Vasario 5-6 dienomis Šiauliuose stipriausios Lietuvos vyrų komandos kovos dėl Lietuvos krepšinio federacijos Didžiosios taurės. Po 5 metų pertraukos tik antrą kartą rengiamas turnyras jau dabar yra prestižinis. Jo metu žemesnių lygų komandos turi galimybę susikauti su LKL narėmis, o taurės laimėtojai gauna Eurolygos reitingo taškų. Todėl stipriausios komandos dėl taurės kovoja iš visų jėgų. 

LKF prezidento Vlado Garasto iniciatyva atgaivintą taurės turnyrą prieš metus per Klaipėdoje surengtas finalo ketverto varžybas laimėjo Kauno „Žalgiris“. LKL čempionai finale palaužė Vilniaus „Lietuvos rytą“. Trečioji vieta atiteko Kėdainių „Nevėžiui“, per mažojo finalo mačą netikėtai parklupdžiusiam „Šiaulius“. Vasario 6-ąją paaiškės 2007-2008 metų sezono taurės laimėtojai. 

Pradžia – 1949-aisiais 

[image=8347 right Trečiojo numerio viršelis]„Buvome viena iš vos 7 šalių, kuriose nevyko krepšinio taurės varžybos, – prisiminė LKF prezidentas Garastas. – Kitos 6 šalys buvo tokios, kurių su krepšiniu sieti nelabai išeina. Kitur taurės turnyrai vyksta, jie yra svarbūs ir prestižiniai. Būtinai reikėjo atgaivinti šį turnyrą ir mums. Pasikeitė ir komandų motyvacija, nes dabar už pergalę jos gauna Eurolygos reitingo taškų“. 

Lietuvoje taurių turnyrai su pertraukomis rengiami nuo 1949 metų. Pirmąsias tokio turnyro rungtynes 1949-ųjų balandžio 20 dieną žaidė Biržų „Žalgirio“ ir Šiaulių apskrities rinktinė (be Šiaulių miesto krepšininkų). Tą istorinį mačą rezultatu 49:47 laimėjo namie žaidę biržiečiai. Pirmaisiais Lietuvos krepšinio taurės savininkais tapo KKI (Kūno kultūros institutas) krepšininkai. Valerijaus Grešnovo treniruotoje ekipoje tuomet žaidė Stepas Butautas, Zigmas Jakubauskas, Vytautas Kulakauskas, Justinas Lagunavičius, Kazys Petkevičius, Zenonas Sabulis, Vincas Sercevičius, Vytautas Timleris, Vytautas Vygontas

Itin taurės turnyrai išpopuliarėjo, kai sovietmečiu juos ėmė rengti „Sporto“ redakcija. 1964 metais šiose varžybose dalyvavo 49 komandos, o 1987-1990 metais dalyvių skaičius buvo didesnis nei 200. Entuziazmas išblėso Lietuvai atkūrus Nepriklausomybę. 2000-aisiais buvo surengtas paskutinis „Sporto“ taurės turnyras, jame dalyvavo tik 8 ekipos. 

Veteranų skrydis 

Pasaulyje taurių turnyrai sulaukia didžiulio dėmesio. Pirmiausia todėl, kad komandos iš žemesnių lygų turi galimybę susitikti su elito ekipomis ir neretai sugeba joms įkąsti. Madrido „Real“ ir „Barcelonos“ atkaklūs mačai su trečiosios lygos komandomis ir dažnai net pralaimėjimai joms sulaukia daugiau dėmesio nei pranešimai apie tai, kas laimėjo Ispanijos Karaliaus taurės finalą. 

Legendomis apipintos Anglijos futbolo taurės turnyrų rungtynės. Burtams suvedus kurią nors elito komandą su keletą etapų jau įveikusia niekam nežinoma provincijos komanda, Anglijos sostinė nusikelia į tą mažąjį miestelį: televizijos iš ten prieš rungtynes su garsia ekipa vieną po kito rengia reportažus, mačas transliuojamas tiesiogiai. Nauda akivaizdi: miestelis išgarsėja, kukli komanda patenka į potencialių rėmėjų akiratį, jos gerbėjų būrys padidėja net keletą kartų. Būtent tuo ir žavi taurių turnyrai. 

Lietuvoje tokią pelenės pasakos vertą istoriją šiemet galima papasakoti apie Kauno „TopSport-Dexteros“ komandą. Kauno mėgėjų krepšinio lygose rungtyniaujanti ekipa nužygiavo iki LKF Didžiosios taurės turnyro penktojo etapo ir tik tuomet pralaimėjo „Šiauliams“. Prieš tai kauniečiai iš kovos eliminavo LSKL rungtyniaujančius Lietuvos kūno kultūros akademijos krepšininkus, NKL ekipą „Šilutė“, RKL žaidžiančius Neringos „Kuršius“. Tiesa, „TopSport-Dextera“ mėgėjiška gali atrodyti tik iš pirmo žvilgsnio – komandoje žaidžia šalyje puikiai žinomų veteranų būrys. 

Kelią aukštyn kauniečiai įveikė taip pat ne užsienyje įprasta tvarka. Mat, LKF vykdomos varžybos yra unikalios savo sistema. Šiemet LKF surengė net du taurės turnyrus – Didžiosios ir Mažosios. Mažosios taurės turnyre galėjo dalyvauti bet kuri krepšinio komanda, o į Didžiosios taurės varžybas pateko po 4-ias stipriausias praeito sezono LKL, NKL, RKL ir LSKL ekipas bei 4-ios stipriausios šio sezono Mažosios taurės turnyro komandos. Tarp pastarųjų (kartu su dar trimis NKL ekipomis) ir buvo „TopSport-Dextera“. 

„Tikriausiai buvome vieni pirmųjų, kurie užsiregistravo į šias varžybas, – sprendimą dalyvauti LKF Mažosios taurės turnyre prisiminė „TopSport-Dexteros“ vadovas Gintaras Staniulis. – Aš dar prisimenu anksčiau vykdavusias „Sporto“ taurės varžybas, teko dalyvauti Čekijos taurės turnyre. Kiti mūsų žaidėjai yra dalyvavę taurių turnyruose kitose šalyse. Todėl tikrai norėjosi išmėginti jėgas ir LKF taurės varžybose. Ypatingų tikslų sau nekėlėme, planavome pažiūrėti, ar dar galime kovoti su rimtomis komandomis, ar pajėgsime prasimušti į Didžiosios taurės turnyrą. Gaila, kad anksti burtai suvedė su „Šiauliais“. Vis tik tai yra trečioji Lietuvos komanda. Vylėmës dar susitikti su LKL turnyro lentelės vidurio komandomis. Tačiau žadame sėkmingai pasirodyti Mažosios taurės finalo ketverto turnyre.“ 

Pastarosios varžybos vasario viduryje bus surengtos Anykščiuose. 

Bus permainų 

LKF taurės turnyro direktorius Ramūnas Žukauskas džiaugiasi, kad Didžiosios ir Mažosios taurių turnyrų sistema pasiteisino, tačiau sutinka, kad dar yra ką tobulinti. 

„Manau, kad šį sezoną viskas vyksta sklandžiai, nebuvo jokių nesusipratimų, tačiau tobulinti visada yra ką, – pripažįsta turnyro direktorius. – Susidomėjimas Mažosios taurės turnyru buvo didelis, liko patenkintos net tos komandos, kurios iškrito po pirmųjų etapų. Tik gaila, kad šiomis varžybomis susidomėjo mažokai RKL komandų. Kitą sezoną tikrai stengsimės daugiau rungtynių padaryti prieš sezoną, komandoms tai bus tarsi pasirengimo sezonui dalis, vėliau mažiau teks rungtyniauti sezono metu“. 

Plačiau apie šio sezono LKF Didžiosios ir Mažosios taurių turnyrus bei išsamią šių varžybų istoriją skaitykite trečiajame žurnalo „Mūsų krepšinis“ numeryje. Jį galite įsigyti visuose spaudos platinimo taškuose. 

Kitos numerio temos: 

Krepšininkas, kokių reikia kuo daugiau 

Geriausio 2007 metų Lietuvos sportininko Ramūno Šiškausko karjeros pradžią matę žmonės šiltai prisimena Lietuvos rinktinės kapitoną. 

Lavrinovičius: „Pekine noriu įgyvendinti savo svajonę“ 

Du mėnesius traumą gydęsis ir tik prieš kalėdines šventes į aikštę grįžęs Darjušas Lavrinovičius negali garantuoti, kad vasarą apsivilks Lietuvos olimpinės rinktinės marškinėlius. Tačiau 28 m. krepšininkas sako niekur nesijaučiąs taip gerai, kaip rinktinės treniruočių stovyklose. 

Atėnų „Panathinaikos“ puolimas 

2006-2007 metų Eurolygos laimėtojų vyriausiasis treneris Željko Obradovičius dalinasi savo komandos puolimo paslaptimis. 

Fizinio rengimo pratybos kalnuose
 

Treneris Rūtenis Paulauskas apie mūsų klubų iki šiol „neatrastą“ fizinio rengimo būdą. 

Nerašytos taisyklės: patarimai pradedantiems arbitrams
 

Radomiro Šaperio vardo prizu, kuris yra skiriamas žmonėms, ypatingai nusipelniusiems tobulinant krepšinio taisykles, apdovanoto FIBA komisaro Valentino Lazarovo patarimai. 

NBA krepšininkai sulauks svečių iš Lietuvos
 

LKF generalinis sekretorius Mindaugas Balčiūnas apie svarbiausius net 11 dienų truksiančios kelionės į JAV planus ir tikslus. 

Agentas – žaidėjo tarpininkas, patarėjas ir partneris
 

Sumanūs derybininkai, daug pažinčių turintys veikėjai ar šiaip kieti vyrukai juodais kostiumais. Tokiais ir panašiais epitetais dažniausiai apibūdinami žaidėjų agentai, paprastai liekantys savo klientų nuošalyje. Tačiau kartais jų įtaka gali būti labai didelė ir netgi lemti komandų rezultatus. 

Naujos galimybės sporto traumatologijoje ir ortopedijoje
 

Prieš 20 ar daugiau metų kryžminių kelio raiščių plyšimas dažniausiai reikšdavo sportininko karjeros pabaigą. Tačiau medicinos progresas bei nauji gydymo būdai šiais laikais ne tik leidžia krepšininkams net ir po tokių sunkių traumų tęsti savo karjerą, bet ir gerokai sumažina gydymo trukmę. 

Štreimikytė-Virbickienė: „Užklupo atostogose, ir reikėjo priimti sprendimą“
 

Į Vilniaus TEO ekipą šį sezoną sugrįžusi krepšininkė teigia, kad šis sezonas jau tikrai paskutinis jos karjeroje. 

LKL „Žvaigždžių diena“ – desertas krepšinio gurmanams
 

LKL „Žvaigždžių dienoje“ dar kaip krepšininkas dalyvavęs lygos varžybų direktorius Tomas Rimkus prisimena, kad anksčiau žaidėjai labiau kovodavo dėl pergalių, o ne stengdavosi kurti šou. 

Klaipėda: per 4 metus nuo minus 101 iki mažojo finalo
 

„Geriau tegul rašo blogai nei kad išvis nerašo“, – tokia buvo Klaipėdos „Lemminkainen“ vadovų reakcija po komandos išvykos į Vilnių 2003 m. spalio mėnesį žaisti pirmųjų klubo istorijoje LMKL išvykos rungtynių prieš daugkartines Lietuvos čempiones „Lietuvos telekomo“ krepšininkes. 

NKL – tramplinas į krepšinio aukštumas
 

Nacionalinė krepšinio lyga kasmet vis garsiau kalba apie lietuvybės puoselėjimą bei jaunų žaidėjų ugdymą. Atrodo, ši rizikinga, tačiau visuomenėje pritarimo sulaukusi idėja ima duoti pirmuosius vaisius – šių metų NKL pirmenybėse rungtyniauja gausus būrys įvairaus amžiaus grupių Lietuvos rinktinėms atstovaujančių krepšininkų. 

Milaknis: „Tritaškiai – mano vizitinė kortelė“
 

Vienam ryškiausių Lietuvos studentų krepšinio lygos (LSKL) žaidėjų Artūrui Milakniui gruodžio mėnuo buvo išskirtinis – iš pradžių jis LSKL „Žvaigždžių dieną“ laimėjo snaiperių konkursą, o po kelių dienų, jau vilkėdamas Kauno „Žalgirio“ aprangą, debiutavo Eurolygos varžybose ir pelnė pirmuosius taškus stipriausiame Europos klubų krepšinio turnyre. 

Kauno mėgėjų lygose varžosi per 200 komandų
 

Kai LKF taurės varžybos pasiekė penktąjį ratą, jose jau nebuvo likę ne tik daugelio NKL ekipų, bet ir kai kurių LKL klubų. Tačiau ant finalinio ketverto slenksčio atsidūrė viena mėgėjų komanda – Kauno „TopSport-Dextera“. Ji rungtyniauja abiejose Kauno mėgėjų lygose, kurios savo organizuotumu ir tradicijomis lenkia kitas šalies mėgėjų lygas. 

Vilniaus mėgėjai demonstruoja aukštą lygį
 

Vilniaus krepšinio entuziastams skirtos varžybos atsirado daugiau nei prieš 13 metų, o jų įkūrėja ir pradininke tapo Vilniaus krepšinio sąjunga. 

Karnišovas: „Naują impulsą krepšiniui suteiks arenos“ 

Artūro Karnišovo tėvas Mykolas sėkmingai rungtyniavo Vilniaus „Statyboje“, tačiau jo karjerą praėjusio amžiaus 8-ajame dešimtmetyje nutraukė traumos. 

Komentarai:
turiu.geras zurnalas ;]
2008-02-05
+4
Atsakyti
na, kad menesi pririnkti informacijos lengviau negu kas savaite. be to, publicistinis leidinys nuo informacinio skiriasi
2008-02-05
-1
Atsakyti
AndriusV
neblogas zurnalas.Ivairesnis negu "Krepsinis",kur kiekviename numeryje pastoviai rasoma apie ryta,zalgiri ir nba...
2008-02-05
+2
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.