Nuotr.: Reuters - Scanpix
Nuotr. Reuters - Scanpix

Sužaidęs mažiau nei 20 rungtynių savo ketvirtajame NBA sezone, Domantas Sabonis yra vaikštantis „Pacers“ dvigubas dublis ir vos vienas iš trijų aukštaūgių NBA, kuris renka bent po 18 taškų, 10 atkovotų kamuolių ir 3 rezultatyvius perdavimus per rungtynes. Ir visa tai daro menkai plėsdamas aikštę bei ne pernelyg daug žaisdamas šalia krepšio.

Domantas Sabonis

Domantas  Sabonis
Komanda: Indiana Pacers
Pozicija: PF, C
Amžius: 23
Ūgis: 211 cm
Svoris: 109 kg
Gimimo vieta: Portlandas, JAV

Ir visgi šie skaičiai mažai pasako apie tai, ką Sabonis „Pacers“ ekipai suteikia kiekvieną naktį. Statistika ignoruoja tai, ką Sabonis duoda statydamas savo intuicija paremtas užtvaras, rašo Caitlinas Cooperis iš „sbnation.com“.

Vien tobulo pikenrolo sužaidimas yra pakankamai neįvertintas menas. Kaip bebūtų, stovėjimas vienoje vietoje kelia žiovulį, jeigu lygintume su akį žėrinčiais driblingais, tolimais tritaškiais ar akrobatiniais metimais. Žiūrint „Pacers“ rungtynes, Malcolmas Brogdonas gali sukelti klaidingą įspūdį, mat atrodo, jog verždamasis į baudos aikštelę jis nekreipia dėmesio į jam statomą užtvarą, kuri ir leido pabėgti nuo varžovo. Nes žmogus, statantis jam užtvaras, yra vienas geriausių lygoje.

Remiantis NBA statistika, Sabonis šiuo metu yra antras daugiausiai užtvarų, po kurių pelnomi taškai, padarantis žaidėjas (vid. 7,4) ir nusileidžia tik Rudy Gobertui (8,0). Neblogai, kaip žaidėjui, žaidžiančiam su septyniais naujais veidais komandoje ir turėjusiam priprasti prie šešių skirtingų penketų per pirmąsias 18 rungtynių.

Po tiek daug pokyčių, galima matyti, jog aukštaūgis ne vien vykdo trenerio nurodymus. Sabonis rungtyniauja instinktyviai, matydamas kampus, kurių nemato kiti, bei atakuodamas akląsias zonas, kas kitiems tiesiog nepavyksta.

Sabonis jau pademonstravo šešis atvejus, kuomet užtvara puolime yra kur kas daugiau nei sukurta proga plytos išmetimui.

Jeigu nepavyksta iš pirmo karto, bandyk vėl ir vėl

Kuomet Jeremy Lambo gynėjas vis randa būdų išlįsti iš už užtvaros, Sabonis ją stato vėl ir vėl, kol galų gale Lambas suranda galimybę tinkamam metimui.

Tai ypač efektyvu prieš tokius aukštaūgius kaip Jonas Valančiūnas, kurie nenori pernelyg nutolti nuo baudos aikštelės ir visa tai yra natūralus handoffo (kamuolio perdavimo iš rankų į rankas) pratęsimas, mat toks žaidėjas kaip Lambas vargiai atliks metimą judėdamas nuo, o ne krepšio link.

Vienas užtvaros perstatymas, norint pradėti pikenrolą, yra įprastas procesas, tačiau du – visiškas siurprizas varžovų vidurio puolėjui ir efektyvus būdas išvesti Lambą laisvam metimui, kuriam nebereikia kurti metimo kitiems komandos draugams.

Palyginimui, kuomet Lambas aikštelėje yra su Saboniu, jo pataikymas per 218 sužaistų minučių siekia 57 proc. Kuomet Lambas aikštelėje yra be lietuvio, jo taiklumas smunka iki 43 proc.

Pasižiūrėk į situaciją kitomis akimis

Brogdonui esant tarp lyderių pagal atliekamus reidus krepšio link, vis daugiau komandų paruošia schemas, kurios išstumtų gynėją iš baudos aikštelės.

Siekdamas su tuo kovoti, Sabonis iššaukia varžovų pagalbą ir prieš pat užtvaros pastatymą leidžiasi į kontaktą su Brogdoną besivaikančiu gynėju. Greitai pakeičiant kryptį ir įprastą užtvarą į užtvarą, kuomet jos statytojas žiūri nugara į krepšį, toks kontrargumentas atstato Brogdono variantus metimui anksčiau, nei tai suvokia „Magic“ gynėjas Evanas Fournier.

Tai nėra kažkas, ko nedaro kitos komandos, tačiau verta atkreipti dėmesį, kaip greitai Sabonis persigrupuoja. Jis nesustoja ir negaišta laiko, kad galėtų pakeisti savo poziciją. Susidaro įspūdis, kad jis stovi ant vienračio, o Sabonis bei Brogdonas yra vienas kitą traukiantys magnetai.

Jau dabar šio dueto tarpusavio ryšys viršija lūkesčius. Kuomet Sabonis ir Brogdonas yra ant parketo, „Pacers“ su jais per 100 atakų pelno po 13,7 taško daugiau nei be jų.

Išlik lankstus

Vertindami metimo kokybę labiau už kiekybę, „Pacers“ retai šveičia tritaškį vos atsivarę kamuolį į varžovų aikštės pusę.

Vis tik Sabonis išsiskiria tuo, jog geba skaityti žaidimą, kai ne viskas einasi taip, kaip planuota. Rungtynėse su Oklahomos „Thunder“ Sabonis pastebi, kad Hamidou Diallo yra praradęs gynybinę poziciją ir signalizuoja Dougui McDermottui, jog šis lėktų prašyti kamuolio.

Vietoje to, kad pradėtų žaisti pikenrolą, Sabonis tiesiog pastato užtvarą McDermottui, taip atitverdamas savo gynėją bei sukurdamas laisvą metimą komandos draugui.

Žinok savo vietą

„Pacers“ daug naudos iš savo užtvarų gauna jų net nenaudodami. Brogdonas priverčia savo gynėją judėti į priešingą pusę nei jis pats. Užuot veikęs pagal schemas, T.J. McConnellas dažnai pasirenka nestandartinius sprendimus ir taip randa kelius link krepšio, nors oponentų komandos apie jį kalba kaip apie pagalbinį žaidėją, dėl kurio neverta jaudintis.

Abiem atvejais užtvara sukuria apgaulės efektą, tačiau tuo pat metu išlaiko erdvę, kuomet prasideda visas žaidėjų judėjimas. Štai čia Sabonis ir įneša svarų indėlį.

Peržvelkime šį epizodą iš rungtynių su Hjustono „Rockets“. Kuomet Sabonis pamato, jog Russellas Westbrookas rodo Tysonui Chandleriui kilti aukštyn, lietuvis nebestato užtvaros ir tiesiog pasislenka į atsivėrusią erdvę.

Šis mažas žingsnelis yra kertinis, nes sukuria erdvę McConnelui, kuris vietoje laužimo krepšio link tiesiog persimeta kamuolį per „Rockets“ žaidėjus ir pelno lengvus taškus.

Išnaudok savo privalumus

Dėl polinkio atkišti savo klubą, taip varžovams nesuteikiant šansų išvengti kontakto, Saboniui skiriama daugiau pražangų puolime nei jis to nusipelno. Vien rungtynėse su Vašingtono „Wizards“ jis dėl to užsidirbo keturias asmenines pražangas. Vis dėlto Sabonis žino, kaip apžaisti sistemą.

Dėl nepaaiškinamų priežasčių žaidėjai dažniau baudžiami už judėjimą horizontaliai, tačiau sąmoningas judėjimas nugara į varžovo erdvę dažniausiai lieka nebaudžiamas. Kalbant paprasčiau, Sabonio darbas su užpakaliu lieka nepastebėtas.

Pasislinkdamas į priekį, Sabonis paverčia save kur kas didesniu ir sukuria kur kas ilgesnį kelią D.J. Augustinui, siekiančiam grįžti į savo gynybos poziciją.

Išlaikyk energiją

Užtvarų statymas ne tik nesusilaukia daug padėkų, tačiau tuo pačiu yra ir reikalaujančios daug fizinių jėgų. 

Peržvelkite šiuos Sabonio veiksmus tik per vieną ataką rungtynėse su „Pistons“:

– Pastato užtvarą be kamuolio esančiam T.J. Warrenui.

– Žaidė pakankamai ilgai nugara, jog spėtų įvertinti varžovų gynybą.

– Greitai nuskuba į baudos aikštelę, kur pastato užtvarą Warrenui prieš jį besiginantį Tony Snellą.

– Grūmėsi ir nurungė tris „Pistons“ žaidėjus bei atkovojo kamuolį puolime ir atliko perdavimą McConnellui.

Norint pastatyti solidžią, stiprią užtvarą ją statantis žaidėjas turi būti tinkamoje pozicijoje, kurioje vėl galėtų priimti kamuolį. Vis tik Sabonio vienintelis apdovanojimas už nenuilstamą kūno aukojimą yra tas, jog jo užtvaros, išradingumas bei jėga paverčia komandos draugus geresniais žaidėjais.

Sabonio gebėjimas išlaikyti puolimą net ir tuomet, kai viskas klostosi ne pagal planą, staiga jį pavertė nepakeičiamu komandai, kuri prieš porą mėnesių rimtai klausėsi už jį teikiamų pasiūlymų.


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (13)
Vaidotas
kazkurt skaiciau kad Doncic geriausiai naudojasi uztvarom, svajone butu kad Sabas kadanors paimtu ziedus kartu su Doncicium. Reik keist uz Porzingi :D
2019-12-04
+6
Atsakyti
Ceska
po sito straipsnio supratau dabar kodel Zalgiris pralosia vis, ten sako visi didziuli nematoma darba daro, todel kad ten losia talentingiausi pasaulio uztvaru statytojai ir visi tik uztvaras stato, bet pamirso kad taskus kazkam mesti riekia
2019-12-04
+3
Atsakyti
Norite susirasti merginą vienai nakčiai? Sveiki atvykę - http://getmeets.com
2019-12-03
-18
Atsakyti
Joa, angliškai daug įdomiau susiskaitė originalas, nu bet dzin, svarbu chebra dirba ir šviečia mūsiškius. all good.
2019-12-03
+4
Atsakyti
Aha
Angliškai ne visi supranta
2019-12-04
+13
Atsakyti
djgaffer
Px,kad nukopijuota,bet vistiek puiki analizė.Pamatai nematomą krepšinio pusę.Iš čia ir supranti,kaip atsirado tokia frazė "nematomas ir juodas darbas".
2019-12-03
+33
Atsakyti
Aha
Ir dar vienas irodymas, koks svarbus yra zaidejo krepsinio IQ ir smulkiu detaliu svarbos suvokimas ir gebejimas jas ispildyt.
2019-12-03
+1
Atsakyti
Sirgalis
Ačiū, kad išvertėt sbnation ir publikuojat tokius analitinius straipsnius!
2019-12-03
+8
Atsakyti
Parasykit kita karta kad straipanis ne jusu o isverstas...
2019-12-03
-12
Atsakyti
Dr
Taigi parašyta pradžioje teksto. „Statistika ignoruoja tai, ką Sabonis duoda statydamas savo intuicija paremtas užtvaras, rašo Caitlin Cooper „sbnation.com“.“
2019-12-03
+20
Atsakyti
Eksdee
caitlin cooper yra moteris idiotai jūs :D
2019-12-03
+22
Atsakyti
Klajoklis
Ir ka tai keicia? Ir kodel "idiotai jūs :D"?
2019-12-03
+8
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 13

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.