Įspūdingai antrąjį sezoną Nacionalinėje krepšinio asociacijoje (NBA) pradėjęs Luka Dončičius savo žaidimu privertė pakelti ne vieną ir ne du antakius.
Per pirmąjį mėnesį slovėnas fiksuoja 30,6 taško, 10,1 atkovoto kamuolio ir 9,8 rezultatyvaus perdavimo statistiką, o jo vedama Dalaso „Mavericks“ Vakarų konferencijoje žengia ketvirta.
Simboliška, jog Dončičius „Mavericks“ gretose pakeitė ne bet ką, o vienu geriausių visų laikų europiečiu tituluojamą Dirką Nowitzki.
Tinklalapis „BasketNews.lt“ kelia klausimą, kiek realu, jog būtent Dončičius taps visų laikų geriausiu europiečiu?
Žaidimas
Nors Dončičiui dar tik 20 metų, o stipriausioje pasaulio lygoje jis pradėjo antrąjį sezoną, Slovėnijos talentas pasižymi ne jo amžiui būdinga branda. Be abejo, prie to prisideda ir tai, kad jis prieš NBA tris sezonus žaidė Eurolygoje, antroje pagal pajėgumą pasaulio lygoje.
Visi žinome, kad Dončičius yra pavojingas prie trijų taškų linijos, o jo metimas atšokant atgal apskritai yra neuždengiamas. Visgi dabar jis demonstruoja kur kas daugiau puolimo arsenalo ginklų.
Kuomet Dončičiui statoma užtvara, jis ganėtinai dažnai palaukia jį besivejančio varžovo, kurį užblokuoja korpusu, o priekyje esantį gynėją verčia rinktis: šokti prie slovėno ar likti su savo žmogumi.
Jeigu gynėjas puola prie Dončičiaus, „Mavs“ lyderis perduoda kamuolį laisvam esančiam komandos draugui, o jei varžovas nusprendžia likti prie savo žmogaus, tuomet slovėnas praktiškai nedengiamas atlieka metimą.
Apskritai, Dončičiaus žaidime matomas neįtikėtinas lengvumas, sudarantis įspūdį, kad jis taškus renka nė kiek nepersistengdamas.
Už Atlanto Dončičius vis dažniau lyginamas su Larry Birdu ir visai ne be reikalo. Nepaisant to, jog jis neišsiskiria įspūdingomis fizinėmis bei atletinėmis savybėmis, Dončičius varžovus maudo arba sužaisdamas kur kas protingiau už jį dengiantį gynėją, arba puikiu judesių arsenalu, o jo tritaškis atšokus tampa savotiška vizitine kortele.
„Luka kuria šou. Didžiąją dalį rungtynių visi esame priklausomi nuo jo, o jis žaidžia tiesiog neįtikėtinai. Jis sukuria laisvus metimus vyrukams, jis žaidžia puikiai. Esu labai laimingas dėl jo“, – po pergalingų rungtynių Hjustone apie komandos draugą sakė Kristaps Porzingis.
Žinoma, Dončičiaus žaidime taisytinų dalykų yra. Slovėnas mėgsta atlikti neparuoštus metimus, dėl ko kenčia ir jo tritaškių taiklumas (35 proc.). Taip pat matoma tendencija ir sekti NBA madą, siekiant tyčia išprovokuoti varžovo pražangą metimo metu, kas dažniausiai baigiasi nesėkminga ataka.
Vis dėlto, nereikia pamiršti, jog slovėnui dar tik 20 metų, taigi jo tobulėjimo ribos dar yra labai didelės.
Skaičiai
Štai čia prasideda smagioji dalis. Dar visai neseniai atrodė, jog dabartinio geriausio europiečio titulą užtikrintai savo rankose laikys Milvokio „Bucks“ lyderis Giannis Antetokounmpo.
Graikas su kiekvienu sezonu įspūdingais tempais kėlė savo statistikos rodiklius (kurie kyla dar ir dabar), o visa tai vainikavo pernai laimėtas NBA reguliariojo sezono MVP apdovanojimas.
Vis tik visai neseniai Dončičius pelnė 2000-ąjį tašką, atkovojo 500-ąjį kamuolį bei atliko 500-ąjį rezultatyvų perdavimą. Jis tapo vos antruoju krepšininku NBA istorijoje, tai padariusiu per mažiau nei 90 rungtynių. Pirmasis buvo legendinis Oscaras Robertsonas, tai atlikęs per 66 susitikimus.
Dončičius taip pat tapo septintuoju jauniausiu žaidėju NBA istorijoje pelniusiu 2000 taškų bei tai padarė per mažiau rungtynių nei tokie žaidėjai kaip LeBronas Jamesas, Kevinas Durantas ar Kobe Bryantas.
Slovėnijos vunderkindas šio sezono rungtynėse su „Golden State Warriors“ sugebėjo užfiksuoti ir greičiausią trigubą dublį NBA istorijoje. Jis per 25 minutes pelnė 35 taškus (5/8 dvit., 6/10 trit., 7/8 baudos), atliko 11 rezultatyvių perdavimų bei atkovojo 10 kamuolių.
Per trumpą karjerą NBA Dončičiaus sąskaitoje jau yra 15 trigubų dublių. Palyginimui, nuo 2013-ųjų NBA žaidžiantis Antetokounmpo yra surinkęs 16 trigubų dublių. Būtent Antetokounmpo ir Nikola Jokičius (31 trigubas dublis) lenkia slovėną.
Lyginant su karjerą baigusiais europiečiais, arčiausiai Dončičiaus yra Pau Gasolis (10 trigubų dublių), Vlade Divacas (8), Joakimas Noah (7), Borisas Diaw (6) bei Toni Kukočas (4).
Tuo metu Dirkas Nowitzki per visą savo karjerą surinko viso labo du, kuomet Tony Parkeris – vieną trigubą dublį.
„Mavericks“ lyderis šiuo metu fiksuoja 30,6 taško vidurkį ir tai yra aštuntasis atvejis NBA, kuomet antrametis žaidėjas pelno daugiau nei 30 taškų bei pirmasis nuo 1970-1971 m. sezono, kuomet Kareemas Abdul-Jabbaras rinko po 31,7 taško.
Palyginimui, artimiausias Dončičiaus persekiotojas (iš Europos šalių) pagal šį rodiklį būtų Pau Gasolis, kuris antrajame savo sezone NBA fiksavo 19 taškų rezultatyvumą. Iš paskos seka Kristaps Porzingis (vid. 18,1 tšk.) bei Nowitzki (vid. 17,5 tšk.).
Net jei lygintume šį Dončičiaus sezoną su Europos krepšinio legendų geriausiais sezonais, jie iš tolo neprilygsta tam, ką šiemet demonstruoja slovėnas. Vien pagalvojus apie tai, ką šis talentas bus pajėgus išdarinėti savo karjeros pike, kyla lengvas šokas.
Geriausi europiečių sezonai NBA:
Sezonas | Žaidėjas | Taškų vidurkis | Atkovotų kamuolių vidurkis | Rezultatyvių perdavimų vidurkis |
2019-20 m. | Luka Dončičius | 30,6 | 10,1 | 9,8 |
2019-20 m. | Giannis Antetokounmpo | 31,1 | 13,9 | 6,4 |
2005-06 m. | Dirkas Nowitzki | 26,6 | 9,0 | 2,8 |
2006-07 m. | Pau Gasolis | 20,8 | 9,8 | 3,4 |
2008-09 m. | Tony Parkeris | 22,0 | 3,1 | 6,9 |
1992-93 m. | Draženas Petrovičius | 22,3 | 2,7 | 3,5 |
Šiuo metu slovėnas taip pat fiksuoja 33,2 PER rodiklį, kuris yra apskaičiuojamas susumuojant visus teigiamus (taškai, atkovoti kamuoliai ir t.t.) krepšininko atliktus darbus rungtynėse, atimant blogus (klaidos, pramesti metimai ir pan.) bei taip pateikiant žaidėjo našumą per minutę.
Koks tai įspūdingas skaičius, iliustruoja faktas, jog didžiausias PER rodiklis istorijoje sezono metu priklauso Wiltui Chamberlainui, kuris 1962-1963 m. sezone fiksavo 31,8 rodiklį.
TITULAI
Kalbant apie pačius geriausius žaidėjus bei juos reitinguojant, itin svarbią vietą užima ir jų iškovoti titulai. Vis tik ir šioje srityje Dončičius turi itin solidų CV.
Galima teigti, jog būdamas vos 19-os Dončičius jau užkariavo Europą. Jo sąskaitoje buvo vienas Eurolygos (2018 m.) ir trys Ispanijos pirmenybių titulai (2015 m., 2016 m., 2018 m.), dvi Ispanijos karaliaus taurės (2016 m. ir 2017 m.) bei viena FIBA tarpkontinentinė taurė (2015 m.). Kalbant apie asmeninius apdovanojimus, jis buvo išrinktas Eurolygos reguliariojo sezono (2018 m.) bei finalo MVP (2018 m.), Ispanijos lygos MVP (2018 m.) bei buvo išrinktas į simbolinius Eurolygos (2018 m.) bei ACB lygos (2018 m.) penketus.
Na ir žinoma, turbūt įspūdingiausias Dončičiaus pasiekimas iki šiol yra triumfas su Slovėnijos rinktine 2017-ųjų Europos čempionate.
Persikėlęs į NBA, jis tapo metų naujoku bei buvo įtrauktas į simbolinį NBA naujokų penketą. Tokių pasiekimų per savo visą karjerą nesukaupia didžioji dalis krepšininkų, tačiau slovėnas tokią šūsnį apdovanojimų susižėrė dar prieš 20-ąjį gimtadienį.
Tuo metu Gasolis savo pirmąjį prestižinį apdovanojimą pasiekė būdamas 21-erių, kuomet Turkijoje 2001-aisiais vykusiame Europos čempionate su Ispanijos rinktine iškovojo bronzos medalius, 2002-aisiais jis buvo pripažintas NBA metų naujoku, o dar po metų pasidabino sidabro medaliais Europos pirmenybėse Švedijoje.
Gasolio geriausi metai su rinktine prasidėjo 2006-aisiais. Tais metais buvo laimėtas pasaulio čempionatas, 2009-ųjų, 2011-ųjų bei 2015-ųjų Europos pirmenybėse iškovoti aukso medaliai, taip pat pridėti du NBA titulai bei trys medaliai olimpinėse žaidynėse – du sidabro (2008 m. ir 2012 m.) bei bronza 2016-aisiais.
Dončičiaus atvejis itin primena Nowitzki ne vien dėl to, jog jiedu vilkėjo „Mavericks“ marškinėlius. Siekti aukštumų su Vokietijos rinktine buvo ne ką lengvesnė užduotis nei su Slovėnijos.
Dirkas 2002-aisiais vokiečiams nukalė pasaulio čempionato bronzą, o 2005-aisiais – Europos čempionato sidabrą. Vis tik ne ką mažiau įspūdingas pasiekimas buvo ir 2008-aisiais, kuomet Nowitzki ant savo pečių išnešė Vokietiją į Pekino olimpines žaidynes. Būtent tai su Slovėnijos rinktine šiemet padaryti bandys ir Dončičius.
Tuo metu Parkerio, kaip ir Gasolio aukso, amžius truko apie dešimtmetį. Pirmąjį skambų trofėjų jis iškovojo 2003-aisiais, kuomet su San Antonijaus „Spurs“ iškovojo NBA titulą. Po to prancūzo karjeroje siekė dar trys NBA titulai (2005 m., 2007 m., 2014 m.), aukso (2013 m.), sidabro (2011 m.) ir du bronzos (2005 m. ir 2015 m.) medaliai Europos čempionatuose.
Vis tik prancūzas taip ir neiškovojo nė vieno medalio pasaulio čempionate bei olimpinėse žaidynėse. Tiesa, 2007-aisiais jis tapo NBA finalo MVP bei 6 kartus žaidė „Visų žvaigždžių“ rungtynėse.
Arvydas Sabonis turbūt yra vienas didžiausių „kas būtų, jeigu būtų“ atvejų, mat NBA debiutavo būdamas jau 31-erių bei iškentęs ne vieną sunkią traumą. Nepaisant to, Sabonis už Atlanto stebino puikiais perdavimais bei savo kabliais, o Europoje ir tarptautiniame krepšinyje susirinko solidų kraitį titulų.
Atstovaudamas Madrido „Real“, Sabonis iškovojo Eurolygos titulą (1995 m.) bei dukart tapo Ispanijos čempionu (1993 m. ir 1994 m.), o per šį laikotarpį taip pat buvo pripažintas Ispanijos lygos reguliariojo sezono bei finalų MVP. Vis tik legendinis Lietuvos centras savo dominavimą Europoje įtvirtino grįžęs į Kauno „Žalgirį“, kuomet 2004-aisiais tapo Eurolygos reguliariojo sezono ir „Top 16“ etapo MVP bei buvo įtrauktas į šio turnyro simbolinį penketą.
Tarptautinėse varžybose Sabonis iškovojo olimpinį aukso (1988 m.) bei du bronzos medalius (1992 m. ir 1996 m.), kuomet jau gynė Lietuvos rinktinės garbę. Pasaulio čempionate Sabas taip pat laimėjo aukso (1982 m.) bei sidabro (1986 m.) apdovanojimus. Europos pirmenybėse jis triumfavo 1985-aisiais ir iškovojo du bronzos (1983 m. ir 1989 m.) bei vienintelį sidabro medalį (1995 m.), kuris buvo laimėtas su Lietuvos rinktine.
Kaip ir Sabonis, Draženas Petrovičius, deja, NBA nuversti kalnų nebespėjo. Tiesa, 1993-aisiais jis buvo išrinktas į trečiąjį simbolinį NBA penketą, bet Petrovičius labiausiai dominavo senajame žemyne, kuriame ir susirinko solidžią trofėjų kolekciją.
Atakuojantysis gynėjas su Zagrebo „Cibona“ iškovojo du Eurolygos titulus (1985 m. ir 1986 m.) bei skynė laurus su Jugoslavijos rinktine. Jis iškovojo du sidabro (1988 m. ir 1992 m.) ir vieną bronzos (1984 m.) olimpinėse žaidynėse, auksą (1990 m.) bei bronzą (1986 m.) pasaulio čempionatuose bei 1989-aisiais triumfavo Europos pirmenybėse, kuomet 1987-ųjų čempionate tenkinosi bronza.
Palyginimui, nuo 2013-ųjų NBA žaidžiantis ir pastaraisiais sezonais joje dominuojantis Antetokounmpo nei klubiniame, nei tarptautiniame krepšinyje dar neturi nė vieno titulo. Bene vienintelis ir pats rimčiausias jo apdovanojimas yra pernai iškovotas NBA reguliariojo sezono MVP trofėjus.
Graikas 2017-aisiais taip pat buvo pripažintas labiausiai NBA patobulėjusiu krepšininku ir pernai pateko į simbolinį NBA penketą.
Logiška manyti, jog Dončičiaus karjera bus ganėtinai ilga, mat skirtingai nei Antetokounmpo, slovėno žaidimo stilius nesiremia išskirtinėmis fizinėmis savybėmis ir, panašu, jog „Mavericks“ žvaigždė sugebės prisitaikyti prie krepšinio net ir perkopęs ketvirtąją dešimtį.
Taigi, Dončičius priešakyje turi dar visą karjerą, beribį talentą ir itin didelį potencialą tobulėjimui. Ir nors slovėną vadinti geriausiu visų laikų europiečiu dar tikrai per anksti, šiam titului jis jau dabar yra atlikęs milžinišką įdirbį.