumi kritinėmis situacijomis. Turėdamas Terry Porterį aplink, negali prašyti geresnio žmogaus.“

Ir kai Porteris gaus galimybę pasikalbėti su Parkeriu, jis pasakys, kad didžiuojasi, kaip prancūzui pavyko paneigti prognozes ir tapti vienu geriausių visų laikų NBA įžaidėju.

„Buvo daug klausimų, kokiu žaidėju jis taps. Parkeris buvo labai smulkus ir atvyko iš Europos, bet jo noras būti puikiu padarė jį ypatingu. Didžiuojuosi, kad galiu jį pažinoti ir galėjau prisidėti prie jo karjeros, kuri, mano nuomone, yra verta „Šlovės muziejaus“, – kalbėjo Porteris.

Finalinė dovana

Tėvo diena JAV šiais metais švenčiama birželio 16-ąją, o Tony vyresnysis jau yra paruošęs savo sūnui dovaną karjeros baigimo proga.

„Tai bus tikrai iš Teksaso“, – teigė Parkerio tėtis.

Paklaustas, kodėl būtent iš ten, Tony vyresnysis nesudvejojo.

„Ten jis praleido 17 metų. Turėjau surasti kažką legalaus ir kažką, ką jis drąsiai galėtų įsidėti į savo trofėjų lentyną.“

Dar kartą Parkerio sprendimas tėčiui nebuvo netikėtas. Tony vyresnysis žinojo, kad artėja ta diena ir dabar laikas atšvęsti prieš sūnui pradedant naują gyvenimo etapą.

„Tai buvo geras sprendimas ir, manau, tinkamas laikas. Ir taip pat, žinant jo kitas veiklas, jis negalėjo pasirinkti geresnio laiko“, – neabejojo Tony vyresnysis.

Paskutinis „Didžiojo trejeto“ narys Parkeris baigė karjerą, kurią lydėjo kantrumu ir savo psichologiniu stiprumu. Sunkiai kažkas galėtų paneigti jo didelį indėlį į sukurtą „Spurs“ dinastiją.

Dabar, kai Parkerio karjera oficialiai baigėsi, Danielsas turi tik vieną pastebėjimą – ji baigėsi ne toje vietoje.

„Manu (Ginobili) karjerą baigė „Spurs“. Timas (Duncanas) karjerą baigė čia („Spurs“). Tą turėjo padaryti ir Tony, nes jis to nusipelnė“, – sakė Danielsas.

Prieš Tony vyresniajam pabaigiant interviu, buvo surežisuotas scenarijus, kai kažkas paklausė: „Kas yra Tony Parkeris?“

Tony vyresnysis atsisuko atgal, pažiūrėjo į klausiantįjį ir atsakė.

„Aš manau, kad Tony yra krepšininkas, atvykęs iš Europos ir žaidęs NBA. Girdėjau, kad jis buvo tikrai geras, bet aš nežinau. Tu turėtum pažiūrėti, kiek jis buvo geras.

Ir tada tiesiog judėti į priekį“, – baigė Parkerio tėtis.


Rodyti komentarus
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 1

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.