Praėjusią savaitę pristačius talentingiausių Lietuvos aštuoniolikmečių dešimtuką, šįkart eilė atėjo metais jaunesniems, 2002 m. gimusiems jaunuoliams.

Amžius: 17
Ūgis: 203 cm
Svoris: 100 kg
Gimimo vieta: Vilnius, Lietuva

Šią vasarą Lietuvos 17-mečiai nedalyvaus jokiame tarptautiniame čempionate, tačiau kai kurie iš šios kartos atstovų pluša treniruočių stovykloje su vyresniaisiais.

Perspektyviausių šalies jaunuolių reitingą „BasketNews.lt“ tradiciškai sudaro konsultuojantis su jaunimo treneriais, gerai susipažinusiais su jaunuolių galimybėmis.

• Talentingiausių 18-mečių sąrašą rasite paspaudę čia.

2002-05-30 Vilnius  206 Puolėjas „Perlas“

17-metis praėjusį sezoną debiutavo Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL), tačiau čia kalnų nenuvertė.

Mačijauskas sezoną pradėjo Molėtų „Ežerūno“ ekipoje, tačiau sausio mėnesį persikėlė į Vilniaus „Perlą“ ir iš viso antroje pagal pajėgumą Lietuvos krepšinio lygoje sužaidė 21 mačą, vidutiniškai per 10 minučių rinko po 0,9 taško bei 1,5 atkovoto kamuolio.

Sostinės KM garbę Moksleivių krepšinio lygoje (MKL) ginantis 206 centimetrų ūgio krepšininkas vidutiniškai rinko po 10,9 taško ir 6,1 atkovoto kamuolio.

Mačijauskas yra vėlyvo brendimo krepšininkas, išsiskiriantis ilgomis galūnėmis, todėl artimiausiais metais turėtų dėti didelį žingsnį į priekį.

Būtent kaip didžiausią trūkumą vilniečio žaidime treneriai pastebėjo fiziškumą, kuriuo puolėjas nepasižymi. Taip pat Mačijauskui aikštėje stokoja koordinacijos.

2002-10-02 Marijampolė 204 Centras „Žalgiris-3“

Iš Suvalkijos kilęs Tamulevičius šį sezoną pravėrė „Žalgirio“ sistemos duris ir debiutavo Regionų krepšinio lygoje (RKL).

Vis dėlto 16-metis „Žalgirio-3“ komandoje atliko epizodinį vaidmenį ir RKL B divizione vidutiniškai per 5 minutes pelnydavo po 1,8 taško ir atkovodavo po 1,1 kamuolio.

GM: 1

Daug sėkmingiau 204 centimetrų ūgio krepšininkui sekėsi tarp bendraamžių. Marijampolės ŽSM atstovaujantis vidurio puolėjas MKL vidutiniškai pelnydavo po 13,8 taško, atkovodavo po 8,3 kamuolio ir atlikdavo po 2,6 rezultatyvaus perdavimo.

Nors krepšininkas rungtyniauja vidurio puolėjo pozicijoje, yra mobilus ir universalus. Taip pat Tamulevičius iš kitų aukštaūgių išsiskiria puikiu aikštės matymu, tačiau nepasižymi tvirtumu, todėl jam dar yra sunku kovoti su vyresniais varžovais.

2002-02-06 Mažeikiai 188 Gynėjas Mažeikių SM

Mažeikiškis praėjusią vasarą buvo svarbus rotacijos žaidėjas Lietuvos 16-mečių rinktinėje, o 2018-2019 metų sezone debiutavo RKL.

RKL B divizione Mažeikių SM komandai atstovavęs gynėjas buvo sunkiai sustabdomas ir vidutiniškai per 34 minutes rinko po 19,8 taško, 3 rezultatyvius perdavimus ir 19,5 naudingumo balo.

Krepšininkas ir MKL čempionate savo gebėjimus turi demonstruoti metais vyresniųjų grupėje, nes mažeikiškių komandos 2002 m. gim. jaunuolių grupėje nėra.

Nepaisant amžiaus skirtumo, U18 čempionate praėjusį sezoną Rubinas fiksavo solidžius rodiklius: 16,5 taško ir 3,8 rezultatyvaus perdavimo per 32 minutes, o jo komanda pasiekė finalo ketvertą.

189 centimetrų ūgio įžaidėjas pasižymi taiklia ranka bei geru aikštės matymu. Vis dėlto žaidžiant Mažeikiuose žaidėjas dažnai turi improvizuoti bei kartais tuo piktnaudžiauja. Taip pat Rubinas nepasižymi atletiškumu, o tai gali kišti koją vyrų krepšinyje į taškus orientuotam gynėjui.

2002-11-08 Plungė 187 Gynėjas „Ežerūnas“

Po sėkmingos praėjusios vasaros šešiolikmečių rinktinėje Europos čempionate Pivorius debiutavo ir antroje pagal pajėgumą Lietuvos krepšinio lygoje.

„Ežerūnui“ atstovavęs gynėjas dar būdamas 15 metų spalio mėnesį įsūdė 19 taškų į „Šilutės“ krepšį, o NKL sezone vidutiniškai per 15 minučių rinko po 5 taškus ir 3 naudingumo balus.

MKL krepšininkas demonstravo lyderio savybes ir vidutiniškai per 28 minutes rinkdavo po 16,2 taško ir atlikdavo po 2,5 rezultatyvaus perdavimo. Pivorius per rungtynes išmesdavo daugiau nei po 8 tritaškius, o pataikymas siekė 33 procentus.

Eurolygos jaunimo turnyre tarp vyresnių žaidėjų Pivorius nepasimetė ir „Ryto“ jaunimo komandoje per 16 minučių pelnydavo po 6,3 taško bei rinkdavo po 4,6 naudingumo balo.

Plungiškiui MKL atstovaujant Sostinės komandai suteikiama daug laisvės ir, nors Pivorius pasižymi snaiperiškais įgūdžiais, dažnai tuo piktnaudžiauja, dėl ko ir krenta pataikymo procentas.

Snaiperiui ne tik reikės išmokti pasirinkti, kada atlikti perdavimą, o kada atakuoti, bet ir fiziškai sutvirtėti, nes tik taip 187 centimetrų ūgio krepšininkas galės išsikovoti vietą po saule vyrų krepšinyje.

„VKKM-Neptūnas“

Dvimetrinis krepšininkas praėjusį sezoną žaidė MKL, RKL ir Eurolygos jaunimo turnyruose.

Solidžiausiai puolėjas atrodė tarp bendraamžių ir V. Knašiaus ekipoje rinkdavo po 11,4 taško ir 6,2 atkovoto kamuolio.

Vis dėlto kretingiškis nepasimetė ir atstovaudamas „VKKM-Neptūno“ ekipai ir „Ryto“ jaunimo komandai, kuomet teko rungtyniauti prieš vyresnius ir fiziškai tvirtesnius varžovus.

RKL Jonauskas vidutiniškai per 25 minutes rinko po 9,9 taško, 3,6 atkovoto kamuolio ir 10,6 naudingumo balo, o Eurolygos jaunimo turnyre tarp metais vyresnių žaidėjų universalusis puolėjas pelnė po 3,8 taško, atkovojo po 4 kamuolius ir rinko po 6 naudingumo balus.

17-metis yra vertinamas būtent dėl savo universalumo. Nors Jonausko ūgis siekia 2 metrus, jis geba puikiai varytis kamuolį, žaisti veidu į krepšį, o jo puolimo arsenalą sustiprina ir geras aikštės matymas. Tiesa, nors Jonauskas pastaraisiais metais pagerino metimą iš distancijos, jam dar trūksta stabilumo.

Krepšininkas yra apdovanotas puikiu kūno sudėjimu, o jo kasmet daroma pažanga leidžia tikėti puolėjo perspektyvomis ateityje.

2002-01-28 Klaipėda 203 Puolėjas „Žalgiris-3“

Klaipėdietis praėjusį sezoną pravėrė „Žalgirio“ sistemos duris ir solidžiai debiutavo RKL.

203 centimetrų ūgio puolėjas RKL B divizione vidutiniškai per 22 minutes pelnė po 10,5 taško, atkovojo po 4,8 kamuolio, rinko po 11,5 naudingumo balo, o iš toli atakavo beveik 44 procentų taiklumu.

Tarp Kauno ir Klaipėdos migravęs žaidėjas MKL atstovavo gimtojo miesto komandai ir sužaidė šešerias rungtynes, per kurias vidutiniškai fiksavo 12,2 taško ir 5,7 atkovoto kamuolio vidurkius.

Repšys pasižymi universalumu ir gali žaisti tiek lengvojo, tiek sunkiojo krašto pozicijose. Apklaustieji treneriai išskyrė užtikrintą klaipėdiečio metimą iš distancijos.

Vis dėlto 17-mečiui reikia pagerinti nemažai žaidimo elementų. Repšiui stinga fiziškumo kovojant po krepšiais bei pasitikėjimo savo jėgomis. Jei pirmasis aspektas su laiku turėtų susitvarkyti, tai charakterio savybes pakeisti yra sunkiau.

Klaipėdiečio baimę imtis iniciatyvos svarbiais momentais parodė ir MKL finalo rungtynės, kai būdamas vienu komandos lyderiu Repšys per 21 minutę sukrapštė vos 3 taškus.

2002-03-25 Mažeikiai  201 Puolėjas Mažeikių SM

Praėjusią vasarą krepšininkas buvo patikimas Lietuvos šešiolikmečių priekinės linijos žaidėjas, o šiemet Tomas Gaidamavičius Preibį įtraukė į Lietuvos aštuoniolikmečių rinktinės kandidatų sąrašą.

Preibys, kartu su Rubinu, pastaraisiais metais buvo Mažeikių krepšinio vėliavnešys MKL, leidęs savo miesto komandai pasiekti U18 čempionato finalo ketvertą.

Tarp metais vyresnių jaunuolių rungtyniavęs 201 centimetrų ūgio krepšininkas vidutiniškai fiksavo 16,3 taško, 6,2 atkovoto kamuolio ir 2,3 rezultatyvaus perdavimo vidurkius.

RKL B divizione sunkusis krašto puolėjas buvo sunkiai įkandama mįsle varžovams ir pelnydavo po 18 taškų, atkovodavo po 7,1 kamuolio ir rinkdavo po 18,9 naudingumo balo per 33 minutes.

„Žalgirio“ jaunimo komandai Eurolygos turnyre atstovavęs 17-metis vidutiniškai pelnė po 6 taškus, atkovojo po 4,4 kamuolio ir rinko po 8,3 naudingumo balo.

Apklaustieji treneriai pažymėjo, kad Preibys bendraamžius stipriai lenkia krepšinio supratimu ir liūto dalį taškų susirenka gudrumu. Taip pat puolėjas geba žaisti tiek veidu, tiek nugara į krepšį, turi minkštą metimą.

Vis dėlto treneriai nedrįso prognozuoti, kokį lygį vyrų krepšinyje gali pasiekti mažeikiškis. Realu, jog kitą sezoną Preibys pravers NKL rungtyniaujančios „Erelių“ ekipos duris ir bus labai įdomu stebėti, kaip puolėjui seksis ženkliai aukštesniame lygyje.

2002-05-06 Panevėžys  193 Gynėjas „Žalgiris-2“

Šis gynėjas praėjusį sezoną debiutavo Panevėžio „Lietkabelio“ ekipoje ir, atkreipęs „Žalgirio“ vadovų dėmesį, sukirto rankomis su Lietuvos čempionais.

LKL Rubštavičius turėjo tik epizodinį vaidmenį, tačiau Eurolygos jaunimo turnyre jaunuolis pademonstravo savo potencialą.

Atrankos turnyre „Rytui“ atstovavęs panevėžietis vidutiniškai per 17 minučių rinko po 9,5 taško ir 11,5 naudingumo balo, o prieš finalinį turnyrą į „Žalgirio“ sistemą persikėlęs Rubštavičius šiai komandai Vitorijoje per 20 minučių pelnydavo po 9,3 taško, atkovodavo po 4 kamuolius ir rinkdavo po 10,3 naudingumo balo.

Gynėjas dar labiau išsiskyrė MKL, kur jo atstovaujama Panevėžio ekipa pasiekė čempionato finalo ketverto kovas. Rubštavičius tarp bendraamžių vidutiniškai per 28 minutes pelnydavo po 20 taškų (ketvirtas rezultatas), atkovodavo po 8,3 kamuolio, atlikdavo po 3,1 rezultatyvaus perdavimo ir rinkdavo po 21,9 naudingumo balo (ketvirtas rezultatas).

Šiai dienai Rubštavičius ne tik tarp vyrų, bet ir tarp bendraamžių atsilieka fiziškumu, tačiau turi reikiamus įrankius sėkmingai krepšininko karjerai, žvelgiant į ateitį.

Pirmiausia, krepšininkas turi ilgas galūnes, o tai ateityje pridės pranašumų vyrų krepšinyje. Taip pat panevėžietis pasižymi technišku metimu, gerai skaito žaidimą, turi kovotojo charakterį ir nebijo imtis iniciatyvos lemiamais momentais.

Kitą sezoną gynėjas turėtų debiutuoti „Žalgirio“ dublerių komandoje ir bus labai įdomu stebėti šio krepšininko progresą.

2002-03-21 Vilnius  190 Gynėjas „Perlas“

Legendinio krepšininko Šarūno Marčiulionio sūnus praėjusį sezoną karjeroje dėjo žingsnį į priekį ir solidžiai debiutavo antroje pagal pajėgumą Lietuvos krepšinio lygoje.

NKL čempionate Augustas „Perlo“ komandai praėjusį sezoną rinkdavo po 7,1 taško, 3,5 rezultatyvaus perdavimo bei 8,1 naudingumo balo.

Eurolygos jaunimo turnyre, nepaisant vienerių metų amžiaus skirtumo, Marčiulionis buvo vienas savo komandos lyderių ir vidutiniškai per 25 minutes pelnydavo po 11,1 taško, atlikdavo po 4,7 rezultatyvaus perdavimo ir rinkdavo po 12,9 naudingumo balo.

MKL pirmenybėse įžaidėjas buvo sunkiai sustabdomas ir tapo čempionu tiek su 2001 m. gim. Vilniaus komanda, tiek su bendraamžių ekipa. Įdomu, jog Marčiulionis abiejuose čempionatuose buvo išrinktas ir į finalo ketverto simbolinius penketus.

Tarp aštuoniolikmečių vilnietis vidutiniškai per 24 minutes rinko po 13,9 taško ir 20 naudingumo balų bei atliko po 7,1 rezultatyvaus perdavimo (pirmas rezultatas).

Tarp bendraamžių 190 centimetrų ūgio talentas sužaidė 10 rungtynių ir vidutiniškai per 25 minutes pelnydavo po 15,3 taško, atkovodavo po 5,1 kamuolio, atlikdavo po 5,6 rezultatyvaus perdavimo ir rinkdavo po 20,5 naudingumo balo.

Neseniai su „Rytu“ dvejų metų kontraktą pasirašęs Marčiulionis iš dalies aikštėje primena savo tėtį. 17-metis išsiskiria stipriomis kojomis bei pasižymi geru kamuolio valdymu, o tai jam leidžia apžaisti priešininkus veidu į krepšį.

Taip pat jaunasis talentas puikiai mato aikštę, gerai skaito žaidimą bei sukurią eilę patogių metimų komandos draugams.

Kaip didžiausią Augusto trūkumą treneriai išskyrė metimą iš distancijos, kurį pagerinus gynėjas taptų įvairiapusišku žaidėju.

Lietuvos aštuoniolikmečių rinktinės strategas Tomas Gaidamavičius pakvietė Marčiulionį į kandidatų sąrašą ir dar šią vasarą įžaidėją turėtume pamatyti ginantį nacionalinės rinktinės garbę vyresniųjų Europos čempionate.