Užpraėjusią naktį Nacionalinę krepšinio asociaciją (NBA) sudrebino Kevino Duranto sprendimas prisijungti prie Bruklino „Nets“ klubo, į kurį atvyksta ir Kyrie Irvingas.
Tinklalapis „BasketNews.lt“ siūlo apžvelgti Bruklino ekipos kelionę, kuri prasidėjo nuo didelį atgarsio susilaukusių mainų su Bostono „Celtics“ 2013-aisiais.
2012-ųjų balandis. Naujojo Džersio „Nets“ oficialiai sužaidžia paskutiniąsias klubo rungtynes ir nuo kito sezono persikelia į Brukliną.
Debiutinis Bruklino ekipos sezonas nebuvo blogas. Ekipa Rytų konferencijoje užėmė ketvirtąją vietą, tačiau septynerių rungtynių pareikalavusioje pirmojo atkrintamųjų etapo serijoje 3-4 nusileido Čikagos „Bulls“.
Savo sudėtyje turėdami Deroną Williamsą, Joe Johnsoną bei Brooką Lopezą „Nets“ norėjo dar daugiau ir jau 2013-ųjų birželį įvyko garsieji mainai su Bostono „Celtics“.
„Nets“ iš „Celtics“ gavo laiko patikrintus veteranus: Keviną Garnettą, Paulą Pierce‘ą ir Jasoną Terry, tačiau išsiuntė Geraldą Wallace‘ą, Krisą Humphriesą, MarShoną Brooksą, Keithą Bogansą, Krisą Josephą bei 2014-ųjų, 2016-ųjų, 2017-ųjų ir 2018-ųjų NBA naujokų biržos pirmojo rato šaukimus. 2015-ųjų šaukimas jau anksčiau buvo atiduotas Atlantos „Hawks“ ekipai.

Vos tik įvykus mainams, buvo kalbama, jog „Nets“ akivaizdžiai palaidojo savo ateitį, o laikas parodė, jog šis ėjimas Bruklino ekipai visiškai neišdegė.
Naujasis Bruklino klubo branduolys pirmajame sezone Rytų konferencijos pusfinalyje 1-4 nepasipriešino LeBrono Jameso ir Majamio „Heat“ kompanijai, antrajame – per plauką pateko į atkrintamąsias ir jose iš karto pasitraukė iš kovos dėl titulo, kuomet pirmajame etape 2-4 buvo pralaimėta Atlantos „Hawks“ klubui.
Įspūdinga sudėtimi „Nets“ ilgai nesidžiaugė. 2012-13 m. sezoną klube pradėjo tokie žaidėjai kaip Pierce‘as, Garnettas, Johnsonas, Andrejus Kirilenka ir Shaunas Livingstonas. Nė vieno iš jų nebuvo likę jau kitą sezoną.
2015-16 m. sezone prasidėjo „Nets“ agonija, o iš čempione tapti galėjusios sudėties liko vienintelis krepšininkas – Brookas Lopezas. Minėtąjį sezoną „Nets“ Rytų konferencijoje liko keturiolikti, 2016-17 m. – penkiolikti, o 2017-18 m. – vėl keturiolikti.
Per visą šį laikotarpį „Celtics“ panaudojo arba išmainė 17-ąjį, 15-ąjį, trečiąjį, pirmajį ir aštuntąjį šaukimus. Didžiausiu laimėjimu šiuo metu atrodo 2016-aisiais Bostono „Celtics“ trečiuoju šaukimu pasirinktas Jaylenas Brownas.
Kitais šaukimais kitų komandų buvo pasirinkti Jamesas Youngas, Kelly Oubre, Markelle'as Fultzas bei Collinas Sextonas. Bent jau kol kas šie krepšininkai netapo didelėmis žvaigždėmis, tačiau tvirtinti, jog „Nets“ būtų pašaukusi identiškus žaidėjus taip pat negalima.
Vis dėlto, nepaisant to, jog „Nets“ į duobę krito 2015-16 m. sezone, iš karto po jo buvo priimti du kertiniai sprendimai. Generalinio vadybininko pareigas Bruklino klubas patikėjo Seanui Marksui, o vyriausiuoju treneriu buvo paskirtas Kenny Atkinsonas.

Markso pirmosios pergalės ilgai laukti nereikėjo. Jau 2016-ųjų NBA naujokų biržos metu „Nets“ atliko mainus, kuriuose išsiuntė Thaddeusą Youngą, o už tai gavo 20-uoju šaukimu pasirinktą Carisą LeVertą.
Pastaruosius du sezonus dviženklį taškų skaičių rinkęs LeVertas šiemet buvo vienas pagrindinių „Nets“ žaidėjų, kol jo iš rikiuotės neišvedė patirta pėdos trauma.
Dar vieną deimantą Marksas atrado 2016-ųjų gruodį, kuomet pasirašė sutartį su Čikagos „Bulls“ nereikalingu tapusiu Spenceriu Dinwiddie.
Gynėjas jau 2017-18 m. sezone rinko po 12,6 taško ir atliko po 6,6 rezultatyvaus perdavimo, o šiemet sužaidė karjeros sezoną bei puikiai pavadavo susitraumavusį LeVertą bei varžovams per rungtynes vidutiniškai atseikėjo po 16,8 taško.
Galų gale Marksas atliko bene didžiausią ėjimą, kuomet 2017-ųjų birželį įvykdė mainus, kuriuose „Nets“ išsiuntė Brooką Lopezą ir teises į Kyle‘ą Kuzmą, už tai gaudami D‘Angelo Russellą bei Timofejų Mozgovą.
Russellas, kaip ir LeVertas su Dinwiddie, pirmąjį sezoną kalnų nevertė, tačiau šio branduolio pakako, jog „Nets“ išliptų iš dugno ir kilstelėtų bent į 12-ąją Rytų konferencijos vietą. Vis dėlto praėjusiame sezone už Markso įdirbį už aikštės ribų atsilygino tiek Atkinsonas, tiek Russellas bei visa likusi komanda.
Russellas debiutavo „Visų žvaigždžių“ rungtynėse, „Nets“ iškovojo 42 pergales, finišavo šeštoje Rytų konferencijos vietoje ir pirmą kartą nuo 2015-ųjų grįžo į atkrintamąsias.
Kalbant apie „Celtics“, Bostono klubas buvo nuolat minimas tarp favoritų laimėti titulą, tačiau NBA finalo taip ir nepasiekė.

Bene geriausia galimybė buvo šiemet, kuomet Rytus paliko LeBronas Jamesas, o „Celtics“ aplink save subūrė pasveikusius Kyrie Irvingą ir Gordoną Haywardą, Alą Horfordą bei puikiai atsiskleidusius jaunuosius Jaysoną Tatumą, Jayleną Browną ir Terry Rozier. Vis tik sezono metu problemų rūbinėje neišvengę „Celtics“ Rytų konferencijos pusfinalyje nepasipriešino Milvokio „Bucks“ ekipai, prieš kurią krito 1-4.
Šiąnakt situacija apsivertė 180 laipsnių kampu. Ir viskas apsivertė taip greitai, jog niekas nespėjo nė mirktelėti.
Kevinas Durantas ir Kyrie Irvingas nusprendė suvienyti jėgas ne Los Andžele ir ne Niujorko „Knicks“ gretose, kaip buvo manoma didžiąją dalį praėjusio sezono, o Brukline. Kartu su savimi Durantas prikalbino ir gerą bičiulį DeAndre Jordaną.
Taip, Achilo sausgyslę nusiplėšusio Duranto veikiausiai teks laukti dar vienerius metus, tačiau nevertėtų pamiršti ir puikų sezoną sužaidusių Spencerio Dinwiddie bei Cariso LeVerto. Laisvųjų agentų rinka taip pat vos prasidėjo, o tokia perspektyvi sudėtis gali leisti prisivilioti ir kitų pajėgių žaidėjų.
Lyginant su 2013-ųjų vasarą žvaigždėmis, svarbu ir krepšininkų amžius. Kevinui Garnettui buvo 37-eri, Pierce‘ui – 36-eri, o Johnsonui ir Kirilenkai – po 32-ejus. Vienintelis Williamsas tebebuvo karjeros pike sulaukęs 29-erių. Šiemet Irvingui suėjo 27-eri, Jordanui bus 31-eri, o Durantas ant parketo turėtų grįžti būdamas taip pat 31-erių.
Minėtieji Dinwiddie ir LeVertas šiemet atitinkamai sulauks 26-erių bei 25-erių. „Nets“ šį kartą apsistatė kur kas ryškesnėmis ir jaunesnėmis žvaigždėmis.
Galbūt kitą sezoną „Nets“ rimtos kovos dėl NBA žiedų dar neduos, tačiau jog ši komanda pasispardys atkrintamosiose galime beveik neabejoti.
Tuo metu čempione galėjusi tapti (kažkur girdėta?) „Celtics“ sudėtis subyrėjo. Komanda atsisveikino su Irvingu, Horfordu ir Aaronu Baynesu, o į Bostoną kol kas vieninteliu atvykėliu yra tapęs Kemba Walkeris.
Ir jeigu dabar reikėtų statyti, kuri iš komandų pirmoji pasieks NBA super finalą, veikiausiai 9 iš 10 žmonių savo pinigus investuotų į „Nets“.
Bruklino klubas savo ateitį prikėlė taip pat greitai, kaip ir ją palaidojo. Ir nors tam prireikė kelerių metų, tačiau akivaizdžiais mainų nugalėtojais vadinti „Celtics“ įgyto potencialo galų gale liko neišnaudoję.