Nuotr.: BNS
Nuotr. BNS

Po grubios teisėjų klaidos žūtbūtinį mūšį su Prancūzija pasaulio čempionate pralaimėjusi Lietuvos rinktinė griebėsi protesto, tačiau jo patenkinimo tikėtis neverta.

Lietuvos krepšinio teisėjų asociacijos prezidentas Kęstutis Pilipauskas tikina, jog tokie rungtynių momentai, o šiuo metu konkrečiai epizodas, kada prancūzų bokštas Rudy Gobertas po netaiklios Jono Valančiūno baudos numušė kamuolį pirmiausiai sudrebindamas lanką, nėra protestuotini, ką ir nurodo Tarptautinės krepšinio federacijos (FIBA) reglamentas.

Pagal FIBA taisykles protestas gali būti tenkinamas dėl sekretoriato klaidų, kurių dar mačo eigoje nepastebi teisėjai ir komisaras, o rungtynės būti peržaistos dėl techninių priežasčių – sugedusios švieslentės ar kitų įrangos problemų.

„Teisėjo sprendimas įskaityti ar neįskaityti taškus absoliučiai – teisėjo prerogatyva, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ sakė Pilipauskas. – Protestas daugiau yra emocinis nei kad turi realų pagrindą. Taisyklėse yra apibrėžta, kas gali būti protestuojama. Mes gal protestuojame tiesiog norėdami atkreipti dėmesį į, mūsų nuomone, kelis neteisingus teisėjų sprendimus, bet formaliai pasiekti (teigiamą) to protesto rezultatą aš asmeniškai nematau galimybių.“

Visgi Lietuvos teisėjų vadas pripažįsta, jog tikra emocijų bomba tapusiame momente teisėjų brigada, Antonio Conde (Ispanija), Danielis Garcia Nievesas (Venesuela) ir Leandro Lezcano (Argenta), suklydo.

Kęstutis Pilipauskas
Kęstutis Pilipauskas
Nuotr. L. Žemgulis

Anot Pilipausko, tai Lietuvai kainavo tašką, kuris būtų išlyginęs rungtynių rezultatą iki ketvirtojo kėlinio pabaigos likus žaisti pusę minutės (būtų buvę 76:76).

„Vienas taškas turėjo būti įskaitytas, – pabrėžė jis. – Ne dėl to, kad sujudino lanką, bet dėl to, jog kamuolys tuo metu, kai (Gobertas) lietė kamuolį ir lanką, savo mažiausia dalimi jau buvo krepšyje. Man taip atrodo žiūrint peržiūrą per telefoną. Galiu ir suklysti, bet man taip pasirodė. Ir tai yra teisėjo sprendimas, kuris nėra protestuojamas momentas.“

Lietuvos krepšinio delegacija Kinijoje protestą FIBA pateikė išpildžiusi visas reikiamas sąlygas: praėjus 15 minučių po dvikovos pabaigos, protestą pasirašė komandos kapitonas Mantas Kalnietis, o per valandą – ir treneris Dainius Adomaitis.

Šalies federacija vėlyvą šeštadienio vakarą informavo gavusi atsakymą iš FIBA organizacijos, jog protestas bus nagrinėjamas skubos tvarka, o atsakymas turėtų būti pateiktas sekmadienį ryte arba po pietų vietos laiku.

Lietuvos laiku tai gali įvykti dar naktį arba paryčiais.

– Dainius Adomaitis konferencijoje taip pat atkreipė dėmesį į momentą prieš Valančiūnui stojant mesti baudas, kai prieš jį pražanga buvo užfiksuota centrui tiksliai pataisius savo pirminį metimą, tačiau, anot teisėjų, taisyklių pažeidimas įvyko pirminėje stadijoje.
– Tai – teisėjo sprendimas. Jis fiksavo pražangą pirminiame momente, antrojo metimo metu jos nebuvo. Jeigu teisėjas ten užfiksavo pražangą, logiška, kad jis negalėjo užskaityti metimo, nes fiksavo pirmą kontaktą, po kurio kamuolys neįkrito į krepšį. Galime svarstyti, piktintis, kad tas švilpukas mums kaip ir pakenkė, bet jeigu jis sušvilpė, tai negalėjo atšaukti. Nieko dėl to nepadarysi.

– O kodėl teisėjai nesiėmė žiūrėti to epizodo?
– Kadangi jis negali būti žiūrimas. Galima žiūrėti vadinamąjį goaltending, kas reiškia neteisingas į krepšį besileidžiančio kamuolio lietimas, bet čia buvo ne ta situacija. Kamuolys jau buvo atšokęs nuo lanko ir jį buvo galima liesti, tik man taip atrodė, kad kamuolys jau buvo krepšio viduje, tai čia yra nelegalus numušimas. Tokio tipo pažeidimai negali būti tikrinami per peržiūros sistemą ir jie negalėjo to pažiūrėti. Antra vertus, jeigu tu nešvilpi, tu net negali tikrinti ir to goaltending naudojantis peržiūros aparatūra. Šiuo atveju procedūriškai nėra suklysta.

– Tokia klaida šiame čempionate nėra pirma – prieš tai toks pat momentas buvo užfiksuotas Graikijos ir Brazilijos rungtynėse. Kaip manote, ar nevertėtų suteikti galimybės teisėjams peržiūrėti tokius epizodus?
– Visais atvejais tai – FIBA techninės komisijos prerogatyva teikti pasiūlymus, kurie epizodai turėtų būti nagrinėjami. Po truputį tas sąrašas plečiasi, gal kada ir įtrauks, gal ir logiška bus peržiūrėti. Šiuo atveju vadovaujantis taisyklėmis nebuvo švilpuko, nėra, ką ir tikrinti.

– Adomaitis išskyrė ir skirtingą kontakto traktavimo lygį skirtingose rungtynėse. Ar jūs pastebėjote tai?
– Reikėtų peržiūrėti daugiau rungtynių. Kartais mums patinka, kad leidžia kontaktą, kartais nepatinka. Čia yra bendras požiūris. Esmė, kad abiem komandoms rungtynių metu būtų leidžiama vienodai, o ne taip, kad vienai leidžiamas kietas kontaktas, o kitai – nieko neleidžiama. Taip aš manau, kad nebuvo, o tai, kad teisėjai pasirinko griežtesnį teisėjavimo stilių, tai nežinau. Mums nepatiko kietas teisėjavimo stilius su Australija, tai šitas stilius turėjo patikti labiau. Vis dėlto rezultatas yra neigiamas, tai, be abejo, yra ir pretenzijos. Nesakau, kad teisėjai teisėjavo be klaidų, jų buvo – tos paskutinės, apie kurias ir kalbame.

– Kalbant bendrai apie teisėjavimą šiame čempionate, ar pastebite daug klaidų?
– Aišku, reikia matyti dar daugiau rungtynių nei galima pažiūrėti fiziškai per parą, bet lygis yra skirtingas. Yra vis dėlto pasirinktas teritorinis principas pagal ką pasirinkti teisėjai, tai Afrikos ir Azijos teisėjų lygis natūraliai atsilieka nuo Europos, Amerikos ir netgi Pietų Amerikos. Be abejo, yra bangavimų, yra nelygaus traktavimo, yra tų klaidų, bet yra tokia ir sistema, ir ką mes galime pakeisti? Europai atstovauja 21 teisėjas, bet jų tarpe nėra bent jau 10 ar 15 geriausių Europos teisėjų, kurie yra Eurolygos sąraše.

– Kokios yra tų klaidų tendencijos?
– Pagalvokite, kokią praktiką gali turėti tos šalys. Vos ne pagrindinė praktika būna tada, kai jie patenka į aukščiausio lygio forumus – pasaulio čempionatus ir olimpines žaidynes. Jie gi neturi išvystytos klubų sistemos, aukšto lygio varžybų. Lygos egzistuoja, bet čempionatai tikrai neprilygsta Europos taurei ir Europos nacionaliniams čempionatams. Praktika – labai svarbus veiksnys. Teisėjai auga teisėjaudami gero lygio rungtynėse. Jeigu sezono metu tokių nėra, iš kur tada gali būti tas augimas.


Rodyti komentarus
Atrinkti (1) Visi (29)
Įvertink mano krūtis :) http://inx.lv/CdN
2019-09-08
-5
Atsakyti
djgaffer
Kas iš to protesto,vistiek nieks nepasikeis.Dėmesį atkreipti reikia aišku į tokias klaidas,bet šaukštai po pietų.Reikia pradėti gilintis į save ir kas būtent nutiko,kad jau antrą kartą iš eilės nepatenkam į aštuntuką.Kažkokia stagnacija mūsų krepšinyje,nejudam į priekį visai.LKF turės daug apie ką pagalvot.
2019-09-08
+5
Atsakyti
Popstar
Tai karjeristas adomėlis surengė šou, kad kėdę išsaugotu, tokio gudraus ir lievo trenerio dar nesam turėję, visišką nekompetenciją dangstyt cirku, jau pasipylė straipsniai pilni gailesčio ir tipo kokia rinktinė gera buvo
2019-09-08
+11
Atsakyti
Iseis Adomaitis ateis naujas treneris ir tup paciu jau bus Donatas Motejunas. Tada bus zymiai geriau
2019-09-08
+3
Atsakyti
Teisėjai kalti... kalti visi tik ne mes patys... tai nekintantis lietuviškas mentalitetas pasireiškiantis ne tik sporte... esant lygioms galymybėms, tuo labiau pagal "skaičius" silpnesniais (tai liečia ir Prancuzija ir Australija) laimi tie, kurie geba sugalvoti kažką YPATINGO, nelaukto priešininkams... todėl teigiu jau ne pirmą kartą, kad šita rinktinė su šitu treneriu pagal "skaičius" galėjo tik pralaimėti... taip ir įvyko... ir nieko kito laukti nereikėjo... tik pavyzdžiui pasakysiu... kodėl mūsų centrai nerasdami sau vietos neatakavo po užtvarų "iš eigos" veidu į krepšį... juk ir arkliui aišku, jie tuomet turėtų pranašumą ir prieš Baynsą ir netgi prieš Goberą... juk iš vietos toli nenušoksi, nelyginant isibėgėjus... kas netiki galit pabandyti... :)
2019-09-08
+5
Atsakyti
kunigas
Skaitant komentarus,matosi kiek daug palaikanciu adomaiti 🏀
2019-09-08
Atsakyti
Teisybė slypi anapus
Antras čempionatas iš eilės ir antrą kartą iš eilės neperžengtas aštuntfinalio barjeras, na nepamenu kada Lt rinktinė du cempionatus iš eilės taip susifailintu. Čia manau jau ne problema teisėjavimo, o pačioje mūsų LKF sistemoje. Esame issiuntę į čempionatus ir silpnesnės rinktines, bet tokio prasto rezultato neesame turėję. Pažiūrėkim į Fiba reitingus, turbūt nuo nepriklausomybės laiku neesame buvę taip žemai. Toks vaizdas, kad federacijoje sedintys nieko nemato, savus kiša į šiltas vietas t. y treneriu vietas, administracijoje, statom kažkokių k. namus draugeliams rangovams pinigus prasiplaut, ko pasekoje rezultatą matome tokį koks yra dabar. Gėda, daromės panašus kaip LFF.
2019-09-08
+9
Atsakyti
Dzihadistas
Nafik issaudysiu as ta fiba bustine, sekla su manim varys
2019-09-08
-2
Atsakyti
Sporto ekspertas
nu baisu jis kaip treneris yra tragedija ir dar putojasi kaip kalakutas
2019-09-08
+1
Atsakyti
thomas
tylėk tešliau, kalba jis čia apie kažkokias taisykles ble, aklas tu ar kas tau ?! Nevelįsk fibai į šikna
2019-09-08
+13
Atsakyti
Nx blet
Ką veikė čempionate gedraitis? Ir kodėl jei toks blogas, vietoj jo nebuvo paimtas Milas? Milas šaltas supurtytu bent 3/6 trajaku. O karštas ir visus 6. Žodžiu aš noriu Adomaičio galvos, kas nori kartu, tas like
2019-09-08
+21
Atsakyti
KAi visiškai nieko nesupranti, tai taip ir būna. Kūze gynyboj buvo skylė, ką kalbėt apie Giedraitį, kuris dar ir visiškai be patirties. Viskas pl, davėm kovą tiek Australams tiek Prancūzams, nepaėjo ir tiek. Prisiminkit, kas buvo prie J.Kazlausko kai žaidėm prieš rimtesnes komandas, mes tiesiog neturėdavom net šanselio, o prieš vidutiniokus reikėdavo buzzerBeaterio :) Adomaitis parodė, kad gali treniruoti ir gerus žaidėjus. Prikibt gal ir galima dėl Mačiulio laiko aištėj, bet senis visgi visą karjerą atidavęs rinktinėj, o ir šiandien įmetė labai svarbu metimą. Jei reiktu vertint balais 8/10 Adomui ir visam treneriu štabui. Žaidėjams 7/10, daug kas taip ir neįsižaidė.
2019-09-08
+9
Atsakyti
Che che.....
Save gerbiantis treneris, perziurejes varzybu irasus su australais ir su prancuzais , atsistatydintu, o visi rinktines "bachurai", issirinke treneri, paskelbtu apie karjeros pabaiga.
2019-09-08
+2
Atsakyti
Vatnikas Artiomas
Aš tai tokį protestą padaryčiau, susipakuočiau lagaminus ir namo traukčiau. nebežaisčiau čempionato šito su niekuo. nekalta dominyka, bet realiai kai toks darbas tai fuck it. eina jie visi nx. aišku galėjom ir be tokių teisėjų klaidų laimėti, adomaitis biški kaka sumalė. bet realiai, Lietuvių krepšininkai, dėkit skersą ir nebežaiskit. tiesiog parodykit didelį fucką fibai, jie to nusipelnė su savo nesąmonėm šiame čempe ir aplamai kelių metų nesąmonėm su eurolyga ir langais savo..
2019-09-08
+16
Atsakyti
FUCK FIBA!!!
TEISINGAI!!!
2019-09-08
+7
Atsakyti
Kviečiame PRISIJUNKTI prie ŽALGIRIO fanų ir stebėk bei sek PASAULIO ČEMPIONATĄ! - https://www.facebook.com/groups/97651658...
2019-09-08
+15
Atsakyti
Jūs
bent suprantat kas yra FIBA? FIBA pasaulinė organizacija kuri organizuoja turnyrus. LKF jų narė. Nariai laikosi taisyklių. Nepatinka - nedalyvauk. Čia tas pats kas dirbti kompanijoje ir sakyti man dzin ant jūsų taosyklių.
2019-09-08
-4
Atsakyti
Anonimas
Aha tik jeigu daug saliu is tos organizacijos iseitu ir ikurtu nauja tai tai fibai baigtusi dienos taip pat kaip ir ju cempions kibiro taures lygai :D
2019-09-08
+11
Atsakyti
ne_emygeriams
neatsake apie ta prazanga pris valanciuna tiksliai, nusiskundiumas buvo, kad susvilpe prazanga ne po pirmo, o po antro metimo, bet pasake, kad svilpta uz pirma
2019-09-08
Atsakyti
adekvatus
su dominika rungtynese ne mes i krepsi. tik pasuotis
2019-09-08
+10
Atsakyti
Ayo
Nu jooo cia issipisinejimas labiau o ne taisykles. Reiskia yra spraga, kurioje reikia padaryti taip kad butu ziurimas pakartojimas. FIFA su tom replay kamerom dar ne tokiu ciudiku perziuri. Geda, jeigu samdosi pietu amerikos ir visokiu azijos saliu teisejus tai gal tik tokiems ir tereikia ten losti?
2019-09-08
+16
Atsakyti
Ekspertas b*et
ka cia tas teisejas garbingasis musu peza kai net nemate epizodo toks jausmas? nereik ten gilintis net buvo kamuolys jau dalele savo lanke ar ne esme kad Gobertas trenke per lanka, o ne tik kamuoli liete, kas nera leidziama. nesuprantu as tokiu ekspertu kalbinamu, tai parodykit bent jam i ka ziureti jei pats nemato, nes neabejoju, kad taisykles jis zino tik gal nedaziebia jau su amzium.
2019-09-08
-1
Atsakyti
ne_emygeriams
jis gi sako, kad kamuoliui atsokus lanka liesti jau galima
2019-09-08
-7
Atsakyti
Anonimas
Tai naxui tokio blet turnyro reikia kurvos jus fiba, ciulpkit bybi mazabybiams kinams filipinieciams, gal blet dar galetumet saudo arabijoj uz 10 metu surengt kasio turnyra?? Rinktines vietoj bybi deciau ant sito sudprojektelio ir neiciau pries dominykonus lost. Poxui tas kelialapis i olimpines vistiek vardinius isdalins kokiem ruskiam.
2019-09-08
-6
Atsakyti
Labarbar
Po tokio ablomaicio šūdų triedimo tikrai garsinio negausi, tai jei ne žaisim tikrai nebus jo. Beja LKF I subyne fibai sulindusi tai ner ko ir putotis
2019-09-08
+2
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 29

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.