Nuotr.: Facebook
Nuotr. Facebook

Antradienį (06.18) Amsterdame prasidės šeštasis FIBA 3x3 pasaulio čempionatas, o po trijų čempionatų pertraukos Lietuva vyrų grupėje vėl turės savo komandą.

Dainius Novickas

Dainius  Novickas
Komanda: Timoverslas-Baltstata
Pozicija: SF
Amžius: 40
Ūgis: 195 cm
Svoris: 90 kg
Gimimo vieta: Lietuva

3x3 rungtį įtraukus į Tokijo olimpiados programą, Lietuvoje vėl atsirado didesnis dėmesys šiai sporto šakai, o po surengto mūsų šalies atvirojo 3x3 krepšinio čempionato paaiškėjo komanda, vyksianti į Amsterdamą.

Po įvykusių penkių etapų bendroje įskaitoje pirmoje vietoje atsidūrė Šakių „Gulbelė“, kurią sudaro NKL besivaržančio „Vyčio“ klubo žaidėjai: Marijus Užupis, Šarūnas Vingelis, Paulius Beliavičius bei Aurelijus Pukelis. Vis dėlto pastarasis dėl FIBA galiojančių reitingo taisyklių negalės žaisti pasaulio čempionate, o jį pakeis „Šilutėje“ praėjusį sezoną rungtyniavęs Evaldas Džiaugys.

Tinklalapis „BasketNews.lt“ apžvelgia 3x3 pasaulio čempionatų praeitį, šios sporto šakos taisykles, lietuvių galimybes Amsterdame bei turnyro favoritus.

Čempionatų praeitis

FIBA organizuojamas 3x3 pasaulio čempionatas pirmą kartą įvyko 2012-aisiais ir dabar yra rengiamas kasmet.

Vis dėlto per įvykusius penkis pasaulio čempionatus Lietuvos vardą matėme tik 2014-aisiais Maskvoje, kai Ovidijus Varanauskas, Vitalijus Lukša, Darius Tarvydas ir Giedrius Marčiukaitis liko prizininkų pakylos papėdėje – ketvirtoje vietoje.

Nuotr. LKF

Atrodytų, jog 3x3 krepšinio rungtis dar yra labai jauna, tačiau šios sporto šakos čempionatai buvo pradėti rengti jau pirmojo šio tūkstantmečio dešimtmečio pradžioje.

„Prieš pradedant FIBA reguliuoti 3x3 krepšinį, vykdavo neoficialūs pasaulio čempionatai ir lietuviai nuolat gerai pasirodydavo. Vis dėlto, kai įsikišo FIBA, Lietuva pradėjo atsilikti nuo tų šalių, kurios kryptingai siekė rezultatų, todėl dabar negalime vadintis trijulių krepšinio gigantais bei turime vytis nuvažiavusį traukinį“, – sakė šios sporto šakos entuziastas Dainius Novickas.

Paulius Beliavičius

Paulius  Beliavičius
Paulius  Beliavičius
MIN: 26.59
PTS: 6 (33.33%)
REB: 2.5
AS: 3.5
ST: 2
BS: 0.5
TO: 1
GM: 2

O praėjusiame dešimtmetyje Lietuva 3x3 krepšinyje tikrai turėjo kuo pasigirti – 2006 ir 2009 metais tapo pasaulio čempionais.

Per pastarąjį dešimtmetį 3x3 sporto šaka pasaulyje stipriai pažengė į priekį, o prisimindamas pirmuosius čempionatus Novickas sunkiai galėjo sulaikyti šypseną.

„Nepasakysiu, kurie buvo tiksliai metai, bet tai buvo vienas pirmųjų čempionatų. Laimėjome atranką Lietuvoje ir patekome į pasaulio čempionatą Italijoje. Atsimenu, susiplanavome kelionę, jau turėjome bilietus ir dingo organizatoriai“, – laukinius laikus trijulių krepšinyje prisiminė Novickas.

Dabar 3x3 sporto šaka nebėra tokia egzotinė, ji turi vietą olimpiadoje, profesionalius klubus bei aiškias žaidimo taisykles.

Taisyklės

Ši rungtis per eilę metų formavo taisykles ir dabar jos yra kurį laiką nusistovėjusios, tačiau jose išlieka įdomių niuansų.

3x3 komandą sudaro keturi žaidėjai (3 žaidžia + 1 atsarginis), o rungtynių trukmė yra 10 minučių (stabdant laiką) arba žaidžiama iki tol, kol viena komanda surinks 21 tašką.

Jeigu pasibaigus rungtynių laikui rezultatas yra lygus, žaidžiama iki dviejų taškų. Tai reiškia, jei komanda pataiko tolimą metimą, žaidimas baigtas, nes už tritaškį šioje rungtyje skiriami du taškai, už metimą iš vidutinio nuotolio – vienas. Už taiklų baudos metimą taip pat yra įskaitomas vienas taškas.

Atakai skiriama 12 sekundžių ir šis laikas yra pradedamas skaičiuoti iškart po taiklaus arba netaiklaus varžovų metimo.

Įdomi ir nenuspėjamumo suteikianti taisyklė yra susijusi su pražangomis: nuo 7-ojo komandinio pažeidimo yra metami du baudos metimai, o nuo 10-ojo – du baudos metimai ir kamuolys lieka atakavusiųjų rankose.

Nuotr. FIBA

„Labai dinaminė taisyklė. Atrodo, gali pirmauti 5-7 taškais, likus porai minučių iki mačo pabaigos, bet jei esi prisirinkęs pražangų, negali jaustis ramiai, nes viskas labai greitai gali pasikeisti“, – pražangų taisyklę išskyrė pasaulio čempionate mūsų šaliai atstovausiantis Paulius Beliavičius.

Dažnai krepšinio gerbėjai nustemba, sužinoję, jog 3x3 krepšinis žaidžiamas su 6 dydžio kamuoliu. Vis dėlto jo svoris atitinka 7 kamuolio dydį, todėl dažnai žaidėjams būna sunku psichologiškai persiorentuoti nuo 5x5 žaidimo.

Kita, tiesiogiai pasaulio čempionatui skirta taisyklė, yra susijusi su reitingo taškais ir būtent dėl jos vos ne paskutinę minutę Pukelį rinktinėje turėjo pakeisti Džiaugys. 

„Šią taisyklę mes patys vėlai sužinojome. FIBA pranešė, jog šaliai atstovauti pasaulio čempionate gali dalyvauti tik žaidėjai patenkantys į valstybės Top 10 reitingą. Jei tai galiotų čempionato metu, Pukelis būtų spėjęs susirinkti taškus, bet buvo žiūrima į balandžio vidurio reitingą, todėl taip gavosi, kad turėjome atlikti priverstinį keitimą“, – pasakojo Beliavičius.

Žaidėjai reitingo taškus renka kiekviename turnyre, o jų dydis priklauso nuo pajėgumo, kurį nustato FIBA. Taškai sumuojasi bei yra žiūrima į devynis krepšininko geriausius pasiektus rezultatus metų eigoje.

Lietuvių galimybės

Po trijų čempionatų pertraukos į pirmenybes sugrįžtanti Lietuva, panašu, nežada būti tik stebėtoja.

Pasibaigus NKL sezonui, „Gulbelės“ ekipos krepšininkai nenustojo sportuoti ir pradėjo intensyviai ruoštis 3x3 pasaulio čempionatui.

Anksčiau rašėme apie profesionalius 3x3 klubus, o būtent „Gulbelę“ ir galime vadinti pirmąja tokia ekipa Lietuvoje.

Nuotr. FIBA 3x3

„Iš tiesų, į tai žiūrime profesionaliai ir už tai gauname atlyginimą. Ryte sportuojame su fizinio rengimo treneriu Aurimu Bikulčiu, o vakare renkamės į treniruotę bei žaidžiame 3x3 tarpusavyje su kita komanda, kuri vyks į Europos žaidynes. Savaitgaliais dažniausiai vykstame į turnyrus ir bandome kaupti patirtį, nes šios rungties specifika stipriai skiriasi nuo 5x5 krepšinio“, – apie „Gulbelės“ žaidėjų kasdienybę kalbėjo Beliavičius.

Lietuvoje pastaruoju metu susidomėjimas šia sporto šaka yra išaugęs tiek iš federacijos pusės, tiek iš pačių žaidėjų: įvairiuose mūsų šalies kampeliuose rengiami 3x3 turnyrai, nuosekliai renkami reitingo taškai, o liepos mėnesį antrus metus paeiliui bus surengtas ir „Challenger“ turnyras.

Kylančiu 3x3 krepšinio lygiu Lietuvoje bei „Gulbelės“ požiūriu džiaugėsi ir 3x3 asociacijos narys Novickas.

„Tai, kokia linkme dabar einame, yra labai gerai. Žinoma, reikia padėkoti žmonėms, kurie sukuria sąlygas dirbti. Jei ateityje išlaikysime tokias tendencijas, viskas greitai mūsų šalyje pasikeis į gerąją pusę. Šioje rungtyje labai daug lemia patirtis

„Gulbelė“, manau, yra geriausias šiuo metu mūsų šalies variantas, o jų požiūris ir nuosekli sistema leidžia tikėtis, kad ateityje turėsime profesionalų klubą, kurį kartais išvysime ir aukščiausio lygio turuose“, – teigė Novickas.

Iš NKL žaidėjų sudaryta komanda po sezono jau spėjo sudalyvauti ir pajėgiuose tarptautiniuose „Challenger“ turnyruose Serbijoje ir Kipre.

Nors kalnų ten nuversti ir nepavyko, tačiau įgyta patirtis tokio rango varžybose turėtų lietuviams padėti Amsterdame.

„Tiek Novi Sade, tiek Limasolyje pasirodymą baigėme ketvirtfinalyje. Galėjome pasirodyti ir geriau, tačiau mums dar trūksta patirties, o tokiuose renginiuose jos įgauni žymiai daugiau nei per bet kokias treniruotes.

Serbijoje turnyro organizatoriai kalbėjo, kad tai yra stipriausias „Challenger“ turnyras istorijoje. Jame dalyvavo penkios komandos iš pirmojo dešimtuko pasaulyje“, – sakė septintą reitingą Lietuvoje turintis Beliavičius.

Lietuva pasaulio čempionate pateko į C grupę ir kovos su Kataro, Prancūzijos, Kinijos ir Slovėnijos rinktinėmis. Į turnyro ketvirtfinalį pateks dvi geriausios pogrupio komandos.

Ko galime tikėtis iš Lietuvos?

„Sunku prognozuoti. Vis dėlto yra susidariusi tokia tendencija, jog į tokius čempionatus atvažiuoja ne visi geriausi 3x3 krepšininkai, nes ši sporto rungtis yra komercinė ir viskas sukasi aplink pinigus. 

Grupės favoritai bus Slovėnija ir Prancūzija. Slovėnų komanda yra penkta pasauliniame reitinge. Kataras dažnai surinkdavo pajėgią komandą, tačiau šiemet jie atvažiuoja be natūralizuotų amerikiečių. Kinija skiria didelį dėmesį 3x3 krepšiniui, bet jiems dar reikia laiko“, – apie varžovus kalbėjo Novickas.

Minėtąją Slovėnijos komandą „Gulbelė“ jau įveikė Limasolyje, kai grupės etape tituluotąjį „Piran“ klubą palaužė 18:16.

„Tikrai vykstame į Amsterdamą nieko nebijodami. Kažką prognozuoti yra sunku, kiekvienos rungtynės yra nauja istorija ir prie galutinio rezultato prisideda daug niuansų. Pirminis tikslas yra patekti į ketvirtfinalį“, – ryžtingai kalbėjo Šakių „Vyčio“ ir „Gulbelės“ krepšininkas Beliavičius.

3x3 elitas

Per įvykusius penkis pasaulio čempionatus tik Serbijos vyrų rinktinei pavyko iškovoti medalius visose pirmenybėse.

Serbijos rinktinė, kurią sudaro eilę metų 3x3 įvairiuose turnyruose dominuojančio „Novi Sad“ klubo žaidėjai, iškovojo keturis aukso medalius ir tik 2014-aisiais finale nusileido Katarui.

Su pirmąjį pasaulinį reitingą turinčiu klubu jau spėjo susidurti ir „Gulbelė“, kuri Serbijos „Challengerio“ turnyre ketvirtfinalyje 15:22 nusileido aikštelės šeimininkams.

„Tarptautiname krepšinyje pamatėme, kad su visais galima kovoti. Nėra taip, kad 20-ąjį reitingą lengviau įveikti negu pirmąjį. 

Kodėl serbai nuolat laimi? „Novi Sad“ žaidžia gudriau, nagliau, nes jie jau eilę metų propaguoja šią sporto šaką. Jie išsiskiria patirtimi bei situacijų skaitymu. Kiekvieną klaidą serbai paverčia taškais, nes puikiai jaučia vienas kitą aikštėje ir net jei atsilieka rungtynėse 5-6 taškais, toliau žaidžia savo krepšinį ir niekada nepasiduoda. Tai yra 3x3 elitas, visiški profesionalai“, – serbų pranašumus vardino Beliavičius.

Nepaisant įspūdingo Serbijos dominavimo trijulių krepšinyje, Beliavičius išskiria netikėtumo faktorių, kuris gali pakeisti rungtynių eigą iš esmės.

„Daug priklauso nuo oro sąlygų. Pavyzdžiui, yra tritaškininkų komandos ir jei tą dieną bus didelis vėjas, jau yra blogai. Arba atvirkščiai, jei lyja, turnyras perkeliamas į salę ir tada snaiperiams būna geriau.

Ta pati pražangų taisyklė. Kartais teisėjai vienaip traktuoja pražangas, kartais kitaip ir vėl atsiranda netikėtumo faktorius“, – teigė praėjusį sezoną NKL po 15 naudingumo balų rinkęs Beliavičius.

Kaip galimi turnyro favoritai yra išskiriami kaimynai latviai.

Latvijos komanda pasaulio čempionate dar nėra iškovojusi medalių, tačiau jau spėjo laimėti Europos čempionato auksą, kai pusfinalyje pamokė tuos pačius serbus, bei sidabrą, o pasauliniame reitinge jų komanda užimą trečiąją vietą.

„Latvija daug investuoja į šį sportą, jų žaidėjai anksčiau žaidė profesionaliai 5x5 krepšinį, tačiau sulaukę dėmesio iš rėmėjų ir federacijos pradėjo dalyvauti tik 3x3 turnyruose. Kaip matome, tai duoda vaisių. Pastaruoju metu jie meta didžiausią iššūkį dominuojančioms Serbijos komandoms“, – apie kaimyninės šalies sėkmę pasakojo Novickas.

Lietuvos rinktinės tvarkaraštis pasaulio čempionate

Birželio 19 d. 11 val. 20 min. Lietuva – Prancūzija

Birželio 19 d. 14 val. 50 min. Lietuva – Slovėnija

Birželio 21 d. 11 val. 50 min. Lietuva – Kataras

Birželio 21 d. 14 val. 50 min. Lietuva – Kinija


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (7)
Leksas bl
joa, aktualiausia Sakiu gulbele ir 3x3... tai parasykit apie kitus miesteliu 3x3 turnyrus
2019-06-14
+1
Atsakyti
komentatoriams
Eikit degintis i papliudymius,o ne cia verkit.
2019-06-14
+10
Atsakyti
Bun
kiek tas Novickas prasilakes dar visir komentuos cia? :Ddd
2019-06-14
Atsakyti
Basketnewsui!
ar galite sita redaktoriu mesti lauk, pastoviai raso vejus, dabar aktualijos nba finalo atomazga, klubu turgus, o jis raso apie kazkokius nezinomus zaidejus kaip jie zaidzia kieme 3pries3
2019-06-14
+1
Atsakyti
Bud
Na, jeigu tau straipsniai apie olimpinę sporto šaką, kuri vadinasi krepšinis, neįdomu, tai skaityk puslapį Žmonės. Niekas juk neverčia
2019-06-17
-3
Atsakyti
Leksai
leksai niekam

neidomu tas 3x3
2019-06-14
+3
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 7

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.