Nuotr.: FIBA.com
Nuotr. FIBA.com

Lietuvos pajūryje glūdintis merginų krepšinio talentas Justė Jocytė žinią apie save dominuojančiu žaidimu nacionaliniame lygmenyje siuntė jau pastaruosius kelerius metus, tačiau Makedonijoje vykęs Europos šešiolikmečių čempionatas šiai 13-metei tapo platforma pademonstruoti, kokios neaprėpiamos yra jos galimybės.

V.Knašiaus krepšinio mokykloje iškilusi Jocytė pastarąjį sezoną Moksleivių lygoje atvedė šios mokymo įstaigos komandas į triumfą U14 ir U16 čempionatuose, o demonstruotas įspūdingas žaidimas buvo vainikuotas net septyniais individualiais apdovanojimais: daugiausiai metimų blokavusi, daugiausiai rezultatyvių perdavimų atlikusi, taikliausiai baudas ir dvitaškius metusi, naudingiausia U14 ir U16 pirmenybių krepšininkė bei simbolinio penketo žaidėja.

Dviejų skirtingų amžiaus grupių čempionatuose jos statistika buvo tiesiog nesuvokiama. U14 merginų pirmenybėse ji fiksavo 30-ies taškų, 14,1 atkovoto ir 3,6 perimto kamuolio, 3,1 blokuoto metimo ir 41,4 naudingumo balo rodiklius per 24 žaidimo minutes. 

Tuo metu U16 turnyre nesustabdoma 184 cm ūgio puolėja vidutiniškai rinko po trigubą dublį: 21,6 taško, 14,5 atkovoto kamuolio ir 10,1 rezultatyvaus perdavimo. 

Per 34 vidutiniškai žaistas minutes ji dar pridėdavo po 3,6 perimto kamuolio ir 2,5 blokuoto metimo, o visa tai konvertavosi į 42,8 naudingumo balo vidurkį.

Nuotr. Linas Šilkaitis

Žaisdama su dvejais metais vyresnėmis jaunomis krepšininkėmis Europos čempionate Jocytė taip pat kolekcionavo vieną fantastinį pasirodymą po kito, po kurių krepšiniu gyvenančios šeimos pavardė nugulė ne tik didžiausių šalies portalų antraštėse, bet taip pat garsiai skambėjo užsienio žiniasklaidoje bei buvo aptarinėjama JAV trenerių.

Senojo žemyno pirmenybėse rezultatyviausiai rungtyniavusi Jocytė vidutiniškai pelnė po 19,6 taško, atkovojo po 8,3 kamuolio (šeštas rezultatas), atliko po 2,1 rezultatyvaus perdavimo (13-as) ir rinko po 20,4 naudingumo balo (antras).

Lietuvai istoriniame U16 finale šalies vunderkindas sumetė 33 taškus, sugriebė 9 kamuolius ir surinko 35 naudingumo balus, bet to aukso medaliams neužteko – 66:73 buvo nusileista Rusijos šešiolikmetėms.

Neraminantis ateities klausimas

Žibėdama Lietuvos pirmenybėse ir vaikams skirtuose NBA projektuose, Jocytė jau kuris laikas aplink save koncentravo būrio JAV vidurinių mokyklų ir universitetų bei Europos krepšinio akademijų dėmesį, tačiau susidomėjusių ratas dar labiau išsiplėtė po Senojo žemyno pirmenybių.

Agentai bando užmegzti kontaktą tiek besikreipdami tiesiogiai, tiek per tėvus. Šeimos galvos kol kas nesiekia aklai įsipareigoti su šviesiausią ateitį žadančiais krepšinio virtuvės žmonėms, tačiau jų patarimų išklauso ir gaires dėliojasi patys.

Užsispyrusi Jocytė svajoja apie žaidimą stipriausioje pasaulio lygoje, moterų NBA, bet iki to dar laukia labai ilgas kelias. Savo dukros ir sūnaus Roko karjeromis besirūpinantis Alvydas Jocys atžaloms siekia surasti geriausias sąlygas siekti išsikeltų tikslų ir užtikrinti tobulėjimą procesą.

Moterų krepšiniui Lietuvoje išgyvenant stagnaciją ir mėginimus atsispirti nuo žemiausio taško, o Klaipėdoje vykstant permainomis – iširusią vietos „Fortūnos“ komandą pakeitė „Neptūno“ krepšinio piramidėje įkurta moterų ekipa, Jocių šeimos galvai teko didelis galvos skausmas ieškant išeities šioje situacijoje.

Tinklalapio „BasketNews.lt“ žiniomis, į miesto apeliavimus dėl galimybės po savo sparnu priimti moterų komandą sureagavęs „Neptūnas“, atsižvelgiant į situaciją šalyje, kol kas didelių vilčių į šią ekipą nededa. Artėjantis sezonas bus kaip bandomasis laikotarpis, per kurį „Neptūno“ administracija ketina stebėti moterų komandos turėjimo potencialą ir tenkančius kaštus, o po jo bus priimti sprendimai dėl šio klubo ateities.

Didžiąją komandos biudžeto dalį 2019-2020 m. sezone sudarys savivaldybės skiriama parama – 69 tūkstančių eurų.

Nuotr. FIBA.com

Nežinomybė dėl vizijos ilgesniam laikui ir perspektyvų Klaipėdoje būtent labiausiai ir neramina Jocių šeimyną, kuri „Neptūno“ komandos kolektyvui kėlė daugybę klausimų. Nors atsakymai nebuvo labai viltingai nuteikiantys ateičiai, šeima patikėjo „Neptūno“ ambicija išsaugoti vietinę mergaičių krepšinio žvaigždę.

Žvelgdami su tikėjimu išvysti proveržį kuriant ambicingą miesto komandą, Jociai galiausiai tik praėjusios savaitės pabaigoje sutarė, jog jų dukra metams liks Klaipėdoje – rungtyniaus Ramunės Kumpienės treniruojamoje U18 merginų komandoje Moksleivių čempionate ir gins „Neptūno“ garbę Moterų lygoje.

Jocytės treniruočių procesas bus patikėtas žaidžiančiajai moterų komandos trenerei Andrai Gabalytei. Ji veiksmus koordinuos kartu su Kumpiene.

Tiesa, anksčiau ar vėliau Jocytės karjera pakryps į užsienį, mat ją jau pasiekė ne vienas asmeninis pakvietimas. Šeimos prioritetas – milžinišką konkurenciją sukurianti, bet jaunuosius krepšinio deimantus nuglūdinanti JAV krepšinio sistema. Apie ją žinias gilinanti šeima vis labiau mąsto apie tokį sprendimą, tačiau tuo pačiu baiminasi galimų jo pasekmių gimtinėje.

Jas krepšiniu gyvenantiems Jociams teko patirti dar visai neseniai, kai pernai sūnų Roką išlydėjo tobulintis į Italiją. 2017-2018 m. sezone atstovaudamas Palangos „SC-Žemaitijai“ U14 čempionate jis vidutiniškai rinko net po 51,7 taško, 16,8 atkovoto kamuolio ir 50,3 naudingumo balo per 28 žaidimo minutes.

Tuo metu, kai didieji šalies klubai, Kauno „Žalgiris“, Vilniaus „Rytas“ ar vietinė Klaipėdos „Neptūno“ komanda, nė neparodė susidomėjimo stebuklus išdarinėjančiu tuomet 13-mečiu, kitos Europos krepšinio organizacijos metė tinklus ant šio palangiškio, o jo ateitis buvo patikėta Romos „Stella Azzura“ krepšinio akademijai.

Toks žingsnis labai nepatiko jaunimo reikalais besirūpinantiems Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) atstovams. Tinklalapio „BasketNews.lt“ žiniomis, Palangos krepšinio talentui besąlygiškai buvo užtrenktos durys į šalies rinktinę, o tėvą pasiekė griežtas žodinis kirtis – „iki aštuoniolikos metų rinktinę pamirškite“.

„Jeigu mes pasirinksime užsienį Justės atveju ir mums vėl pasakys tą patį, aš nesuprantu tokių dalykų, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ sakė LKF požiūriu besipiktinantis Alvydas Jocys. – Tu pasirenki, kur tau tobulėti, o tau pasako, kad dabar viskas, Lietuvai tavęs nebereikia. Keistoka.

Jeigu taip pasakys Justei, na ką, pamiršime. Tobulinsimės ir taip.“

Kelias krepšinyje

Vašingtone, kaip ir brolis Rokas, gimusi Justė krepšinio treniruotes Palangoje pradėjo lankyti nuo šešerių pas trenerę Daivą Mažionienę. Praeityje krepšinį studijų laikais JAV žaidė jos tėtis Alvydas, o jo brolis Evaldas – buvęs profesionalus krepšininkas, rungtyniavęs legendiniame Plungės „Olimpo“ klube.

Už šios sporto šakos užsikabinusi Jocytė demonstravo didelę ambiciją žaisti krepšinį ir jau tuomet išsiskyrė tarp kitų tuometinių mergaičių. Siekdamas įpūsti dar daugiau motyvacijos, tėtis dukrai rodė istorinius Lietuvos moterų krepšinio kadrus, tarp jų – ir triumfą Europos čempionate 1997 metais.

Dabar akylai moterų NBA lygą ir jos žvaigždes sekanti dukra šeimoje tapo pagrindine šių dienų moterų krepšinio aktualijų pranešėja.

Nors Palangoje kultivuoti šią sporto šaką norinčių mergaičių nebuvo daug, Justei tai kompensavo žaidimas su berniukais ir pusantrų metų vyresnio brolio testai.

Pamatę dukros užsispyrimą, tėvai po dvejų metų nusprendė savo atžalą perkelti į Klaipėdą pas trenerę Ramunę Kumpienę, kuri Jocytę jaunimo komandose treniravo pastaruosius penkerius metus.

Nuo pat 2015-ųjų metų, kuomet Justė debiutavo U12 čempionate, kiekvieną sezoną ji buvo registruojama savo amžiaus ir dvejais metais vyresnių mergaičių pirmenybėse.

Jocytė taip pat buvo įtraukta į LKF organizuojamus projektus, kurių pagrindinis tikslas – skatinti jaunimą žaisti krepšinį bei jiems suteikti sąlygas sportuoti. Federacija talentingiausius vaikus aprūpina sportinėmis reikmėmis bei skiria stipendiją, kuri siekia 120 eurų per mėnesį.

Spindėjus į Lietuvą atkeliavusiame „Jr. NBA“ čempionate, Jocytė praėjusiais metais sulaukė kvietimo savo galimybes pademonstruoti pasauliniu mastu – dalyvavo pirmose „Jr. NBA“ planetos pirmenybėse, kuriose gynė europiečių komandos garbę ir sulaukė individualaus įvertinimo.

Nuo to laiko JAV treneriai ėmė domėtis, kas yra ši stebuklus išdarinėjanti mergaitė iš Lietuvos kurorto. Šiemet ji buvo vėl buvo kviečiama dalyvauti tame pačiame pasaulio čempionate, tačiau šešiolikmečių rinktinės štabas su vyr. treneriu Viliumi Stanišausku priešakyje rekomendavo praleisti turnyrą ir visą dėmesį skirti Europos čempionatui.

Kaip paaiškėjo vėliau, maksimalus susitelkimas pasiteisino ir lietuvės sukūrė istoriją, ne tik pirmąkart patekdamos į finalą, bet ir pirmą sykį iškovodamos vietą U17 pasaulio čempionate.

Savo amžiui nebūdingą krepšinio brandą demonstravusi Jocytė į neviltį varė visas lietuvių varžoves. Kairiarankė tautietė maudė priešininkes savo driblingu, o metimas dedant žingsnį atgal ir taip susikuriant erdvę tapo jos vizitine kortele.

Kritiniais rungtynių momentais palangiškė išsiskyrė šaltakraujiškumu, o didžiausios jos parodytos emocijos buvo gestai po taiklių tolimų šūvių ir šypsnis veide.

Tokio talento Lietuvos moterų krepšinyje nebuvo labai ilgai. Jos ir šešiolikmečių rinktinės žygį stebėję internautai šį perlą ėmė lyginti su Slovėnijos vunderkindu Luka Dončičiumi, kuris gimtojoje šalyje tapo daugelio vaikų herojumi.

Belieka tikėtis, jog ledus Lietuvoje, bent minimaliai, pralauš ir nacionaliniu mastu praskriejusi Justės Jocytės euforijos banga.

Nuotr. FIBA.com

Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (48)
gaila
nezinojo adomaitis .reikejo jam siulyti ,kol dar nebuvo isvykes i kinija pc.
2019-09-12
-1
Atsakyti
klaipeda
Meluoji teti, siule ir klaipeda, ir kiti miestai, ir net panevezys, tik pinigu nesiule, kas paciam netiko. kieno zodziai:"uz dyka tikrai nezais" ? 13-14 metu vaikas jau turi atlyginima gauti? Baik garbes ir sloves vaikytis. NUSILEISK ANT ŽEMĖS !
2019-09-11
+25
Atsakyti
Nuomone
i nieko gero nebus
2019-09-12
+7
Atsakyti
ROKAS JOCIUS
MELUOJI, TĖTI OI KAIP MELUOJI ! MUMS GI SVARBIAUSIAI PINIGAI (KURIŲ LIETUVOJE NIEKAS NESIŪLĖ MAN) IR GARBĖ, KURIOS TAU TAIP REIKIA.
2019-09-11
+12
Atsakyti
Alvydas
Kam man pinigai? Turiu tiek kiek man užtenka. Man garbė, kad tokius vaikus turiu. Tikiu, Rokai, kad ne tu čia komentuoji, o kai kas pasinaudojęs tavo vardu.
2019-09-11
+1
Atsakyti
Derex
xd
2019-09-11
-3
Atsakyti
jo
sumaise mergaites ir berniukus .pas berniukus 100 kartu didesne konkurencija .i rinktine patekti reikia daug darbo ir daug cm. giminiu pavardes pas janimo rinktiniu treneri neturi reiksmes .
2019-09-11
+5
Atsakyti
cm?
va kodel supistu izaideju neturim rinktinej
2019-09-12
-2
Atsakyti
Cha cha
pamenu zaidziau jaunimo rinktineje. tuo tarpu radvila tada treniravo rusus, uzejo i kambari pasikalbeti kaip sekasi lietuviams pradejo po biski pasakoti istorijas savo... mano manymu zmogus yra nepilno proto, sako as turiu slapta video kaip dangoraiziai amerikoje buvo susprogdinti ir ten jokiu lektuvu net nebuvo ten tipo montazas. sako bet bijau rodyti dar sulaukys mane czv. ta prasme tas zmogus yra nepilno proto
2019-09-11
-20
Atsakyti
radvila
jaučiu, kad tu pats nepilno proto, vien todėl, kad rašai taip ir klausaisi. Klijų prisiuostei?
2019-09-11
+7
Atsakyti
expertas
Siai dienai moteru lygoje yra 5 komandos, is kuriu 2 Kibirkstis ir Aistes dar atitinka minimalu lygi, likusios trys yra surinktos kad tik egzistuotu, Kibirksties dubleres tai vien moksleives ir tai nera ten visos talentingiausios, Siauliai prarado savo buvusias jaunas lyderes kaip B.Sinickaite ir E. Matiukaite ir ten liko vidutnio lygio jaunimo komanda su keliom vyresnem zaidejom ir geru treneriu. Klaipedos Neptunas tai is vis siai dienai yra parodija, pagal sudeti komanda neturi net tikro 4 numerio jau nekalbant apie vidurio puolejo pozicija, taip pat komanda treniruos esama zaideja A. Gabalyte, su visa pagarba zaidejai bet trenerio patirties 0, ka ji gales ismokinti J.Jocyte kuri nors 13 metu bet pagal krepsinio IQ yra gal net auksciau uz komandos trenere. Reiketu paklaustu buvsios prezidentes R.Kumpienes kodel nebeliko komandos privaciu remeju? Gal todel kad jiems atsivere akys ir jie pamate kur keliauja komandai skirti pinigai. Kai neliko remeju isskyrus miesta komanda buvo palikta likimo valiai ir paskui dirbtinai miesto mero primesta Neptuno klubui. Neptunas matosi nenori papildomai duoti komandai nei cento, tai ir matosi kad komanda egzistuos ir bandys pratempti ateinanti sezona. Kaip ten gales tobuleti jaunos zaidejos jei per visa sezona komanda suzais viso 16 rungtyniu is kuriu bus 8 rungtynes su aukstesnio lygio 2 komandomis ir 8 rungtynes su moksleiviu lygos komandomis. Reiketu uzduoti klausimu ir Moteru lygai ir jos prezidentui G. Gustui kurie po peremimo lygos is LMKL, zadejo lygai sviesu rytoju taciau siai dienai turime 2 vidutines bet tikrai ne Eurocup lygio komandas ir 3 komandas esancias komoje pajungtas prie gyvybiniu aparatu kad tik nenumirtu ir kaip nors isgyventu sezona, nes Lietuvos moteru lyga su 2 komandomis LKF ir Moteru lygos vadovams atrodytu nekaip. Apie koki jaunimo tobulejima ir zaideju auginima moteru rinktinei galima kalbeti esant tokiai situacijai.
2019-09-11
+12
Atsakyti
Tokia tą realybė. Moterų krepšinis yra visiškai niekam neįdomus, ir vienintelis ten galintis kažką pritraukt yra jauna fenomenali žaidėja, daabar pasisekė, kad tokia atsirado, bet kiek ji čia bus tikrai neaišku. Man tik tenka pasikartoti, kad Lietuvoje realiai nieks beveik nemėgsta krepšinio, o mėgsta tik pergalės. Tą parodo visokie kvizai per žalgirio varžybas, kai girti seniai nesugeba išvardint nei vieno Ryto žaidėjo, ką jau kalbėt apie kitų EL klubu žaidėjus. Yra tikrai kurie domisi, skaito, bet dažniausiai paaugliai ar studentai, kurie laikui bėgant randa kitus pomėgius. Iš principo kai laimėjo moterys čempionatą berods 1998m, tada tikrai pakilo moterų krepšinis, bet kai rezultatai negerėjo, vis labiau jis visiems pasidarė px. Su Vyrų krepšiniu irgi taip su laiku nutiks, kai rintkinė gaus tokius burtus kaip dabar, o žalgiris kokius 5 metus nepateks į EL Playoffus, tai toks nevežys ar net ir neptūnas nebebus vėl niekam įdomus. Tikiuosi to niekada nebus, bet sumažinus EČ skaičių, pašalinus krepšinį iš Olimpinių visko gali būt.
2019-09-12
-5
Atsakyti
Wow
Nuostabūs Jociukai - jei tik neišpuiks
2019-09-11
-6
Atsakyti
ja galima bus imti ir i vyru rinktine , gedos tikrai nepadarys :)
2019-09-11
+1
Atsakyti
info
Radvila lietuvos jaunimo diktatorius, visazinis galvoje esas, ten tokia figura, jis ten jaunimo guru, ka nori ta daro, vejus sneka, bet jam nesvarbu nes jo vieno tiesa
2019-09-11
+3
Atsakyti
Adomas
Dejavu jausmas aplanko. Taip kaip dabar stumiama ant Sabonio, buvo stumiama ant Kazlausko pries kelis metus. ir kas ivyko? Kazlauska pakeite Adomaitis. Rezultatas: medaliai prie Kazlausko ir net arti to nepriejes Adomaitis. Plius, kaip neseniai sake Kalnietis, sita rinktine geresne nei buvo anksciau. Taigi, jei nueis Sabas, kas ji pakeis? Ar bus geriau?
2019-09-11
+8
Atsakyti
2
Adomaiti Kazlauskas rekomendavo
2019-09-12
+4
Atsakyti
SABONIS
Spirt lauk ta Radvila!!! sunku isisvaizduoti kad geriausiam LT penkiolikmeciui krepsininkui Rokui Jociui pasake kad nereikalingas Lietuvai!!! Kodel sesuo turetu buti motyvuota zaist uz LT. Juk jie abu gime USA ir uz keliu menesiu tures rinktis pilietybe. ATSIBUSKIM !!!
2019-09-10
+26
Atsakyti
Steponas
Va tai mergaitė žaidžia,čia reikėtų mūsų rinktinės vyrams pažiūrėti ir pasimokinti kaip teikia žaisti ištikrujųml,kad patektum į kitą etapą..ypač siūlyčiau Kuzminskui,nes ras prišikęs kelnes aikštelėje laksto...
2019-09-10
+19
Atsakyti
Kl
Grigonis turi iš ko pasimokyt :)
2019-09-10
-1
Atsakyti
Protevis
Toks talentas gali prikelti ir moterų krepšinį, kaip kad Meilutytė prikėlė plaukimą. Nuostabu tai matyti ir tikėti, jog ir WNBA turėsime savo heroję, sėkmės jai, kur benuklystų!
2019-09-10
+19
Atsakyti
djgaffer
Aš negaliu patikėti,kad LKF taip žlugdo tokius talentus.Išvyko į užsienį tobulėti Jocys,tai jau viskas,durys į jaunimo rinktines bent iki 18 m.uždarytos.Jūs čia BL juokaujat?!Kas čia per sumautas diktatoriškas požiūris,jei tėvai negali rinktis,kur jų vaikams tobulėti?!Nu aš negaliu patikėti,ką perskaičiau.Grynas mūsų krepšinio genocidas!O jį daro ne kas kitas,bet mūsų pačių krepšinio federacija!Lieka tik tikėtis,kad Jociai ir jų atžalos neišsižadės Lietuvos,nes prarasti tokius du talentus tai jau būtų virš visko.
2019-09-10
+55
Atsakyti
Anonimas
Čia toks ponas Radvila tokiais metodais dirba, o lkf jam suteikusi visišką laisvę žlugdyti jaunimą.
2019-09-10
+27
Atsakyti
Todėl jaunimo rinktines
Irimo br nrdakiu jei vyksta tokie dalykai
2019-09-10
+4
Atsakyti
Hm
cia taip lkf rupinasi ir auginasi krepsinio talentus? grasinimais? gasdinimais? ar ne visi kartu turi ieskot geriausiu sprendimu tevai plius lkf? kas cia per siaures koreja?
2019-09-10
+40
Atsakyti
Anonimas
Taigi ispanai rupinasi ne lkf
2019-09-10
-4
Atsakyti
Est
Hardeniuke :)
2019-09-10
+5
Atsakyti
Anonimas
Tik del sito deimanto stebejau mergaciu cempionata :) Tai ka ji isdarineja aiksteje, fenomenalu. Kamuolio, kuno valdymas. Plastika. Metimo technika, aikstes matymas. Saltakraujiskumas. Krepsini stebiu 30 metu, bet dar neteko Lietuvoj matyti tokio talento. Ir vistik gaila, kad Juste negime berniuku. Turetumem savo Donciciu :)
2019-09-10
+26
Atsakyti
Serbentautas
na su tuo berniuku tai nesąmonę parašei
2019-09-10
+29
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 48

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.