Neturtingi, bet seksualūs: kaip ALBA augo kartu su besikeitusiu Berlynu

Jonas Miklovas
„BasketNews.lt“ iš Berlyno (Vokietija)
2019-11-28 13:47
Nuotr.: Imago Sport – Scanpix
Nuotr. Imago Sport – Scanpix

Kai pliktelėjęs, šeštą dešimtį baigiantis vidutinio ūgio vyras nulipa nuo dviračio, nelabai kas įtartų, kad tai – vienas įtakingiausių Vokietijos krepšinio žmonių.

Jis prirakina savo dviratę transporto priemonę prie stovo šalia kavinės Berlyno centre ir į susitikimą įžengia su dovanomis – Berlyno ALBA Advento kalendoriumi. Jame – vyrų ir moterų komandų narių nuotraukos, po kuriomis slepiasi 24 šokoladukai.

Marco Baldi, žmogus su dovanomis ir dviračiu, yra šių komandų architektas. Prieš beveik 30 metų jis sukūrė krepšinio ekipą, kuri aštuonis kartus tapo Vokietijos čempione ir ilgą laiką buvo asocijuojama su šios šalies klubiniu krepšiniu.

Tai, kas prasidėjo kaip vyrų komanda, išaugo į abiejų lyčių ekipas vienijantį klubą su maždaug 10,000 sportuojančių vaikų ir 90 krepšinio trenerių.

Visa tai – dėl futbolo pakvaišusioje aplinkoje, nuo nulio sukūrus komandą milžiniškus pokyčius išgyvenusiame mieste.

„Jeigu norime Berlyne pastatyti kažką išliekančio, stabiliai augančio, turime tai padaryti savaip, – kavinėje šalia ALBA treniruočių centro tinklalapio „BasketNews.lt“ žurnalistui ir dar dviem kolegoms iš Lietuvos kalbėjo ALBA komandos generalinis direktorius Baldi. – Tai reiškia, kad po sezono nubrėžus liniją, po ja turi būti nulis, mažas pelnas, arba mažas nuostolis, kurį galėtume padengti kitą sezoną. Mes taip dirbame visus 30 metų. Taip išaugome nuo 500 tūkst. iki beveik 15 mln. eurų biudžeto. 

Daug išleidome, kad patys sau susikurtume rinką. Nemanau, kad kažkas nusileis iš dangaus su 15 mln. eurų ir sakys, kad mes jam labai patinkame. Mes nelaukiame tokios institucijos, žmogaus ar angelo. Norime priklausyti nuo savo darbo ir kūrybingumo.“

Akivaizdu, kad Baldi yra žmogus, nuo kurio tas darbas ir kūrybingumas prasideda. Jis šiemet atsisakė nuosavo automobilio ir persėdo ant dviračio – tiek dėl požiūrio į klimato kaitą, tiek dėl to, kad Berlyno centre taip judėti jam yra paprasčiau.

Baldi mieste, kuriame dirba didžiąją gyvenimo dalį, paskęsta minioje. Kai kavinėje, kurioje kalbėjomės, prie šalia esančio stalo neišsiteko jaunuolis, jis kiek nemandagiai paprašė ALBA komandos generalinio direktoriaus pasitraukti į šoną. 57 metų vyrui beliko tai padaryti – mieste, kuriame karaliauja futbolas, taip niekas nestumdytų šios sporto šakos klubo vadovo, tačiau su krepšiniu čia – kita istorija.

Tas prie stalo netilpęs jaunuolis greičiausiai nežinojo, kad siuntinėjo žmogų, kurio valdoma komanda yra viena iš 18 Eurolygos dalyvių ir labai reali pretendentė artimiausiu metu gauti ilgalaikę šios lygos licenciją.

Baldi apie licenciją kol kas garsiai nekalba, tačiau jos gavimas būtų natūralus žingsnis vokišką tvarką aukščiau visko statančioje organizacijoje.

Kai 1990 metais jis pradėjo naujos komandos statymą, Berlynas buvo ką tik nugriovęs Rytus ir Vakarus skyrusią sieną. Ore buvo justi permainų skonis, o ALBA tapo savotiška skirtingas miesto ir šalies filosofijas vienijančiu klubu.

Iš pradžių žaidę Vakarinėje miesto dalyje, 1996 metais ALBA persikėlė į rytinę Berlyno pusę, kai namų rungtynes pradėjo žaisti Maxo Schmelingo halėje. Tai buvo skandalingas sprendimas tuo metu, tačiau vienas iš tų, kurie padėjo ALBA tapti tuo, kuo ji yra dabar.

Marco Baldi
Marco Baldi
Nuotr. Imago Sport – Scanpix
„Kai nusprendėme ten persikelti, dar nebuvo elektroninių laiškų ir socialinės žiniasklaidos, tai gavau šimtus faksų, kuriuose žmonės grasino, kad mūsų neseks, jeigu išsikelsime į Rytus, – prisiminė Baldi. – O ilgainiui mes buvome pripažinta kaip komanda, kuri neskirsto miesto į Rytus ir Vakarus. Berlyno ledo ritulio komanda „Eisbaren“ yra iš rytų. „Union“, futbolo komanda – iš rytų. Kita futbolo komanda, „Hertha“ – iš Vakarų. Mes vieninteliai, kurie atstovaujame visam miestui.

Tikiu, kad augome kartu su miestu. Patyrėme augimo skausmų, neturėjome tokių privalumų kaip kitos sporto šakos, kurios buvo Rytuose. Rytuose krepšinis neegzistavo, nes jo nerėmė valdžia. Mes nieko negavome iš jų, bet kadangi ten rungtyniavome, žmonės labai atvirai mus priėmė.“

2000 metais, praėjus kiek daugiau nei dešimtmečiui nuo Berlyno sienos griuvimo, ALBA žmonių apklausoje buvo išrinkta kaip labiausiai berlynietiška komanda.

Dabar tai – vidutiniškai 10 tūkst. žiūrovų per rungtynes pritraukiantis klubas, turintis didesnę sirgalių bazę nei kur kas garsesni konkurentai Europoje.

– Po ketverių metų pertraukos grįžote į Eurolygą ir, nors jūsų negalima vadinti debiutantais, tai yra kitokia Eurolyga, nei buvo anksčiau. Kokią Eurolygą dabar radote? – „BasketNews.lt“ paklausė Baldi.
– Mano asmenine nuomone Eurolyga turi geriausią krepšinį pasaulyje. Tai yra krepšinis, kurį aš myliu – intensyvus, taktiškai turtingas, turintis talentingus žaidėjus. Galbūt krepšinis čia yra mažiau efektingas (nei NBA), bet čia daroma viskas, kad laimėtumei, ir jūs tai žinote geriau nei kas kitas, nes Lietuvoje turite tokį trenerį. 

Mūsų planas yra čia išlikti. Tai sunku, nes nacionaliniame čempionate turime 18 komandų. Žaidžiant tiek rungtynių mums sunku išlaikyti intensyvumą. Per paskutines 14 dienų turėjome 7 rungtynes. Turime daug traumų, todėl mums kiek baigiasi kuras. Didžiausia Eurolygos vertybė yra jos kokybė. Čia žaidžiame prieš geras komandas ir nesame pratę prieš tokias žaisti kas savaitę.

– Ar jau teko kalbėtis su Eurolygos vadovu Jordi Bertomeu apie jūsų ateitį lygoje?
– Eurolyga turi apsispręsti, kuria kryptimi nori eiti. Manau, kad kryptis daugmaž aiški. Problema ta, kad lygoje turime dvi skirtingas klases. Vienos komandos žino, kad artimiausius metus jie žais Eurolygoje, taigi žaidėjų rinkoje, derybose su rėmėjais jie turi aiškumą ir yra aktyvūs. Kitos komandos to nežino. Dabar yra taip, kad 11 komandų žino savo ateitį, 7 – ne. Manau, kad ilguoju laikotarpiu tai bus išspręsta.

Kol kas modelis buvo toks, kad į Eurolygą patekdavai per nacionalinį čempionatą. Dabar tai keisis. Jeigu dvi komandos pakils iš Europos taurės, kas nukris? Ar A licencijos komandos? Nemanau. Tai – man kylantys klausimai ir aš dar neturiu atsakymų. Apskritai, lygos kokybė paaugo. Ir tuo pačiu manau, kad geriausios komandos turėtų žaisti savo nacionalinėse lygose, kad išlaikytų aukščiausią lygį šalyse.

– Bet akivaizdu, kad Eurolygai reikalinga Vokietijos ir Berlyno rinka, ar ne?
– Mes esame dar jaunas klubas, įkurtas 1990 metais. Aš buvau jame nuo pirmos dienos. Manau, kad turime labai stabilią ir gerą pažangą. Berlynas yra 5 mln. žmonių rinka. Jeigu lygintume Berlyną su Miunchenu, Dortmundu ar Štutgartu, jis yra kitoks. Turėjome merą, kuris sakydavo, kad Berlynas yra neturtingas, bet seksualus. Tai buvo frazė, vartota ilgą laiką. 

Ilgą laiką Berlynas dėl savo istorinės situacijos buvo tarsi sala. Visos didžiosios įmonės persikėlė į Vakarus, taigi Berlynas (po sienos griūties) rėmėsi vakarine dalimi. Dabar situacija pasikeitė, turime tūkstančius startuolių, Berlynas yra labiausiai tarptautinis miestas Vokietijoje. Jis labiausiai pažengęs. Bet tuo pačiu Vokietijoje yra posakis, kad jeigu nori karjeros, vyksti į Miuncheną, Štutgartą arba Diuseldorfą, o jeigu nori patirti gyvenimą, vyksti į Berlyną. Jis – spalvingesnis, jis kitoks. 

Palyginkime su Miunchenu, kuris irgi yra Eurolygos dalis. Tai – labai stipri rinka. Joje yra daug gerų kompanijų, daug įmonių būstinių. Be to, „Bayern“ ilgus metus statė stiprią futbolo komandą. Jie turi visai kitokią aplinką nei mes.

„Žalgiris“ man ilgą laiką buvo vienas mėgstamiausių klubų, nes jis visada išgauna geriausia, ką gali. Mūsų tikslas irgi toks – išgauti geriausia iš savo aplinkos. Kaip minėjau, čia yra 5 mln. žmonių, daug jaunimo, kurie užsiaugins savo verslus. Jie augs su mumis. Dėl to turime kitokią koncepciją nei kitos komandos. Mes taip norime kurtis ateitį. Mes neturėsime didžiausio biudžeto. Savo rinkoje mes surenkame daugiau pinigų nei „Real“. Bet jie turi trigubai didesnį biudžetą, nes už nugaros turi didelį klubą, kuris prisiima išlaidas. Neteisiu, gerai tai ar blogai, bet tikiu, kad jeigu norime Berlyne pastatyti kažką išliekančio, stabiliai augančio, turime tai padaryti savaip.

Marco Baldi
Marco Baldi
Nuotr. Imago Sport – Scanpix
– Minėjote komandas, kurios susijusios su futbolo klubais. Kaip manote, ar ta atskirtis tarp turtingųjų ir mažesniųjų klubų didės, ar mažės?
– Visada sakau, kad vienintelis socialistinis judėjimas JAV yra profesionalus sportas. Ten žemiausiai turnyrinėje lentelėje esančios komandos gauna geriausius žaidėjus. Jie padeda vienas kitam, nes jiems tai veikia. Europos sistema yra kitokia, nes žmonės čia nori laimėti ir yra tokių šeimų, kaip Gianakopoulosų šeima, kurie kasmet išleidžia daug pinigų, kad laimėtų taurę. Jie pasirengę padaryti viską, kad tai pasiektų. Tai – ne racionalu, o labiau emociška. Tą patį turime futbole. PSG ar „Chelsea“ yra valdomi labai turtingų žmonių, šeimų, institucijų, kurios turi gal ne hobį, bet panašiai. Netikiu tokia sistema. Tikiu, kad gyveni savo bendruomenėje ir iš jos bandai pasiimti geriausia, kas įmanoma. Kaip kad daro profesionalios JAV sporto komandos. Negalime remtis geromis miesto, žmogaus ar futbolo komandos nuotaikomis. Tai – mano asmeninė nuomonė. 

Turime pripažinti, kad klubai, kurie pastaraisiais metais laimėjo Eurolygą, yra subsidijuojami, o ne užsidirba iš rinkos. Aš to neteisiu, nesakau, kad tai gerai ar blogai, bet tai – ne mūsų būdui. Eurolygos ateitis turi būti paremta ekonominiais terminais, o ne tam tikrų gelbėtojų nuotaika. 

Nemanau, kad gali pastatyti namus be pamato. Manau, kad pamatai yra. Ir dabar Eurolyga sunkiai dirba, kad pagerintų šį požiūrį, nes yra klubų, kuriems nerūpi, ar pas juos ateina 2000, ar 10000 žiūrovų. Jiems nerūpi, svarbiausia laimėti taurę. Turime suprasti, kad jeigu norime išauginti Eurolygą, negalime to padaryti patys, turime žmonių, bendruomenės, kuriai tai būtų įdomu. Tam reikia sunkiai dirbti.

– ALBA yra geriausiai žinoma Vokietijos krepšinio komanda, ji padėjo krepšiniui čia užaugti. Ar nebuvo apmaudu, kad „Bayern“ pirmiau už ALBA gavo ilgalaikę licenciją iš Eurolygos?
– Manau, kad Eurolyga įvertino rinką. Miunchene yra stiprus žmogus, jis – geriausias pinigų rinkėjas, kokį esu sutikęs per savo gyvenimą. Jie turi vertingą dalyką. Kita vertus, turėjome tokį pavyzdį kaip „Daruššafaka“, ir jie išnyko. Nemanau, kad tai gali būti ateitis. Turi turėti pagrindus, kuriais remtumeisi, kurie ne tik tobulėtų patys, bet ir padėtų tai daryti Eurolygai. Manau, kad „Bayern“ yra komanda, kuri gali tai padaryti. Man suprantama, kad jie paėmė „Bayern“. Nesu svajotojas, suprantu, kaip dalykai yra susiję. Jeigu yra stipri ekonominė jėga, tuomet suprantama, kad lyga, kuri nori augti, stengiasi su tokiu partneriu bendradarbiauti. Kita vertus, ji visada turi apsvarstyti, ar tai ilgalaikės organizacijos.

– Atrodo, kad ALBA turi panašias vertybes, kaip „Žalgiris“. Ar dalijatės informacija su Pauliumi Motiejūnu?
– Taip. Man labai gaila, kad ketvirtadienį visą dieną turėsiu užimti Jordi (Eurolygos vadovas vieši Berlyne), tai nebus galimybės pasimatyti su Pauliumi, bet atvyksiu į Kauną ir tikiuosi, kad pavyks pasikalbėti ten. 

Paulius – vienas mano mėgstamiausių Eurolygos vadovų. Man patinka žmonės, kurie generuoja dalykus. Jis subūrė komandą, kurioje yra daug pagrindinių veikėjų: treneris, federacija, miestas, rėmėjai, partneriai. Jis tai valdo. Man patinka krepšinis, kurį žaidžia „Žalgiris“, patinka jų aistra. Aišku, tai viena iš nedaugelio šalių, kuri kvėpuoja krepšiniu. Ten jau oro uoste matai ekranuose krepšinį. Ten visi supranta krepšinį. Jeigu bent jau laikei kamuolį, tai jį supranti kur kas geriau. 

„Žalgiris“ naudojasi krepšinio populiarumu Lietuvoje, kad augintų savo produktą. Lietuvoje yra mažiau žmonių nei Berlyne, bet kiek jūs išauginote pasaulinės klasės žaidėjų? Tai neįtikėtina. Paulius yra vienas iš tų žmonių, kurie žino, kaip tai išnaudoti. Aš jį labai mėgstu ir kaip žmogų, bet manau, kad jis yra vienas iš tų, kuriuo Eurolyga gali remtis tobulėdama.

– Prieš porą savaičių „L’Equipe“ skelbė, kad jūsų biudžetas – 11 mln., o „Bayern“ – 23 mln. Ar tai teisingi skaičiai?
– Abi komandos turi kiek didesnius biudžetus. „Bayern“ turi 25-26 mln., mes – netoli 15 mln. Bet reikia suprasti, kad esame ne tik profesionalus klubas, bet ir socialinis projektas savo bendruomenėje. Jūs turite tai automatiškai, nes Lietuvoje visi nori žaisti krepšinį ir būti žvaigždėmis. Vokietijoje taip nėra, visi pirmiausia galvoja apie futbolą. Mes einame į darželius ir mokyklas, turime 120 vaikų trenerių, 90 iš jų yra pilnai apmokami ALBA klubo. Kiekvieną savaitę pas mus sportuoja 10 tūkst. vaikų. Mes taip užsiauginame žaidėjus ir klientus – žmones, kurie ateina į rungtynes. Žmonės jaučia ryšį su ALBA, nes jie su mumis buvo nuo mažens. Kasmet išleidžiame maždaug 2 mln. eurų ne žaidėjams, o šiai programai. Tai pinigai, kurie išleidžiami pamato statybai.

– Reikia turėti daug kantrybės ir ilgalaikę viziją, kad galėtumėte tai daryti. Juk kur kas lengviau išleisti tuos pinigus žaidėjui, o ne žiūrėti ilgalaikėje perspektyvoje. Ar jūsų klubo savininkai yra tokie kantrūs?
– Tai yra ypatinga situacija. Mūsų savininkas prisijungė po metų, kai 1990 metais pradėjau darbą su komanda. Mūsų tikslas tuomet buvo sukurti kažką, kas išliktų. Tai reiškia, kad kartais jauti, jog reiktų truputį parizikuoti, įsigyti vieną ar kitą žaidėją, tada laimėsime, ateis daugiau žmonių ir tt., bet jeigu tai nesuveiks, kas tada? Taigi mūsų pirmas tikslas buvo sukurti stabilią instituciją. Tam reikia kantrybės. 

Žinome, kad per artimiausius 5-10 metų nelaimėsime lenktynių dėl didžiausio biudžeto. Mes augame kasmet, mažais žingsniais, bet tai darome kasmet. Ir dabar galime tokį vaikiną kaip Luke’ą Sikmą pasirašyti ketveriems metams. Mes tai darysime ir toliau, nes mes, kaip „Žalgiris“, visada turėsime šviežią indėlį iš jaunų žaidėjų. Iš 17 žaidėjų dabar aštuoni yra iš mūsų programos. Dabar visi mato Moritzą Wagnerį, kuris žaidžia Vašingtono „Wizards“. 50 vaikų jį mato ir nori juo būti. Arba būti kaip Timas Schneideris. Tai – vienas iš pagrindų ateičiai.

– Marius Grigonis čia turėjo puikų sezoną, kuo jis buvo ypatingas?
– Visi jį mylėjo. Kaip ir sakėte, jis labai ypatinga asmenybė ir ypatingas žaidėjas. Kiek matau, kai mačų pabaigose reikia spręsti rungtynes. kamuolys yra jo rankose. Čia buvo panašiai. Kartais jis atrodo kuklus ar intravertas, o staiga sprogsta. Jis labai ypatinga krepšinio asmenybė ir žmonės jį labai mėgo. Bet turiu pasakyti, kad žmonės verkė, kai jis išvyko. O tada atvyko Rokas ir žmonės jį taip pat pamilo. Jis kitoks. Jie jaučia aistrą, kokybę, Rokas turi savo humoro jausmą ir gali justi, kaip jis mėgaujasi būdamas šioje komandoje. Jis turėjo galimybių vasarą išvykti, bet nusprendė likti, nes jam čia patinka. Su Mariumi buvo panašu. Jauti, kada žaidėjai yra profesionalai ir čia yra dėl to, kad tai jų darbas, ir yra žaidėjai, kuriems tai rūpi giliau. Abu lietuviai priklauso pastarajai kategorijai ir žmonės tai jaučia.


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (13)
Norite susirasti merginą vienai nakčiai? Sveiki atvykę - http://getmeets.com
2019-11-28
-2
Atsakyti
ATI
ALBA - klubas, kurio sokejos neteko darbo pries si sezona. ALBA stumia feministine politika, del kurios kencia patrauklios moterys!
2019-11-28
+1
Atsakyti
rytfanis
Kleiza, skaityk sita interviu ir mokykis kaip reikia dirbti, glusiau tu.
2019-11-28
+7
Atsakyti
Alio
jei sendien gaus,tau jau tikrai galima bus laidoti sezona. zalgiris ir taip daugiausia rungtyniu suzaodes klubas..jei gaus sendien..tai nuo 8 vietos skirs jau turbut 4 pergales..tai cia reikes is sekanciu 10 macu ir laimeti 7-8 macus kad bent bent kazkur salia top 8 buti...
2019-11-28
-5
Atsakyti
15
Sveiki, atsisiuskite Monese programele, registruodamiesi iveskite pakvietimo koda EDGAR453 , uzsisakykite nemokama kortele ir gaukite 15 Euru dykai atlike pirma atsiskaityma su sia kortele ( pinigai ikris per 48 val.) .
2019-11-28
+2
Atsakyti
djgaffer
Visada smagu girdėti,kai kiti klubai lygiuojasi į Žalgirį ir ima kaip puikų pavyzdį.Daug darbo nuveikė Motiejūnas,dėkui jam už tai.Ir dėkui Baldi,kad gerbia mūsų klubą.
2019-11-28
+7
Atsakyti
Antanas
snd vokietukai seksualiai isd.ulkins zalia k...va. kadangi del zalgiriuko nesekmiu eurolygoje esu riebiam pliuse,turiu net 25tukst eur navaro,tai snd nesismulkinsiu. drasiai uzmeciau 5tukst eur uz vokieciu erzilus. net neabejoju kad snd bus ziaurus porno ir dar vienas puikus navaras
2019-11-28
-6
Atsakyti
as
palauk vakaro raudonas balvone kogero verksi vakare ir auksine varpa tau dantis mano
2019-11-28
-5
Atsakyti
Oreo
antraste ledova
2019-11-28
-10
Atsakyti
she said her name is vodka
berlin - sexy kowno - gavno
2019-11-28
-13
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 13

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.