Nuotr.: Fotodiena.lt/A.Pliadis
Nuotr. Fotodiena.lt/A.Pliadis

Pokyčius vaikų krepšinyje stebintis treneris Steponas Kairys nusprendė nebetylėti ir socialiniame tinkle „Facebook“ išreiškė savo nuomonę apie moksleivių lygos taisykles. Jos draudžia gynyboje padėti komandos draugams ir nuo tiesioginio oponento nutolti per nustatytą atstumą.

Kairio nuomone, tai griauna Lietuvos krepšinio puolimo ir gynybos pamatus.

„Faktiškai žaidimas vyksta 1x1, – rašo Kairys. – Likusieji išsidėsto aikštelės kraštuose. Šio draudimo autoriai bando paaiškinti tokio sprendimo naudą, sakydami, kad taip mes padėsime jauniems žaidėjams greičiau tobulėti individualiai. Yra manančių, kad toks pokytis genialus, siunčiančių kitaip manančius „po lapais“. Štai mano atstatymas jiems:

Genialus pokytis sakote? Pagal jus išeitų, jog šiškauskai, kaukėnai, macijauskai, štombergai sporto mokyklose žaidė pagal minėtą „genialią“ sistema, kur 4 nubėga į kraštus su juos ginančiaisiais (berods, metro atstumu), o vienas su kamuoliu apžaidinėja savo gynėją 1x1? Nejuokinkite! Nei minėti žaidėjai, nei Šarūnas Jasikevičius neužaugo šitokios sistemos pagalba. Šaras, kuris nebuvo crosoverių karaliumi, ypatingu žaidėju 1x1, sugebėjo tapti vienu geriausiu įžaidžiančių pasaulyje savo žaidimo skaitymu, optimaliais sprendimais, laimėtojo charakteriu. Įsivaizduokime šachmatų mokykla, kurioje vaikai būtų mokomi žaisti šachmatais, draudžiant jiems naudotis arkliais аr bokštais. O juk krepšinis, kaip ir šachmatai, yra intelektuali sporto šaka.“

Anot Kairio, tokie draudimai griauna ne tik komandinio puolimo supratimą, bet ir komandinės gynybos pagrindus.

„Komandines gynybos pagrindai – teisingos padėties pasirinkimas kamuolio ir ginamojo atžvilgiu, kamuolio ir ginamojo matymas vienu metu, savalaikis atėjimas į pagalbą, komunikacija, yra tie dalykai, kurie ugdo įgūdžius, taip reikalingus, ir taip nelengvai įdiegiamus šioje komandinėje sporto šakoje. Šioje „genialioje“ sistemoje minėti įgūdžiai ignoruojami. Kita vertus, teisinga komandine gynyba sąlygoja gerų sprendimų puolime tobulinimą“, – rašo Kairys.

Anot trenerio, akivaizdu, kad Lietuva išgyvena kūrybingų gynėjų badą, tačiau ieškant tam sprendimo, nereikėtų mėtytis prie kraštutinumų.

„Turėtume siekti teisingo santykio tarp individualaus ir komandinio musu krepšinio vilčių rengimo, o ne blaškytis nuo vieno kraštutinumo prie kito. Lietuva išgyvena kuriančių gynėjų stygių, tad panašiais draudimais mes neužauginsime naujo Jasikevičiaus ar šiandien siaučiančio Campazzo. Tad prieš siųsdami vieni kitus po lapais gerai pagalvokime, kad patys ten neatsidurtume…“ – feisbuke rašė Kairys.


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (37)
specas
ira taisykles krepsinio ,geriau ir zaisti pagal jas .tegul komanda privercia geru zaidimu priesininkus gintis asmeniskai .taip ir budavo anksciau .bet ,kas dabar vyksta ,kai iki 14 metu gali zaisti tik 1 x1 ,taigi tiesiog gali numirti is juoko ir nuostabos ,kai pvz. jociukas vienas pats zaizdavo ,o kiti kaip naslaiciai tolimiausiuose kampuose stovedavo .cia ir teveliai pasijaucia zvaigzdemis ir vaikai ,kai imeta 50 tasku. bet is tikruju ,tai ira tik jojimas i roju, ant svetimos birkos. ir saves klaidinimas . .liaudis turi apsispresti ,ar galima keturis paaukoti de vieno .
2019-09-14
Atsakyti
Specui
O tu įmesk tiek, čia ne kiekvieno nosiai
2019-09-14
+1
Atsakyti
.
gal tada padarom taip: visi vienos komandos žaidėjai sužaidžia 1x1 su visais kitos komandos žaidėjais iki pirmo pelnyto taško ir rezultatas įrašomas į protokolą.
2019-09-13
+1
Atsakyti
Na as ne egzpertas bet man kazkaip atrodo cia visai teisinga sistema. Pas mus kaip tik individualiai geru per mazai isauga, viskas per daug paremta komandiniu zaidimu, todel kai reikia losti su Prancuzais kur puse komandos NBA, deda mus ir musu komandini krepsini i pavesi. PVZ Kalnas musu geriausias PG metai is metu, 1:1 koki rimtesni PG apzaistu? Lekavicius pvz jau truputi geriau, dribblingas geras, floateri turi, metimas patikimas... aisku truksta kokia 10-15cm bet cia jau nieko nepakeisi.
2019-09-13
+9
Atsakyti
.
Man atrodo čia vištos ir kiaušinio dilema. Jei turėtume daug individualiai stiprių krepšininkų, tai ir žaistume iso, bet kadangi neturime, tai kompensuojam komandiniais veiksmais. Iš kitos pusės, ar koncentruodamiesi į komandinį žaidimą neužgniaužiam individualių talentų, o jei užgniaužiam, tai kaip galim tai pakeisti? Man atrodo, individualus talentas atsiskleidžia ir į komandinius veiksmus orientuotoj sistemoj ir čia labiau trenerio kompetencija pastebėti ir ugdyti, o ne sistemos problema. Kai kurie ribojimai mažame amžiuje pateisinami, kad apskritai žaidimas vyktų, bet reik labai atsargiai su tuo žaidimo kastravimu.
2019-09-13
+1
Atsakyti
R
Labai teisingas trenerio pastebejimas.
2019-09-13
-7
Atsakyti
sss
viskas cia gerai, vietoje to kad uzaugintu padorius krepsininkus ir ikaltu i galva vertybes o ne pinigu vaikymasi tokiu treneriu lietuvoje vienetai, gal pradekim nuo saves o ne nuo vaiku ... 1x1 tragedija su lietuviais buvo ir yra tai sita sistema gal kazkiek duos vaisiu
2019-09-13
+7
Atsakyti
Valera
Kiekvinoje kašio valstybėje, Serbija, Sipanija ir t.t. iki tam tikro amžiaus neleidžiama zoninė ginyba, tam kad ugdyti asmeninius driblingo ir kitus įgūdžius. Prieš tai buvusi sistema buvo absoliučiai supuvusi, kurioje viskas buvo paremta vien komandiniais veiksmais ir užtvarom. Jei pastebėjote, visokiuose turnyruose mūsų 14 - 15 - 16 metų vaikai triuškindavo daugeli rinktinių, komandinio žaidimo dėka, bet augdami jiems vis sunkiau būdavo apžaist priešus. O PAMINĖTI MACĄ ir ŠIŠKĄ šiam kontekste yra visiškas dalbajobizmas. Pats Macas ir Šiška asmeniškai yra teigia kad savo asmeninius puolimo įgūdžius yra išsiugdė žaisdami kieme su draugais, ir net bl minėjo, kad geru krepšininku netapsi jeigu papildomai su draugais nežaisi improvizuodamas. Tegul bl pasiskaito knyga apie Šiškausko, ar interviu senus pasieško. Asilo beretė.
2019-09-13
+5
Atsakyti
karklas
O ko mokysis tie 4 kur kampuose stovi ?
2019-09-13
+13
Atsakyti
dd
niekas nedraudzia kamuolio perduoti, kitokios zaidimo sistemos ir tiek, kur viskas eis per indvidualuma.
2019-09-13
-6
Atsakyti
Steponui Kairiui
Pagal treneri atejus i šachmatų mokyklą iš karto mokina taktikos? :) Įdomiai čia. Tai gal pirma išmokinti kaip tas žirgas ar bokštas vaikšto, jo rolė, galimybės ir t.t., o tik po to strategija :) tai gal pirmoką irgi pradėti mokinti nuo fizikos, chemijos :) Kam ta matematika, skaitymas :) Ar iš karto į aukštąją?
2019-09-13
-8
Atsakyti
Dredas
Nieko neugdo ta sistema. Tiesiog, isaukstina perbrendusius vaikezus. Kurie turi fizini pranasuma. Jie kaip tankai eina kiaurai ir jokios technikos. Manot ten visi ir vaikai gauna proga 1x1 pasireiksti. Juokingi jus. Jie yra patraukti kuo placiau, tam kad brendylai taranuojant varzova nesipainiotu po kojom savi :D
2019-09-13
+8
Atsakyti
dd
negirdejes, kad "brendylos" keliamos i vyresniu vaiku grupes?
2019-09-13
+1
Atsakyti
Tai kas netiesa
Saras labiausiai isaugo Merilende, ne lietuvoj buvo jo talentas uzaugintas. o nera cia ko purkstaut, 1x1 reikia, bet kartu ir paskirti laiko tarpa ir komandinei gynybai, kad nepamirsti kaip ir sis krepsinis zaidziamas. Cia grynai nuomone tik, jei pagrysta butu kitu saliu pavyzdziu, tai dar galima butu diskutuoti, bet rimtai tokios nuomones kokia yra dabar, tiesiog neverta priimti.
2019-09-13
+1
Atsakyti
hmz
senas sovietinis bezdalius atsibudo :D neleidžia daryt derinių, bet nieks gi neliepia 4 žaidėjam į kraštus subėgt, gali be kamuolio judėt ir be konkrečių derinių, 2x2 sukti ir etc.
2019-09-13
-15
Atsakyti
Vel
moksleiviu krepsinyje ir uztvaru stayti negalima.
2019-09-13
+9
Atsakyti
...
Tik 1x1 leidzia zaist :DDD Tai dabar aisku jaunimo rinktines pastoviai gaunant spaudima nemoka kamuolio varytis ir daro klaidas :DD Apgailetina sistema, kaip gali buti draudimai krepsinyje :DD Nori skatint individualuma leisk1 apzaist 2 ar 3 o ne 1x1
2019-09-13
-4
Atsakyti
dd
ka tu cia kalbi? Si sistema netaikyta vyresniems nei u16 rinktinems, tad ka matei yra senosios sistemos padariniai, o ne naujosios.
2019-09-13
+7
Atsakyti
Antanas
tai mums ir nereikia nauju chandziulniku ispu.rtusiais snukiais
2019-09-13
-3
Atsakyti
Kaimietis šneka :D
Kokį dar Jasikevičių, pats Šaras sakė, kad nežino, kaip tapo įžaidėju, nes Lietuvoj su įžaidėjais visada buvo xuine, per 20metų nuo 1999, tik vienas Šaras toks ir atsirado ir tai čia labiau išimtis iš taisyklės ir Šaras labiau iš savęs toks geras tapo, nei dėl ugdymo sistemos. Taaaip, Kalnietis už rinktinę gerai žaidžia, bet Šaras tai visai kitam lygy ir kad Lietuvoj tiek metų (dešimtmečių) negali padorių gynėjų išaugint, kad ir dabar turim NBA lygio Sabonį ir Valančiūną (nors Sabas nėra Lietuvos produktas), Gudaitį, Motiejūną, o iš gynėjų dar reikia, kad Seibutis loštų, kurį švelniai tariant Šaras atkabino iš Žalgirio, nes netempia Eurolygos lygio. Daugumos komandų stiprybė yra gynėjai, ten visokie Mills, Fournier, Satoransky, Rubio, De Colo, Dellavedova, Bogdanovič, o pas mus dar Kalnietis visada turėdavo po 30+min (realiai dabar tik pirmas normalus Lekavičiaus čempionatas buvo). Su centrais viskas gerai, o iš gynėjų Lietuvoj prie elitinio lygio dabar galima priskirt nebent Grigonį, Lekavičiui šiek tiek trūksta ūgio, tai čia labiau nei akivaizdu, kad su tokiu ugdymu naujų Jasikevičių neatsiranda, todėl reikia kažką būtinai keist, čia paėmė išimtinį atvejį ir bando primest, kad labai gera sistema buvo :D
2019-09-13
+2
Atsakyti
Cepkelis
bus velicka. ateinantii desimtmeti bus ramu del pg
2019-09-13
+3
Atsakyti
Kairys truputi nesupranta ka kalba . 1x1 zaidimas vysto individualuma . Beje , Serbijoje ir kazkiek iki tam tikro amziaus yra uzdrausta zonine gynyba ir zaidejai turi ismokti apsiginti be pagalbos is sono , T.Y ZAISTI 1X1. Tai skatina fiziskuma ir atletiskuma , beto aplamai privercia ismokti gintis , o ne mojuoti rankomis ir plasnoti kai pro tave bando prasiverzti . Taigi Serbijos pavyzdys parode ,kad rezultatai yra , o pas mus visiskai nebera individualiai stipriu zaideju , su priekine linija cempionatu nelaimesi . Paziurekime kaip pas mus vyksta zaidimas , kruva perdavimu ir vienas kitas prasiverzimas , aplamai prasiverzti mokanciu zaideju net rinktineje yra vienetai . Atejo laikas priimti sprendimus ir jie yra priimti . Sakyciau labai teisingas sprendimas .
2019-09-13
+2
Atsakyti
Aha
Nu siaip tai reiktu atskirti, kur yra zonine gynyba, o kur pagalba gynyboje...
2019-09-13
+7
Atsakyti
basketnews.lt
Jonas Maklovas "on fire" :) Portalas is informatoriaus tampa DEZINFORMATORIUMI :)
2019-09-13
-2
Atsakyti
Jam
O gal dar geriau iš viso uždrauskime mėtyt dvitaškius ir iš po krepšio.. Vaikučiai išmokys mėtyt tik tritaškius ir turėsime 12 Stephen Curry\'ių tuomet niekas mums neprilygs.. Aš nesuprantu kaip gali iš viso draust kažką.
2019-09-13
+7
Atsakyti
Keista, kad Šiškauską įtraukė, kuris apskritai sporto mokykloj nežaidė :)
2019-09-13
-3
Atsakyti
T
Tačiau reikia suprasti, kad visos LT pergalės būtent dėl komandinių veiksmų. Nes mes labai geri kaip komanda, jeigu turėsim šiek tiek geresnius individualiai žaidėjus, bet prastus komandiškai irgi nieko nepasieksim.
2019-09-13
+5
Atsakyti
dd
tai tau krepsinis matematika? O kas bus jei turesim tobulus komandinius zaidejus bet tragiskus indvidualius? Bus pergales? Su kokia Belgijos komandos lygio zaidejais manai iskovotum medalius?
2019-09-13
-5
Atsakyti
G
sneka apie gynybos geruma, bet nei jaska nei macas nebuvo geri gynyboje, atvirksciai. ir su seja sistema nebeisaugino jokiu macu, sisku, jasku, stombergu. dabartines sistemoa vaisiai tik uz kokiu 5 metu ar daugiau. o cia jau sneka apie bloguma.
2019-09-13
-4
Atsakyti
Spec Naz
Durniau tu. taigi rašo kad gera gynyba priverčia pagalvoti kaip užpulti. tai jeigu prieš tave nesigina tai tu ir puolime netobulėji.
2019-09-13
+4
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 37

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.